Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık > İlaç Prospektüsleri
facebook bağlan


Bakton 100 Ml Süspansiyon

İlaç Prospektüsleri kategorisinde açılmış olan Bakton 100 Ml Süspansiyon konusu , Formülü: Her tablette; Trimetoprim 80 mg, Sulfametoksazol 400 mg. Farmakolojik özellikleri: Endikasyonları: Solunum Yolu Enfeksiyonları :Akut ve kronik bronşit,bronşektazi,pnömoni (Pneumocystis carinii pnömonisi dahil) ,akut otitis media, sinüzit . Üriner Sistem ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 31.10.2012, 16:12   #1 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bakton 100 Ml SüspansiyonFormülü:
Her tablette;
Trimetoprim 80 mg, Sulfametoksazol 400 mg.
Farmakolojik özellikleri:
Endikasyonları:
Solunum Yolu Enfeksiyonları :Akut ve kronik bronşit,bronşektazi,pnömoni (Pneumocystis carinii pnömonisi dahil) ,akut otitis media, sinüzit .

Üriner Sistem Enfeksiyonları :Akut ve kronik sistitler,piyelonefrit,üretrit,bakteriyel
prostatit, gonokoksik üretrit de dahil her iki cinste de rastlanan genital enfeksiyonlar .

Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonları :Akne,piyoderma,fronkül,abse ve enfekte yaralar.

Gastrointestinal Sistem Enfeksiyonları: Turist diaresi (enteropatojen E.coli'nin sebep olduğu gastroenterit de dahil olmak üzere),Tifo ve paratifo,tifo portörlüğü,basilli dizanteri ve kolera.

Diğer bakteriyel enfeksiyonlar :Bakton duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu septisemi, akut ve kronik osteomiyelit, akut brusellozis, Mycetoma (gerçek mantarlara bağlı olanların dışında) ve Nocardiozis vakalarında da etkilidir.

Bakton ayrıca Toxoplazmoz, boğmaca salgınlarının önlenmesi, bazı granülositopenik hasta guruplarında duyarlı gram negatif mikroorganizmalarla oluşan enfeksiyonlara karşı profilaksi; dental ve periodontal enfeksiyonlar; Mikroorganizmalar in vitro duyarlı olduklarında menenjit vakalarında yararlı olabilir.
Kontrendikasyonları:
-Sulfonamid ve trimetoprime karşı bilinen aşırı duyarlılığı olanlarda,

-Folat yetersizliğine bağlı megaloblastik anemili hastalarda,

-Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmaz.

Sulfonamidler plasentadan geçer ve sütle atılır. 2 ayını doldurmamış yeni doğanlarda kernikterusa neden olabilir.
Uyarılar/Önlemler:
Bu kombinasyon Streptokokkal farenjitin tedavisinde kullanılmaz.Sulfonamid alanlarda aşırı duyarlılık reaksiyonlarına bağlı olarak ani hepatik nekroz,agronülositoz,aplastik anemi ve diğer kan bozuklukları gözlenebilir.Cilt reaksiyonları (kızarıklık,döküntü v.b.) ve diğer advers etkiler ilk ortaya çıktığı anda ilaç derhal kesilmelidir.Serum kreatinin bilirübin ve alkalen fosfotaz seviyelerini yükseltebilir.

Serum metotreksat seviyesini etkileyebilir.Renal ve hepatik fonksiyonu bozuk olan hastalarda çok dikkatli kullanılmalıdır.Folat yetersizliği olanlarda, çeşitli allerji ve bronşial astım hallerinde de dikkatle kullanılmalıdır. Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz yetersizliği olanlarda hemoliz görülebilir. Kristalüri ve taş oluşumunu engelleyebilmek için tedavi sırasında hastanın yeterli idrara çıkmasını sağlamak amacıyla bol sıvı alınması önerilir.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Kan bozuklukları :Agranülositoz, aplastik anemi, megaloblastik anemi, trombositopeni, lökopeni, hemolitik anemi, purpura, hipoprotrombinemi, methemoglobinemi.

Allerjik reaksiyonlar :Eritema multiforme,Stevens-Johnson sendromu, jeneralize cilt erüpsiyonları, epidermal nekroliz, ürtiker, serum hastalığı, pruritus, eksfolyatif dermatit anaflaktoid reaksiyonlar, periorbital ödem, konjonktival ve skleral kızarıklık,fotosensitivite,artralji,allerjik myokardit.

Gastrointestinal Reaksiyonlar : Glossit, stomatit, bulantı-kusma, karın ağrısı,hepatit,hepatik nekroz,diyare, psödomembranöz kolit,pankreatit.

Santral Sinir Sistemi :Baş ağrısı, periferal nörit, mental depresyon, konvülsiyon, ataksi, apati, tinnitus.

Diğer Reaksiyonlar :İlaç ateşi, oligüri veya anüriyle seyreden toksik nefroz, periarteritis nodosa.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
İlaç etkileşimleri:
Başta tiazidler olmak üzere diüretik kullanan yaşlı hastalarda trombositopeni insidansında artış gözlenmiştir.

Varfarin alan hastalarda protrombin zamanını uzatır.Bu nedenle dikkatle kullanılmalıdır.Fenitoinin karaciğerde metabolize oluşunu engelleyebilir.Metotreksat'ı plazma proteinlerine bağlanma yerinden ayırarak serbest metotreksat konsantrasyonunu arttırır.Hipoglisemik ajanların hipoglisemik

etkilerini arttırabilir.Böbrek transplantasyonundan sonra siklosporin-kotrimoksazol verilen hastalarda geçici böbrek fonksiyon bozukluğu gözlenmiştir.
Kullanım şekli ve dozu:
Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde;

Böbrek fonksiyonu normal olan erişkinlerde:

1.Üriner sistem enfeksiyonlarında:

Alt üriner sistem enfeksiyonlarında 1-2 gün süreli ya da tek doz halinde kullanılabilir.

Üst üriner sistem enfeksiyonlarında ise 14 süreyle kullanılmalıdır.

Önerilen standart doz 12 saat arayla 2'şer tablettir.

2.Shigellosis'te aynı doz 5 gün süreyle verilmelidir.

3.Kronik bronşitin akut alevlenmelerinde :

14 gün süreyle 2x1 tablet kullanılır.

4.P.carinii pnömonisinde:

Uygulanacak günlük total doz 20 mg/kg Trimetoprim ve 100 mg/kg Sulfametoksazol olup,bu doz 6 saat aralarla ve 14 gün süreyle verilir.
Böbrek fonksiyonu bozuk olan erişkinlerde :
Doz kreatinin klerensine göre aşağıdaki şekilde hesaplanır;

Kreatinin Klerensi (ml/dk),> 30 ise ; Doz Normal Erişkin Dozu,
15-30 ise; Doz Normal Erişkin Dozunun yarısı,
< 15 ise; Doz Kullanılmaz.
Bakton Tablet kullanılırken erişkinlerde günlük idrar miktarı en az 1200-1500 ml olmalıdır.Tabletler 1 bardak su ile (240ml)boş mideye alınmalıdır (Yemeklerden 1 saat önce veya 2 saat sonra).

Böbrek fonksiyonu normal olan çocuklarda :

1.İdrar yolu enfeksiyonları,akut otitis media ve shigellosis'te uygulanacak doz aynıdır.

Günlük total doz : 8 mg/kg Trimetoprim ve 40 mg/kg Sulfametoksazol.Bu doz 12 saat aralarla verilir.

Bu dozu sağlamak üzere aşağıdaki şekilde kullanılabilir.20 kgoz (12 saatte bir) 1 Tablet,30 kgoz (12 saatte bir) 1.5 Tablet,40 kgoz (12 saatte bir) 2 Tablet

Tedaviye akut otitis media ve idrar yolu enfeksiyonlarında en az 10 gün,shigelllosis'te ise 5 gün devam edilmelidir.Çocuğun yaşı ne olursa olsun Bakton Tablet otitis media'da profilaktik olarak ya da uzun süreli tedavi amacıyla kullanılmaz.

Böbrek fonksiyonu bozuk olan çocuklarda :
Doz kreatinin klerensine göre aşağıdaki şekilde hesaplanır;Kreatinin klerensi (ml/dk) >30 ise Normal pediatrik doz,20-30 ise Normal pediatrik dozun yarısı,< 20 ise doz kullanılmaz.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ :

Aşırı doz belirtileri bulantı,kusma,mental ve görme bozuklukları,ateş,kolit,kemik iliği depresyonu ve karın ağrısı ile orataya çıkar.Tedavisi semptomatik olup,gastrik lavaj ve zorlu diürez yapılır.Aşırı duyarlılık reaksiyonları steroidlerle tedaviyi gerektirir.Kalsiyum folinat 3-6 mg dozunda I.M.olarak 5-7 gün verilir.

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
CentilmeN, Flora
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 23:58