Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Hayvanlar Alemi
facebook bağlan


Kuş Dünyası Tüm BiLgiler

Hayvanlar Alemi kategorisinde açılmış olan Kuş Dünyası Tüm BiLgiler konusu , Küçük ak balıkçıl (Egretta garzetta), Ardeidae familyasına ait 55-65 cm boyunda, 88-95 cm kanat açıklığına sahip bir kuş türü. Gagası ve bacaklarının siyah olması sayesinde kolayca tanınabilir. Uzun gagası ve ...


Like Tree7Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 11.09.2012, 20:49   #51 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgiler

Küçük ak balıkçıl (Egretta garzetta), Ardeidae familyasına ait 55-65 cm boyunda, 88-95 cm kanat açıklığına sahip bir kuş türü.

Gagası ve bacaklarının siyah olması sayesinde kolayca tanınabilir. Uzun gagası ve bacaklarıyla sığ sularda beslenmeye uyum sağlamış bir kuştur.


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 12:56 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:49   #52 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgilerKüçük karga (Corvus monedula); 33 cm boyunda, açık alanlar, kayalıklar ve kentlerde yaşayan Kargagiller familyasından bir kuş türüdür.

Diğer kargalar gibi "zeki" olarak bilinir. Gövdesi siyah, ensesi gri, gözleri beyazdır. Sesi diğer kargalarınkinden daha tiz ve metaliktir. Kentlerde sıkça görülürler.


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 12:57 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:50   #53 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgiler
Kızkuşu (Vanellus vanellus); 28-31 cm. boyunda Charadriidae familyasına ait sulak alanlar ve tarlalarda yaşayan bir kuş türüdür. Çayırlarda da sıkça rastlanır. Uzaktan siyah-beyaz bir kuş gibi görünür. Sırtı ve kanat üstü koyu yeşil, karnı beyazdır. Üreme döneminde uçarken akrobatik hareketler yapar. Kendine özgü, kelebeğinkine benzer bir uçuşu vardır.


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 12:59 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:50   #54 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgilerMısır akbabası (Neopron percnopterus), Küçük akbaba olarak da bilinir, atmacagiller (Accipitridae) familyasından Neophron cinsinin tek türü olan Türkiye ve Avrupa'daki en küçük akbabadır. 60-70 cm boyunda, 155-180 cm kanat açıklığındadır. Gövdesi ve kanat örtüleri beyaz, kanat telekleri siyahtır. Çöplüklerde ve mezbahalarda atıklarla beslenir.


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 13:10 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:50   #55 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgilerGyps, Eski Dünya akbabaları (Aegypiinae) alt familyasından iri yapılı akbaba türlerini içeren kuş cinsi.
Bunlar tipik akbabalardır, kel baş, geniş kanat ve çoğunlukla soluk kuş tüylerine sahiptirler. Ölü hayvanların gövdelerinden beslenirler. Bu grubun temsilcileri, Eski Dünya'nın daha ılık bölgelerinde bulunur.
Karakteristik özelliği tüysüz başıdır, çünkü tüyle kaplanan bir başı, kan ve diğer akışkan maddelerin sıçraması halinde temiz tutmak zor olacaktır.
Türler
Ak sırtlı akbaba (Gyps africanus)
Hint akbabası (Gyps bengalensis)
Kap akbabası (Gyps coprotheres)
Kızıl akbaba (Gyps fulvus).Türkiye
İnce gagalı akbaba (Gyps indicus)
Himalaya akbabası (Gyps himalayensis)
Rüppell akbabası (Gyps rueppelli)


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 13:12 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:51   #56 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgilerHindi akbabası (Cathartes aura), Yeni Dünya akbabaları familyasının Amerika'da en yaygın türüdür.

Özellikler
1.4- 2.7 kg ağırlığında olan kuş, 72 cm boya 200 cm kanat gerginliğine ulaşabilir ve Amerika'nın en büyük kuşlarındandır. Kahverengi-siyah tüyler, açık renk kanat kenarlarıyla kontrast oluşturur. Çıplak ve gövdeye oranla küçük baş, yaşlı kuşlarda kırmızı gençlerde ise siyah renktir.


Yaşam alanı
Hindi akbabası, her iki Amerika Kıtası'nın geniş bir parçasında, Güney Kanada'dan Falkland Adaları'na kadar bir bölgede, açık yarı kurak tabiat alanında yaşar. Sıcak bölgelerde sabit kalan bir kuşken, kuzeydeki dağılım alanında yaşayanlar kışın güneye göç ederler.


Davranış
Uçarken heybetli bir görünümü olan kuş, havada ender olarak geniş kanatlarını çırpmak zorunda kalır. Leş ararken oldukça yükselir. Kimi zaman yavru ve yaralı hayvanları avlar. Bunlar kemirgenler, sürüngenler ve civcic kuşlardır. Buna karşın yine de ağırlıklı olarak leş yiyicidir. Hassas koku alma duyusu sayesinde çok yüksekten hayvan cesedini hisseder. Gelişmiş bir bağışıklık sistemi, onun yemesi güç et parçalarını yutmasına olanak verir.


Üreme
Dişi, Mart'tan Haziran'a kadar kahverengi lekeleri olan krem renginde en fazla üç kadar yumurtayı, mağaralara, kaya aralarındaki zemin tabana bırakır. Her iki ebeveynde 40 gün boyunca kuluçkaya yatar. Yavrular on hafta boyunca ebevenlerinin kursağından çıkardıkları besinle beslenir ve bakılırlar. Bu süre zarfında da uçmayı öğrenirler.


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 13:13 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:51   #57 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgilerKral akbaba (Sarcoramphus papa), Güney Amerika'da Yeni Dünya akbabaları (Cathartidae) familyasına ait, görkemli renkleri olan bir kuş türüdür. Kral akbaba, cinsinin tek türüdür olup, leş başında diğer akbabalara karşı baskın olmasından ismini bu şekilde almıştır.

Özellikleri
Kral akbaba dikkat çekici renklere sahiptir. Çıplak başının tepesi, boynu ve göz çevresi kırmızıdır. Gagasındaki et parçası ve ensesi turuncudan sarıya uzanır. Boynun alt kısımları siyahken, yanaklarında kısa, grimsi beyaz tüyler bulunur. Ön tarafı beyazımsı gridir. Bu akbabalar, 85 cm kadar boya sahip olabilirler ve 4.5 kg ağırlığında gelirler. Hemen hemen 2 m kanat gerginliğine sahiptirler. Tüm Yeni Dünya akbabaları gibi kral akbaba da kuvvetli bir gagaya ve güçlü pençelere sahiptir.


Yaşam tarzı
Kral akbabalar sosyal ve sokulgan olmasalar da çiftler halinde yaşarlar ve geceleri topluca uyurlar. Gündüzleri kanatlarını hareket ettirmeden saatlerce havada süzülürler ve yiyecek ararlar. Yüksek dağlardan kaçınırlar, en başta yağmur ormanlarında ve savanalarda bulunurlar.


Beslenme
Kral akbabalarının çok iyi bir koku alma duyuları ve keskin gözleri vardır. Besinleri başta leşler olmak üzere, balıklardan, küçük memelilerden ve yılanlardan oluşur. Leş başına vardıklarında bir kaç düzine halinde toplanırlar, diğer akbabaları kovar ya da onların yiyeceklerini çalarlar.


Üreme
Kral akbabalar her iki yılda bir kuluçka yatarlar ve yuva inşa etmezler. Yumurtalarını, genelde 20 ile 30 m yüksekte bulunan ağaç dallarının çatallarına, kaya yarıklarına ya da kurumuş ağaç kütüklerine koyarlar. Dişi genelde sadece bir tane kırmızımsı kahverengi lekeleri olan beyaz-sarı yumurta bırakır. Ancak bazen kuluçkanın üç yumurtayı kapsadığı da olur. Her iki ebeveynin de eşit oranda katıldığı 55 günlük bir kuluçka süresinin sonunda genç kuş yumurtadan çıkar. Yavru ebeveynlerin kusağından, önceden hazmadilmiş besinlerle beslenir. Yuvada kalma süresi 80 ile 90 gün kadar sürer, sonrasında yavru yuvayı terk eder. Ancak sıklıkla 150 ile 600 gün kadar ebeveynleriyle beraber kalır.


Dağılım
Kral akbabaların dağılım alanları Meksika 'dan Orta- ve Güney Amerika üzerinden Kuzey Arjantin ve Uruguay'a kadar yayılır.


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 13:15 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:51   #58 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgilerAnd kondoru (Vultur gryphus), Yeni Dünya akbabaları (Cathartidae) familyasından yırtıcı bir kuş türü.

Özellikleri
Yeyüzünün en büyük uçan kuşlarından biridir. Vücut boyu 110 cm'yi bulur ve 12 kg ağırlığa ulaşabilirler. Kanat genişliği 3,2 m e kadar ulaşabilir. Bu da kondoru kuş dünyasının en geniş kanat aralığına sahip kuşu kılar ki bu sayede 7000 m yüksekliğe kadar yükselebilir.

Kanatlarının üst kısmı beyaz olup boynunda çelenk gibi duran yine beyaz renk tüylere sahiptir. Başında ise kırmızı renk hakimdir. And kondoru 70 hatta daha üstü yaşlara kadar yaşayabilir. Kaliforniya kondorundan farklı olarak erkekleri başlarında etli bir ibik taşırlar. Dişileri kırmızı renk göze sahipken türün erkeklerinin göz rengi gridir.


Üreme
Kuluçka süresi 65 gün kadar sürer ve yuvadaki yumurtalardan hem erkek hem dişi kuş sorumludur. Genç kondorlar günde 2 kere ebeveynleri tarafından beslenirler, daha sonra bu günde bir kereye düşer. 6 aydan sonra sonra artık genç kondorun kanatları oluşmuştur. 8 yaşına kadar genç kuşların tüy renkleri kahverengiyken daha sonra siyah-beyaz renge dönüşür.


Yaşam alanları
And kondorlarının yaşam alanları Kolombiya'dan başlayarak And Dağları boyunca Patagonya'ya kadar ulaşır. Genelde hava akımlarıyka kanat çırpmadan havada süzülebilecek imkanı buldukları yüksek dağlık bölgelerde yaşarlar. Sıklıkla kısa mesafeleri uçmak yerine yürüyerek kat ederler.

And kondorları yeryüzünün nesli tehtit altındaki türlerdendir. Bir çok hayvan koruyucunun hedefi; bu kuşları yetiştirip daha sonra vahşi hayata salmaktır. Son yıllarda bu amaçla birçok kondor yakalanıp, yetiştirlip tekrar vahşi hayata bırakılmıştır. Güney Amerika'nın kuzeyinde bu şekilde 40 dan fazla kondor vahşi hayata kazandırılmıştır.

And kondorları Kolombiya, Ekvador, Bolivya ve Şili gibi ülkelerin milli işaretleri olup bu ülkelerin birçok armasında görülürler.


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 13:17 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:52   #59 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgiler
Kaliforniya kondoru (Gymnogyps californianus), Yeni Dünya akbabaları (Cathartidae) familyasından yırtıcı bir kuş türü.
Nüfusu bir zamanlar tüm Kuzey Amerika'ya dağılmışken bugün sadece 60 kuş Kaliforniya'nın küçük bir koruma alanında yaşamlarını sürdürmektedir. Kondor, görkemli uçuşu yüzünden avcıların hedefi olmuş, geçtiğimiz yüzyıllarda acımasızca avlanmıştır.

Özellikleri
Kaliforniya kondorunun kanat aralığı 3 metreyi, yerden yüksekliği 125 cantimetreyi bulabilir. En yüksek ağırlığı 14 kg dır. Siyah tüyleri ve alt kısmı beyaz olan kanatları vardır. Sivri uçlu tüyleri olan boyun halkasına sahiptir.


Üreme ve yaşam şekli

Türün kuluçka zamanı yılın ilk 5 ayında gerçekleşir. Yuvaları genelde sahile yakın bölgelerde, yüksek konumdaki kayaların üzerine kurulur. Dişi kondor sıklıkla tek bir beyaz yumurta bırakır. Daha sonra yuvaya dişi ve erkek ortaklaşa bakarlar. Yaklaşık 40-50 gün içinde civciv kabuğunu kırar. Yavru yaklaşık altı ay yuvada kalır ve bu sürenin sonunda ebeveynlerinin kontrolünde ilk uçuş denemelrine başlar. 12. aydan sonra artık bağımsız olur ve 3 yaşından sonra erişkin bir kondor olarak kabul edilir. Yavruların bakımı zor olduğundan kondorlar 2 yılda bir ürerler.


Beslenme
Kondor günün ilk saatlerinde yiyecek arar. İstisnasız leş ile beslenir. Doyduktan sonra neredeyse yarım günden uzun süren istirahatına çekilir.

Bir çok üretme programı ile bu kuşun varlığı güvence altına alınmıştır.


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 13:19 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2012, 20:52   #60 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kuş Dünyası Tüm BiLgilerEski Dünya akbabaları (Aegypiinae), atmacagiller (Accipitridae) familyasının alt familyasıdır ve gündüz yırtıcıları (Falconiformes) takımına aittir. Yeni bulgular ışığında, daha çok leyleklerle (Ciconiidae) akraba olan ve leyleksiler (Ciconiiformes) ile ilişkilendirililen Yeni Dünya akbabaları (Cathartidae) ile bu bağlamda ayrılırlar.

Görünüm
Akbabaların çoğu görece büyük yırtıcı kuşlardır. Gövde büyüklüğü bir metrenin üzerine çıkabilir ve kanat açıklığı 2,50 metreyi bulabilir. Uzun, çıplak ya da kısa tüylü bir boyunda bulunan boyun çelengi, bir çok türün karekteristik özelliğidir.


Ekoloji

Yaşam alanı [değiştir]Yaşam alanı olarak stepler, yarı çöller gibi açık alanı tercih ederler. Ancak dağlar gibi bölgeler de söz konusu olabilir.


Dağılım
Eski Dünya akbabalarına Güney Avrupa, Afrika ve Asya'da gibi Eski Dünya'nın kıtalarında rastlanır.


Beslenme
Akbabalar leş yiyicidirler. Ölmüş hayvanlar, diğer hayvanlara sıklıkla hastalık bulaştırma tehlikesi yarattığından, akbabalar doğanın sağlık polisi olarak da tanımlanır.


Davranış
Eski Dünya akbabaları sosyal hayvanlardır. Çok yükseklerde süzülerek, hayvan ölüsü ya da böyle bir keşifte bulunmuş türdeşlerini ararlar. Sadece büyük akbabaların gagaları ölü hayvanın derisini parçalayacak durumda olduğundan, leşi daha önce yerler.


Cinsler ve türler

Gypohierax
Palmiye akbabası, Hurma akbabası (G. angolensis)
Gypaetus
Kara kuş, Sakallı akbaba, Kuzu akbabası (G. barbatus).Türkiye
Neophron
Mısır akbabası, Küçük akbaba (N. percnopterus).Türkiye
Necrosyrtes
Keşiş akbabası (N. monachus)
Gyps
Ak sırtlı akbaba (G. africanus)
Hint akbabası (G. bengalensis)
İnce gagalı akbaba, Uzun gagalı akbaba (G. indicus)
Rüppell akbabası, Benekli akbaba (G. rueppellii)
Himalaya akbabası (G. himalayensis)
Kızıl akbaba (G. fulvus).Türkiye
Kap akbabası (G. coprotheres)
Aegypius
Kara akbaba (A. monachus).Türkiye
Torgos
Sarkık yanaklı akbaba (T. tracheliotus)
Trigonoceps
Beyaz başlı akbaba (T. occipitalis)
Sarcogyps
Kızıl başlı akbaba (S. calvus)


Konu Papatya tarafından (07.03.2015 Saat 13:20 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 11
Absnthe, Asi Ruh, GultaneSi, Hayat Gibi, LazraiL, Narsinha, Nigrum, Papatya, Surly, UzmaN, Zeyy
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 08:57