Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > LYS - YGS

YDS sonuçları Ösym sonuç sorgulama (YDS Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2014)

LYS - YGS kategorisinde açılmış olan YDS sonuçları Ösym sonuç sorgulama (YDS Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2014) konusu , ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 14.04.2014, 21:27   #1 (permalink)
BaHaRamaZaN

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart YDS sonuçları Ösym sonuç sorgulama (YDS Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2014)

YDS sonuçları Ösym sonuç sorgulama (YDS Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2014)ÖSYM YDS sınav sonuçlarını merak eden öğrenciler için YDS sınav sonuçları ile ilgili bilgiler aktaracağız. YDS sonuçları ne zaman açıklanıyor,YDS sonuçları ÖSYM sitesi,YDS sınav sonuçları açıklandı mı,YDS sonuçları hangi tarihte açıklanacak,YDS sonuçları ayrıntıları detayları.
YDS sonuçları Ösym sonuç sorgulama (YDS Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2014)
ÖSYM YDS sınav sonuçlarını merak eden öğrenciler için YDS sınav sonuçları ile ilgili bilgiler aktaracağız. YDS sonuçları ne zaman açıklanıyor,YDS sonuçları ÖSYM sitesi,YDS sınav sonuçları açıklandı mı,YDS sonuçları hangi tarihte açıklanacak,YDS sonuçları ayrıntıları detayları.

ÖSYM YDS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında bir açıklama yapmadı. Ama YDS sonuçlarının birkaç gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Bütün adaylar YDS'nin Cuma günü açıklanacağını bekliyordu ama açıklanmadı. YGS'nin Cumartesi günü açıklanmış olması YDS'nin bugün de açıklanma ihtimalinin olduğunu gösreriyordu. Ama YDS dün de açıklanmadı böyle olunca sonuçların artık Pazartesi açıklanması bekleniyor. ÖSYM son dönemlerde yaptığı bütün sınavları en geç 1 hafta içerisinde açıklamıştı. 2014 YDS sonuçları açıklanır açıklanmaz Web sitemizde olacak...


2013 YDS İSTATİSTİKLERİ

2013 YDS ORTALAMA
30,46
YDS 2013
Puan Aralığı Düzey Kişi sayısı
90 - 100 A 1742
80 - 89 B 8009
70 - 79 C 13686
60 - 69 D 17735
50 - 59 E 27865
0 - 49 - 218039
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) 6 Nisan Pazar günü sona erdi. ÖSYM tarafından düzenlenen YDS İlkbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden gerçekleştirildi. Adaylar geçtiğimiz Pazar günü yapılan YDS sonuçlarının açıklanmasını ve ÖSYM’nin adlığı karar uyarınca soruların yüzde 10’unu cevaplarıyla birlikte yayınlanmasını beklemeye başladı. ÖSYM’den aldığımız bilgiye göre kesin olmamakla birlikte 2014 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarının bugün akşam saatlerinde açıklanması olası. Bugün açıklanmasını beklediğimiz YDS 2014 sınav sonuçlarını açıklandığı andan itibaren buradan ÖSYM [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] adresine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Peki ÖSYM bir önceki YDS sonuçlarını sınavın yapıldığı tarihten kaç gün sonra açıklamştı. YDS sonbahar dönemi ve ilkbahar dönemi sonuçlarının geçen yıl açıklanma tarihi şu şekilde olmuştu. YDS sonbahar dönemi sınavdan 6 gün sonra açıklanmış YDS ilkbahar dönemi sonuçlarının açıklanması epey zaman almıştı. Nedeni ise YDS’nin ilk defa yapılıyor olması ve sınavda çıkan soruların zor olduğu yönünde eleştirilerin YÖK’e sıkça iletilmesi gösterilmişti.
YDS ilkbahar Dönemi 2014 sonuçları ve YDS soru ve cevaplarını buradan öğrenebilrsiniz.

YDS bir daha ne zaman yapılacak?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Sonbahar Dönemi 6 Eylül 2014 tarihinde yapılacak. YDS sonbahar dönemi başvuruları 30 Haziran-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında alınacak.

YDS sonbahar dönemi hangi alanlardan yapılacak?

YDS Sonbahar Dönemi Sınavı sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılacak. Diğer dillerden sınava girmek isteyenler YDS ilkbahar Dönemi sınavına başvuru yapacak. YDS ilkbahar dönemi 2014’te yapıldığı için adaylar YDS ilkbahar dönemi 2015’i beklemek zorunda.

SORULAR UZUN, SÜRE KISA

Son dönemlerde yapılan sınavların genel ortalamaları, soruların zorluk dereceleri, süre kısıtlılığının etkisi, adaylardan gelen itirazlar başta olmak ve pek çok konuyu araştırmak üzere çalışma grubu oluşturuldu. ÜAK Başkanı ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu'nun önerisi ile oluşturulan grupta, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu gibi isimler yer alıyor. ÜAK'ın 214. toplantısı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın da katıldığı toplantıda, üniversitelerimizdeki pek çok akademik konu ele alındı. İçerisinde pek çok akademisyeni de yakından ilgilendiren, üniversitelerde lisansüstü eğitim yapmada ve akademik pozisyonlara atanmada önemli bir yere sahip olan Yabancı Dil Sınavı (YDS) konusuna da değinildi.

YGS’de soruların açıklanmaması endişeye yol açtı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), geçtiğimiz yıl düzenlenen sınavlara ait soru ve cevapları, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkardı. Soru havuzunun oluşturulması, soruların gizliliği ve bilimsel ölçme değerlerinin korunması gerekçesiyle soruların sadece yüzde 20’sinin açıklanacağını duyurdu.

ÖSYM’nin dünyada sınav uygulama merkezi olarak dikkate alınan bir kurum olduğunu ancak bu uygulamanın şeffaflık politikası ile örtüşmediğini belirten FEM Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, “Demokrasinin gereği olarak önceden bu sorular paylaşılıyordu.

Ama geri kalan yüzde 80’inin doğruluğu ile ilgili öğrenciler, veliler ve eğitimciler üzerinde şüphe oluşacak.” diyor. ‘Soru havuzu’ gerekçesinin alternatifsizlikten kaynaklandığını öne süren Ardıç, “İnsanlar haklarını arayacak fakat ‘biz kanunla belirttik, bu nedenle yayınlamıyoruz’ diyecekler. Kimse hakkını arayamayacak.” ifadesini kullanıyor.

Çocuğunuz yabancı dil öğrensin, ya siz?

Türklerin İngilizceyi neden öğrenemediğine dair onlarca sebep sayılabilir. İngilizce eğitim uzmanı Ali Çopur ise bu konuda “Öğrenmeden öğretmek olmaz. Donanımlı öğretmen, donanımlı ebeveyn olmadan etkili dil eğitimi olmaz. Bu noktada belki en son sorgulayacağımız kişiler çocuklarımız.” diyor. Çokça izlenen bir aile dizisi olan Çocuklar Duyması’ndan bir sahne. Ailenin özel okula giden erkek çocuğu misafirlere takdim ediliyor: “Bizim oğlan bir İngilizce konuşuyor.

Şakır şakır neler anlatıyor bir görseniz.” Evin annesi ufak bir dürtüklemeyle oğlunu komşularına doğru itiyor: “Hadi bakalım evladım, konuşsana bir şeyler.” Konuklara dönen evin çocuk, gözlerini kapayıp başlıyor ezberini sıralamaya: “I go, you go, we go, he, she, it goes…” Gurur dolu bakışların arasında ağlayan iki göz dikkat çekiyor. “Hayrola hanım anne niçin ağlıyorsun?” “E baksana torunum nasıl şakır şakır İngilizce konuşuyor.”

İnsanları güldürmek için hazırlanmış bu sahne, günlük aile hayatımızdan çok da uzak bir manzara sunmuyor aslında. Yabancı dil öğrenimi başta milli eğitimin ve özelde Türkiye’de yaşayan büyük bir kitlenin ortak sorunu. Ülkemizdeki yabancı dil eğitimi seviyesi en son 2012 yılında Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın gerçekleştirdiği bir araştırma üzerinden gündeme gelmişti. Bu araştırmanın sonuçları, ülkedeki genel seviyenin “What is your name?”, “This is a pencil” düzeyinde seyrettiği şeklinde gazetelere yansımıştı.

Oysa Türkiye’nin dış ülkelerle olan münasebetlerindeki artış bir küresel dil olan İngilizcenin de öğrenimi ve kullanımını giderek zaruri hale getiriyor. Konuyu bir de ehline sormalı dedik ve Zambak Yayıncılık ve Eğitim Gereçleri Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Ali Çopur’a danıştık.

Ali Çopur, uzun yıllar İrlanda’nın Belfast şehrinde özellikle İngilizce yabancı dil öğrenimi üzerine çalışmalarda bulunmuş. Hazırladığı yabancı dil kitapları ile işinin mütehassıslarından. Halihazırda, Selt Publishing ve Selt Academy bünyesinde İngilizce hocalarına yönelik yayınlar ve formasyon eğitimleri veren Çopur, “Bir yabancı dili öğretebilmek ancak devamlı öğrenebilmekle kaim.” diyor.

Ebeveynler ne istediğini bilmeli

“Üniversiteyi bitirdikten sonra kitabı kapayıp bir öğrenci gözüyle hiçbir zaman bir daha o kapağı kaldırmamak günümüz öğretmeninin en büyük handikaplarından.” diyerek anlatmaya başlayan Ali Çopur, öğretmenlerin donanım sahibi olması noktasına yoğunlaşıyor. Çopur, asıl önem arz eden hususu ise şöyle açıklıyor: “Bugüne kadar ‘Bu çocuk niye öğrenmiyor? sorusunu öğrenciye yönelttik.

Halbuki dil öğrenimini talep edenler, birinci derecede o çocuğu o okula yazdıran ebeveynlerdir. Dolayısıyla velinin de bir öğretmenden ne talep ettiğini bilmesi gerekli. Hatta o dili başta kendisi öğrenmeli.” Türkiye’deki bu sorunu nispeten aşmış bazı köklü okullara bakıldığı vakit neyi kastettiğinin anlaşılacağını bildiren Çopur, “Başta okulun yöneticisi kendini dil bakımından geliştirmeye ahd etmelidir.” diyor.

2013 haberi - Üniversitelerarası Kurul, YDS’yi mercek altına aldı

Üniversitelerarası Kurul, (ÜAK) Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) yönelik yapılan eleştirilerin yoğunlaşması üzerine bir alt komisyon kurdu. Üniversite rektörlerinden ve üniversiteleri temsilen katılan bir üyeden oluşan ÜAK, son toplantısında yabancı dil konusunu gündemine aldı. Geçen yıl Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) ile Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) birleştirilerek YDS çatısı altında toplanmış ve ilk uygulama Nisan 2013 tarihinde yapılmıştı. Sınava katılan adaylar tarafından, YDS sınavında sınav süresinin kısaltılması, paragraf sorularının uzunluğu, sorulardaki çeldiricilerin çokluğu gibi pek çok konuya eleştiri gelmişti. Bu tartışmanın temel kaynak noktası ise, örnek olarak İngilizce' den sınava giren aday sayısı yaklaşık 290 bin iken, adaylardan yüzde 75 'i 0-49 aralığında not alarak başarısız olma gibi durumlar gösteriliyor. Bu konularla ilgili medyada çıkan tartışmalarda, adaylardaki ortak kanaatin, "mevcut yabancı dil sınavının akademik dil bilgisi seviyesini ölçmeden çok uzak olduğu ve zaman içerisinde amacından uzaklaşıldığı" konusunda hem fikir olunduğu da söylentiler arasında yer alıyor.

Sizlere sınav ile ilgili olarak her türlü bilgi ve haberi ise aktarmaya devam edeceğiz. Sonuçları ise,[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] buradan takip edebilirsiniz.

YDS sınavı ile ilgili daha fazla bilgiyi eğitim sayfalarımızda bulabilirsiniz..

__________________
Aşk der ki sana: Yolumdaysan başım feda yoluna; ama bil ki senin de başını isterim yoluma. Kahır, kapris gelecekse senden amenna! Ama ayağına diken batarsa yolumda ah edip vahlanma!...
Aşk bilek gücü değil “YÜREKTİR”! Yüreğin yetmiyorsa düşme yollara!…
KaRaqiZz isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler tiktok takipçi satın al deneme bonusu

Saat: 07:06