Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Meslek Tanıtımları
facebook bağlan


PAMUK PAZARLAMA VE İPLİKÇİLİK TEKNİKERİ

Meslek Tanıtımları kategorisinde açılmış olan PAMUK PAZARLAMA VE İPLİKÇİLİK TEKNİKERİ konusu , TANIM Çeşitli türden pamuktan değişik kalitede iplik üretim çalışmalarını yürüten, üretilen pamuk ipliğini kalitesine göre sınıflandıran ve pazarlamasını sağlayan kişidir. GÖREVLER - İplik üretim işletmesinde mühendisin denetiminde, üretim aşamasındaki hesaplamaları ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 25.09.2012, 16:27   #1 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart PAMUK PAZARLAMA VE İPLİKÇİLİK TEKNİKERİTANIM
Çeşitli türden pamuktan değişik kalitede iplik üretim çalışmalarını yürüten, üretilen pamuk ipliğini kalitesine göre sınıflandıran ve pazarlamasını sağlayan kişidir.

GÖREVLER

- İplik üretim işletmesinde mühendisin denetiminde, üretim aşamasındaki hesaplamaları yapar (harman yüzde hesapları, kinematik şemadan dişli-kasnak hesapları, çekim-büküm hesapları vb.)
- Karde ipliği (normal kumaş için) ve penye ipliği üretmek üzere balyalardan aktarılan pamuğun harman hallaç ünitesinde temizlenmesini sağlar,
- Yabancı maddelerden kısmen temizlenen pamuğun tarak makinesinde liflerinin taranarak paralel hale getirilmesini sağlar,
- Cer makinesini kullanarak pamuğun çekme ve dublaj (katlama) yoluyla karışmasını sağlar,
- Bant formunda büyük kovalara sarılan pamuğun fitil makinasında bükülerek iplik haline gelmesini ve bobin makinasında plastik bobinler üzerine sarılmasını sağlar,
- Bobin makinası ve işçilikten kaynaklanan hataları ve hata kaynaklarını bilerek gidermeye çalışır,
- Laboratuvar bölümünde üretilen ipliğin kalitesini kontrol eder,
- Üretilen pamuk ipliğini kalitesine göre sınıflandırır,
- Üretilen ipliğin pazarlamasını sağlar,
- Çalıştığı bölümde bulunan makinelerin bakım, ayar ve temizliğinden sorumludur,
- Kendisine bağlı olarak çalışanları denetler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
İplikhanede bulunan makineler ve malzemeler;
- Harman- hallaç ünitesi,
- Tarak makinesi,
- Cer makinesi- Katlı cer makinesi,
- Fitil (Büküm) makinesi( Katlı büküm makinesi-Çift büküm makinesi),
- İplik tipine ve ipliğin kullanım alanına uygun teknik özellikleri olan Bobin makineleri ve Katlama makinesi,
- Pamuk, bobin, plastik kops vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Pamuk Pazarlama ve İplikçilik Teknikeri olmak isteyenlerin;
- Fizik ve kimyaya ilgili ve bu alanlarda başarılı,
- Elleri ve gözünü eşgüdümle kullanabilen,
- Bedence sağlam, uzun süreli ayakta durabilecek yapıda,
- Aynı anda birçok şeye dikkat edebilen,
- Rutin işlerde uzun süreli çalışabilme özelliği olan,
- Görme ve işitme engeli olmayan,
- Dışa dönük, insanlarla kolayca iletişim kurabilen
kimseler olmaları gerekir.
Bilgisayar ve yabancı dil bilgisi başarıyı artıran etkenlerdir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Pamuk pazarlama ve iplikçilik teknikerleri, iplik üreten işletmeler ile atölyelerde ayakta çalışırlar. Çalışma ortamı iyi aydınlatılmış, çok gürültülü havalandırması olmayan üretim yerleri pamuk lifleri nedeniyle tozludur. Pamuğun sorunsuz ve en az kayıpla işlem görebilmesi için çalışma ortamının nemli olması gerekmektedir. Sıcaklığın ise 28 ‘C civarında olması zorunludur. İplik üretim işletmesindeki bütün işlemler hesaplamalara göre devam eder. Hesaplamalardaki en küçük hata bile büyük problemler çıkarabilir. Bu nedenle iplik teknikerlerinin bu temel hesapları kavrayabilmiş olması gerekir. Üretim esnasında makineler arasında kesintisiz (devam eden) bir çalışma şekli sözkonusudur. Örneğin; harman-hallaç ünitesi arızalı ise malzeme tarak ünitesine gelemeyeceği için o kısımda da iş durur. Bu yüzden teknikerler bulundukları kısımda iş akışının düzgün bir şekilde devam etmesini sağlayacak tedbirleri almalıdırlar. İplikhanede çok büyük hacimli makinelerle çalışıldığından yeterli güvenlik önlemlerinin mutlaka alınmış olması gerekir. Çalışırken 1.derecede malzeme ve makinelerle ilgilidirler, ancak görev sırasında tekstil mühendisi, dokuma teknikerleri ve işçilerle iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Pamuk Pazarlama ve İplikçilik teknikerleri tekstil sanayiine ait (giyim, döşemelik ve ev tekstilinde kullanılacak kumaşlar için) iplik üreten fabrikalarda; hazırlama, eğirme bobinleme ve laboratuvar departmanlarında mühendisler ile işçiler veya teknisyenler arasında ara eleman olarak çalışırlar. Pamuğun temizlenmesinden bobinlere sarılarak boyahaneye veya dokumahaneye iplik şeklinde teslim edilmesine kadar her aşamada görev yapabilirler. Kendi alanlarında iş bulunamaması halinde dokuma kısmında da istihdam edilebilirler.
Üretilen pamuk ipliğinin pazarlamasının yapıldığı işletmelerde çalışır.
Tekstil sektörünün daha çok gelişmiş olduğu Adana, Bursa, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Uşak gibi illerde iş bulma olanağı daha yüksektir. Tariş gibi kooperatif veya birliklerde de çalışabilirler. Kendi işyerlerini de açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; üniversitelerin “Pamuk Pazarlama ve İplikçilik” önlisans programında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine sınavsız ve sınavlı olmak üzere iki şekilde başlanabilir. Bunlar için;
- En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

- Meslek liselerinin; Bankacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, İşletme, Muhasebe, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe, Boya-Apre,Boya-Baskı-Desen, Dokuma, İplik, İplikçilik, Kalite Kontrol (Tekstil), Örgü Teknolojisi, Örme Teknolojisi, Tekstil, Tekstil Boya-Apre, Tekstil Boya-Baskı-Desen, Tekstil Dokuma, Tekstil İplik, Tekstil Kalite Kontrol, Tekstil Örme, Tekstil Tasarımı, Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat alan/kol/bölümlerinden mezun olanlar gerekli şartları taşımaları halinde Pamuk Pazarlama ve İplikçilik önlisans programına Sınavsız geçiş için başvurabilirler.

- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa, tercih listelerinde ilgili programa yer vermişlerse açık kalan kontenjana göre ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Sınavlı geçiş için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve ilgili program için yeterli Eşit Ağırlıklı (EA-1) puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitimin süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülmektedir

Eğitimin 1. yılında Tekstil Eğitim Programı adı altında ortak dersler görülür. 2. sınıftan itibaren ise iplikçilik dalına yönelik meslek dersleri ağırlıklı eğitim verilir. Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi, Matematik gibi genel kültür derslerinin yanında;
1. sınıfta; Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Genel Dokuma ve Örme Teknolojileri,Genel İplik Teknolojisi, Genel Terbiye Teknolojisi,Tekstil Maddeleri, Genel ve Teknik iletişim,Bilgisayar dersleri okutulur.
2. sınıfta; Genel Dokumacılık,İplik Aktarma ve Büküm Makineleri, İplik Meslek Hesapları,Örme Makineleri ve Teknolojisi,Pamuk İplikçiliği,İplik Düzgünsüzlük Hesaplamaları,Modern İplik Eğirme Sistemleri ve İplik Atölyesi gibi zorunlu dersler ile Kalite Güvence ve Standartları, Sistem Analizi ve Tasarımı, Tekstil Ürünleri Muayeneleri, İşletme Yönetimi adlı ortak dersler okutulur. Ayrıca Çırçırlama Teknolojisi, Fantezi İplik Makineleri , Pamuk Üretimi , İplik Makine Bakım Tekniği, İş ve Zaman Etüdü,Pamuk Pazarlama,Tekstüre İplikçiliği, Girişimcilik adlı seçmeli dersler vardır.

MESLEKTE İLERLEME

Pamuk Pazarlama ve iplikçilik teknikerleri işyerinin büyüklüğüne göre ustabaşı olabilirler veya vardiya amiri pozisyonuna gelebilirler.
ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde;
- Tekstil,
- Tekstil Mühendisliği,
- Tekstil Öğretmenliği,
- Tekstil Terbiye Öğretmenliği lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Mesleki eğitim süresince isteyen öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu öğrenim kredisi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Ayrıca, kamu ve özel kurum / kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler.
- Pamuk pazarlama ve iplikçilik teknikerlerinin kazançları işletmelerin ücret politikasına, meslekteki deneyimine ve kendi işini kurmasına göre değişiklik göstermektedir.
- Özel sektörde ilk işe girişte genellikle asgari ücret sözkonusu olmakta, gösterilen başarıya ve sözleşmeye göre sonraki dönemlerde artış olabilmektedir.
- Kendi işyerinde çalışanların kazançları değişken olmakla birlikte sektördeki gelişmeler ile işyerinde oluşturulacak ekibin başarısına bağlıdır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Kaynak: İskur

__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Narsinha
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 12:21