Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Televizyon Dünyası > Anime - Çizgi Film Tanıtımları > One piece
facebook bağlan


One Piece Haki Hakkında Herşey

One piece kategorisinde açılmış olan One Piece Haki Hakkında Herşey konusu , One Piece Haki Hakkında Herşey HAKİ (Ambition,İrade Gücü) Haki One Piece dünyasında her canlıda bulunan gizemli bir güçtür. İnsanların ve canlıların sahip olduğu ortak sağduyulardan(yıldırma,gözlem,savaşma ruhu) farklı birşey değildir. Ancak, ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10.01.2015, 19:42   #1 (permalink)
Bjk Polat Doruk Bjk

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart One Piece Haki Hakkında Herşey

One Piece Haki Hakkında Herşey


HAKİ (Ambition,İrade Gücü)


Haki One Piece dünyasında her canlıda bulunan gizemli bir güçtür.
İnsanların ve canlıların sahip olduğu ortak sağduyulardan(yıldırma,gözlem,savaşma ruhu) farklı birşey değildir.
Ancak, çoğu insan bu güçten haberi yoktur yada bu gücü uyandırmayı başaramazlar.Hatta bu gücü uyandırmaya çalışıpta bunu hiçbir zaman başaramayanlar vardır
Genel olarak , haki iki çeşittir, ancak üçüncü çeşidine ise sadece seçilmiş olanlar sahiptir.

Hakkında
Bu yetenek ilk olarak Shanks'ın Luffy'i çocukken ‘Kıyıların Lordu’ adlı deniz canavarından kurtardığı sırada kullanıldığı görülmüştür. ‘’Haki’’ kelimesinden ilk olarak Jaya Ark’ında(episode 151) Karasakal’ın Luffy’nin ödülüne yorum yaparken duyulmuştur, ayrıca Shanks Beyazsakal'ın gemisindeyken, Beyazsakal, Marco ve Josu tarafından bahsedilmiştir. Shabondy Takımadalar Bölgesi Ark'ında ise daha iyi bir şekilde açıklanmıştır. Hakinin en büyük özelliği ve en önemli olarak görülen gücü; şeytan meyvesi güçlerinin, savunmasını bastırma yoludur (Örnek; Sentoumaru, Sandersonia ve Marigold; Luffy'e saldırdığında bedeninin lastik olmasına rağmen acıyı hissetmesi ve yapılan hamlelerin önceden okunabilmesi). Diğer bir örnek de Silvers Rayleigh'in kılıcıyla Kizaru'yu engelleyebilmesidir. Logialar fiziksel olarak darbelerden etkilenmeyen şeytan meyveleridir(karanlık hariç) ve Smoker, Hancock tarafından darbe alınca bunun nedeninin kuja hakisi olduğunu belirtmiştir. Ayrıca hakinin saldırılarındaki güçleri arttırabildiği de görülmüştür, Kuja korsanları oklarının haki ile doldurulduğundan bahsetmişlerdir. Haki gücü çok büyük bir çalışma sonucu ortaya çıkar.Çok nadir durumlarda ise haki kendini büyük bir şok ile gösterebilir.Coby'nin Marineford savaşında ortaya çıkardığı yada Aisa'nın doğuştan sahip olduğu gibi.Rayleigh bu gücü ‘şüphe duymadan hareket etmek’ olarak tanımlar.

Haki'nin Çeşitleri
Genelde insanların kullandığı iki çeşit haki vardır ; Kenbunshoku Haki bu haki bireylerin varlığını sezebilme,
Busoshoku Haki ise bireylerin kendilerine görünmez bir zırh sağlamasıdır.
Ancak üçüncü çeşidi de vardır ; Haoshoku Haki sadece azınlıkta olan insanlar bu gücü kullanabilir.Çoğu insanın eğilimi bir çeşidi seçmeye yöneliktir ikisini birden değ

Kenbunshoku Haki (Varlık ,Gözlemin Rengi)

Bu çeşit Haki karşımızda ilk önce Skypiea'da çıkmıştı rahiplerin kullanabildiği bir güç olarak biliniyor ve 'Mantra' ismiyle sıfatlandırılıyordu.
Daha sonra Luffy'nin saldırıları karşısında Boa Sandersonia'nın da bu gücü kullanabildiği ortaya çıktı.

Kenbunshoku Haki

Mantra olarakta bilinir , Mantora, Skypiea'da anlamı "Zihin İpi" dir.
Bu haki kullanıcıya canlıların varlığını hissedebilmesini sağlar.Bu çeşit haki kullanırken,rakibin hareketini yapmadan önce tahmin edebilir.
Bu kullanıcıya önsezi olarak yansır,kullanıcının zihin gözünde bu tahmini hareket canlanır, ve kullanıcı nerdeyse darbeyi yediğindeki acıyı dahi tahmin edebilir.
Düşmanın ne kadar öldürme içgüdüsü varsa kullanıcının tahmin etme gücü o kadar artar.
Mesafesi,yeri ve düşmanın öbür hedefi hepsi tahmin edilebilir.
Bu güç ilk defa Mantra ismi altında Satori tarafından Topların Sınavında(Ordeal of Balls) Sanji,Luffy ve Usopp'a karşı kullanılırken görülmüştü.Kullanıcı rakibin hareketlerini tahmin edebilsede, kullanıcıya başkasının düşüncelerini ya da hareketlerini kontrol etme gücü vermez.Ve düşünmeden yada zihnin kontrol etmediği hareketleri de kullanıcı tarafından tahmin edilemez.
Aisa ise bunu kullanabilen tek Shandian'lı olarak göründü.Enel'in tam yerini Luffy'ye bildirebilmişti.
Mantra diğer rahiplerde ve Enel'de farklı biçimlendi.Enel'in mantrası en güçlüsüydü ve şeytan meyvesi gücüyle birleştirilmişti, Goro Goro no Mi ile.
Enel bu hakiyi elektro manyetik dalgalar ile sesteki titreşimleri duyabildiğinden ikisini birleştirmiş,güçlendirmiş ve Skypiea adasındaki tüm canlıları ve hatta konuşmaları dahi hissedebilmiştir.
Satori en zayıfıdır ve Luffy'nin onun arkasına dolandığını anlayamamıştır.
Bu gücünde bir haki çeşidi olduğu ilk kez Amazon Lily'deki savaşta Boa Sandersonia tarafından açıklanmıştır.
Daha sonra Rayleigh bunun sadece Skypiea'lıların verdikleri isim olduğunu ve bunun da bir haki çeşidi olduğunu açıklamıştır.
Marineford savaşı sırasında ise olasılık olarak Luffy bu gücü 'Şahingöz' Mihawk'a kullanıldığı düşünülmektedir.Mihawk'ın onun kollarını kestiğini aklında görmüş ve hemen geri çekmiştir.
Marinford Savaşı sırasında, Coby bu gücü ölen denizcileri kafasında hissederek tecrübe edinmiştir,aynı Aisa'nın Enel'in ölüm kalım oyununda yaşadığı gibi.
Dünyanın en güçlü adamı olan Beyazsakal'da bu güce sahiptir... Ace'in defalarca sinsice yaklaşmalarını uykusunda dahi tahmin etmiş, savaşın başında Crocodile'ın saldırısını Luffy'nin durduracağını tahmin ederek Crocodile'a hamle yapmamıştır...
Ancak müttefiği olan Squardo'nun arkasında olduğunu bilmesine rağmen, onun saldırısına mağruz kalmıştır , Marco WB'nin bu saldırıdan sıyrılabilmesi gerektiğini, sorunun bu saldırıyı müttefiğinin yapmış olmasından kaynaklandığını belirtmiştir...
2 yıllık ara sonrası, Rayleigh Luffy'ye kenbunshoku ve busoshoku haki çeşitlerinide öğretmiştir...

Bilinen Kenbunshoku Haki Kullanıcıları;
— Aisa
— Enel
— Gedatsu
— Ohm
— Satori
— Shura
— Coby
— Kuja kabilesi ;(Boa Sandersonia)
— 'Whitebeard' Edward Newgate
— 'Dark King' Silvers Rayleigh
— 'Straw Hat Luffy' Monkey D. Luffy

Busōshoku Haki(Savaşma Ruhu , Silahlanmanın Rengi)

Hakinin bir diğer çeşididir. Kullanıcıya kendi etrafında 'görünmez bir zırh' yaratmasını sağlar.
Kullanıcı bunu kendisini ataklardan korumak için kullanır, ve iyi eğitilirse kullanıcı çok daha güçlü saldırılar yapabilir (bu sert zırhı saldırı yapmak içinde kullanabilir)
Gücü artırmasından başka, şeytan meyvesi kullanıcısına Kairouseki olmadan saldırmaya yarayan bir güçtür, Logia yada Paramecia kullanıcısı olsa dahi bu güç onların gerçek bedenlerine vurabilir ,bunun da haki'nin en kullanışlı olduğu yeri olduğunu söyleyebiliriz.
Silahlarda da kullanılabilir Kuja oklarında olduğu gibi.İlk kez Sabaody Takımadası Arc'ında Silvers Rayleigh ve Sentoumaru tarafından şeytan meyvesine karşı kullanılabildiği görülmüştür.
3 Amiral ise bu hakiyi birbirleriyle kombine ederek güçlendirmiş ve Beyazsakal’ın idam platformuna gelen depremini engellemişlerdir.
2 yıllık ara sonrası, Rayleigh Luffy'ye kenbunshoku ve busoshoku haki çeşitlerinide öğretmiştir...

Bilinen Busōshoku Haki Kullanıcıları;
— Kuja kabilesi; (Boa Marigold,Boa Sandersonia)
— Sentoumaru
— 'Diamond' Jozu
— 'Flower Sword' Vista
— 'Pirate Empress' Boa Hancock
— 'Garp the Fist' Monkey D. Garp
— 'Knight of the Sea' Jinbei
— 'Red-Haired' Shanks
— 'Dark King' Silvers Rayleigh
— 'Whitebeard' Edward Newgate
— 'The Phoenix' Marco
— Amiral Aokiji
— Amiral Kizaru
— Amiral Akainu
— 'Straw Hat Luffy' Monkey D. Luffy

AYRINTI: Busōshoku Haki genelde meyve savunmalarına saldırı yapabilmesi ile bilinir... ancak ana amaç görünmez bir zırh sağlamaktır ve eğer bu zırh çalışma ile geliştirilirse, çok güçlü bir saldırı dahi yapılabilir...
Busōshoku Haki kullanıcıları, logia kullanıcıları ve bazı savunması olan ; paramecia(ör:luffy’nin lastiği),zoan(ör:marco’nun anka kuşu)'lara temas ettikleri süre içinde zarar verebilir ancak temas kesildikten sonra kullanıcılar tekrar düzelebilir(ör : Marco'nun Kizaru ve Aokiji'yi tekmeleyerek uzak mesafelere uçurmasına rağmen zarar görmemeleri , sadece tekme darbesini almaları,Boa Sandersonia'nın Luffy'yi sıktığında Luffy'nin acıyı hissetmesi ancak tutarak betona gömdüğünde Luffy'nin çarpmadan zarar görmemesi)

Haōshoku Haki(Yıldırma,Fethedenin Rengi)

Hakinin en yüksek derecesidir ve sadece milyonda bir insan bununla doğar.
Bu hakiye sahip biri ,haki gücüne sahip Kuja Savaşçılarını dahi bayıltabilir ve üstünlük sağlayabilir.
Bunun kullanımı birini bayıltmakta yada geniş bir grubu bayıltmakta kullanılıyor gibi gözükse de asıl amaç rakibini yıldırmak ve istediğini ona kabul ettirebilmektir. Bu güç kullanılırken hedef başkada olsa, yakınındaki zayıf iradeli bireyler,canlılar ve gruplar aynı anda bayılabilir.Ayrıca Luffy’nin kral hakisi ortaya çıktığında diğer haki kullanıcıları Sandersonia ve Marigold, Luffy’nin dediğini bir anlığına yapıp, taştan heykelleri zarar vermeden bırakmışlardır.(bkz: episode 413)
Rayleigh'e göre bu çeşit haki eğitilemez ve ancak kullanıcının ruhuna kalmış bir olaydır.

Bilinen Haōshoku Haki kullanıcıları;
— 'Red-Haired' Shanks
— 'Dark King' Silvers Rayleigh
— 'Whitebeard' Edward Newgate
— 'Pirate Empress' Boa Hancock
— 'Fire Fist' Gol D. Ace
— 'Straw Hat Luffy' Monkey D. Luffy

AYRINTI: Haoushoku Türkçesi; kral yâda egemen olarak bilinir.
Shanks Beyazsakal'ın gemisinde bu gücünü kullandığında Marco zayıfların içeri geçmesini söylemiştir ve sadece kararlı kişilerin onun karşısında ayakta durabileceğinden söz etmiştir.

Ek Bilgiler
Busōshoku Haki, savunması olan şeytan meyvelerine vurup,zarar vermenin en kullanışlı yoludur(karanlık logiası,elementlerin antisi ve kairoseki saymaz isek) ancak Marine'lerin en büyük gücü olan Amiraller bilindiği gibi savunması olan logia kullanıcılarıdır ve artık bu güçleri üzerlerinde çok ustalaşmışlardır, öyle ki Aokiji ve Kizaru Beyazsakalın haki dolu bisentosu gelmeden önce kendi vücutlarını sahip oldukları elementlerlere dönüştürerek bu saldırılardan kaçınmışlardır, yine diğer bir Amiral Akainu , Marco ve Vista'nın hakili saldırısında vücudunu magmaya çevirerek boynuna gelen ölümcül saldırıdan bu sayede kaçınmıştır, bu da amirallerin başka bir seviyede olduklarını gösteriyor diyebiliriz...Ancak hiç zarar görmeselerde bu inanılmaz güçlü olan hakili saldırılardan sonra element vücutlarının tekrar toparlanması gerekmektedir...

—Kaku ,Zoro'nun Asura tekniğindeki illüzyonu ruhuyla oluşturmuş olabileceğini söylüyor. Bu hakinin de ruh gücü olduğunu göz önüne alırsak haki yâda farklı bir ruhani güç(saki adı geçiyor) kullanmış olabilir…
—Haki birçok Anime ve Mangada bulunan Qi(Chi) ile benzer ilkeler taşır.
—Sadece Japonca değil aynı zamanda, Haki; İskandinav mitolojisinde İskandinav deniz krallarına(çok güçlü korsanlara) verilen bir isimdir.

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Asi Ruh isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Asi Ruh
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 23:52