Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Dersler > Hukuk
facebook bağlan


Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi-Hukuk

Hukuk kategorisinde açılmış olan Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi-Hukuk konusu , Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi-Hukuk Genel Kurul Toplumun her bir birey ve her bir organinin, bu Bildirge'yi her zaman göz önünde tutarak, söz konusu hak ve özgürlüklere saygiyi gelistirmek için egitim ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10.12.2013, 13:30   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi-HukukEvrensel İnsan Hakları Bildirgesi-Hukuk

Genel Kurul
Toplumun her bir birey ve her bir organinin, bu Bildirge'yi her zaman göz önünde tutarak, söz konusu hak ve özgürlüklere saygiyi gelistirmek için egitim ve ögretim yoluyla ve gerek üye devletlerin halklari arasinda, gerek üye devletlerin yönetimi altindaki bölgelerin halklari arasinda bu hak ve özgürlüklerin evrensel ve etkin biçimde benimsenmesi ve uygulamasi için giderek gelisen ulusal ve uluslararasi önlemler araciligiyla harcayacagi çabalarda bütün halklar ve devletler için ortak standart olarak isbu Evrensel Insan Haklari Bildirgesi'ni ilan eder.
Madde 1: Bütün insanlar özgür; onur ve haklari yönünden esit dogarlar. Akil ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karsi kardesçe davranmalidirlar.
Madde 2: Herkes, irk, renk, cins, dil, din, siyasal ya da her hangi bir baska inanç, ulusal ya da toplumsal köken, varliklilik, dogus ya da herhangi bir baska ayrim gözetilmeksizin bu Bildirge'de açiklanan bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabilir.
Bundan baska, ister bagimsiz ülke uyrugu olsun, isterse bagimli, özerk olmayan ya da baska bir egemenlik kisitlamasina bagli ülke uyrugu olsun, bir kisi hakkinda, uyrugu bulundugu devlet ya da ülkenin siyasal, adli ya da uluslararasi durumu bakimindan hiçbir ayrim gözetilmeyecektir.
Madde 3: Yasamak, özgürlük ve kisi güvenligi herkesin hakkidir.
Madde 4: Hiç kimse köle ya da kul olarak kullanilamaz; kölelik ve köle alim satimi her türlü biçimiyle yasaktir.
Madde 5: Hiç kimse iskenceye ya da acimasiz, insanlik disi ya da onur kirici ceza ya da muameleye ugratilamaz.
Madde 6: Herkes, nerede olursa olsun, kisiliginin taninmasi hakkina sahiptir.
Madde 7: Yasa önünde herkes esittir ve herkes ayrim gözetilmeksizin yasanin koruyuculugundan esit olarak yararlanma hakkini tasir. Herkesin, bu Bildirge'ye aykiri her türlü ayrima ve bu tür ayrim gözetici islemler için yapilacak her türlü kiskirtmaya karsi esit korunma hakki vardir.
Madde 8: Her kisinin, kendisine Anayasa ya da yasa ile taninan temel haklara aykiri islemlere karsi ilgili ulusal mahkemelerin etkin koruyucu önlemlerinden yararlanma hakki vardir.
Madde 9: Hiç kimse, keyfi olarak tutuklanamaz, alikonulamaz, sürülemez.
Madde 10: Herkes, haklarinin ve ödevlerinin ya da kendisine yöneltilen ve ceza niteligi tasiyan herhangi bir suçlamanin saptanmasinda, davanin bagimsiz ve tarafsiz bir mahkemece, tam bir esitlikle, adil ve açik olarak görülmesi hakkina sahiptir.
Madde 11: (1) Bir suç islemekten sanik herkes, savunmasi için kendisine gerekli bütün güvencenin saglanmis bulundugu açik bir yargilama ile yasaca suçlu oldugu saptanmadikça, suçsuz sayilir.
(2) Hiç kimse, gerçeklestigi sirada ulusal ya da uluslararasi hukuka göre suç olusturmayan eylem ya da ihmalden dolayi mahkum edilemez. Yine hiç kimseye, suçun islendigi sirada uygulanan cezadan daha agir bir ceza verilemez.
Madde 12: Hiç kimse, özel yasami, ailesi, konutu ya da yazismasi konularinda keyfi müdahaleye, onuruna ve adina karsi saldiriya ugrayamaz. Herkesin, bu müdahale ve saldirilara karsi yasa ile korunmaya hakki vardir.
Madde 13: (1) Herkes, herhangi bir devletin sinirlari içinde özgürce dolasma ve oturma hakkina sahiptir.
(2) Herkes, kendi ülkesi dahil herhangi bir ülkeden ayrilma ya da kendi ülkesine yeniden dönme hakkina sahiptir.
Madde 14: (1) Herkesin, zulüm karsisinda, baska ülkelere siginma hakki vardir.
(2) Bu hak, adi bir suçla ya da Birlesmis Milletler ilke ve amaçlarina aykiri eylemlerle ilgili kovusturmalar halinde, ileri sürülemez.
Madde 15: (1) Herkesin bir yurttasliga hakki vardir.
(2) Hiç kimse, yurttasligindan ya da yurttasligini degistirme hakkindan keyfi bir biçimde yoksun birakilamaz.
Madde 16: (1) Evlenme çagina gelen her erkek ve kadin, irk, uyruk ya da din bakimindan hiçbir sinirlamaya bagli olmaksizin evlenme ve aile kurma hakkina sahiptir. Söz konusu kisiler, evlenme konusunda, evlilik süresince ve evliligin sona ermesinde esit haklara sahiptirler.
(2) Evlenme ancak, evleneceklerin özgür ve tam rizasi ile gerçeklestirilebilir.
(3) Aile toplumun dogal ve temel ögesidir ve toplum ve devletçe korunur.
Madde 17: (1) Herkesin, tek basina ya da baskalariyla birlikte mal ve mülk edinme hakki vardir.
(2) Hiç kimse keyfi olarak mal ve mülkünden yoksun birakilamaz.
Madde 18: Herkesin düsünce, vicdan ve din özgürlügüne hakki vardir; bu hak din ya da inanç degistirme; dinini ya da inancini tek basina ya da topluca, açik ya da özel olarak ögretim, uygulama, tapinma ve anma baglaminda açiga vurma özgürlügünü içerir.
Madde 19: Herkesin düsün ve anlatim özgürlügüne hakki vardir; bu özgürlük düsüncelerinden dolayi rahatsiz edilmemek, ülke sinirlari söz konusu olmaksizin bilgi ve düsünceleri her araçta arama, elde etme ve yayma hakkini içerir.
Madde 20: (1) Herkesin bariscil biçimde toplanma ve dernek kurma özgürlügü vardir.
(2) Hiç kimse bir dernege girmege zorlanamaz.
Madde 21: (1) Herkesin, dogrudan ya da özgürce seçilmis kisiler araciligiyla ülkesinin kamu yönetimine katilma hakki vardir.
(2) Herkes ülkesinin kamu hizmetlerinden esit olarak yararlanma hakkina sahiptir.
(3) Halkin iradesi, hükümet erkinin temelidir; bu irade, gizli ya da buna denk bir yöntemle yapilacak ve genel ve esit oy verme yoluyla gerçeklesecek olan dönemsel ve dürüst seçimle belirir.
Madde 22: Her kisinin, toplumun bir üyesi olarak, sosyal güvenlige; onuru için ve kisiliginin özgürce gelismesi için zorunlu olan ekonomik, toplumsal ve kültürel haklarin, ulusal çaba ve uluslararasi isbirligi yoluyla ve her devletin örgütleriyle ve kaynaklariyla orantili olarak gerçeklestirilmesine hakki vardir.
Madde 23: (1) Herkesin çalismaya, isini özgürce seçmeye, adil ve elverisli çalisma kosullarina ve issizlikten korunmaya hakki vardir.
(2) Herkesin hiçbir ayrim gözetilmeksizin, esit çalisma karsiligi esit ücrete hakki vardir.
(3) Çalisan herkesin, kendisine ve ailesine insanlik onuruna uygun bir yasayis saglayan, gerekirse her türlü sosyal güvenlik araçlariyla da desteklenen bir ücrete hakki vardir.
(4) Herkesin, çikarlarinin korunmasi için baskalari ile birlikte sendika kurmaya ve kurulu bir sendikaya katilmaya hakki vardir.
Madde 24: Herkesin, çalisma saatlerinin makul ölçüde sinirlandirilmasi ve belirli araliklarla ücretli izin dahil olmak üzere, dinlenme ve bos zamanlarini degerlendirme hakki vardir.
Madde 25: (1) Herkesin gerek kendisi, gerek ailesi için yiyecek, giyecek, konut, sagliksal bakim, gerekli toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sagligina ve esenligine uygun bir yasam düzeyine; issizlik, hastalik, sakatlik, dulluk, yaslilikta ya da geçim olanaklarindan kendi iradesi disinda yoksul kaldigi baska durumlarda, güvenlige hakki vardir.
(2) Analik ve çocukluk özel bakim ve yardim hakki dogurur. Bütün çocuklar, ister evlilik içinde, ister evlilik disinda dogsunlar, esit sosyal güvenlikten yararlanirlar.
Madde 26: (1) Herkesin egitim hakki vardir. Egitim hiç olmazsa ilk ve temel egitim evrelerinde parasiz olmalidir. Ilk egitim zorunludur. Teknik ve mesleki egitimden herkes yararlanabilmeli ve yüksek ögretim, basariya göre, herkese tam bir esitlikle açik olmalidir.
(2) Egitim, insan kisiliginin tam gelismesini, insan haklariyla temel özgürlüklere sayginin güçlenmesini amaç olarak almalidir. Egitim bütün uluslar, irklar ve dini topluluklar arasinda anlayis, hosgörü ve dostlugu güçlendirmeli ve Birlesmis Milletler'in barisin sürdürülmesi yolundaki çalismalarini gelistirmelidir.
(3) Ana baba, çocuklarina verilecek egitim türü için öncelikli seçme hakkina sahiptir.
Madde 27: (1) Herkes, toplumun kültürel etkinliklerine özgürce katilma, güzel sanatlari tatma, bilim alanindaki ilerlemelerden ve bunlarin nimetlerinden yararlanma hakkina sahiptir.
(2) Herkesin, sahibi bulundugu her türlü bilim, yazin ya da sanat yapitlarindan kaynaklanan ahlaki ve maddi çikarlarinin korunmasina hakki vardir.
Madde 28: Herkesin, bu Bildirge'de yer alan hak ve özgürlüklerin tam olarak uygulanmasini saglayacak bir toplumsal ve uluslararasi düzene hakki vardir.
Madde 29: (1) Herkesin, kisiliginin özgürce ve tam gelismesine olanak saglayan topluluga karsi ödevleri vardir.
(2) Herkes, haklarini kullanmak ya da özgürlüklerinden yararlanmak konusunda, salt baskalarinin hak ve özgürlüklerinin taninmasini ve bunlara saygi gösterilmesini saglamak amaciyla ve demokratik bir toplumda törenin, düzenin ve genel esenligin hakli gereklerini karsilamak için yasa ile saptanmis olan sinirlamalara baglidir.
(3) Bu hak ve özgürlükler, hiçbir biçimde, Birlesmis Milletler'in amaç ve ilkelerine aykiri olarak kullanilamaz.
Madde 30: Bu Bildirge'nin hiçbir unsuru, içinde açiklanan hak ve özgürlüklerin bir devlet, topluluk ya da bireyce ortadan kaldirilmasini amaçlayan bir etkinlik ya da girisime hak verir biçimde yorumlanamaz.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 16:38