Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > LYS - YGS
facebook bağlan


2016 YGS Başvuru Tarihleri Açıklandı

LYS - YGS kategorisinde açılmış olan 2016 YGS Başvuru Tarihleri Açıklandı konusu , 2016 Ygs Başvuru Tarihleri Açıklandı 2016 ÖSYM Sınav Takviminin açıklanmasıyla beraber,2015-2016 YGS Başvuru ve Sınav Tarihleri de netleşmiş oldu.Peki,2015-2016 YGS Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlıyor? Önümüzdeki sene sınava girecek olan ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 12.10.2015, 00:32   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 2016 YGS Başvuru Tarihleri Açıklandı2016 Ygs Başvuru Tarihleri Açıklandı


2016 ÖSYM Sınav Takviminin açıklanmasıyla beraber,2015-2016 YGS Başvuru ve Sınav Tarihleri de netleşmiş oldu.Peki,2015-2016 YGS Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlıyor? Önümüzdeki sene sınava girecek olan adayların bugünlerde asıl merak ettikleri soru bu.


Daha önceki ÖSYM sınav takvimlerini incelediğimizde, 2016 YGS Sınavının,13 Mart 2016'da gerçekleşeceğini söylemek mümkün.Geçen yıl YGS sınavları 15 Mart'ta yapılmıştı.2015-2016 YGS Başvuruları ise 6-20 Ocak 2016 tarihleri arasında alınacak.


2015-2016 YGS Başvurusu için kılavuz bilgileri ÖSYM'nin ([Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]) adresinde belirtilen tarihler içerisinde yayınlanacaktır.2015-2016 YGS Başvuru İşlemlerinizi de ÖSYM'nin ([Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]) internet adresinden kılavuz bilgileri doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.


YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?


Adaylar 2016-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM'nin ([Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]) internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz satışı yapılmayacak. Adaylar sınav başvurularını 3 TL karşılığında yapacak. Bir ortaöğretim kurumundan henüz mezun olmamış adaylarla mezun durumdaki adaylardan önceki yıllarda ÖSYS'ye başvurusu olan ve kayıtlarda geçerli bir fotoğrafı bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklar.
YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe testi, Sosyal Bilimler testi, Temel Matematik testi ve Fen Bilimleri testi yer alacak. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumlu olacak. YGS'de Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak.


MEZUN ADAYLAR BAŞVURULARINI ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN YAPACAK

Sınava meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylar hariç, ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların girmeleri zorunlu olacak. Mezun durumda olan adaylardan ilk defa ÖSYS'ye başvuru yapacak olanlar başvurularını, sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yapacaklar. Bu adayların eğitim bilgileri, yanlarında bulunduracakları diploma veya mezuniyet belgelerine uygun olarak başvuru görevlisi tarafından sisteme kaydedilecek ve ilgili diploma/mezuniyet belgesinin onaylı bir örneği bu görevli tarafından alınacak.


BAŞVURUNUN TAMAMLANMASI İÇİN "BAŞVURU İŞLEMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI" AÇIKLAMASININ GÖRÜLMESİ GEREKECEK

Başvuru formunda "YGS'ye girmek istiyorum" seçeneğini işaretleyenler 40 TL'yi, "Sınavsız geçiş hakkım var, YGS'ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum" seçeneğini işaretleyenler ise 10 TL'yi kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine yatıracaklar. Başvurunun tamamlanması için "Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı" açıklamasının mutlaka görülmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekecek. Yurt dışında bulunan adaylardan sınav ücretini döviz olarak bankaya yatıranlar, bireysel başvuru hakları olsa bile, İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapamayacaklar.
Adayların ÖSYS başvurularının alınması ile ilgili çalışmalar tamamlanmıştır. Başvuru esnasında adayların herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için başvuru sistemi, başvuru merkezlerine test amaçlı açılmış, başvuru merkezleri sistem üzerindeki kontrol işlemlerini yapmışlardır. Adayların, başvuru merkezlerinde oluşabilecek yoğunluğu dikkate alarak, başvuru işlemlerini başvuru süresinin son günlerine bırakmamaları önemle hatırlatılır.


YGS BAŞVURU ŞARTLARI

2016-2017 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar, 2016-ÖSYS’ye başvuru yapmak zorundadır.
Öğrenim durumları aşağıdakilerden birine uyanlar 2016-ÖSYS'ye (sınavsız geçiş dâhil) başvurabilirler:
 2015-2016 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında
okumakta olan öğrenciler
 Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
 Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
 Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar
2016-ÖSYS’de, YGS’ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da 2016-ÖSYS başvurularını süresi içinde yapmak zorundadırlar.
Durumları yukarıdakilerden birine uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da 2016-ÖSYS’ye başvurabilirler ancak bu adaylar, ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar T.C.
uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler (Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri ÖSYS kapsamı dışındadır. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.).
Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Pembe/Mavi
Kart sahipleri), 2016-ÖSYS’ye başvurabilirler. Bu adaylar 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara
yerleştirilirler. KKTC uyruklu adaylar ile Bulgaristan'dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular da ÖSYS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.


YGS BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

2016 ÖSYM Aday Başvuru Formu
Nüfus Cüzdanı (Ya da pasaport)
Mezuniyet Diploması Örneği (mezun öğrenciler için)
Diploma, transkript ( Yurt dışında okuyan öğrenciler için)
Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)


2016 YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Başvuru Ücretleri ÖSYM tarafından daha önceden belirtilen bankalara YGS Başvurusu’ndan önce yapılmaktadır.Sınav ücretleri her yıl sınavlarda farklılık göstermektedir. 2015 yılında YGS Başvuru Ücreti 50 TL, Sınavsız Geçiş Ücreti ise 15 TL olarak ödenmişti.
Girmek istediğiniz LYS Sınav Ücretleri her bir LYS için 30,00 TL
Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti 15,00 TL
Başvuru Hizmeti Ücreti 3,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Şifre Edinme Ücreti 5,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti 10,00 TL


2016 YGS Başvuru Ücreti ve Yatırılacak Bankalar

2016 YGS Ücretini adaylar ÖSYM’nin resmi sitesindeki “Ödemeler” bölümünden ya da belirtilen bankalara giderek görevlilere T.C Kimlik Numarası, adı, soyadı bilgileri ile kaç TL yatıracaklarını söyleyerek ücreti yatırabilecekler. 2016 YGS Başvuru Ücreti’nin yatırılacağı bankalar aşağıdaki kutuda bulunuyor. Ocak ayı içerisinde aşağıda belirtilen bankalara para yatırmayan adaylara 2016 YGS’ye katılamayacaklar.
Yatırılacak Bankalar:
T.C Ziraat Bankası,
Vakıfbank,
Halk Bankası,
Akbank,
Kuveyt Türk Katılım
TEB
DenizBank
PTT Şubeleri
*** 2016 YGS Başvuru Ücreti bankaların dışında ÖSYM sayfasındaki “Ödemeler” bölümünden de ödenebiliyor.

alıntı__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 28.12.2015, 16:43   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: 2016 YGS Başvuru Tarihleri

YGS 2016 Başvuru Tarihleri Açıklandı
ÖSYM, YGS 2016 başvurularının 6-20 Ocak tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

ÖSYM Başkanlığı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (2016 YGS) başvuruların 06-20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacağını bildirdi.

BİLGİLENDİRMEK İÇİN KAMU SPOTU

Sınava girecek adaylar için bilgilendirme amacıyla ÖSYM tarafından kamu spotu hazırlandı. Eğitim Yazarı Abbas Güçlü’nün sunumuyla adayların ÖSYM başvuru merkezleri ve sınav koordinatörlüklerine başvuru yapabilecekleri hatırlatıldı. Başvuru alınacak kişisel şifre ile de osym.gov.tr adresinden gelişmelerin takip edileceği kaydedildi.

__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 6
Ada, Elzem, kerem1as8, MalıHulya, Papatya, Su
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 08:34