Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Psikoloji
facebook bağlan


'Süper kadın' olmaya çalışmak

Psikoloji kategorisinde açılmış olan 'Süper kadın' olmaya çalışmak konusu , 'Süper kadın' olmaya çalışmak Mükemmel bir iş, harika bir ilişki ve muhteşem bir vücut! Bütün bunlara aynı anda sahip olan bir kadın tanıyor musunuz? Tabii ki hayır! Çünkü böyle biri ...


Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Gulfem

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 12.12.2013, 13:41   #1 (permalink)
Üyeliği Durduruldu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 'Süper kadın' olmaya çalışmak'Süper kadın' olmaya çalışmakMükemmel bir iş, harika bir ilişki ve muhteşem bir vücut! Bütün bunlara aynı anda sahip olan bir kadın tanıyor musunuz? Tabii ki hayır! Çünkü böyle biri yok. Öyleyse kendinizi üzmeyi, mükemmellik peşinde koşmayı bırakın. Efsanevi süper kadınların sahip olduğunu sandığımız standartlarını inceleyin, hatırlayın ancak her alanda en iyi olmaya çalışmayı bırakın. Çünkü böyle bir kadın olmak için çabalamak insanın psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Kariyer
Çalışma hayatında bizden beklenenler çok fazla. Kadınlar sadece bir işe sahip olup onun için çalışmakla kalmıyor; bunu en yükseğe taşımaları gerekiyor (Aynı zamanda eşiyle ve çocuğuyla olan ilişkisini devam ettirip, iyi bir **** için zaman ayırarak ve muhteşem görünerek!) Bir kadın hem haftada 60 saat çalışıp hem de her gün çocuklarının okul etkinliklerine gidemez elbette. Ama biz yine de bu dengeyi ayarlayamadığımız için kendimizi azarlamaya devam ediyoruz. Tabii ki herkes hayallerini yaşamayı ister ama bunu yaparken kariyerimizde en üst noktaya gelmediğimiz için veya çocuklarımıza/evimize yeterince zaman ayıramadığımız için kendimizi kötü hissetmemeliyiz. Çünkü hepsinde aynı derece iyi olmamız mümkün değil.

Güzellik
Başarıya ulaşmak için ‘güzellik’ standardı bizler için artık yeni bir yük. Fiziksel mükemmellik adına beklentiler geçmiş toplumlarda da vardı ama zamanla bizler özgürleştikçe vücudumuzla ilgili takıntımız da artmaya başladı. Sadece 2007 yılında Amerika’da estetik ameliyatlara 13 milyar dolar harcandığı biliniyor (bunların çoğu kadın) ve her yıl 10 milyon Amerikalı genç kız yeme bozukluğu hastalığına yakalanıyor. Bu araştırma sonuçları bize ideal güzelliğe ulaşma çılgınlığının hangi boyuta geldiğini gösteriyor. Üstelik güzel görünme beklentisi yalnızca ünlü ve göz önünde olan insanlar için geçerli değil. Bir hukuk bürosunda veya dernekte çalışan kadınlara da baksanız hepsinin saçının ve tırnaklarının yapılı olduğunu ve vücutlarının güzel bir şekle sahip olduğunu görürsünüz. Evet bu gibi güçlü kadınların da harika görünebileceğinin kabul edilmesi kesinlikle iyi bir gelişme ama günün her
saati bu şekilde görünmek zorunda mıyız?

Evlilik
Kadınlar olarak geçmişten bugüne bazı özgürlüklere kavuşmuş olsak bile evlilikle ilgili beklentilerimizi gittikçe arttırdığımız bir gerçek. İyi bir ev hanımı, harika bir anne ve herkesin isteyeceği bir eş olmanın yanında kariyerimizin de hayranlık uyandırıcı olmasını istiyoruz. Ve hayal ettiğimiz bu peri masalına ulaşmaya çalışırken zaman zaman sorun yaşadığımızda bunu kabullenemiyoruz. Bu nedenle bir evliliğin kusursuz olmasını beklemek başka bir süper kadın efsanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Annelik
Ve işte sırada kendimizden yüksek beklentilerimizin olduğu bir rolümüz; ‘annelik’ sıfatımız var. Evlendikten hemen sonra kadınlar üzerinde yaratılan çocuk sahibi olma baskısı, doğumdan sonra bize bu kez yeni sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirme kaygısını getiriyor. Bebek sahibi olmak bizi zorunlu olarak işlerimizden uzaklaştırıyor. Ve sonra işe döndüğümüz zaman bile aklımız çocuğumuzda kalıyor. Biz; ‘okula gitti mi, yemeğini yedi mi?’ gibi sorularla boğuşurken kariyerimiz yerinde saymaya başlıyor! Kariyer ve çocuğu
aynı anda yapmak mümkün olsa da bunların her ikisini de mükemmel şekilde yapabilmek kesinlikle bir hayal. Bu nedenle hangisini ihmal edeceğinizi yine siz belirleyeceksiniz.

Ev kadını
Kariyere, çocuğa ve ideal güzelliğe sahip olmak için çalışırken ev hanımlığından uzaklaşmanın ve bu konuda eksilere sahip olmanın sorun olmayacağını düşünebilirsiniz. Ama hayır. Ev kadınlığına dair standartlar anneannelerimiz zamanından bu yana fazlasıyla arttı. Eşimiz veya çocuğumuza sabah kahvaltı hazırlamak, akşam eve geldiklerinde güzel bir akşam
yemeği ile onları karşılamak ve bunların yanında evi toplamak, çamaşırları yıkamak... Hiç zamanımız olmamasına rağmen ev işlerini de yapmamızın beklenmesi, tüm gün devam eden koşturmamızın evde de devam etmesine neden oluyor. Gördüğünüz gibi süper kadının hayatında dinlenmeye yer yok. Peki sizce bu mümkün mü?

Son olarak, yorulmama standardı
Bütün bu beklentiler arasında en çıldırtıcı olan ne biliyor musunuz? Bunlar için çabalamıyor gibi görünmeye çalışmak. Çünkü süper kadının dünyasında mükemmellik kendiliğinden kolayca gelmeli ve o yalnızca bunun keyfini çıkarmalı. Yani süper bir kadınsanız; beklentiler karşısında soğukkanlı ve rahat olmanız şart. Tabii gerçek bundan farklı. İşimiz, görünüşümüz, maddi durumumuz ve ailelerimiz konusunda endişeleniyoruz. Zaman zaman şikayet ediyor, bunalıyoruz... Bu nedenle yine hayallerdeki ‘süper kadın’ olamıyoruz.

Efsaneye kanmayın!

Baskılarla yüzleşebilmeniz için işte her zaman aklınızda tutmanız gerekenler:
Hatırlayın! Süper kadın diye bir şey yok ve hiçbir zaman olmadı. Bu sadece bir hayal ürünü, asıl gerçek olan sizsiniz. Olmayan bir şeye ulaşmaya çalışarak hayatınızı zorlaştırmanız kesinlikle anlamsız.
Erkeklerden öğrenin. Erkekler her şeyi teker teker yapabileceklerini biliyorlar. Ama kadınlar ilişki, iş, çocuk, bakım hepsinin mükemmel olması için çalışıp duruyorlar. Siz de bunlardan birini daha kötü yapmayı veya yapmamayı göze alabilirsiniz. Sadece bunun hangisi olacağını seçmelisiniz.
Sosyal hayatınızla ilgili suçlu hissetmekten vazgeçin. Her daveti kabul etmek zorunda değilsiniz. LCV yapmadan önce kendinize sorun:
(1) İş için gerekli mi?
(2) Size profesyonel anlamda veya entelektüel açıdan katkısı olacak mı?
(3) Bundan keyif alacak mısınız? Bu üçüne de ‘hayır’ cevabını veriyorsanız, o davete gitmeyin.
Bir egzersiz yapın. Bu her ne kadar saydığımız sahip olmamız beklenen standartlardan biri gibi gözükse de egzersiz yapmak rahatlatır. Yürümek, yüzmek ya da spor salonunda ağırlık çalışmak... Birini yapın ve stres nedeniyle birini öldürebilecek duruma gelmekten kurtulun.
Ailenize yakın olun. Hayatınız gittikçe daha da karmaşık hale geleceği için ailenize yakın olmak size iyi gelecek. Bu nedenle anne-babanıza veya kardeşlerinize yakın bir yerde yaşayın. Ve tabii ki doğru eşi seçin! Sizi seven ve olduğunuz gibi beğenen biriyle olun; kusursuz olmanızla ilgilenmeyen kişi doğru insandır.
Sevdiğiniz işi yapın. Eğer sizi tatmin eden bir işe/kariyere sahipseniz çocuğunuz olduktan sonra iş hayatına katlanmanız sizin için çok daha kolay olacak.

Kadınların bilmesi gereken çok önemli bir gerçek var; hiç kimse ‘iyi’ sayılan standartlara aynı anda sahip olamaz. Bu nedenle süper kadın efsanesine özenerek kusursuz olmak için çalışmayı bırakın ve sizin için neyin önemli olduğuna odaklanın. Sonra da cesurca ve keyif alarak diğerlerini geride bırakın.

FeCr beğendi.
Gulfem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 12.12.2013, 23:08   #2 (permalink)
Cesareti ile yaşamayan esareti ile ölür

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: 'Süper kadın' olmaya çalışmak

Süper kadın olmanın ilk şartı süper olmadığınızı bilmektir..eksik olduğunuzu kabul etmeden kendinizi mükemmele ulaştırmanız mümkün değildir,lakin hiçbir kadın başlangıçta bu eksikliğini itiraf etmez.Başkasına değil,kendine itiraf etmez,kendini zaten hep mükemmel ve en mükemmel olarak görür,onun için bu arayış aciz zavallıların işidir ve kendisi asla bu kategoriye girmez.Bu yüzden asla mükemmele ulaşamaz,süper kadın olması ihtimali de hayalden öteye gidemez.
Bu eksiklikleri görerek süper olma yoluna adım atan bir kadın ise,kendisini sürekli yenilemek ve geliştirmek zorunda olduğunu bilir.Süper olmak yerinde durmak değil,sürekli mücadele etmek anlamına gelir ve süper olmanın 'son noktası' yoktur.Sahip olduğu donanım gereği,sondan bir adım geride olduğunu kendisine mütevazi bir şekilde itiraf eder ve azminden asla taviz vermez.Bu kadın süper olduğu söylenebilecek bir kadındır..ancak bu ifade başkalarının ağzından dökülüverir.Kendisi süperliğin tadını doruğuna kadar çıkarır ama bu süperliği yüzeyselleştirmez,haliyle bu ifadenin yer aldığı sınırlı alanlardan da uzak durur.Kısacası süper'den bahsetmeyenlerin içinde süper bir yaşam sürer.Onun için farklılıkların sıradışılığıdır.Bu durumda da süper kadın sıfatı bugünkü haliyle yere basamaz,askıda kalır.Popüler literatürdeki isimleri kullanmayı kendine hayat tarzı olarak seçmez ve söz,sadece vitrinlere ithaf olunur.
Bundan çıkan sonuç da şudur ki..süper kadın yoktur

Teşekkürler paylaşım için

__________________
''Şîrler pençe-i kahrımdan olurken lerzân
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek''

Konu FeCr tarafından (13.12.2013 Saat 12:31 ) değiştirilmiştir.
FeCr isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 4
FeCr, Gulfem, Mare, nedamet
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 07:16