Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Hayvanlar Alemi
facebook bağlan


Dogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl Yapılır

Hayvanlar Alemi kategorisinde açılmış olan Dogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl Yapılır konusu , Dogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl Yapılır Dogo Argentino, atletik görünümlü, kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir ırktır. Alın dışa doğru çıkınılıdır, burun ucuna doğru yumuşak bir ...


Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By DeLi.Cocuk

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24.11.2014, 12:08   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Dogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl YapılırDogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl YapılırDogo Argentino, atletik görünümlü, kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir ırktır. Alın dışa doğru çıkınılıdır, burun ucuna doğru yumuşak bir kıvrımla sonlanır. Uzun güçlü çenesi ve güçlü dişlerle tamamlanan başı oldukça büyüktür ve bir bütünlük oluşturur. Güçlü dişler makas tarzı, birbirini karşılayacak şekildedir. Kulakları uzun ve kıvrık olarak kabul edilmekle birlikte kesilerek dik olarakta kabul görmüştür. Kesik kulaklar bakışına daha sert bir görünüm kazandırmaktadır. Dikkatli, akıllı ve tetikte bir ifadeye sahip olan gözler koyu kahverengi veya koyu ela renkte olabilir. Burun ucu daima siyah renktedir. Göğüs kafesi geniş ve oldukça derindir. Kare şeklini andıran bu geniş göğüs yapısı güçlü bir görünüm kazandırır. Vücüdu beyaz, sık, parlak ve ipeksi düz tüylerle kaplıdır. Tüyler tek tabakalı ve kısadır. Boyun bölgesindeki gevşek deri yapısı boyuna esneklik kazandırdığından av sırasında korunmasına yardımcıdır. Kuyruğu oldukça uzundur ve sürekli aşağıda taşıdığı kuyruğunu ancak heyecanlandığı zaman yukarıda sallar. Karakteri
Dogo Argentino mükemmel bir bekçi köpeğidir. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukça akıllı ve oyuncudur. Çocuklarla iyi anlaşır. Tüm aile fertleri ile iyi anlaşır, öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanır. Oldukça zeki olan bu ırk kolay eğitim alır. Ancak güçlü olan bu ırkın kuralcı ve tutarlı bir sahip tarafından yetiştirilmesi gerekir. Yetişkinleri agresiflik göstermekle birlikte genellikle uyarılmadıkları sürece saldırganlık ve meydan okuma gibi bir davranış göstermezler. Dogo Argentino herkes için uygun bir seçim olmayabilir. Dominat ve etkin bir avcı karakteri vardır. Yetiştiriciler uygun yavruyu uygun sahip ile birleştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Yavru dönemlerinden itibaren birlikte bulundurulduğu taktirde diğer petlerle iyi anlaşabilir. Irkın sosyalleştirilmesine ve itaat eğitimlerine erken dönemlerde başlanmalıdır.
Yaşam Ortamı
Dogo Argentino egzersiz ihtiyacını karşılayabileceği küçük bir avluya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacını karşılayabileceği bahçeli bir apartman dairesinde yaşayabilir. Bahçede kalabilir ancak dondurucu soğuklarda mutlaka kapalı bir yerde olmalıdır. Ilıman iklimleri sever.
Egzersiz İhtiyacı
Avcı bir ırk olan Dogo Argentino'nun günlük egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır.
Bakımı
Kısa ve tek tabakalı olan tüylerin bakımı oldukça kolaydır. Köpeklere özgü kokusu yoktur. Uzadığında kolayca içe kıvrılan tırnakların bakımına özen gösterilmeli ve düzenli olarak kısaltılmalıdır. Bu ırk orta derecede tüy döker.
Kökeni
Bu ırk 1920 yılında Arjantinde Dr.Antonio Nores Martinez tarafından iyi bir av ve bekçi köpeği olarak geliştirilmiştir. Güney Amerika kökenli ilk av köpeği olarak tanınan ırk bu gün avcı, bekçi, polis, asker, arama ve kurtarma köpeği, iş köpeği ve aile köpeği olarak çok amaçlı kullanılmaktadır.
Dr. Antonio Nores Martinez ırkın yetiştirilmesine mastiff tipinde bir tür olan Cordoba köpeği adını vererek başlamıştır. Daha sonra ırkın geliştirilmesinde Great Dane, Boxer, Spanish Mastiff, Bulldog, Bull Terrier, Great Pyrenees, Pointer, Irish Wolfhound ve Dogue de Bordeaux gibi ırklar kullanılarak geliştirilmiştir. Irkın kökeninin, günümüzde artık soyu tükenmiş bir ırk olan Alano köpeğine dayandığıda söylenilmektedir. Ancak bu konuda bilgiler tam değildir. Dr.Antonio Nores Martinez uzun yıllar ırkın saf bir ırk olarak tanınması ve saf özellikler kazanması için çalışmalar yapmıştır. Irk ilk kez 1973 yılında FCI(Federation Cynologique Internationale) tarafından saf ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçmiştir.
İlk kez 1978 yılında Avusturya'ya getirilerek Avrupada tanınan ırkın yetiştirilme amacı başlangıçta güçlü ve dayanıklı avcı bir ırk yaratmaktı. Ancak sonraları yetiştirme amacı saptırılmış ve ırk dövüş köpeği olarak kısa sürede popülarite kazanmıştır. Bu gün artık pek çok ülkede, dövüşler ve dövüşçü ırkların yetiştirilmesi yasaklanmıştır. İngilterede de 1991 yılından sonra Fila Brazileiro, Japanese Tosa, American Pit Bull Terrier gibi Dogo Argentino ırkıda kötü ünü nedeniyle yasaklanan ırklar arasında yer almıştır. Irkın pek çok Avrupa ülkesinde yetiştirilmesine, agresifliginin baskılanmış olması, itaat eğitimi almış olması, mikroçip veya kulak dövmesi uygulanmış olması gibi belirli özel şartlarla izin verilmektedir.
Karakter Özellikleri
DeLi.Cocuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.11.2014, 12:09   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Dogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl Yapılır

Böyle bi köpeğim olmasını isterim bembeyaz güzel bişey

Şimdi kurt ve davar köpeği karışımı var ama bide bundan olmasını isterim

__________________
Kadının gücünü
Hafife Alma.
Her Yol Sana Çıkar
Galatasaray !


EbruLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.11.2014, 12:28   #3 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Dogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl Yapılır

Alıntı:
Kaf_Dağı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Böyle bi köpeğim olmasını isterim bembeyaz güzel bişey

Şimdi kurt ve davar köpeği karışımı var ama bide bundan olmasını isterim

Net Üzerinden Satılıyor , Almak İsterım Ama Bakıcak Yer Yok Bende

Çok Şahane Köpektir Dogo

Kaf_Dağı beğendi.
DeLi.Cocuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.11.2014, 12:50   #4 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Yavru Dogo Argentino Bakımı - ilk Gün

Yeni Yavru Dogonuz için Hazırlık Yaparken

Yeni yavru köpeğinizi eve getirmeden önce şunları yapmalısınız
· Onu tıbbi bakımı için emanet edebileceğiniz Veteriner Hekimi seçiniz. Eğer bildiğiniz bir Veteriner Hekim yoksa size yavruyu satanlardan tavsiye edebilecekleri bir Veteriner Hekim adresini öğreniniz. Ya da bunu komşularınız içinde köpeği olanlardan, çevrenizdeki hayvansever derneklerden veya hayvan barınma yurtlarından öğrenebilirsiniz. Köpeğinizi eve getirdikten sonra yapacağınız ilk işlerden birisi tepeden tırnağa muayenesini (check-up) ve aşılarını yaptırmak için onu bir Veteriner Hekime götürmektir. Bunu için önceden telefonla bir randevu almanız gerekli olacaktır.
· Yavru köpeğinize bir isim bulunuz. Eve götürdükten sonra ona isim arayacak kadar beklemeyiniz. Yani bütün dostlarınız, komşularınız, çocuklarınız ve diğer köpek severler ona isim takmak için harekete geçmeden önce ismin veriniz. Ve de sadece daha iyi uyacağını veya kulağa daha hoş geleceğini düşündüğünüz için her gün ismin değiştirerek onu şaşkına çevirmeyiniz. Yavru köpeğinizin terbiyesinde en önemli noktalardan birisi ona duygusal bir isim vermek ve aynı isimle devam etmektir.
· Yavru köpeğinizin emniyeti için evinizi düzene sokunuz. Yavru köpekler bebeklere benzer. Meraklıdırlar ve herşeyi ağızlarına sokarlar. Ancak bu talimatlara uyarsanız evinizi ve eşyalarınızı zarardan korumuş, bununla birlikte köpeğinizi de güvenceye almış olursunuz. Evlerde normalde bulundurulan zehirli maddeleri yavrunun ulaşamayacağına emin olduğunuz yerlere kaldırınız. Çamaşır deterjanları, .çamaşır suları, dezenfektanlar, sıvı temizlik malzemeleri, suni gübre, güveye karşı koruyucular, maftalin ve antifiriz ölüme sebep olacak zehirler arasında sayılabilir. Çivi, raptiyeler, küçük vidalar, pimler, aliminyum kutu parçaları, diğer sivri aletler gibi köpeğinizin ısırabileceği şeyleri ortada bırakmayınız. Onu havasız bırakabilecek veya ısırılıp yutulduğu zaman ciddi problemlere neden olabilecek plastik torbalarla oynamasına izin vermeyiniz. Yavru köpeğinizin dolaştığı yerlerde olabilecek elektrik kablolarını prizden çıkarınız veya üstlerini kapayınız. İçinden elektrik geçen kabloları ısırırsa bu ağır yanıklara, elektrik çarpmalarına veya yangın çıkmasına neden olabilir. Bilenen bir çok ev bitkileri de yavru köpeğinizin sağlığı için tehlike oluşturur. Philodendron, ingiliz sarmaşığı ve caladium zehirli bitkilerin bazılarıdır. Zakkum gibi bahçe bitkileri de zehirli sayılırlar. Yavru köpeğinizin mobilyalarınızı kemirmesini önlemek için ev hayvanı ihtiyacı satan dükkanlardan zararsız fakat çürük tatda bazı ürünler satılmaktadır. Bu ürünlerin mobilyalarınıza zarar vermeyeceğine emin olunuz. Onun kemirme ihtiyacını giderecek emniyetli ve iyi oyuncaklar sağlayınız. Ayakkabılarınızın ve diğer kemirilebilecek eşyalarınızın yavrunun yetişemeyeceği yerlerde olmasına dikkat ediniz. Bütün bunları yavru köpeğinizi eve getirmeden önce yapmalısınız.
· Yeni yavru köpeğinizi eve getirmeden önce elinizde olması gereken malzemeler şunlardır:
a. Yavru köpek maması
b. Su kabı
c. Köpek maması kabı
d. Yumuşak bir tasma kayışı
e. Künye levhası
f. Fırça ve tarak
g. Köpek yatağı veya uyuma kulübesi
h. Güvenli oyuncaklar
Yavru köpeğinizi eve getirmeden önce tam ve dengeli beslenme sağlayan bir yavru köpek maması almalısınız. Doğru beslenme yeni yavru köpeğinize vereceğiniz bakımın önemli bir parçasıdır.
Su ve yemek kapları devrilmez ve kemirilemez kalitede olmalıdır. Yavru köpeğinizin ilk tasma ve kayışı hafif naylon veya deriden yapılmış olmalıdır. Biraz büyüdükten sonra ona güvenlik tokası olan örgü naylon veya deri bir tasma almanız gerekecektir. İki metre uzunluğundaki bir kayış gezinti ve eğitim için yeterli olacaktır. Güzellik malzemeleri yavru köpeğinizin sıhhatli ve hoş görünümüne katkıda bulunacaktır. Tabii kıldan yapılmış bir fırça ile geniş dişli madeni bir tarak ve belki de tüylerinin karışmasını gidermek için bir çözücü alet, kısa tüylerin düzeltilmesi için bir tarama eldiveni bulundurmak fena olmaz. Köpeğinizin haftalık güzellik programını önceden yapmak iyi bir fikir olacaktır.
· Oyuncaklar köpek malzemelerinin önemli bir kısmını oluşturur. Sadece köpeğinize ihtiyacı olan ve kendi kendine oynayacağı toplarını yada kemirebileceği oyuncakları sağlayın yeter. Uzun yapma kemikler, plastikten yapılmış kemirme oyuncakları, sert kauçuk toplar ve uzayan cinsten diğer oyuncaklar hem zevkli hem de güvenli olacaklardır. Süngerden yapılmış oyuncaklar veya öten yada ıslık çalan malzemeleri vermeyiniz. Çünkü onları parçalayıp yutabilir.
· Sıcak ve rahat bir köpek yatağı veya uyku klübesi mutlaka gereklidir. Eski battaniyelerle ve yastıklarla döşenmiş bir kutu gayet iyi olabilir. Yavru köpeğiniz büyürken tabii yatağı da büyüyecektir. Sepet kullanmayınız. Çünkü yavru köpekler onları kemirirler. Fasülye torbası cinsi yataklar kolay temizlendikleri için ve yavrular içinde iyice gerinebildiklerinden dolayı köpek sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Ev hayvanı malzemesi satan dükkanlarda yavru köpeğinizin severek içinde kıvrılabileceği bir çok yatak satılmaktadır. Ancak yeni bir yavru köpek için en güvenli ve en pratik yatak sizin çok az bir masrafla çeşitli malzemelerden kendinizin yapabileceği bir uyku ve dinlenme kulübesi olacaktır. Bu klübenin hava delikleri olmalı ve yavrunun büyümesine izin verecek ebatta olmalıdır. Doğru kullanıldığı takdirde bu klübe köpeklerin binlerce yıllık kendi sahalarının merkezinde bir kovuklarının olması ve kovuklarının kirletilmemesi konusundaki iç güdüsüne de uygun ve faydalı olacaktır. Yavru köpekler uyudukları yerleri sever ve onları pisletmezler. Ancak devamlı olarak da dışarı çıkarılmaları gerekir. Yavru köpeğinizi klübede besleyecekseniz onu almaya giderken klübesini de yapmış olmalısınız. Unutmayın ki eğitim yavrunun evinize geldiği ilk günden itibaren başlar. Uykularını kendi klübesinde uyuması önemlidir. Küçük köpekler çok oynar ve sık sık uyurlar. Geceleyin yeni küçük köpeğiniz bu kulübenin artık onun yatağı olduğunu bilmelidir. O zaman daha az sızlanacaktır.

DeLi.Cocuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.11.2014, 13:43   #5 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Dogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl Yapılır

Alıntı:
HeraKLeS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı gösterNet Üzerinden Satılıyor , Almak İsterım Ama Bakıcak Yer Yok Bende

Çok Şahane Köpektir Dogo
dayı köpek hastasıyım kendim özel köyde beslediğim kapıda beslediğim özel bahce yaptım cevirdim 12 13 tane kangal var kurttan kırma var kurt var karışık bir sürü

__________________
Kadının gücünü
Hafife Alma.
Her Yol Sana Çıkar
Galatasaray !


EbruLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 24.11.2014, 13:50   #6 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Dogo Argentino Köpeklerin Özellikleri , Dogo Argentino Bakımı Nasıl Yapılır

Ohh Ne Güzel Valla Bende Bundan Bı Kaç Yıl Önce Beslerdım Dükkanda , Pitbull , Sibirya Kurdu , Alman Çoban Köpeği

@[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

DeLi.Cocuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 4
Ada, DeLi.Cocuk, LifeisBeauty, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 14:32