Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Dersler > Hukuk
facebook bağlan


Türkiyenin Üye Olduğu Uluslararası Kuruluşlar

Hukuk kategorisinde açılmış olan Türkiyenin Üye Olduğu Uluslararası Kuruluşlar konusu , Türkiyenin Üye Olduğu Uluslararası Kuruluşlar BiRLEşMiş MiLLETLER (BM) -1945’te Uluslar Arası barışı korumak dünya barışına ve güvenliğine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. -Türkiye kurucu üyedir. ( TÜRKiYE, KORE, SOMALi, BOSNA-HERSEK, AFGANiSTAN ...


Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Jade

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.12.2013, 19:50   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Türkiyenin Üye Olduğu Uluslararası KuruluşlarTürkiyenin Üye Olduğu Uluslararası Kuruluşlar


BiRLEşMiş MiLLETLER (BM)

-1945’te Uluslar Arası barışı korumak dünya barışına ve güvenliğine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur.

-Türkiye kurucu üyedir. ( TÜRKiYE, KORE, SOMALi, BOSNA-HERSEK, AFGANiSTAN VE LÜBNAN’A asker göndermiştir )

KUZEY ATLANTiK ANTLAşMASI TEşKiLATI (NATO)

-II. Dünya savaşı sonrası, Sovyetler Birliği’nin yayılmacı politikasına karşı kurulmuştur. (1949 Brüksel) Savunma ittifakıdır.
-Türkiye 1952’de üye olmuştur.

AVRUPA GÜVENLiK VE işBiRLiĞi TEşKiLATI (AGiT)

-Amacı, uluslar arası işbirliği, barış, istikrar ve kalkınmanın sağlanmasıdır.
-1973’te 32 Avrupa ülkesi, ABD ve Kanada’nın katılmasıyla başlamıştır.

KARADENiZ EKONOMiK işBiRLiĞi TEşKiLATI (KEi)

-Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkeler (Türkiye, Bulgaristan, Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Yunanistan) tarafından, Türkiye öncülüğünde kurulmuştur.
-Amacı, üye ülkeler arasında ekonomi, ulaştırma, turizm, ticaret vb. alanlarda işbirliği yapmaktır.

EKONOMiK işBiRLiĞi VE KALKINMA TEşKiLATI (OECD)

-1948’de kurulmuştur. Merkezi Paris’tir.
-Amacı, yine ülkelerin ekonomik ve sosyal refah düzeylerini yükseltmek için çalışmaktır.

EKONOMiK iŞBiRLiĞi TEşKiLATI (ECO)

-Merkezi iran (Tahran) dır.
-Amacı üye devletler arasında ekonomi, ticaret, ulaşım, haberleşme gibi konularda işbirliği yaparak, gelişmeyi sağlamaktır.


-ÜYELERi; Türkiye, Afganistan, iran, Pakistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan.

BATI AVRUPA BiRLiĞi (BAB)

-Başlangıçta Alman tehdidine karşı 1948-Brüksel Antlaşması ile kurulmuştur. (ingiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg)
-Zamanla amacından uzaklaşıp, S.S.C.B’ ye karşı bir kuruluş haline gelmiştir.
-1949’da NATO ile birleşmiştir. ( Günümüzde AB’nin savunma yapısını oluşturmaktadır.)

NOT : Türkiye üye değildir.

iSLAM KONFERANSI TEşKiLATI (DIC,iKT)

-1969’da Fas (Rabat) ta kurulmuştur.
-Amacı, islam dünyasında işbirliği ve dayanışmayı sağlamaktır.
-Türkiye ile birlikte 54 üyesi vardır.

TÜRK KÜLTÜR VE SANATLARI ORTAK YÖNETiMi (TÜRKSOY)

-1933’te Ankara’da kurulmuştur. (Resmi dili Türkçe’dir)
-amacı, resmi dili Türkçe olan devletler ve Türkçe konuşan topluluklar arasında kültürel ilişkileri geliştirmektir.
-ÜYELERi; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’dır.

AVRUPA KONSEYi

-1949’da 21 Batı Avrupa ülkesi tarafından kurulmuştur. (Fransa-Salsburg)

-konseyin amacı; üye ülkeler arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkileri sağlamaktır.
-Konseyin organları arasında;
-Avrupa insan Hakları Komisyonu
-Avrupa insan Hakları Divanı
-Kültürel işbirliği Konseyi bulunur.
-AVRUPA iNSAN HAKLARI MAHKEMESi, Avrupa Konseyi’nin adli koludur.
-Türkiye, vatandaşlarına AiHM’ e bireysel başvuru hakkını 1987’de kabul etmiştir.
-Türkiye, AiHM’ in zorunlu yargı yetkisini ise 1989’da kabul etmiştir.

DeLi.Cocuk beğendi.
__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 22.11.2014, 20:01   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Türkiye’nin Üye Olduğu Uluslararası Kuruluşlar

Türkiye’nin Üye Olduğu Uluslararası KuruluşlarTürkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar devamlı güncellenmekle birlikte Kpss güncel konular içinde bilinmesi gereken önemli konulardandır. Kpss genel kültür sorularının içerisinde yer alan bu konu sadece Kpss açısından değil genel kültürümüzün gelişmesi açısından da bize katkı sağlayacaktır. Bu üye kuruluşları teker teker inceleyelim.1) Nato (Kuzey Atlantik Paktı): 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyet Rusya’nın yayılımcı politikasına karşı 4 nisan 1949’da kurulmuştur.Üye sayısı 28 olan Nato birliğine Türkiye 1952 yılında kabul edilmiştir. Ülkemiz askerlerini Avrupa dışında ilk olarak Afganistan’a sonra da Avrupa dışına ikinci kez Libya’ya (Mart 2011) Nato bünyesinde göndermiştir. 2012 Nato zirvesi en son Chicago’da yapılmıştır.
2) AGİT (Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı): 1970’li yılların başında soğuk savaş koşullarındaki Avrupa’nın bölünmüşlüğüne son vermek , güvenlik ve istikrarın kazanılmasını sağlamak amacıyla 1973 tarihinde Helsinki’de çalışmalara başlanmış ve 1975’de 33 Avrupa ülkesi, ABD ve Kanada tarafından Helsinki Nihai Senedi’nin imzalanmasıyla sonuçlanmıştır.
3) Ekonomik İşbirliği Örgütü (EİT): 1985 yılında Türkiye, İran ve Pakistan arasında kurulmuştur. Sonradan Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın katılımıyla 10 üyeli bir teşkilat haline gelmiştir.
4) G-20 (Ekonomisi Gelişmiş ve Gelişmekte Olan 20 Ülke): Küresel ekonomi ve mali sistemin daha fazla geliştirilmesini sağlamak ve küresel krizlere karşı önlem almak amacıyla 1999 yılında kurulmuştur. G-20 üyeleri; Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliğinden oluşmaktadır.
5) OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü): Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar arasında olan OECD, 1947 ile 1960 yılları arasında faaliyet gösteren Avrupa İktisadi İşbirliği Teşkilatı (OEEC) yerine oluşturulmuş bir örgüttür. OECD 1961 yılında resmen faaliyete başlamıştır. Son üyesi Şili olup şu anda Türkiye dahil 31 üyesi bulunmaktadır.
6) Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ): 25 Haziran 1992 tarihinde Türkiye’nin öncülüğünde İstanbul Zirvesi Bildirisi ile kurulmuştur. KEİ üyeleri; Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere 12 üyeden oluşmaktadır. Merkezi İstanbul’dadır.
* KEİ Vize Anlaşmaları: ”KEİ Üyesi Ülkelerin İşadamları İçin Vize İşlemlerinin Kolaylaştırılması Anlaşması” ile ”KEİ Üyesi Ülkelerin Profesyonel Sürücüleri İçin Vize İşlemlerinin Kolaylaştırılması Anlaşması” 2008 yılında Tirana’da 19. Balkanlar Konseyi Toplantısında, Arnavutluk, Ermenistan, Moldova ile Türkiye arasında imzalanmıştır.
7) Gelişmekte Olan 8 İslam Ülkesi (D-8): Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar dahilinde olan, ilk adımlarını Necmettin Erbakan’ın attığı D-8, Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla 1997 yılında İstanbul’da yapılan Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi ile resmen kurulmuştur.
8) İslam Konferansı Örgütü (İKÖ): 1969’da Fas’ta kurulmuş olup merkezi Cidde’dedir. Türkiye dahil 57 üyesi bulunmaktadır. 2005’ten bu yana genel sekreterliğini Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu yürütmektedir.
9) Avrupa Konseyi (AK): Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar içerisinde bulunan Avrupa Konseyi, 1949 yılında Avrupa’da insan hakları, demokrasi, ve hukukun üstünlüğünü savunmak amacıyla Avrupa çapında kurulmuş hükümetler arası kuruluştur. Avrupa Birliğinden farklı olmakla beraber Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Avrupa Konseyine bağlıdır. 2010 Anayasa değişikliği ile Türkiye vatandaşları haklarını burada aramadan önce Anayasa Mahkemesinde haklarını arayabilecektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin merkezi Fransa’nın Strasbourg kentindedir. Burada görev yapan Türk yargıcın adı Ayşe Işıl Karataş’tır. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına Mevlüt Çavuşoğlu seçilmiştir.

DeLi.Cocuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 3
DeLi.Cocuk, Jade, semragül
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 11:34