Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Beylerin Dünyası > Motorlu Taşıt Araçları
facebook bağlan


Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?

Motorlu Taşıt Araçları kategorisinde açılmış olan Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ? konusu , Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ? [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL ] Arabalarımıza her ne kadar özen gösterirsek gösterelim bir süre sonra kirlenmesi ve tozlanması kaçınılmaz oluyor. Başta ...


Like Tree4Beğeni
  • 1 Post By SrKn
  • 1 Post By Perii
  • 1 Post By MdxL
  • 1 Post By MdxL

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 15.06.2014, 13:43   #1 (permalink)
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Arabalarımıza her ne kadar özen gösterirsek gösterelim bir süre sonra kirlenmesi ve tozlanması kaçınılmaz oluyor. Başta çocuklu ailelerin arabaları olmak üzere bütün otomobiller kullanımdan dolayı zaman içerisinde kirlenmektedir. Arabanın içinde yenilen yiyecekler, içilen içecekler, arabaya konulan poşetler, koliler, kutular… kısacası her şey koltukların kirlenmesine, paspasların tozla kaplanmasına sebep oluyor. Kirli bir arabanın içerisinde zaman geçirmek hem sürüş açısından keyif kaçırdığı için problemli hemde sağlık açısından zararlı. Bu sebepten dolayı arabanızın iç temizliğine önem vermelisiniz. Özellikli bebeği & çocuğu olan aileler hastalıklara karşı koruma sağlamak için kesinlikle temizliği aksatmamalı.

Arabasıyla ilgilenmekten zevk alan kişiler, zamanı olanlar temizliği biraz çaba harcayarak kendi başlarına yapabilir. Arabayı temizlerken dikkat etmeniz gereken hususlardan öncelikli olanı ev için üretilmiş kimyasal temizlik malzemelerini arabada kullanmamak olacaktır. Temizlik için her zaman otomobiller için özel olarak üretilmiş temizlik malzemeleri tercih etmelisiniz. Peki, neden araba için ayrıca temizlik malzemesi alayım? diye soracak olursanız:

Araç İçin Özel Üretilmiş Temizlik Malzemelerini Kullanmanız İçin Geçerli Nedenler

Ev için üretilmiş temizlik malzemeleri parke, fayans, mermer gibi yüzeyler için uygundur. Arabanızda böyle bir yüzey var mı? Olduğunu hiç zannetmiyorum. Bu tip temizlik malzemeleri aracın konsoluna ve döşemesine zarar verir.
Otomobillerin havalandırma imkanları kısıtlı olduğundan dolayı ev içi temizlik malzemelerinin kullanılması insan vücuduna zarar verir. Bu kimyasalları kullanırsanız uzun süre soluyacaksınız demektir.
Bulaşık deterjanı, arap sabunu gibi temizlik malzemeleri ilk başlarda iyi bir sonuç verirken zaman içerisinde yer yer bozulmalara, aşınmalara ve bir takım problemlere sebebiyet verir.
Bu tip temizlik malzemelerini neden kullanmamanız gerektiğini öğrendikten sonra sıra geldi aracın iç kısmını temizlemeye. Bu yazımızda “Paspasların Temizliği”, Araç İçinin Süpürülmesi”, “Döşeme ve Koltuk Temizliği”, “Havalandırma Deliklerinin Temizliği” ve “Araç Ön Konsol, Direksiyon ve Kapı İçleri Temizliği” alt başlıkları altında bu 5 alanı yüzeysel olarak sade bir dille anlatacağız. İşte, araba içi temizliğinde yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde:

Paspasların Temizliği

Arabanın içerisindeki paspasları önce dışarı çıkarmalı ve silkelemelisiniz. Paspasları temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz. Paspaslar genellikle 2 tipten oluşur. Bunlardan birincisi kauçuk olanlar, diğeri ise halı paspaslardır. Kauçuk olanları rahatlıkla köpüklü suyla fırça yardımıyla yıkayıp kurumaya bırakabilirsiniz. Halı paspaslarda ise durum farklı. Paspasları arabanın içerisinden çıkardıktan sonra elektrik süpürgesi yardımıyla tozlarından arındırmalı, sert bir şekilde silkelemelisiniz. Paspasları sıvı el sabunuyla temizlemek de mümkün. Halı paspasları temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ağartıcı kullanmamak ve paspasların iyice kuruduğundan emin olmak. Tam olarak kurumadan arabanın içine yerleştirmeyin. Tamamen kurumamış halı paspaslar bir süre sonra berbat bir koku oluşturur.

Arabanın İçinin Süpürülmesi

Paspasları temizlediğimize göre artık sıra aracın içine gelebilir. Arabanın içini süpürmeye başlamadan önce koltuklarda kılıf varsa onları öncelikli olarak çıkartın. Ayrıca araç içi süpürme işlemini koltuk sırtları > oturma kısımları > yer döşemeleri sırasını takip ederek yaparsanız daha iyi bir temizlik elde edersiniz. Süpürme işlemi için şarjlı bir süpürgeyi, etrafımızda priz varsa evde kullandığımız süpürgeyi veya araç için üretilmiş süpürgeleri tercih edebiliriz. Koltuk aralarını, boyun kısmını, kısacası ulaşması zor yerleri süpürmek için süpürge uçlarından faydalanabilir, en uç noktalara erişebilirsiniz. Aracın içindeki pisliği ve tozları ne kadar iyi süpürge ile çekerseniz temizlik işi o derece kolaylaşacaktır.

Döşeme ve Koltuk Temizliği

Araç içini süpürdükten sonra sıra geldi koltukları ve döşemeleri temizlemeye. Burada en önemli husus kumaş ve deri için farklı işlem yapmak olacaktır. Kumaş ve deri yüzeyler için temizleme ise şu şekilde:

Deri: Deri döşemelerde yumuşak bir bez kullanmanız ve deri döşemeler için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerinden yardım almanız gerekir. Kumaş için üretilmiş temizlik malzemeleri ve sert bezler deriye zarar verecektir. Deri döşemeleri temizledikten sonra bakım yapmanız gerekecektir. Deri bakımı hem koltukların ömrünü uzatacak hem de deriden dolayı meydana gelen gıcırtıyı giderecektir. Özel bakım malzemelerini (deri için) marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kumaş: Araba koltukları için üretilen temizlik spreyini koltukların üzerine sıkıp biraz beklemek lazım. Bekleme esnasında kumaş yüzeylerin kiri kabaracaktır. Ardından yumuşak ve temiz bir sünger yardımıyla koltukları acele etmeden ovuyoruz. Eğer ki koltuğun üzerinde leke varsa bunu çıkarmak için araba koltukları için özel üretilmiş kimyasallardan yardım almamız lazım. Bunları lekenin üzerine sürüp/sıkıp sert bir fırça yardımıyla çıkartabiliriz.

Kapı İçleri, Direksiyon ve Araç Ön Konsol Temizliği

Paspasları temizleyip kurumaya bıraktık, aracın içini süpürdük, koltukları temizledik ve sıra geldi direksiyon, araç ön konsolu ve kapı içlerini temizlemeye. Bu temizlik için parlak veya mat spreyleri tercih edebilirsiniz. Sıvıyı ilgili yüzeye püskürttükten sonra bir süre bekliyor ve kuru & yumuşak bir bez yardımıyla iyice siliyoruz. Eğer ki koltuk içlerinde, kapının açık bir yüzeyinde hoparlör varsa sıvının bu yüzeylere gelmemesine, değmemesine dikkat ediyoruz.

Havalandırma Kanallarının Temizliği

Yaptığımız temizliği sırasıyla bir kontrol edelim. Paspaslar temizlendi ve kurutuldu, aracın içi süpürüldü, koltuklar döşemeleriyle birlikte temizlendi varsa üzerinde lekeler giderildi. Direksiyon, kapı içi ve araç ön konsolu gibi alanlar araç temizleme spreyi yardımıyla parlatılıp temizlendi ve sıra geldi aracın havalandırma kanallarını temizlemeye. Aracın havalandırma kanallarını temizlemek için klimayı en güçlü fanda çalıştırıyoruz. Klima çalışırken ince bir fırça yardımıyla klima deliklerini temizliyoruz.

Tüm bunların sonucunda aracınızın içini komple temizlemiş olursunuz. Aracınızı kirlendikçe temizlemeyi ihmal etmeyin. Temiz araç hem sizi rahatlatacak hemde hastalıklardan uzak tutacaktır.

Perii isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2014, 14:40   #2 (permalink)
ultrAslan

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?

verirsin yıkamacıya 25 /30 kağıt bayılırsın tertemizzz

MdxL beğendi.
__________________

Fitness Eğitmeni
SrKn isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2014, 14:47   #3 (permalink)
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?

Alıntı:
SrKn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
verirsin yıkamacıya 25 /30 kağıt bayılırsın tertemizzz
Ben para vermem onlara Benim arabamı kardeşlerim yıkasa ne iyiydi

SrKn beğendi.
Perii isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2014, 14:49   #4 (permalink)
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?

Görende arabası var sana bisiklete binmeyi daha gecen sene ögrendi garibim

Perii beğendi.
MdxL isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2014, 14:56   #5 (permalink)
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?

Alıntı:
Eren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Görende arabası var sana bisiklete binmeyi daha gecen sene ögrendi garibim
Bisiklet sürmesini bilmiyorum keşke onuda öğrenebilsem

Perii isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2014, 15:00   #6 (permalink)
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?

al işte:s.s.s ölsene sen ya

Perii beğendi.
MdxL isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 4
Bia, MdxL, Perii, SrKn
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 03:45