Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Kültür - Sanat > Kitap Tanıtımları
facebook bağlan


Eleanor H. Porter-Pollyanna Kitap Özeti

Kitap Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Eleanor H. Porter-Pollyanna Kitap Özeti konusu , Eleanor H. Porter-Pollyanna Kitap Özeti Kitabın Özeti Pollyanna sap sarı saçları gülümseyen yüzü ile etrafa neşe saçan on bir yaşında küçük bir kızdır.ancak küçük yaşta polyananın annesi ve babası ölür ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.07.2013, 13:47   #1 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Eleanor H. Porter-Pollyanna Kitap ÖzetiEleanor H. Porter-Pollyanna Kitap Özeti

Kitabın Özeti

Pollyanna sap sarı saçları gülümseyen yüzü ile etrafa neşe saçan on bir yaşında küçük bir kızdır.ancak küçük yaşta polyananın annesi ve babası ölür ve bir başına kalır. Bir müddet yardımsevenler derneğinin himayesinde yaşar. Sonra da çok zengin olan teyzesi onu yanına almayı kabul eder. Bayan Polly tavan arasındaki küçük odayı polyana için hazırlatır hizmetçi buna .ok sevinmiştir ancak Madam polly nin suratı asıktır çünkü Bayan Pollyye göre yeğeni kardeşinin yapmış olduğu yanlış bir evliliğin ürünür. O sadece görevine düşkün birisi olduğu içinortada kalmış olan çocuğa bakacaktır. Nancy yukardaki odayı temizlerken Ah keşke şu kadının ruhunun köşelerindeki pislikleri de temizleyebilseydim diye düşünü*yordu. Evde o kadar boş oda varken kışın soğuktan donduran yazın sıcaktan pişiren bu odayı küçük yavrucuğa layık görmesi canını bayağı sıkmıştı.

Polyana eve geldiğinde hıçkıra hıçkıra ağlayarak teyzesinin kucağına atılır. Teyzesi ise gayet ciddidir. Pollyannayı alıp kalacağı odasına getirir. Evin büyüklüğü ve zenginliği Pollyannayı şaşkınlığa düşürmüştü. Teyzesi odasını gösterir veakşam yemeği saat altıda diyerek uzaklaşır.

Saat altı olduğunda bayan Polly sofraya kurulmuş ancak Pollyanna henüz gelmemişti. Bayan Polly istemediğinden Nancy çağırmak İçin Pollyannanın odasına gitmemişti. Yemekten sonra ilk fırsatta gidip baktığında da odanın boş olduğunu gördü. Hemen bahçeye bahçıvanın yanına inip kızın kaybolduğunu söyledi. Bahçıvan ise ona yukardaki bir kayanın üstünü işaret etti. Polyyanna oradaydı.

Nancy telaşla kızın yanına koştu ve birlikte köşke doğru yürüdüler. Pollyannanın en üzüntü verici ve sıkıntılı durumda dahi iyimserliğim kaybetmeyip mutlu olmayı becerebilmesi Nancyi şaşkına çeviriyordu. Pollyannaya bunun sırrını sordu Mutlu*luk oyunu dedi. Bunu bana babam öğretmişti. Ben küçükken yardımsever bir hanım hediye olarak bize koltuk değnekleri göndermişti. Sebebini sorduğumuzda ise Bu değneklere bakıp bakıp sakat olmadığınız için sevinebilmeniz için diye cevap vermişti. İşte o günden beri babam ve ben en zor durumda dahi mutlaka bir iyi yan bulup mutlu olabiliyoruz

Akşamın ilerleyen saatlerinde Pollyanna odasında başını çarşafların arasına sokmuş hıçkıra hıçkıra ağlıyordu: Babacığım sevgili babacığım! Benim melekler arasında yaşayan melek babacığım. Oyunumuzu oynamadığımızı biliyorsun. Benim gibi sen de ücra bir odada karanlıkta üstelik yapayalnız kalsaydın bunun sevinecek bir yan bulamazdın

Ertesi sabah erkenden Pollyanna bahçeye indi ve teyzesine sarıldı. Teyzeciğim sevgili teyzeciğim. Bu sabah yaşadığım için öyle sevinçliyim ki dedi. Bayan Polly ise Böyle günaydın mı olur? diyerek kızı eleştirdi. Sonra da arkasını dönüp gitti. Yaşlı bahçivanın gözleri yaşarmıştı. Kızla konuştu ve onun annesine çok benzediğini söyledi. Bahçıvanın annesini tanıyor olması küçük kızı çok sevindirmişti ki tam bu sırada kahvaltı gongu çaldı.

Çok geçmeden Harrington Köşkünde hayat düzene girmeye başladı. Pollyanna sabahtan ikiye kadar teyzesi ile ders çalışıyor

ikiden altıya kadar serbest kalıyordu. Bazı alışverişleri de Pollyanna yapıyordu. Bu dışarı çıkışlarda uzun siyah paltolu silindir şapkalı Adam\ da gördü. Ahbaplık kurmaya çalıştıysa da adamın kendisine verdiği cevaplardan bir şey anlamadı.

Pollyanna Adamı tekrar gördü. Yine konuşmaya çalıştı. Birkaç gün içinde adam artık Pollyannayı gördüğü vakit ondan önce konuşmaya başlamıştı. Nancy bu duruma hayret ediyordu. Nancynin tanıdığı Adamm ismi John Pendtletondu. Çok zengin olmasına rağmen koca bir evde tek başına yaşıyor ve hiç kimse ile konuşmuyordu.

Pollyanna ertesi gün kucağında sıska bir köpekle geldi. Bayan Polly buna da ses çıkaramadı. Ama bir gün sonra bu sefer yanında bir küçük oğlan çocuğu getirince Bayan Polly hemen eski haline geri döndü ve Yeter Polyanna! Şimdiye kadar yaptığın saçmalıkların en büyüğü bu oldu! Sokaktan toplayıp getirdiğin topal köpeklerle uyuz kediler yetişmiyormuş gibi şimdi de üstü başı perişan dilenci çocukları evime taşımaya başladın! dedi.

Erkek çocuk bunu duyunca Polly Teyzenin karşısına geçerek dilenci olmadığını ve Polyanna istediği için buraya geldiğini söyleyip gitti.

Ancak Pollyana bu çocuğu bir yere yerleştirmeye kararlıydı. Bu amaçla teyzesinin katılmadığı Yardımsevenler Derneği toplantısına gitti ve arkadaşı Jimye yardımcı olmalarını diledi. Önce teyzesinin hatırına iyi davranan üyeler işi anlayınca hayır dediler.

Pollyanna eylül ayında okula başladı. Kısa zamanda okulunu da benimsedi. Ama sık sık eski dostlarını ziyaret etmekten de geri kalmıyordu. Bir gün Bay Pendleton Pollyannadan hiç gitmemesini ve kendisi ile birlikte kalmasını istedi. Pollyoannanm tek başına böyle bir karar vermesi mümkün değildi. Bir gün Bay Pendleton Pollyannaya her şeyi anlattı. Meğer asıl teyzesini değil Pollyannanın annesini seviyormuş. Annesi onunaşkına cevap vermeyip başkası ile evlenmiş. O günden beri Bay Pendleton bütün dünyaya karşı dargın ve asık suratlı duru*yormuş. Ancak Pollyannanın bu sevimli hali bütün dünyaya kapatmış olduğu kapılarını aralama isteğini doğurmuştu. Pollyannanj yanına alarak hiç değilse bundan sonra bu kızcağız sayesinde dışındaki dünya ile yeniden kucaklaşmayı düşünüyordu. Yanıma gel bu mutluluk oyunun birlikte oynayalım diyordu.

Pollyanna İse artık kendisi ile sadece görev duygusuyla değil sevdiği için de ilgilenen teyzesinden ayrılmak istemiyordu. Ancak bunu Bay Pendletona nasıl diyeceğini bilemiyordu. Sonunda uygun çözümü buldu. Sokakta karşılaşıp eve getirdiği ve teyzesinin istemediği Jimmyi Bay Pendletonun yanına almasını isteyecekti. Bunu Bay Pendletona anlattı. O da haftaya birlikte gelmelerini söyledi. Tam da bu günlerde Polyannaya bir otomobil carptı. ayaklan tutmuyordu. Bir gün sonra kendine geldiğinde yine de seviniyordu. Hele hele teyzesinin iki de bir kendisine canım demesi mutluluğunu sonsuz derecede arttırıyorlardı. Bay Pendletonda gelip Pollyannanın durumu hakkında bilgi aldı.

Pollyannaya yaptığı teklifi ve teyzesi için reddettiğini de anlattı. Bayan Polly bunu öğrenince yeğenine karşı duyduğu sevgi daha da arttı. Öyle ki yeğeni oynasın diye kedi ve köpeğin bile yukarı çıkmasına izin veriyor Pollyannanın sevinmesi İçin ne gerekiyorsa yapıyordu. New Yorktan bekledikleri doktor bir hafta gecikmeli olarak geldi. Muayeneden sonra acı gerçeği söyledi. Polyanna bundan sonra yürüyemeyecekti. Bayan Polly bunu duyunca ağlayarak bayıldı. Teyzesinin sesini duyan Pollyanna da gerçeği öğrenince o da üzüntüsünden hıçkırarak ağlamaya başladı. Artık herkes için acılı günler gelmişti. Tanıdık tanımadık herkes bu güleryüzlü kızın geçirdiği kazayı öğrenince onun için gözyaşları döküyor böyle bir şeyin olduğuna inanamıyorlardı. Şehirde şimdiye kadar hiç kimse bu kadar konuşulmamış hiç kimse için bu kadar ağlanmamıştı. Eve gelen ziyaretçilerin ardı arkası kesilmiyordu. Bay Pendleton Pollyanna sevinsin diye Jİmmy Beanı evlat edinmeye karar vermişti. Pollyanna bu kararı duyunca gerçekten de çok sevindi. Sevinci bununla da kalmadı. Birgün bayan Slowun kızı Milly geldi ve Pollyannayı tanıdıktan sonra annesi ile birlikte nasıl Mutluluk oyunu oynadıklarını artık hep mutlu olduklarını anlattı. Her gün tanımadığı insanlar geliyor ve nasıl mutlu olduklarını Polly Teyzeden Pollyannaya iletmesini İstiyorlardı.Yani kısacası şimdi bütün şehir Pollyannadan öğrenmiş oldukları Mutluluk Öyununu şimdi Pollyannanın bu zor durumda da uygulaması için ona destek oluyorlardı.

Polly Teyze herkesin bildiği bu oyunu kendisinin bilmemesine şaşırıyordu. Nancy ile konuşunca her şeyi öğrendi. Pollyannanın yanına gidip Arfîfc bu oyunu beraber oynayacağız deyince Pollyanna çok ama çok mutlu oldu. Bu arada Bay Pendletonun doktoru Clithon çocuğu mutlaka görmek istiyordu. Ancak on beş yıl önce sevgilisi olduğu Bayan Polly ile bozuştuklarından bu yana aradan on beş yıl geçmesine rağmeno kapıdan bir kere dahi adımım atmamıştı. Fakat söz konusu olan Pollyanna olduğu için mutlaka buna bir çözüm bulmak gerekiyordu. Onlar aralarında bunları konuşurlarken Jimmy her şeyi duymuş ve koşarak Bayan Pollye anlatmıştı. Birkaç gün sonra Polly Teyze Pollyannaya doktor Chiltlon ile evlenecekleri müjdesini verdi. Ayrıca kendisini de hastaneye yatıracaklardı. Bir müddet sonra Pollyannadan mektup geldi. Şunları yazıyordu: Çok sevgili Polly teyze Tom enişte Ah! Çok şükür yürüyebiliyorum. Buradakiler yakında eve dönebileceğimi söylüyorlar. Keşke bütün yolu yürüyerek gelsem. Ah ne kadar sevinçliyim! Her şey beni sevindiriyor Hatta bir süre için bacaklarımdan yoksun kaldığıma bile seviniyorum. Çünkü öyle olmasaydı bacakların bu derece önemli olabileceklerini hiçbir zaman bilemeyecektim.

Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi Polyana:Çevresine neşe veren insan hayvan ve doğa sevgisi ile dolu umudunu hiç kaybetmeyen romanın baş kahramanı Polly teyze: Sert mizaçlı içinde sevgi barındırmayan hep kurallar çerçevesinde yaşayan polyananın teyzesi

__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Konu Laura tarafından (28.09.2013 Saat 15:29 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şuanda  online konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Laura
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 19:40