Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Kültür - Sanat > Kitap Tanıtımları
facebook bağlan


Turgut Özakman-Diriliş Roman Özeti

Kitap Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Turgut Özakman-Diriliş Roman Özeti konusu , Turgut Özakman-Diriliş Roman Özeti DİRİLİŞ Çanakkale Savaşı ile o zorlu dönemi konu alan Turgut ÖZAKMAN’ın “Yazarken şehitler omuz başımdaydı” dediği ’DİRİLİŞ’ Çanakkale Savaşı’nı ve o dönemi en iyi özetleyen roman ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.07.2013, 13:24   #1 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Turgut Özakman-Diriliş Roman ÖzetiTurgut Özakman-Diriliş Roman Özeti

DİRİLİŞ
Çanakkale Savaşı ile o zorlu dönemi konu alan Turgut ÖZAKMAN’ın “Yazarken şehitler omuz başımdaydı” dediği ’DİRİLİŞ’ Çanakkale Savaşı’nı ve o dönemi en iyi özetleyen roman tarzında yazılan kitaptır. Yazar kitabını yazarken kitaba konu olan Çanakkale savaşını sabırla dikkatle düşüne düşüne okunmasını istemiş bu kitabı heyecanlı ve kanlı savaş sahneleri anlatmak için değil hele savaşı övmek için hiç değil; irade akılbuluş yurtseverlik milli duruş bilinç sebat kararlılık inanç benlik gerçek kahramanlık insanlık ve karakter sergisi oldukları için bir milletin dirilişinin uyanışının aşamalarını oluşturdukları için anlattığını ifade etmektedir.

Turgut ÖZAKMAN Diriliş’e konu Çanakkale savaşını ve Zaferini hikaye ederken olayları hiç abartmamış ucuz kahramanlık hikayelerine hasamet edebiyatına şovence anlatıma hiç yer vermemiştir. Birçok sayfayı o kan deryası içinde yarı aç yarı tokyurtlarını ve insanlıklarını koruyan kahramanlara duyduğu saygı ve minnet nedeniyle gözleri yaşara yaşara yazdığı belirterek bazı şehitlerin omuz başında durduklarınıyazdıklarını denetledikleri duygusuna kapıldığını ifade etmektedir.
Yazar Çanakkale Savaşını kaleme alırken yaşananlara objektif olarak yaklaşmış karşı tarafın kahramanlarını belirtmeyi ihmal etmeyerek ayıplarımızı ve başarısızlıklarımızı da göstermekten çekinmemiştir.

Turgut ÖZAKMAN’ın akıcı ve açıklayıcı Roman tarzında yazılmış bir milletin (Türk Ulusunun) yeniden tekrar ayağa kalkışını konu edinen “Diriliş” isimli kitapta öne çıkan bazı başlıklar;

GÜNAHSA GÜNAH DEYİP SAÇLARINI FEDA ETTİ
Gemilerin bedeli 7 milyon lira tutuyordu. Hazinede ilk taksiti ödeyebilecek kadar bile para yoktu. Donanma Cemiyeti aracılığı ile halktan yardım istendi.

Bu istek büyük heyecan uyandırdı. Yeni bir yenilginin onursuzluğu ve acısını yaşamak istemeyen halk harekete geçti. Heyecan köpürerek dalga dalga yayılıyordu.

Tarihin yazık ki adını kaydetmediği kimsesiz yoksul bir kadın da unutulmayacak bir kahramanlık yaptı. Beyoğlu berberlerinin peruk (takma saç) yapmak için para karşılığında saç aradıklarını duymuştu. Müslüman Türklerde kadınlar genellikle saçlarını kesmez kesenlere iyi gözle bakılmazdı. Ama yoksul kadının uzun saçından başka varlığı yoktu. Cepheden gelen yaralıları iniltileri kesilmeyen göçmenleri caddelerden yenilginin utancı içinde başları eğik geçen namuslu subayları düşündü. Günahsa günaha girmeyi ayıplanmayı hor görülmeyi çirkin olmayı göze aldı; o kadar sevdiği saçlarını ağlaya ağlaya dibinden kesti. Rum berbere sattı saçlarının karşılığında aldığı üç kuruşu koşa koşa Donanma Cemiyeti’ne yetiştirdi.

KADINLAR ASKERLİK DİLEKÇESİ VERDİLER
KadınHaklarını Savunma Derneği Yönetim Kurulu ile Dünyası dergisinin ileri gelen yazarları derginin Divanyolu’ndaki yönetim yerinde toplandılar. Derneğin Başkanı ve Derginin kurucusu Nuriye Hanımın çağrısı üzerine bir araya gelmişlerdi.

Nuriye Hanım “Zaten kağıt sıkıntısı var” dedi “Dergiyi zorlukla yayımlayabiliyoruz. Dergiyi kapatalım bütün zamanımızı derneğe ayıralım. Birçok yolla ordumuza yardımcı olabiliriz. Kızılay Donanma Cemiyeti Müdafaa-ı Milliye Cemiyeti gibi yurtsever örgütlerin kadın kollarında da çalışabiliriz. Birçok üyemiz var. Üyemiz olmayanlardan da destek isteriz. Yardım toplayabiliriz. Çamaşır dikebilir çorap örebilir sargı bezi hazırlayabiliriz. Bu amaçla kadınların çalışacakları işyerleri kurabiliriz. Ne dersiniz?”

Öneri oybirliği ile kabul edildi. Daha da ileri giderek Enver Paşaya bir telgraf çekip gerekirse “askerlik yapmaya hazır olduklarını da bildirdiler.

GÖNÜLLÜ HEMŞİRELİK KURSLARI AÇILDI
Kızılay Kadınlar Kolu’nda çalışan hanımlardan biri gönüllü hemşirelik kursu açılmasını önerdi. Öneri heyecanlaalkışlarla benimsendi. Bu olay yalnız bir hayır etkinliği olmazgerçekleşirse birçok zincirin kırılmasını da kolaylaştırırdı. Öyle de olacaktı.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Besim Ömer Paşa’yı ziyaret ettiler. Öneriyi öğrenince Paşa’nın gözleri yaşardı. Kadınların çalışmasını meslek gereği de olsa bir erkeğe el sürmesini kabul etmeyen bağnazların tepkilerine göğüs gererek hemşirelik mesleğini o başlatmıştı. Açtığı kursu bitiren Müslüman hanımlar Trablus ve Balkan Savaşı sırasında Kızılay hastanelerinde çalışmışlardı. İçini çekti:

“O felaket günlerinin ertesinde yeni kurs açmayı düşünemedik. Eskilerden bu önemli mesleği sürdüren ancak bir iki kişi kaldı. Evlenenler belki de kocaları izin vermediği için ayrıldılar. İlk kursa pek az hanım katılabilmişti. Anlıyorum ki bu kez öyle olmayacak. Kurs açılacağını duyurun!”
Hanımlar odadan çıkar çıkmaz bu güzel hizmeti başlatmak için yardımcısını çağırdı.

SAVAŞ KARARINI TEK BAŞINA VERDİ
Enver Paşa sabah bütün raporları okudu. Bronsart Paşa Alman Genelkurmayı’ndan aldığı emre göre bir rapor hazırlamıştı. Rapor Osmanlı Devleti’nin savaşa nasıl gireceğini belirliyordu. Bir çeşit savaş senaryosuydu.

Odasında yapayalnızdı.
Tarih geçmişi görkemle dolu imparatorluğun kaderini elinde tutan genç adamın bir karar vermesini bekliyordu. Durumu Türk kurmaylarla değerlendirebilirdi. Sadrazama bildirebilir hükümete götürebilirdi. Cemal ve Talat Paşalarla toplanıp görüşebilirdi. Hiç birini yapmadı. Tarihin huzurunda tek başına durdu ve müthiş kararı verdi: Bronsart Paşanın raporunu onayladı!

Osmanlı Devleti’nin savaşa nasıl gireceğini açıklayan çok gizli belge Alman Genelkurmayına gönderildi.

MUSTAFA KEMAL ÇANAKKALE’DE
Mustafa Kemal 3. Kolordu’ya malzeme taşıyan küçük bir gemiyle Tekirdağ’a geldi. 19. Tümen daha kuruluş halindeydi. Tümenin karargáhı bile yoktu. Üç alayı vardı. Biri 57. Alay’dı. Karma bir alaydı. Alayda Anadolu’nun her şehrinden birkaç kişi vardı. Türkiye sergisi gibiydi. Alay Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Bey yürekli bilgiliçalışkan bir subaydı.

Yeni kurulduğu için alaya daha sancak verilmemişti. Öteki iki alayın kuruluşu ise daha tamamlanmamıştı.Mustafa Kemal göreve başladığını Kolordu Komutanlığına bildirdi: 1 Şubat 1915.
M. Kemal’in ve yeni Türkiye’nin saati çalışmaya başlamıştı.

MEHMETÇİĞİN HELVA SEVİNCİ
Hilmi Bey hepsine teşekkür etti yardımcısı Teğmen Fahri’ye de usulca “Bugün akşam yemeğine irmik helvası ekleyelim” dedi “Hak etti çocuklar.” Cebinden para vererek gereken malzemeyi aldırmasını rica etti. İrmik helvası büyük olaydı. Akşam az etli bulgur pilavı vardı. Bir de helva olduğunu duyunca asker bayram etti. Bataryanın uğuru Deli Mustafa ile Deli İbrahim zıpzıp zıpladılar. Bunlar 40 yaşında iki iyi çocuktu! “Hey hey heyyyy!”Er Edremitli Seyid’in gözleri dört açıldı “Anaav”… diye inledi minnetle “.. padişah sofrası da anca bu kadar olur!”

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Laura
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 18:52