Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Hayvanlar Alemi
facebook bağlan


Muhabbet Kuşları Bakımı İçin 10 İpucu

Hayvanlar Alemi kategorisinde açılmış olan Muhabbet Kuşları Bakımı İçin 10 İpucu konusu , Muhabbet Kuşları Bakımı İçin 10 İpucu Muhabbet Kuşlarının Bakımı Eğer Bu İpuçlarını İzlerseniz Oldukça Kolaydır Muhabbet kuşları, çok fazla ilgi veya maliyete gereksinim duymadan bakılabilecek eğlenceli pet hayvanlarıdır. Uygun bakım ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 25.10.2013, 15:39   #1 (permalink)
Aktif Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Muhabbet Kuşları Bakımı İçin 10 İpucuMuhabbet Kuşları Bakımı İçin 10 İpucu
Muhabbet Kuşlarının Bakımı Eğer Bu İpuçlarını İzlerseniz Oldukça Kolaydır

Muhabbet kuşları, çok fazla ilgi veya maliyete gereksinim duymadan bakılabilecek eğlenceli pet hayvanlarıdır. Uygun bakım koşulları sağlandığında muhabet kuşları, kediler ve köpekler gibi yaklaşık 10-14 sene gibi uzun süre yaşayabilirler.

1. Muhabbet Kuşları Arkadaşlığı Severler

Eğer tek bir kuşa sahipseniz bir ayna mutlaka bulunmalıdır. Yalnız bir muhabbet kuşu akadaşlığınızla eğlenecektir fakat ayna onun kendini yalnız hissetmemesini sağlar. Muhabbet kuşunuznun ideal arkadaşlık seviyesi için ikinci bir kuş almayı iyice düşünmelisiniz. Bununla birlikte ayrı ortamlarda bir çok kuşa bakmak isteyebilirsiz. Genç olduklarında muhabbet kuşları, diğer kuşlara nazaran insanlarla daha iyi bağlantılar kurarlar.

2. Çeşitli Besinler Kullanın

Petshoplar ve birçok mağazada muhabbet kuşunuz için çok çeşitli besinler bulabilirsiniz. Tek tür yemle veya her zaman aynı yemle beslemekten kaçının çeşitli besin değerlerine ve lezzetlere sahip yemleri karıştırabilir veya arada sırada yemin markasını veya türünü değiştirebilirsiniz. Bu hususta dikkat edilecek konulardan biri de açık yemdir. Açık yemler ucuz olmalarının advantajıyla beraber kalitesiz yemlerdir. Bu sebeple hayvanınızın sağlığı açısından bu yemlerden uzak durmanızı öneririz. Uzun vadede düşündüğünüzde size çok daha büyük maliyetlere sahip sağlık problemleriyle dönebilir...

3. Muhabbet Kuşları Oyuncakları Severler

Muhabbet kuşları oyun oynamayı seven varlıklardır. Onun oynayabileceği birçok obje bulabilirsiniz. Örneğin halkalar, salıncaklar ziller ve oyncak ayılar gibi...
Muhabbet kuşları parlak cisimlere, ses çıkaran ve gagalarıyla veya ayaklarıyla oynatabildikleri cisimlere çok düşkündürler. Yalnız verdiğiniz oyuncakların muhabbet kuşunuz tarafından yutulabilecek kadar küçük parçalara sahip olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu oyuncak onun boğulmasına neden olabilir. Kafesi çok fazla oyuncakla doldurmayın bunun yerine oyuncakları değiştirerek çeşitlilik yaratmayı deneyin.

4. Güvenini Kazanın

Muhabbet kuşunuzla aranızda güven sağlamanız aylar alabilir. Onu eve ilk getirdiğinizde biraz utangaç olacaktır, fakat kişiliği birkaç hafta içinde ortaya çıkacaktır. Parmağınızı kuşun önüne getirerek güvenini geliştirmeyi deneyin. Bunu muhabbet kuşunuz pamağınıza zıplayana kadar her gün tekrarlayın. Bundan birkaç gün sonra ona tatlı sözlerle seslenirken nazikçe göğsünün altını okşayın. Biraz sabırla bu yolu kullanarak aranızda bir güven yaratacaksınız. Eğer muhabbet kuşunuz size güvenmekte zorlanıyorsa hiç endişelenmeyin. Eninde sonunda sizin üzerinize tırmanıyor olacak...

5. Asla Muhabbet Kuşunuzu Yakalamayın

Küçük bir muhabbet kuşu için, onu yakalyıp kavramak isteyen açık bir elden daha korkunç bir şey yoktur. Bu küçük pet hayvanını yaklayıp avcunuzun içinde zorla tuttuğunuzda aranızda bütün güveni bir anda kaybedebilirsiniz. Muhabbet kuşunuz bu tavrınızdan sonra parmağınıza çıkmayı reddederek tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Onu mıncıklama iç güdünüze dayanmaya çalışın. Üstü çıkabilen bir kafes edinirseniz, onu avcunuza almadan kafesten dışarı çıkarmanız daha kolay olacaktır.

6. Muhabbet Kuşları Şarkı Söylemeyi Severler

Çok gürültü olmalarına rağmen; kendi kendilerine şarkı söylecekler, çığlık atacaklar, cıvıldayacaklar, fakat müzikle beraber veya sizinle beraber şarkı söylemeyi daha çok seveceklerdir. Eğer şarkı söylemeye yeteneğiniz yoksa müzik çalmayı deneyin ve nasıl tepki verdiğini görün... Eğer evde çok fazla bulunamıyorsanız, onun için bir radyoyu uygun bir ses seviyesinde açık bırakabilirsiniz.

7. Egzersiz Yaptığından Emin Olun

Kafesinin içindeyken muhabbet kuşunuzun yapabilceği egzersiz sınırlı olacaktır. Etrafta koşturması ve uçması için düzenli olarak kafesten dışarıya çıkarılmalıdır. Fakat bunu yaparken kapıların, camların ve perdelerin kapalı olduğundan emin olmalısınız (kuşlar camı farkedemeyip çarparak kendilerine zarar verebilirler).

8. Kafesi Temiz Tutun

Temiz bir çevre sağlıklı kuşlar demektir... Bunun için pet hayvanınızın yaşadığı ortam olan kafesini her zaman temiz tutun. Böylece onu pek çok hastalığa karşı korumuş olacaksınız.

9. Doğru Tüneği Alın

Kafesler genelde alındıklarında bir kaç skıcı tüneğe sahiplerdir. Bunlar değiştirilmelidir çünkü kuşunuzun ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Tünekler (çapları) farklı ebatlarda olmadıklarında kuşunuzun ayakları doğru çalışmayacaktır. Doğal ağaç tünekleri alabileceğiniz gibi yapay olanları da alabilirsiniz. Uçları tırtıklı olan tünekler de muhabbet kuşları için oldukça uygundur.

10. Muhabbet Kuşunuzu Kuşlar İçin Güvenli Olan Bir Yerde Tutun

Muhabbet kuşları ortam ısısı 21° C 'nin altına düşmediği sürece ortamı terk etmezler. Kafeslerini hava akımlarının oldu yerlere koymamanız çok önemlidir, keza pencere yanı veya klimaların yanlarına da. Mutfak da muhabbet kuşunuz için uygun bir ortam değildir. Çünkü temizleyiciler ve yemek buharı onlar için iyi değildir ve onu buzdolabının üzerine de koymamalısınız keza buzdolabının titreşimlerinden rahatsız olacaktır.
Herşeye rağmen muhabbet kuşları mükemmel pet hayvanlarıdırlar. Çok fazla maliyetleri olmadıkları gibi çok fazla vaktinizi de çalmazlar. Yukarıdaki tavsiyelere uyduğunuz sürece muhabbet kuşunuz uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşayacaktır

PauL isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 25.10.2013, 15:39   #2 (permalink)
Aktif Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Muhabbet Kuşları Bakımı İçin 10 İpucu

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur ?

*Kuş seçimi : Burun deliklerinin rengi mavi olan (yani erkek ) ,tünekten yere inip yeni yeni yemlenmeye başlamış bir kuş olmalıdır.Yavru ve erkek kuş olması başlangıç için çok önemlidir.Bu seçimde size kuşu verecek kişi yardımcı olabilir.Ona amacınızı anlatın.Yardım isteyin.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*
*Evinizde başka kuş olmamalıdır.Olması ,kuşunuzun eğitime olan ilgisini azaltır.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*
*Kuşunuzun kafesini çeşitli gereçlerle süslemeyin.(Dikkati dağıtacak gereçler varken derse ilgiyi çekmek zorlaşır.)

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*
*Kuşunuzla en içten ve sevgi dolu bir sesle konuşun.İçinizden bir şeylerin akıp gittiğini hissettiğiniz an, kuşunuzla kontak kurmaya başladığınız andır.Siz belli etmemeye çalışsanız da hayvanlar sizin sinirli anlarınızı ya da sevgi dolu olduğunuzu kolayca anlar.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*Elinizden yem yedirin. Bunun için yem kabına yem koymayın.Acıkması işinizi kolaylaştırır.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*


*Kesinlikle kuşunuzu avucunuzun içine almayın.Kuşların hiç hoşlanmadıkları şey ,avuç içinde tutulmaktır.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*


*İşaret parmağınızı uzatıp,diğer parmaklarınızı kapatarak( bir yeri işaret eder gibi ) parmağınızı kuşun önüne,ayakları hizasına ,ayaklarına paralel tutarak onun parmaklarınızın üstüne atlamasını isteyin.Aranızda iyi bir ilişki kuruluyorsa parmağınızın üstüne atlayacaktır.


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*İlk ses çalışmanız ,kuşu aldığınız günden itibaren öpücük sesi olmalıdır.Sanki kuşunuzu uzaktan öpüyormuş gibi dudaklarınızı uzatarak muck,muck ...sesi çıkarın...Öpücük sesini kuşunuzun her yanına gittiğinizde,her aklınıza geldiğinde ona dinletin...Bir süre sonra o da size aynı şekilde ses vermeye başlayacaktır.Kuşunuzdan öpücük sesini tam olarak aldığınızda kelimeye geçme vakti gelmiştir...

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*Öğreteceğiniz ilk kelimeyi belirleyin.Bu kelime sert sessiz (fstkçş) harflerinden oluşmalıdır.Işık,maç ,kaç,babacım,berduş,fıstık...

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*Kelimelerin kısa olmasına dikkat edin...(İki hece)

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*


*Seçtiğiniz ilk kelimeyi sürekli ,kuşunuzu her gördüğünüzde tekrarlayın.Hep aynı kelimeyi tekrarlayın.Öğrenmeden başka kelimeye geçmeyin.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*Öğrendikçe yeni kelimeler deneyin.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*


*Sakın sakın , eve başka bir kuş daha almayın.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*


*İyi bir ilişki kurarsanız ,güzel bir dostluk ve güven duygusunu da tadarsınız...Belki de bir insandan öte...

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Tüm anlatılanları yaparken en önemli şey SABIR...Unutmayın, "Sabırla ; koruk, helva olur..."

PauL isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 5
Asi Ruh, Behiye, Flora, Kainat, PauL
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 14:46