Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > LYS - YGS
facebook bağlan


2016 YGS Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli?

LYS - YGS kategorisinde açılmış olan 2016 YGS Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli? konusu , 2016 YGS Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli? 2016 ygs, sınav, ygs sınavı, 2016 ygs sınav kuralları, 2016 ygs hakkında, 2016 ygs sınavında dikkat edilecek hususlar Üniversite öğrencisi olabimek için öğrencilerin aşması ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 19.01.2016, 01:25   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 2016 YGS Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli?2016 YGS Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli?

2016 ygs, sınav, ygs sınavı, 2016 ygs sınav kuralları, 2016 ygs hakkında, 2016 ygs sınavında dikkat edilecek hususlar
Üniversite öğrencisi olabimek için öğrencilerin aşması gereken ilk etabı oluşturan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 13 Mart 2016 Pazar günü saat 10:00’da başlayacak.Peki YGS'de başarılı olmak için nelere dikkat etmeli,YGS sınavında yapılması gerekenler nelerdir?

ÖSYM tarafından belirlenen kurallara göre adaylar en az 2 saat boyunca sınav salonlarından ayrılamayacak. Toplamda 2 saat 40 dakika sürecek olan bu sınav kimileri tarafından sadece Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) giriş hakkı elde etmek için bir baraj sınavı gibi görülse de aslında YGS son derece önemli bir sınav.
İki yıllık eğitim veren önlisans programlarına yerleşmek isteyen ve meslek lisesi öğrencisi ya da mezunu olan adaylar, tüm puanlarını bu sınav ile alıyor. Az sayıda ve puanları çok yüksek de olsa bazı dört yıllık lisans programları da yalnızca bu sınavın sonucuna göre öğrenci alıyor. Örneğin, Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu programlarından Yönetim-Bilişim Sistemleri dört yıllık bir lisans programı ve YGS-6 puan türü ile öğrenci kabul ediyor.
LYS’ye hazırlanan ve fakültelere yerleşmek isteyen adaylar için de YGS büyük önem taşıyor. Zira sınavlardan elde edecekleri toplam puanın %40’ının YGS’den geldiği düşünüldüğünde bu sınavın sadece bir baraj sınavı olmadığı anlaşılıyor.
Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz ‘Bu kadar önemli bir sınav öncesinde öğrenci ve velilerin özellikle dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Bu değerlendirmeyi yapmanın en iyi yollarından birisi, öğrencinin sınav anında yaşayacaklarına odaklanmak olacaktır.’ dedi.
Hatice Yılmaz ayrıca YGS için öğrenci ve velilere uyarılarda bulunurken, 4 yıldır başarıyla uyguladıkları ‘21 Gün YGS’ formülünün öğrenciler üzerindeki etkisini değerlendirdi;


İlk Ele Alınması Gereken Kavram Zaman

Adaylar 160 dakika (2 saat 40 dakika) boyunca aynı sırada oturacak ve sınav olacaklar. Ancak adaylar o sıralarda tam da sınav başladığı anda oturuyor olmayacak. Sınav başlamadan önce sınav kitapçıkları ile optik formların dağıtımı ve kontrolü sırasında da orada oturacakları ve bu işlemlerin yarım saate yakın sürdüğü hesaba katıldığında aday hiç kalkmadan 3 saat boyunca aynı sırada oturacak. Sözü edilen kontroller ve sınav binasına giriş için harcanan zaman göz ardı edilemeyeceği için ÖSYM, adayların sınav başlangıç saatinden en az 45 dakika önce sınav yerinde olmalarını tavsiye ediyor. Diğer bir deyişle saat 9:15’te sınav binasının bahçesinde olmak gerekmekte. Adayın sabah kalkıp hazırlanması, kahvaltı etmesi ve yolculuğu da ilave edilirse, sınav günü 7:00 - 7:30 arası uyanmak iyi bir karar olacaktır. Her gün bu saatlerde kalkmaya alışkın olmayan bireyler, yoğun zihinsel faaliyet gösterecekleri sınavda başarılı olmakta daha çok güçlük çekecektir. İşte, tüm bu etmenleri göz önünde bulundurarak doğru bir zaman yönetimi planlamak sınav başarısına olumlu katkı sağlayacaktır.

İkinci Dikkat Edilmesi Gereken Kavram Mekan

Adaylar sınava girecekleri yeri, sınavdan 10 gün önce öğrenecek ve sınavdan önceki hafta sonu sınava girecekleri binayı ve sınav salonunu görme şansına sahip olacaklar. Sınav olunacak yer bilinse dahi daha önce böyle bir ortamda gerçekçi biçimde sınava girmemiş olmak büyük bir dezavantaj olacaktır. Adayın oturacağı sıranın konforu, salonun havalandırması ya da ışıklandırması sınav performansına doğrudan etki eder. Her tür sınav ortamında sınav olmuş ve bu gibi şartlarla nasıl baş edeceğini bilen adaylar sınavlarda daha fazla başarı göstermektedir.

Üçüncü Önemli Husus Fiziksel Hazırlık

Bu, adayın sabah yapacağı kahvaltıyı, giyeceği kıyafeti ve yanında götüreceği eşyaları kapsamaktadır. Kahvaltı konusu özellikle önemli, çünkü üç saat boyunca sınav salonunda olacak ve öncesinde de sınav binasına varmak için yolculuk yapacak. Adayın en az 5 saat boyunca kan değerlerini koruyacak kadar iyi ama hazımsızlık yapmayacak kadar da kararında beslenmesi gerekmekte. Beslenme uzmanları uzun süreli açlık durumlarının sağlıksız olduğunu söylese de sınav gerçeği bunu göz ardı etmektedir. Adaylar için en ideal kahvaltı şişkinlik yaratmayacak ama uzun süre tokluk hissi verecek gıdalardan oluşan bir seçim olacaktır. Yağlı gıdalardan ve yapay şekerden uzak durmak gerekiyor. Yumurta, bir bardak süt, tam buğday ekmeği, az yağlı beyaz peynir ve bol yeşillik çoğu kişi için yeterli besini sağlayacaktır.
ÖSYM, sınav binasına sokulması yasak eşyalar konusunda son derece uzun bir listeye sahip. Elektronik cihazlar, metal her türlü eşya, takı ve her türlü ziynet eşyası yasaklı. Hatta kemer, cüzdan ve anahtar sokmak bile resmiyette yasak. ÖSYM, adaydan üzerinde metal aksamı olmayan bir eşofman takımı, tişört ve sade bir çift ayakkabı giymesini bekliyor. Bu tarz bir giyim ÖSYM tarafından dayatılıyor olsa da sınav sırasında adayın rahat etmesini sağlayacağı için aslında zaten doğru bir seçimdir.
Adayın yanında götürmesi gereken eşya listesi ise iki madde ile sınırlı: (1) Nüfus Cüzdanı ve (2) Sınav Giriş Belgesi. Bütün bu hususlara dikkat eden adaylar, uzun zamandır harcadıkları emeklerin karşılığını alacaklardır.

‘21 Gün YGS’ Formülü İle YGS Başarısı Artıyor

Oğuzkaan Koleji olarak Türkiye’de ilk kez bizim hayata geçirdiğimiz ve 4 yıldır çok iyi sonuçlar aldığımız, öğrencilerimizin emeklerini güvence altına almak için her türlü sınav ortamına uyumlarını sağlayacak bir sınav kampı programı uyguluyoruz. Dr. Maxwell Maltz’ın psikosibernetik kuramına uygun olarak geliştirdiğimiz bu programa “21 Gün YGS” adını verdik. Öğrencilerimiz, 21 gün boyunca, aralıksız olarak 10:00-12:40 saatleri arasında YGS denemesine giriyor. Her gün, sınava girdikleri sınav salonları ve oturdukları yerlerin değiştiği, hafta sonları üniversiteler ve ilköğretim okullarında sınava girdikleri bu sistemde, gerçek sınavda ne olacaksa öğrencilerimize aynı şekilde yaşatıyoruz. Üst aramasından tutun da sınavda ÖSYM tarafından dağıtılan peçete ve şekere kadar her detay incelikle planlanıyor. Çocukların görmedikleri hiçbir sınav ortamı kalmaması için, amfiler, kolçaklı sıralar, ilkokul sıralarında sınav olmalarını sağlıyoruz. NLP temelli YGS sınav kampı uygulamasını Dr. Maxwell Maltz’ın Psiko-Sibernetik kitabında ilk kez ileri sürülen “21 gün boyunca aynı şartlara maruz bırakılan beyin devrelerinin yeni ve sağlam sinir bağlantıları geçiş yolları üretmesi ve hafıza izleri oluşturması” kuramından geliştirerek oluşturduk. Bu sistemi, 4 yıldır başarı ile uyguluyoruz ve sonuçlarından çok memnunuz. Okulumuzun ölçme ve değerlendirme birimi ile rehberlik bölümünün gerçekleştirdiği çalışmanın sonuçlarına göre, her öğrencide ortalama yüzde 24 puan artışı sağladığı ve öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerinde anlamlı bir düşüş yaşandığını görüyoruz.

Kısacası;
Sorularla inatlaşmayın

Eğer soruyu yapamıyor ve zamanınızın geçtiğini biliyorsanız bırakıp diğer sorulara geçin.

Zamana karşı yarışın

Toplam 160 dk. süreniz var. Bu süreyi etkin ve aktif kullanın. Sorularda fazla oyalanmayın. Sık sık saati kontrol etmeyi unutmayın.

Öncüllü sorular nasıl çözülür?

– Ortak yargı aranır.
– Her öncülün seçeneklerde bir karşılığı olup olmadığı aranır.
– Yorum yaparken öncüllere uygunluk aranır.
– Soru köküne göre öncüller incelenir.

Hareket İyidir

Gerginlik bizi aşırı hareketliliğe veya donukluğa itebilir. Sınavın çok yaklaştığı bu günlerde beklenilen tersine daha çok ders çalışmak yerine; fiziki aktivitelere, eğlenceli sporlara zaman ayırmakta yarar vardır. En iyi aktivitelerden biri yürümektir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme düzeni önemlidir. Şekerli gıdaları aşırı almak yerine düzenli beslenmelisiniz. Düşkünlüğünüz var ise bunu olabildiğince sınırlı tutun.

Uykunuza Özen Gösterin

Ortalama uyku süresi 8-10 saat arasında değişir. Normalden daha az ya da daha çok uyku düzeninizi bozabilir, kaygı ve stresinizi artırabilir.

alıntı

__________________


Papatya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 3
MayıS, Papatya, Senmurw
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 20:07