Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Dersler > Hukuk
facebook bağlan


Evlilik Sözleşmesi Örneği

Hukuk kategorisinde açılmış olan Evlilik Sözleşmesi Örneği konusu , Evlilik Sözleşmesi Örneği EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA (T.M.K. 202/1 218 ilâ 241 Türk M.K.nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hk.K.nun 10/3.md.) Eşler birlikte söz alarak (//….) tarihinde evlendik. Evlenme tarihinden geçerli olmak ...


Like Tree3Beğeni
  • 1 Post By YeşiL6
  • 1 Post By FeCr
  • 1 Post By FeCr

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 04.12.2013, 10:49   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Evlilik Sözleşmesi ÖrneğiEvlilik Sözleşmesi Örneği

EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA
(T.M.K. 202/1 218 ilâ 241 Türk M.K.nun Yürürlüğü ve
Uygulama Şekli Hk.K.nun 10/3.md.)

Eşler birlikte söz alarak (//….) tarihinde evlendik. Evlenme tarihinden geçerli olmak üzere aramızda edinilmiş mallara katılma rejimini kabul ediyoruz:

1- Bu mal rejiminin başlangıcından bu tarihe ve bu tarihten sonra da devamı süresince her birimizin çalışmasının karşılığını oluşturan edinimler sosyal güvenlik ve sosyal yardım kurumlarından yapılan ödemeler çalışma gücümüzün kaybı nedeniyle ödenmiş veya yapılacak olası ödemeler kişisel mallarımızın gelirleri ve bu kalemde sayılan mallarımızın yerine geçmiş veya geçecek gelirler her birimizin ayrı ayrı ve kendisine ait edinilmiş malını oluşturacaktır.

2- Ayrı ayrı ve yalnızca kişisel kullanımda bulunan eşyalar ile evlenmeden önce veya sonra miras yoluyla veya her hangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiğimiz malvarlığı değerleri hükmolunmuş veya hükmolunacak manevi tazminat alacakları ve bu kalemde sayılan değerlerin yerine geçen değerler her birimizin kişisel malını oluşturacaktır.

3- Her birimiz yasal sınırlar içinde kendisine ait olan edinilmiş malları ile kişisel mallarını yönetmek bunlardan yararlanmak ve bunlar üzerinde tasarrufta bulunmak hakkına sahip olacağız. Ancak birbirimizin rızasını almak suretiyle paylı mülkiyet konusu malımızdaki kendimize ait pay üzerinde tasarrufta bulunabileceğiz.

4- Herbirimiz kendisine ait borcundan dolayı şahsına ait olan edinilmiş ve de kişisel tüm malvarlığı ile sorumlu olacaktır.

5- Mal rejiminin sona ermesi durumunda her birimiz diğerinin zilyetliğinde bulunan mallarını geri alacaktır.

6- Birbirimizden olan karşılıklı borçlarımızı takas suretiyle ödeyeceğiz.

7- Her birimizin kişisel malları ile edinilmiş malları mal rejiminin sona ermesi halinde sona ermesi anındaki durumlarına göre ayrılacaktır.

8- Tasfiye sırasında daha üstün yararı bulunduğunu ispat eden ve diğer eşin payını ödeyen eş paylı mülkiyet konusu malın bölünmeden kendisine verilmesini isteyebilir.

9- Birimize sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurumlarından yapılan toptan ödemeler veya iş gücünün kaybı dolayısıyla ödenmiş olan tazminatlar toptan ödeme veya tazminat yerine ömür boyunca irat bağlanmış olsaydı mal rejiminin sona ermesi durumunda sona erdiği tarihte bundan sonraki döneme ait iradın peşin sermayeye çevrilmiş değeri ne olacak idiyse tasfiyede o miktarda kişisel malı olarak hesaba katılacaktır.

10- Birimizin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğerinin rızası alınmadan olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar veya birimizin mal rejiminin devamı süresince diğerinin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler o’nun edinilmiş malına değer olarak eklenecektir.

11- Her birimizin kişisel mallarına ilişkin borçları kendisinin edinilmiş mallarından veya edinilmiş mallarına ilişkin borçları kişisel mallarından ödenmiş ise tasfiye sırasında denkleştirme yapılacaktır.

12- Birimize ait borç O’na ait olan mal kesimini yükümlülük altına sokacak ancak hangi mal kesimine ait olduğu anlaşılamayan borç o eşin edinilmiş mallarına ilişkin sayılacaktır.

13- Birimize ait mal kesiminden yine ona ait diğer kesimindeki malın edinilmesine iyileştirilmesine veya korunmasına katkıda bulunulması durumunda o kesimde değer artması veya azalması olmuşsa katkı oranına ve malın tasfiye zamanındaki değerine veya mal daha önce elden çıkarılmışsa hakkaniyete uygun olarak denkleştirme yapılacaktır.

14- Artık değer; eklenmeden ve denkleştirmeden elde edilen miktarlar da dahil olmak üzere her birimizin edinilmiş mallarının toplam değerinden bu mallara ilişkin borçlar çıkarıldıktan sonra kalan miktar olacaktır.

15- Tasfiyede malların sürüm değerleri esas alınacak mal rejiminin sona erdiği sırada mevcut olan edinilmiş mallar tasfiye anındaki değerleriyle hesaba katılacak edinilmiş mallara hesapta eklenecek olanların değeri malın devredildiği tarih esas alınarak hesaplanacaktır.

16- Her birimiz diğerine ait artık değerin yarısı üzerinde hak sahibi olacak alacaklar takas edilecektir.

17- Katılma alacağı ve değer artış payı ayın veya para olarak ödenebilecektir. Aynî ödemede malların sürüm değeri esas alınacaktır.

18-Tasfiyenin sona erdiği tarihten başlayarak katılma alacağına ve değer artış payına % oranında faiz uygulanacaktır.

19- Birimizin ölümü halinde sağ kalan ölene ait olup birlikte yaşadıkları konut üzerinde katılma alacağına mahsup edilmek yetmez ise bedel eklenmek suretiyle intifa veya oturma hakkı; aynı koşullar altında ev eşyası üzerinde mülkiyet hakkı isteyebilecektir diye sözlerini bitirdiler.

Not:
3.Paragrafla ilgili olarak : Eşlerden birinin diğerinin rızası olmadan paylı mülkiyet konusu maldaki payı üzerinde tasarrufta bulunabileceğine dair sözleşmeye hüküm koyabilirler.

6.Paragrafla ilgili olarak : Eşler karşılıklı borçları ile ilgili düzenleme yapabilirler.

16.Paragrafla ilgili olarak:
a) Eşler değer artışından pay almaktan vazgeçebilecekleri gibi pay oranını da değiştirebilirler.
b) Eşler artık değere katılmada başka bir esas kabul edebilirler.

18.Paragrafla ilgili olarak: Eşler katılma alacağına ve değer artış payına faiz yürütülmeyeceğini borçludan güvence istenmeyeceğini kararlaştırabilirler.

19.Paragrafla ilgili olarak: Eşler aile konutu ile ev eşyaları hakkında Türk Medenî Kanununun 240 ıncı maddesinin birinci fıkrasında belirtilenlerden farklı düzenleme yapabilirler.

DİKKAT :
a) Eşler sözleşmede kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını kararlaştırabilirler.
b) Sözleşmenin tescil ve ilânına ilişkin hükümler kaldırıldığından bu işlemler yapılmayacaktır.
c) Bu sözleşme örneği Türk Medenî Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasına dayanarak başvuruda bulunan ve sözleşmenin başlangıcını evlenme tarihine kadar götürmek isteyen eşlerle ilgilidir.
d) İşleme ilgililerin fotoğraflarının yapıştırılması gerekir. (NKY.md.93)FeCr beğendi.
__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.12.2013, 10:57   #2 (permalink)
Cesareti ile yaşamayan esareti ile ölür

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evlilik Sözleşmesi Örneği

Bu sözleşme örneğini ilk kez burada gördüm..umarım son görüşüm olur.

Teşekkürler paylaşım için

YeşiL6 beğendi.
__________________
''Şîrler pençe-i kahrımdan olurken lerzân
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek''
FeCr isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.12.2013, 11:00   #3 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evlilik Sözleşmesi Örneği

Alıntı:
FeCr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu sözleşme örneğini ilk kez burada gördüm..umarım son görüşüm olur.

Teşekkürler paylaşım için
Niye öyLe dedin usta

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.12.2013, 11:06   #4 (permalink)
Cesareti ile yaşamayan esareti ile ölür

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Evlilik Sözleşmesi Örneği

Alıntı:
PureLove6 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


Niye öyLe dedin usta
Karşıyım bu tür sözleşmelere..daha sözler verilmeden niyetlerin bu kadar belli edildiği bir evliliği ne yaşamayı ne de yaşamanızı isterim.
Bugünün dünyasının,insanların birbirlerine ve hayata bakışlarının bir sonucu diyeceksiniz..evet orası öyle,ihtiyaç olmasaydı böyle birşey olmazdı.Lakin,bitmesi ihtimalinin bu kadar içten düşünülmesi ve buna tedbir alınması insanın canını sıkıyor.
Herkes hak ettiği neyse onu yaşıyor,yaşayacakta..umarım ben,böyle bir sözleşmeyi beraberinde getirecek bir evliliği hak etmiyorumdur.

YeşiL6 beğendi.
__________________
''Şîrler pençe-i kahrımdan olurken lerzân
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek''
FeCr isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 5
FeCr, Hayat, Krizantem, Neria, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 13:19