Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Genel Sağlık > İlaç Prospektüsleri
facebook bağlan


Alpha D3 0.25 Mcg 100 Kapsül

İlaç Prospektüsleri kategorisinde açılmış olan Alpha D3 0.25 Mcg 100 Kapsül konusu , Formülü: Beher pembe renkli kapsül: 0.25 mcg alfakalsidol (1 a hidroksivitamin D3) ihtiva eder. Boyar madde : Erythrosine red (E 127 %90) Farmakolojik özellikleri: Endikasyonları: Alpha D3 azalmış renal fonksiyon ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.11.2012, 12:55   #1 (permalink)
“Geçti artık,göğsümde
kuş barınmaz anladım. ”
(Metin Altıok)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Alpha D3 0.25 Mcg 100 KapsülFormülü:

Beher pembe renkli kapsül: 0.25 mcg alfakalsidol (1 a hidroksivitamin D3) ihtiva eder. Boyar madde : Erythrosine red (E 127 %90)Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Alpha D3 azalmış renal fonksiyon ve D vitamini rezistansı ile birlikte olan diğer rahatsızlıklar dibi yetersiz 1 a hidroksilasyondan ileri gelen tüm kalsiyum metabolizması bozuklukları ve osteoporozda endikedir.

Ana endikasyonları:

Renal osteodistrofi
Hiperparatiroidizm(kemik hastalığı ile beraber )
Hipoparatiroidizm
Nutrisyonel ve malabsorbtiv raşitizm ve osteomalasi
Psöda - defisiyans (Vitamin D'ye bağımlı tip )raşitizm ve osteomalasi
D vitaminine rezistan hipofosfatamik raşitizm ve osteomalasi
OsteoporozKontrendikasyonları:

Alpha D3 vitamin D toksisitesi olan veya Vitamin D ve analoglarından herhangi birine karşı bilinen duyarlığı olan hastalara verilmemelidir.Uyarılar/Önlemler:

Alpha D3 kalsiyum ve fosfatın intestinal absorbsiyonunu yükseltir ve bu nedenle özellikle renal yetersizliği olan hastalarda serum kalsiyum ve fofatının uygun kontrolü gereklidir.

Alpha D3 ile tedavi esnasında hiperkalsemi veya hiperkalsiürü meydana gelirse tedavinin plazma kalsiyum seviyeleri normale dönünceye kadar kesilmesi ( yaklaşık bir hafta ) durumu hızla düzeltir. Durum düzeldikten sonra kullanılan son dozun yarısı kullanılarak tedaviye yeniden başlanabilir.hiperkalsemi esnasında kalsiyum suplementasyonu durdurulmalıdır. Kalsiyumdan belirgin olarak fakir diyetle beslenen hastalarda Alpha D3'e cevap zayıflayabilir. Kemik lezyonlarının iyileşmesi sıklıkla Alpha D3 gereksinimini azaltır. Bu gibi durumlarda uygun doz ayarlaması yapmak gerekli olabilir.

GEBELİK VE LAKTASYONDA KULLANIM:
Gebelik esnasında ilaçla tedavi gerekirse eğer başka bir alternatif yoksa Alpha D3 kullanılabilir. Laktasyon süresince hekim tarafından tavsiye edilmedikçe kullanılmamalıdır.Yan etkiler/Advers etkiler:

İştah kaybı, karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, kabızlık, hiperkalsemi görülmüştür.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA MÜRACAAT EDİNİZ.İlaç etkileşimleri:

Barbitürat ve antikonvülsan kullanan hastalar arzu edilen etkinin elde edilmesi için daha yüksek Alpha D3 dozlarına ihtiyaç gösterebilirler. Mineral yağ ( uzun süreli ) kolestiramin, kolestipol, sukralfat ve yüksek miktarda aliminyum içeren antasitlerin alınması Alpha D3' ün absorbsiyonunu azaltabilir.

Kronik renal dialize tabi olan hastalara magnezyum içeren antasit veye laksatifler Alpha D3 ile birlikte verilirken dikkat edilmelidir, bu tarz kullanım hipermagnezemi gelişmesine neden olabilir.

Alpha D3 'ün kalsiyum içeren preparasyonlar veya tlazid diüretiklerle birlikte kullanımı hiperkalsemi riskini yükseltir.

Alfakalsüdolün D vitaminin potent bir derivesi olması nedeniyle Alpha D3 tedavisi süresince Vitamin D ve analoglarının kullanılması önlenmelidir. Bu tarz kullanımda aditif etkiler ve hiperkalsemi meydana gelebilir.

Alpha D3 ile birlikte digitalis alan hastalar, hiperkalseminin kardiyak aritmileri presipite etmesi nedeniyle iyi bir şekilde gözlenmelidir.Kullanım şekli ve dozu:

Osteoporoz dışında bütün endikasyonlar için başlangıç dozajı

Yetişkinler ve 20 kg 'dan fazla vücut ağırlığı olan çocuklarda: 1 mcg / gün
Yaşlılarda : 0.5 mcg / gün 'dür.

Osteoporozda başlangıç dozajı. 0.5 mcg / gün' dür.

Alpha D3 20 kg vücut ağırlığından hafif çocuklar için tavsiye edilmez.

Alpha D3 dozajı hiperkalsemiyi önlemek amacıyla biyokimyasal cevaba uygun olarak ayarlanmalıdır. Cevabın parametleri plazma kalsiyum seviyeleri, alkalin fosfataz, paratiroid hormon ve radyografik ve histolojik bulguları kapsar.

Plazma kalsiyum seviyeleri başlangıçta haftalık periyotlarla ölçülmelidir. Alpha D3' ün günlük dozu 0.25 - 0.5 mcg' lik kademelerle yükseltilebilir. Doz stabilize edildikten sonra ölçümler 2 - 4 haftada bir yapılabilir.

Yetişkin hastaların çoğu 1 - 3 mcg / gün dozuna cevap verirler. Biyokimyasal ve radyolojik olarak kemik iyileşmesi bulgusu olduğunda (ve hipoparatiroid hastalarda normal plazma kalsiyum seviyelerine ulaşıldığında ) doz toleransı genellikle azalır. İdame dozu genellikle 0.25 - 1 mcg /gün hudutları içerisindedir. Hiperkalsemi meydana geldiğinda Alpha D3 plazma kalsiyumu normale dönene kadar kesilir ( yaklaşık bir hafta ) ve kullanılan son dozun yarısı kullanılarak tedaviye tekrar başlanır.

Sürekli olarak barbitürat veye diğer antikonvülsanlardan alan hastalar Alpha D3' ün daha yüksek dozlarına ihtiyaç gösterebilirler.

Renal osteodistrofi:
Alpha D3 ile tedavinin öncesinde ve esnasında hiperfosfatemiyi önlemek amacıyla fosfat bağlayıcı ajanlar düşünülmelidir.

Uzamış hiperkalsemi renal fonksiyonların yükünü arttıracağı için kronik renal yetmezliği olan hastalarda sık plazma kalsiyum ölçümleri yapmak özellikle önemlidir.

Relatif olarak yüksek başlangıç plazma kalsiyum seviyeleri olan hastalar alfakalsidole sıklıkla cevapsız olan otonomöz hiperparatiroidzme sahip olabilirler. Bu gibi durumlarda diğer tedavi edici önlemler endikedir.

Hiperparatiroldizm:
Paratiroidektomi yapılacak primer veya tersiyer hiperparatiroidizmli hastalarda Alpha D3 ile pre - operatif 2- 3 haftalık tedavi, pre - operatif hiperkalsemiyi artırmadan kemik ağrısı ve myopatiyi hafifletir. Bu tür uygulama post - operatif hiperkalsemi riskinide azaltır. Alpha D3 ile tedaviye plazma alkalin fosfataz seviyeleri normale düşünceye veya hiperkalsemi oluşuncaya kadar devam edilmelidir.

Hipoparatiroidizm:
Ana Vitamin D' ye cevabın aksine olarak Alpha D3 ile düşük plazma kalsiyum seviyeleri relatif olarak çabukça normale gelir. Ciddi hipokalsemi Alpha D3' ün yüksek dozları ( 3 - 5 mcg ) ve kalsiyum suplemanı ile daha süratli olarak düzelir.

Nutrisyonel ve malabsorbtif raşitizm ve osteomalasi:
Nutrisyonel raşitizm ve osteomalasi Alpha D3 ile hızla tedavi edilebilir. Ana vitamin D' nin i . m. Veya i .v . yüksek dozlarına cevap veren malabsorbtif osteomalasi de Alpha D3' ün küçük oral dozlarına cevap verir.

Psödo defisiyans ( vitamin D' ye bağımlı tip ) raşitizm ve osteomalasi:
Ana vitamin D' nin yüksek dozlarının gerektiği bu durum nutrisyonel vitamin D eksikliğinde olduğu gibi Alpha D3' ün etkili dozlarına cevap verir.

Hipofosfatemik vitamin D' ye rezistan raşitizm ve osteomalasi:
Bu durumda yapılan ana vitamin D tedavisi ve fosfat suplemantasyonu doyurucu değildir. Normal dozlarda Alpha D3 ile tedaviyi myopatiyi azaltır ve kalsiyum ve fosfat retansiyonunu yükseltir. Bazı hastalarda fosfat suplementasyonu gerekebilir.

Osteoporoz:
Kalsiyum malabsorbsiyonu osteoporozun yaygın bir özelliğidir. Düşük 1,25 (OH ) 2 D3 seviyeleri eşliğinde intestinal kalsiyum absorbsiyonundaki azalma alfakalsidolün küçük, muhtemelen fizyolojik dozları (0,5 cmg) ile normalleştirilebilir. Düzelmiş kalsiyum absorbsiyonu üriner kalsiyumdaki artışla beraberdir. Bu artış alfakalsidol dozu ve diyetle alınan kalsiyumun miktarına bağlıdır. Diyetle alımın yetersiz olduğu açıkça belli olmadıkça osteoporotik hastalarda kalsiyum suplemantasyonu tavsiye edilmez.DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

Hiperkalsemi Alpha D3'ün kesilmesi ile tedavi edilir. Ciddi hiperkalsemilerde hem genel destekleyici önlemler hemde bir 'loop' diüretik ve intrevönoz sıvılarla veya kortikosteroidlerle tedavi gerekebilir.

Akut aşırı dozajın erken tedavisinde gastrik lavaj ve/veya mineral yağ verilmesi absorbsiyonu azaltabilir ve dışkı ile eliminasyonu arttırır.

__________________

''Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın.
Zaten en dayanılmaz acı buydu.
Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın..''

(Frida Kahlo)Nixie isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
CentilmeN
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 04:42