Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Kişisel Gelişim
facebook bağlan


Kişisel Gelişimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir

Kişisel Gelişim kategorisinde açılmış olan Kişisel Gelişimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir konusu , Kişisel Gelişimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir ? Kişisel gelişimin insanlar üzerindeki etkisi nedir? İnsanoğlunun öğrenme sürecine olan inancımız çok yüksek. İnsanlar otomatik olarak öğrenir. Biz bir dili herhangi bir çaba ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 01.09.2013, 23:20   #1 (permalink)
Ela
Boşver gitsin...

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kişisel Gelişimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi NedirKişisel Gelişimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir ?

Kişisel gelişimin insanlar üzerindeki etkisi nedir?

İnsanoğlunun öğrenme sürecine olan inancımız çok yüksek. İnsanlar otomatik olarak öğrenir. Biz bir dili herhangi bir çaba göstermeden öğreniriz çünkü hepimiz diğerleri ile iletişim kurmaya ilişkin araçları toplamamızı sağlayacak bir donanımla doğarız. Bizler güçlü bir dil öğrenme makinesiyiz. Bununla birlikte aynı zamanda davranış öğrenen makineleriz. Öğrendiğimiz davranışların bazıları kötü alışkanlıklara, bazıları ise çok güçlü bir şekilde iyi alışkanlıklara dönüşür. Tabi herhangi bir şeyi öğrenebilir olduğumuz gerçeği; başka bir şeyi, daha yararlı, daha hızlı ve daha iyi bir şeyi de öğrenebilir olduğumuzu gösterir. Bunun mutlaka çaba gerektirmediğini artık biliyoruz. Aslında insanlar hızlı öğrendiklerinde en iyi şekilde öğrenirler ve bir şeyleri bilinçsiz bir hale getirmeyi öğrendiklerinde davranış otomatik olarak ortaya çıkabilir.

Sizi korkutan şey başarısızlık ya da sahneye çıkmak ya da sınava girmek değildir; asıl sorun sizin başarısızlıktan, sahneye çıkmaktan ve sınava girmekten korkmayı öğrenmiş olmanızdır. Bebeklerin sadece iki korku ile doğduklarını biliyoruz. Bunlar düşme korkusu ve yüksek seslere karşı duyulan korkudur. Geri kalan tüm korkular öğrenilmiştir. Bu yüzden, eğer korkmayı öğrendiyseniz, korkmamayı da öğrenebilirsiniz. Eğer bir şeyi bir şekilde yapmayı da öğrendiyseniz, onu tamamen farklı ve daha iyi bir şekilde yapmayı da öğrenirsiniz. Öğrenmek kişisel özgürlüğe giden yoldur.
Koçluk, NLP, Hipnoz ve Quantum bunu kolaylaştıran ve eğlenceli bir hale getiren araçlardır. İyimser bir insan olarak umudum bu yaptığımız çalışmalarla her şeyin daha da iyiye gitmesidir.

İyimser insanların genelde bardağın yarı dolu tarafını gören insanlar olduğu söylenir. Ancak gerçek bir iyimser bardağın çok ötesini görür. Biz sıvının nereden geldiğini ve olduğu yere nasıl ulaştığını görürüz. Tüm olasılıklara bakarız ve sonra sadece o bardağı değil, her tür kabı farklı sıvılarla doldurabileceğimizi ve onları dünyanın her bir yanına taşıyabileceğimizi anlamaya başlarız. Diğer bir ifadeyle, başka yerlere başka şekillerde uygulayabileceğimiz neler olduğuna bakarız ve böylece daha hiç yapılmamış şeyleri yapabilmeye başlayabiliriz.

İşte başarılı ve yaratıcı insanların doğal olarak yaptıkları şey budur. İş dünyasında başarılı olan, aslında herhangi bir alanda başarılı olan insanlar, sadece kısa vadeye, göz önünde yer alan problem ya da engele bakmaz. Onlar sadece mevcut duruma bakmaz. Onun ötesine, nasıl bu hale geldiğine ve nasıl daha iyi olabileceğine bakarlar, böylece bu prensipleri çok daha fazla sayıda sorunun çözümünde, mümkün olan en fazla sayıda insan için çok daha fazla yeni şey yapmada kullanabilirler.
Uyanın artık! Artık cevaplar değişti. Eski cevaplar işe yaramıyor. Yeni dünyada yeni cevapları öğrenmeniz yemek yiyip uyumanız kadar önemli. Kişisel gelişim ustalarının hep dile getirdiği gibi olayları ya da şeyleri değiştiremiyoruz, tek değiştirebildiğimiz onlara bakış açımız! Bakış açınızı değiştirebilmek için de yeni modellere ve dinamiklere ihtiyacınız var. Umarım bu ihtiyaçları gerektiren sorunlar yaşamınızda büyük bedellere yol açmadan bunların rahatsızlığını farkeder ve o sorunları bir fırsat olarak değerlendirip gelişimin ve değişimin gerekliliklerini yerine getirirsiniz.

Peki NLP nedir ?
NLP, insanın tüm hayatı boyunca karşılaştığı uyarıcılar, etkiler, yaşamdaki şartlar, durum ve olaylar karşısında vereceği tepkileri, yaşamını olumlu etkileyecek şekilde dönüştürebilmesini sağlar. Örnek vermek istersek; Birisinin yaptığı bir şeye kızabilir ve çok kötü bir deneyim yaşayabilirsiniz ya da o kişinin yaptığı davranışı uyarıcıyı algıladığınız anda o davranışın olumlu yönlerini aramaya başlarsınız ve şunu bilirsiniz, olayları durumları, diğer insanları değiştiremiyorum, tek değiştirebildiğim onlara bakış açım dersiniz ve vereceğiniz tepkiyi seçersiniz.
Önünüzde duran tatlıyı yemek ile yememek arasında nasıl bir karar vereceksiniz? Bu kararı kim yönetiyor? Bu kararı kendinizi bu deneyimden sonra daha iyi hissedeceğiniz şekilde verebilmeniz için kararı verirken tatlının size verdiği anlamı değiştirebiliyorsunuz.
Kısaca NLP, yaşamınızı daha zengin hale getirebilmek için duygu ve düşüncelerinizi yeniden organize ederek olaylara durumlara, zararlı yiyecek, sigara, alkol, bağımlı ilişkiler'e verdiğiniz anlamları değiştirerek sizi geliştirecek sonuçları almanıza yardımcı olacak bir yaşam sanatıdır.
Evet NLP, daha iyi yaşamanıza yardımcı olacak Yaşam Sanatıdır! Yaşamı yaşayış şeklinizi bu sanatla değiştirebilirsiniz.

NLP Eğitimini Kimler Almalılar?
Koçluk hizmeti vermek isteyenler
İletişimini ilerletmek isteyenler
Yaşamda engel teşkil eden sınırlamalardan kurtulmak isteyenler
Kendi içinde bütünlüğü yakalamak isteyenler

NLP Eğitiminde Neler Var?
NLP Eğitimi gerek teorik gerekse de uygulama alanlarında zengin bir içeriğe sahiptir.

Eğitimden bazı seçmeler:
NLP Practitioner
Walt Disney modeli
Mantık seviyeleri
Uyum ahenk
İletişim yöntemleri
Temsil sistemleri
Durum yönetimi
Çapa tekniği
Fobileri geçirme tekniği
Patern kırma tekniği
İlgili diğer teknikler ve modeller

NLP Master Practitioner
Şüphe gidermek
İsteği beklentiye çevirmek
Sihirli Gözlük tekniği
İnanç değiştirmek
Zaman çizgisi
Dil kalıpları
Duygu değişimi
Esneklik
Modelleme
İlgili diğer teknikler ve modeller

NLP Eğitimi Size Ne Fayda Sağlar?
Zihninizdeki sınırlamalarla yüzleşerek; iş ve kişisel yaşamınızda ortaya çıkan tıkanıkları aşabileceksiniz.

Kavramsal yetenekleriniz güçlenecek.

Yaratıcılığınızı daha etkili kullanabileceksiniz.

İnsanları daha farklı ve güçlü bir şekilde dinleyerek iletişim kuracaksınız.

Eski ve verimsiz inançlarınızdan, davranışlarınızdan ve alışkanlıklarınızdan kurtulacaksınız.

Başkalarını etkileme yeteneğinizi ortaya çıkaracaksınız.

Dil kullanımını baştan keşfedecek, insanlarla iletişiminizde çığır açacak ilerlemeler kaydedeceksiniz.

Öğrendiğiniz teknikler sayesinde hayatınıza farklı bir açıdan bakabileceksiniz. Kişisel gelişimde NLP ile farkındalığınız artacak.

__________________
Ela isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 07.11.2013, 18:23   #2 (permalink)
Cesareti ile yaşamayan esareti ile ölür

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kişisel Gelişimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir

Kendinizi geliştirmenin sizin üzerinizde ki etkisi ne ise diğer insanlar üzerindeki etkisi de odur,hatta başkaları üzerindeki etkisi daha da fazladır denilebilir.Çünkü siz,kullanmasını çok iyi bildiğiniz silahları belki üşengeçlik belki de dirayetsizlik yüzünden kullanmayabilirsiniz.Hatta sizin elinizde,sadece o kişi kullandığı takdirde en iyi verimle sonuçlanabilecek veriler de olabilir.Gerektiği gibi aktardığınız takdirde karşınızdaki insan,sizde olan ve sizden aldığı,sizin belki de umursamadığınız bir madenden güzel ürünler çıkarabilir.Bunun insan için yolu da kişisel gelişimden geçer.
İnsanlara bilen bildirir,gören gösterir,anlayan anlatabilir..kendisi karanlık bir ufka ve ruha sahip birinin başkasını aydınlatması beklenemez.Önce kişi kendisini aydınlatmalı,kendisini düz yola çıkarmalı ki başkalarına da faydası dokunsun,başkasına dokunmasa bile kendisine dokunsun.Bu bir bencillik değildir,bencil olmadığını şuurlu bir şekilde idrak etmektir.
Amaç hiçbir zaman sadece başkalarını feraha çıkarmak olamaz..bu sonuç kendiliğinden ortaya çıkar.Sadece başkası için çabalamak gayesi sadece yüksek duygularda geçerlidir,bunun da kişisel gelişimle doğrudan ilişkisi yoktur.Örneğin bir aşık,kendisini umarsızca sevdiğinin yolunda feda edebilir,O'nun daha güzel yaşaması için kendinden her türlü fedakarlıkta bulunabilir..çünkü aşk ya da anne-babanın çocuklarına karşı duyduğu şefkat,koruma güdüsü ne kişisel gelişim kitaplarından ne de nlp seanslarından öğrenilemez.Fıtratta bulunan doğal donanımlardır,sadece yeşermek için uygun toprağı bekler.
Teşekkürler paylaşım için

__________________
''Şîrler pençe-i kahrımdan olurken lerzân
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek''
FeCr isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 4
Black, Ela, Estetika, FeCr
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 02:51