Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Kültür - Sanat > Kitap Tanıtımları
facebook bağlan


Sait Faik - Gazoz Ağacı Roman Özeti

Kitap Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Sait Faik - Gazoz Ağacı Roman Özeti konusu , Sait Faik - Gazoz Ağacı Roman Özeti Saim: Hikâyenin başkahramanıdır. İstanbul’un kenar mahallerinde yaşayan hovarda bir gençtir. Sorumluluk duy*gusundan yoksun annesinin emekli maaşıyla geçinen işsizkahvede oyun oynamaktan başka bir şeyle ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.07.2013, 13:37   #1 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sait Faik - Gazoz Ağacı Roman ÖzetiSait Faik - Gazoz Ağacı Roman Özeti

Saim: Hikâyenin başkahramanıdır. İstanbul’un kenar mahallerinde yaşayan hovarda bir gençtir. Sorumluluk duy*gusundan yoksun annesinin emekli maaşıyla geçinen işsizkahvede oyun oynamaktan başka bir şeyle ilgilenmeyen bir kişidir.

Melahat: Saim’in âşık olduğu genç kız. Aynı mahallede sıradan bir hayat sürmektedir. Basit sade evinde kocasını beklemekten başka hiçbir işle meşgul olmayan bir kadındır.

Terzi Çırağı
: 17 yaşlarında Melahat’a âşık olan bir gençtir.

Gazoz Ağacı Özeti

Hikâyenin başında mahalle ve mahalle yaşantısının kısa bir görünümü verilmektedir. Mahalle denize yakın bir yerde*dir. Mahallenin bakkalı kokusu türlü türlü renkleriyle çocuk*ları kendine çekmektedir. Eski tahta evlerin oluşturduğu dar sokaklarda çocuklar gündüzleri birdirbir geceleri saklambaç oynamaktadır. Bazen bu saklambaca gençler de katılmakta*dır.

Bakkalın yanı başında da Hacı Emin’in kahvesi bulun*maktadır. Yaz ve kış mevsimlerinde çok kalabalık olan bu kahvede işsiz gençler maça kızı pişpirik kaptıkaçtı oyna*maktadır. Kahvehane özellikle akşamlan kalabalıklaşır gün*düzleri sadece birkaç genç bulunur.

Bu mahalledeki kadınlar da akşam beşe doğru yanla*rında yiyeceklerle sahile inerler. Kadınlar hep beraber deniz kıyısında eğlenirler.

Bu hikaye bir gencin bir kıza ilgi duyması veya birilerinin evlenmesi ha*disesidir. Dedikodu tüm mahalleye hemen yayılıverir.

Saim de kahvenin karşısındaki pembe evin kızına âşık olmuştur. Haber hemen mahallede yayılmıştır. Saim artık kızı görebilmek için günün her vakti kahvededir. Saim kızı seyretmekten başka bir şeyle ilgilenemez olduğu için sürekli oyunlarda yenilmektedir. Her yenildiğinde karşısındaki ga*zoz aldığı için en sonunda adı “Gazoz Ağacı”na çıkmıştır. Sa*im’in içi aşkla dolu olduğundan bu lakabı umursamamak*tadır.

Bir gün yolda kızla karşılaşır. Heyecanlanır dili tutulur. Ona sadece: “Nereye?” diye sorabilmiştir. Kız da yıllardan beri onu tanıyormuş gibi “Eve…” diye cevap vermiştir. Sa-İm’İn aylardan beri içi yanmaktadır. Heyecanlansa da kıza duygularını anlatmalıdır. Kıza onu sevdiğini söyleyiverir. Kı*za onunla evlenmek istediğini anlatır.

Saim bu olaydan sonra çok değişmiştir. O hovarda genç un fabrikasında çalışmaya başlamıştır. Tek istediği şey kızla beraber mahalleden kaçmak küçük bir odacık tutup ya*şamaktır. Düzenli bir hayatı istemektedir. Sabahları işe gittiği eşinin ona yemek hazırladığı günleri hayal etmektedir.

Bir gün Saim bu düşüncelerini gerçekleştirir. Kızı da ya*nına alarak şehrin bir başka ucunda bir apartmanın çatısında bir odalık bir eve taşınır.

Artık sabahlan erken kalkmakta işine gitmektedir. Eşi Melahat’la düzenli bir hayata başlamıştır. Akşamları işin yor*gunluğunu karısının onu evde beklediğini düşününce atmak*tadır. Eviyle ilgili her şey onu çok mutlu etmektedir. Karısı o eve gelir gelmez ona sıcacık yemekler hazırlamaktadır. Karı*sına gününün nasıl geçtiğini sormaktadır her akşam. Karısı Melahat hiçbir yeri bilmediği için bütün gün kocasını evde beklemekten başka bir sey yanmamaktadır.

Yine böyle bir gün akşam Melahat evde kocasını bekle*mektedir. Saim eşinin ona hazırladığı sıcak yemekleri yer. Melahat Saim’in sigara içmesini bekler. Sonra Saim Mela-hat’ın canının sıkıldığını düşünerek onu gezmeye götürür. Sa-im’le Melahat ışıklı aydınlık kalabalık bir caddeye çıkarlar. Bir mağazada mankenin üzerinde gördüğü elbiseye dalar gi*der. Melahat mahalleden ayrılırken böyle kıyafetleri ola*cağını hayal ermiştir. Oysa kocası onun vitrindeki kıyafete bakmasına bile tahammül edememektedir. Kocasının has*talık için sakladığı 30 lira ile ona elbise almasını İster. Saim sinirlenir. Birlikte sinemaya giderler. Melahat çok mutsuz-laşmıştır. Sinemada sessiz sessiz ağlar. Evlerine gidene kadar tek kelime konuşmazlar. Saim de o mahallede içini titreten kızın yanında eşi olarak bulunduğunu düşünür. Ona olan aşkının zayıfladığını hisseder. Artık hiç heyacan duymamak*tadır. Aynı sebeplerden dolayı edilen kavgalarla süren Mela*hat’in canı sıkılarak Saim’i beklediği günler geçer. Melahat çok sıkılmaktadır. Küçücük evin işi sabah erkenden biter. On*dan sonra yapacak hiçbir şey bulamaz. Mahallede hiç kimse*yi tanımamaktadır. Saim de yalnız dışarıya çıkmasına izin vermemektedir.

Bir gün Melahat.değişik bir şey yaşar. Dış kapıyı açtığın*da karşısında bir genç görür. Genç alt kattaki terzinin çıra*ğıdır sigara içmek için onların kapısını önüne gelmiştir. Genç ondan sigara içtiğini ustasına söylememesini rica eder. Sa-im’e bu olayı söylemez. Çırak her gün kapıya gelmekte soh*bet etmektedir. Böylece Melahat da sıkılmaktan kurtulmak*tadır. Melahat çocukla bir konuşmasında kocasının olduğu*nu söyler. Çocuk çok üzülür. Melahat da çocuğun üzülmeme*si için “O sadece geceleri gelir.” der. O anda Melahat mem*leketini bu genç için değil de Saim için terk ettiğine üzülür. Bu genç onu daha mutlu edecektir. Ona kocasının almadığı el*biseleri alacaktır. Saim ona hayallerindeki hiçbir şeyi vermemistir. Günler geçtikçe çırak artık Melahat’in evine gelmeye onunla sohbet etmeye başlar. Çocuk ona ‘abla’ diye hitap et*mekte; fakat onu sevdiğini söylemektedir. Çocuk ona bir miktar parasının olduğunu onunla kaçabileceğini söyler. Me*lahat buna güler. Kocası da aynı şeyi söyleyerek onu buraya getirmiştir. Aynı şeyleri yaşayacak olduktan sonra bu çocuk*la kaçması anlamsızdır. Fakat artık Saim’i hiç sevmediğini an*lamıştır. Kocasına bir mektup bile bırakmadan onu terk et*mek düşüncesi onu mutlu etmektedir. Çocukla bu kaçışı günlerce konuşurlar fakat kesinleştirmezler. Saim’le hayatları da aynı şekilde sürüp gitmektedir.

Saim karısındaki değişiklikleri az da olsa fark etmektedir. Bir gün yolda mahalleden dostu Osman’la karşılaşır. Osman ona kahvede yeni bir oyun oynadıklarından bahseder. Bir se*ne geçmesine rağmen Saim mahalleyikahveyi oradaki ya*şamını çok özlemiştir. Bir kız için o yaşamı terk ettiğine ina*namaz. Osman’ın mahalleye davetini kabul eder onunla gi*der.

Akşam yemeklerini her günkü gibi ısıtan Melahat Saim’i merak eder. Gece yarısı olmuştur Saim hâlâ gelmemiştir. Ev*lendiklerinden beri ilk defa eve geç gelecektir. Yarı umursa*maz yarı merak hâlinde uyuyakalır. Sabah olduğunda ko*casının hâlâ gelmediğini görür. Akşam Saim aynı vakitte ge*lir.

Melahat’a hiçbir açıklama yapma ihtiyacı duymaz. Mela*hat ona kızarak gece neden gelmediğini sorar. Saim eski ma*halle kahvesine gittiğini geceyi de evinde geçirdiğini söyler. Melahat çok üzülür. Anlar ki Saim artık ondan sıkılmıştır. Ay*nı şekilde yemeklerini yer ve uyurlar. Saim zamanla bu ka*çamaklarını artırır. Haftada birkaç gün üst üste eve gelmeme*ye başlar. Yine böyle eve gelmediği bir günün sonunda eve gelir. Kapıyı Melahat açmaz. Eşyalarını da alarak gitmiştir. Saim sadece “Niye gitti acaba?” diye sorar kendi kendine. Gece yanında bir boşluk hissedero kadar. Aradan üç dört gün geçtikten sonra Melahat gelmeyince evi boşaltır eski ma*hallesine döner.

Ertesi baharın son günlerinde Saim ve arkadaşları Sirke-ci’de yerler içerler eğlenirler. Saat 10′a doğru Beyoğlu’na çıkarlar. İşıklar yanan bir kokteyl salonuna girerken arkadaşı Saim’e: “Bak seninki.” der. Melahat yanında bir adamla yan*larından geçer. Saim: “Ne yapalım yahu benimkiyse benim*ki.” diyerek umursamaz. Melahat ise onları görmemiştir bile. Yanlarından güzel bir koku bırakarak geçip gitmiştir.

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Laura
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 18:49