Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Dersler > Muhasebe
facebook bağlan


Cari Kart İşlemleri

Muhasebe kategorisinde açılmış olan Cari Kart İşlemleri konusu , Cari Kart İşlemleri Cari kart raporu cari hareket raporu cari hesap ekstresi detaylı ekstre borç - alacak raporu gibi raporlar kayıtlı cari kart bilgileri sayesinde oluşturulur. Ayrıca günlük kasa defteri ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 09.12.2013, 17:04   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cari Kart İşlemleriCari Kart İşlemleri

Cari kart raporu cari hareket raporu cari hesap ekstresi detaylı ekstre borç - alacak raporu gibi raporlar kayıtlı cari kart bilgileri sayesinde oluşturulur. Ayrıca günlük kasa defteri de nakit olan cari işlemler dikkate alınarak hazırlanır.

Cari kartlar ile ilgili yeni kayıt düzenleme silme arama gibi işlemleri menüleri yada kısa yol tuşlarını kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cari kart kayıt ve düzenleme pencresindeki işlemlerinizde bilgileri girip veya düzenleyip 'Kayıt' düğmesini tıklayın yada <F2> tuşuna basın. Pencereyi kapatmak için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın. Ayrıca düzenleme penceresinde 'İleri ****' ve '**** Geri' düğmelerini tıklayarak yada <PageDown> ve <PageUp> tuşları ile kayıtlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Cari kartlar ile ilgili bilgilere ait açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Cari Kodu
Kartlara hızlı bir şekilde erişim sağlamak ve kartları belirli bir düzen içerisinde kayıt etmek amacıyla kodlar kullanılır. Kodlar rakam ve harflerden oluşabilir. Kodlar erişim ve raporlamada kolaylık sağlayacak şekilde kayıt edilmelidir. (Örnek: 'MTR001' kodu; 'MTR' müşterileri '001' ise sırasını ifade eder.) Ayrıca her karta ait kod farklı olmalıdır. Kod başka bir karta ait veya boş ise kayıt işlemine izin verilmez.

Cari Ünvanı
Kartın kime ait olduğu konusunda açıklayıcı bilgi vermek amacıyla ünvan kullanılır. Ünvan kart sahibi konusunda yeterli bilgi içermelidir. Ayrıca her karta ait ünvan farklı olmalıdır. Ünvan başka bir karta ait veya boş ise kayıt işlemine izin verilmez.

* Kod ve ünvandan başka yetkili adres ilçe il posta kodu alan kodu telefon faks modem gsm internet e-posta kısa notlar vergi daire ve vergi no gibi diğer bilgiler de kart ile ilgili daha fazla ve detaylı kayıtların oluşturulmasını sağlar.

İskonto Oranı
Satış işlemlerinde faturada yapılacak iskonto oranı seçilen cari kartta var ise otomatik olarak fatura üzerine yazılacaktır.

Risk Sınırı
Cari hareket veya kredili satış işlemlerindeki tutar seçilen cari karttaki risk sınırını aşıyor ise program kullanıcıyı uyaracaktır.

Devir Borç ve Alacak
Cari karta ait devir borç veya alacak olabilir. Devir bilgisinin kart ile ilgili raporlarda yer almasını sağlamak amacıyla bu bilgilerin girişleri yapılabilir.
Cari Hareket İşlemleri

Cari kartlar ile ilgili borç ve alacak işlemleri için cari hareketler kullanılır. Cari hareket raporu cari hesap ekstresi detaylı ekstre borç - alacak raporu gibi raporlar kayıtlı hareketler ile oluşturulur. Ayrıca günlük kasa defteri de nakit olan cari hareketleri içerir.

Cari hareketler ile ilgili yeni kayıt düzenleme silme arama yazdır gibi işlemleri menüleri yada kısa yol tuşlarını kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cari hareket kayıt ve düzenleme pencresindeki işlemlerinizde bilgileri girip veya düzenleyip 'Kayıt' düğmesini tıklayın yada <F2> tuşuna basın. Pencereyi kapatmak için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın. Ayrıca düzenleme penceresinde 'İleri ****' ve '**** Geri' düğmelerini tıklayarak yada <PageDown> ve <PageUp> tuşları ile kayıtlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Hareket ile ilgili belge yazdırmak için kayıt işleminden önce yazdır seçeneğini işaretleyin yada <F10> tuşuna basın. Yazdır seçeneği işaretli ise kayıt sırasında belge yazıcıya gönderilecektir. Düzenleme penceresinde ise 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın.

Cari hareketler ile ilgili bilgilere ait açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Cari Kodu ve Ünvanı
Kod ve ünvan cari hareketin bağlı olduğu kartı seçmek yada belirtmek için kullanılır. Kart seçilmemiş ise kayıt işlemine izin verilmez.

İşlem Tarihi
Hareketin hangi tarihte yapıldığını seçmek yada belirtmek için kullanılır. Tarih doğru değil ise kayıt işlemine izin verilmez.

İşlem Tipi
Hareketin türünü seçmek yada belirtmek için kullanılır. (Örnek: Nakit dekont fatura çek senet) İşlem tipinde kısa yol için ayrıca 'Boşluk' tuşunu da kullanabilirsiniz. İşlem tipi sadece nakit olarak seçilmiş ise günlük kasa defterinde yer alır. Dekont fatura çek senet gibi seçimler günlük kasa defterinde dikkate alınmaz.

Açıklama
Hareket ile ilgili açıklayıcı bilgiler için kullanılır.

Borç/Alacak
Hareket tutarının borç veya alacak olduğunu seçmek yada belirtmek için kullanılır. (Örnek: Alındı ise alacak verildi ise borç seçilir.)

Tutar
Hareket tutarını belirtmek için kullanılır. Tutar boş ise kayıt işlemine izin verilmez.

Belge No
Harekete ait sıra numarasını belirtmek için kullanılır. Kayıtta her hangi bir numara verilmez ise belge tanımları penceresindeki ilgili sıra numarası otomatik olarak yazılır.


Cari Kart Raporu

Cari kartlara ait kod ünvan yetkili adres ilçe ve il gibi bilgilerine cari kart raporunu kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Raporu koda veya ünvana göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca raporu belirli aralıklar içinde almak için kod ünvan ilçe ve il bilgilerindeki ilk ve son değerleri de kullanabilirsiniz.
Cari kart raporunu almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Kart Raporları' ndaki 'Cari Kart Raporu' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

NOT: Rapor seçim penceresindeki değerler boş bırakılır ise raporda tüm kayıtlar görünecektir.

Cari Hareket Raporu

Cari hareketlere ait tarih kod ünvan açıklama ve tutar gibi bilgilerine cari hareket raporunu kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Raporu tarihe koda veya ünvana göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca raporu belirli aralıklar içinde almak için kod ünvan ve tarih bilgilerindeki ilk ve son değerleri de kullanabilirsiniz.

Cari hareket raporunu almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Hareket Raporları' ndaki 'Cari Hareket Raporu' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

NOT: Rapor seçim penceresindeki değerler boş bırakılır ise raporda tüm kayıtlar görünecektir.

Cari Hesap Ekstresi

Cari hesap ekstresi ile her hangi bir cari karta ait cari ve fatura hareketlerini belirli tarih aralığında raporlayabilirsiniz. Cari kart ile ilgili daha detaylı raporlama için detaylı ekstre raporunu kullanabilirsiniz.

Cari hesap ekstresini almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Cari Hesap Ekstresi' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Detaylı Ekstre

Detaylı ekstre de cari hesap ekstresi raporundaki gibi her hangi bir cari karta ait cari ve fatura hareketlerini belirli tarih aralığında raporlar. Ancak detaylı ekstrede fatura satırları tek tek ayrıntılı olarak raporlanır.

Detaylı ekstreyi almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Detaylı Ekstre' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.


Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Borç - Alacak Raporu

Cari kartlardan borç veya alacak bakiyesi olanlara ait kod ünvan ve bakiye gibi bilgilerine borç - alacak raporunu kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Raporu koda veya ünvana göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca raporu belirli aralıklar içinde almak için kod ünvan ilçe ve il bilgilerindeki ilk ve son değerleri de kullanabilirsiniz.

Borç - alacak raporunu almak için 'Raporlar' menüsündeki 'Borç - Alacak Raporu' seçeneğini tıklayın. Rapor ile ilgili seçim penceresi açılacaktır. Penceredeki gerekli seçenekleri yazıp veya işaretleyip 'Göster' düğmesini tıklayın yada <F5> tuşuna basın. Vazgeçmek için 'İptal' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

Raporu yazdırmak için 'Yazdır' düğmesini tıklayın yada <F10> tuşuna basın. Rapordan çıkmak için de 'Kapat' düğmesini tıklayın yada <Esc> tuşuna basın.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 22:27