Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Serbest Kürsü
facebook bağlan


Sosyal hizmet ve pdr hakkında bilgi

Serbest Kürsü kategorisinde açılmış olan Sosyal hizmet ve pdr hakkında bilgi konusu , merhaba ben bir şey öğrenmek istiyorum ve bana geri dönüt verebileceğinizi düşünüyorum. bu sene liseden mezun oldum ve lys sınav sonucum nedeniyle sosyal hizmet ve pdr arasında kaldım. ikisinin arasındaki ...


Like Tree4Beğeni
  • 1 Post By YeşiL6
  • 1 Post By filojiston

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 01.07.2014, 19:36   #1 (permalink)
Yeni Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sosyal hizmet ve pdr hakkında bilgimerhaba ben bir şey öğrenmek istiyorum ve bana geri dönüt verebileceğinizi düşünüyorum. bu sene liseden mezun oldum ve lys sınav sonucum nedeniyle sosyal hizmet ve pdr arasında kaldım. ikisinin arasındaki farkını bana anlatır mısınız? ve birde sosyal hizmette de rehber öğretmeni olma imkanı varmış ne kadar doğru bir bilgi beni aydınlatırsanız sevinirim .

filojiston isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 01.07.2014, 21:24   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Sosyal Hizmet Bölümü Tanıtım
Sosyal Hizmet; bireylerin, ailelerin ve toplumların yaşadıkları çevre koşullarında, kontrolleri dışında gelişen sorunların önlenmesi ve çözümlenmesini, maddi olan ve maddi olmayan ihtiyaçların karşılanmasını, sosyal refahın ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesini hedefleyen, mücadeleye dayalı dinamik bir meslektir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bilimsel içerikli bir oryantasyonudur. Bu bağlamda, toplumun vicdanı olarak yoksunluk ve sorunlar yaşayan birey, aile ve toplumun yaşamdaki işlevselliklerini geliştirmeye ve refahını arttırmaya çalışır.

Sosyal Hizmet Mesleğinin amacı, ülke ihtiyaçlarına öncelik vererek ulusal ve evrensel değerleri benimseyen bir yaklaşımla çalışmak, ihtiyaç duyulan kaynaklara ulaşmak ve yönetmek, sosyal iyileştirmeyi ve toplumsal örgütlenmeyi sağlamak, sosyal kurumların ve sosyal politikaların gücünü ortaya koymaktır.

Programdan mezun olabilmek için Sosyal Hizmet Lisans Programında yer alan dersler, uygulamalar (stajlar) ve mezuniyet tezinden başarılı olunması ve toplam 152 kredinin alınması zorunludur. Bunun yanı sıra her öğrenci özel bir konu üzerinde araştırma ve derleme yaparak mezuniyet tezi hazırlar. Stajlarda, sosyal hizmet mesleğinin yöntemleri olan sosyal kişisel çalışma, sosyal grup çalışması, toplumla çalışma ve sosyal hizmet yönetimi yöntemlerinde, öğrenciler Ankara içi ve dışında, ayrıca yurt dışında çeşitli sosyal hizmet kurumlarına yerleştirilerek, öğretim elemanının denetimi altında uygulama yaparlar. Uygulamalı araştırma dersleri ise küçük gruplar halinde bir öğretim elemanının denetiminde yapılır ve öğrenciler sosyal sorunlar ve sosyal hizmet konularında bilimsel bilgi üretme deneyimi kazanırlar.

Sosyal Hizmet Bölümü eğitim ve öğretim programında uygulamalar (stajlar), kamu ve özel sektördeki sosyal hizmet ortamlarında, bir öğretim elemanının gözetiminde yapılmaktadır. Bu kapsam çerçevesinde öğrenciler Ankara Üniversitesi Hastanelerinden, öğrenci yurtlarından, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığından, kreş ve anaokullarından, vakıf ilköğretim okullarından yararlanabilecekleri gibi Sağlık Bakanlığına bağlı hastane ve sağlık ocaklarıAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çocuk yuvaları, sevgi evleri ve yetiştirme yurtları, Belediyeler, Sosyal Güvenlik kurumları ve ilgili sivil toplum örgütleri ile de iş birliği çerçevesinde uygulama ve araştırma olanağı bulabilecektir.

Programdan mezun olanlara “sosyal çalışmacı” unvanı verilmektedir.

Mezunların İstihdam Alanları

Sosyal Hizmet Bölümü, davranış bilimleri, sosyal hizmet yöntem ve teknikleri ile alan uygulamalarını mesleki sorumlulukları çerçevesinde bütünleştirme yeteneğine sahip, ulusal ve uluslararası düzeyde başarılı çalışmalar yapabilecek, sosyal hizmet için gerekli bilgileri bütünleştirip özümseyerek hizmet sunabilecek, profesyoneller yetiştirmeye yönelik bir eğitim-öğretim programı uygular. Bu eğitimi alan bireyler, kırsal ve kentsel alanda, kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinde düzenleyici, planlayıcı, uygulayıcı, etkili iletişim ve liderlik niteliklerini taşıyan sosyal hizmet uzmanı olarak çalışırlar.
Günümüzde sosyal hizmet uzmanları aşağıda belirtilen kurum ve kuruluşlarda görev yapmaktadırlar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü
Devlet Planlama Teşkilatı
Sosyal Yardımlaşmayı Dayanışmayı Teşvik Fonu Genel Sekreterliği
İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Çocuk Yuvaları
Sevgievleri
Çocukevleri
Kreş ve Gündüz Bakım Evleri
Yetiştirme Yurtları
Huzurevleri
Toplum Merkezleri
Kadın Sığınma Evleri
Özürlü Rehabilitasyon Merkezleri
Yaşlı Dayanışma Merkezleri
Sokak Çocukları Merkezi
Ergen Danışma Merkezi
Sağlık Bakanlığı
Hastaneler
Sağlık Ocakları
Aile Planlaması ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri
Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim Merkezleri
Kredi ve Yurtlar Kurumu
Adalet Bakanlığı
Cezaevleri
Çocuk Mahkemeleri
Çocuk Eğitim Evi
Adli Tıp Kurumu
Üniversiteler
Hastaneler
Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlıkları
Maliye Bakanlığı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı birimlerinde
İçişleri Bakanlığı ve bağlı birimlerinde
Yerel Yönetimler ve bağlı birimlerinde
Kriz merkezleri
Sivil toplum örgütleri ve vakıflar
Özel Sektörde;


Sent from my iPhone using Tapatalk


PDR MESLEĞİNİN TANIMI

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilerin ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerini gerçekçi ve ayrıntılı olarak tanımalarına, kendilerine açık eğitim, meslek ve iş olanakları hakkında bilgilenmelerine, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, doğru kararlar verebilme becerileri geliştirmelerine yardım eden kişidir.

PSİKOLOJİK DANIŞMANIN (REHBER ÖĞRETMENİN) GÖREVLERİ
· Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarında çalışan rehber öğretmen (psikolojik danışman) başlıca şu görevleri yerine getirir.
· Gözlem, olay kaydı (Anektod), dereceleme ölçekleri,otobiyografi, sosyometri tekniği, gibi öznel teknikler ile yetenek testleri, ilgi envanterleri, kişilik envanterleri gibi ölçme araçları kullanarak öğrencilerin, çeşitli özelliklerini tanımalarına yardımcı olur,
· Öğrencilerin, meslekler, meslek edinme yolları, yarım veya tam zamanlı iş olanakları, iş arama teknikleri, verimli çalışma, sağlığı koruma, boş zamanları değerlendirme yöntemleri konularında bilgilenmelerini sağlar,
· Bireysel olarak ve/veya grupla görüşme (Psikolojik danışma) yapar, danışanı dinler, yansıtma, yorumlama gibi tekniklerle öğrencilerin sorunlarının kaynağını anlaması ve çözüm yolu bulmasında danışana yardımcı olur,
· Yapılan yardımların ne derece etkili olduğunu izleme araştırmaları ile belirler,
· Öğretmenlere, rehberlik görevini yerine getirmelerinde yardımcı olur,
· Ana babalara çocuklarının eğitimi konusunda danışmanlık yapar,
· Özürlü öğrencileri belirler, ilgili tedavi ve eğitim kurumlarına gönderir.


PDR MESLEĞİNİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
· Rehber öğretmen (psikolojik danışman) olmak isteyenlerin;
· Sözlü ifade gücüne ve empati yeteneğine sahip,
· Sosyal bilim ve sosyal yardım ilgisi gelişmiş,
· Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
· Sağlıklı bir iletişim ortamı sağlayabilen,
· Dikkatli, işine özen gösteren,
· Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,
· İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
· Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
· Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.PDR MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek eğitimine başlayabilmek için
· Lise veya dengi okul mezunu olmak,
· Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı ’nda (LYS) "Rehberlik ve Psikolojik Danışma" lisans programı için yeterli “TM-3” puan almak.
· Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda "Rehberlik ve Psikolojik Danışma" lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.PDR ÖĞRENCİLERİNİN EĞİTİMİNİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim Fakültelerinin “Rehberlik ve Psikolojik Danışma” bölümlerinde 8 yarıyıllık dönemlerden oluşan 4 yıl süreli eğitim verilmektedir. Eğitim süresince;
1.yıl; Bilimsel Araştırma Teknikleri I-II, Eğitim Sos. ve Çağdaş Akımlar, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi I-II, Psikolojiye Giriş I-II, Felsefeye Giriş, Öğr. Mesleğine G., Türkçe I. Yazılı Anlatım, Türkçe II Sözlü Anlatım, Yabancı Dil I-II, Atatürk İlkeleri ve İnk. Tarihi I-II, Rehberlik ve Psik. Dan. Giriş, Özel Eğitime Giriş, Okul Deneyimi I, Güzel Sanatlar (seçimlik).
2. yıl; İstatistik I-II, Ergenlik Psikolojisi I-II, Çocuk Hakları KMÇ, Fizyoloji I-II, Temel Eğt. Teo. ve Sor., Bilgisayar, Sağlık Bilgisi ve İlkyardım (seçimlik), Bireyi Tanıma Teknikleri, Gelişim ve Öğrenme, Eğitim Tarihi, Okul Öncesi Eğitim, Reh. ve Psik. Dan.’da Çağdaş Akımlar, Psikofizyoloji, Öğretimde Planl. ve Değ.

3. yıl; Davranış Boz. ve Eğt. I-II, Çocuk Suçluluğu ve Yen. Eğt., Mesleğe Yöneltme, Zeka Eng. Ço. Psk. ve Eğt., Farklı Öğretim Kad. Rehb., Okul Yönetimi, Yetişkin Psk. ve Ana-Baba Eğt., Temel İletişim Becerileri, Öğrt. Tek. ve Mat Geliştirme, Özel Öğrenme Güçlükleri, Aile Danışmanlığı, Çocuk Psikolojisi Uygulamaları, Eğitimde Program Uygulamaları, Üstün Çocuk. Psk. ve Eğitimi, Reh. ve Psik. Dan. Etik Kurallar, Özel Öğretim Yöntemleri I, Sınıf Yönetimi.

4. yıl; Örgütsel Psikoloji, Eğitim ve Öğretimde Testler I-II, Reh. ve Psik. Dan. İlke ve Tek., Grupla Psik. Dan., Psikiyatri I, Özel Öğretim Yöntemleri II, Okul Deneyimi 2, Test Uygulama I-II (Seçimlik), Seçmeli I-II, İnsan Kaynakları, Karşılaştırmalı Okul Sistemleri, Resimleriyle Çocuk, Rehberlik, Öğretmenlik Uygulaması.


Sent from my iPhone using Tapatalk


PDR’DE EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN
Eğitimini tamamlayanlara "Lisans Diploması" verilir. Bu elemanlara Milli Eğitim Bakanlığı'nda "Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman)" unvanı verilmektedir.


PDR’DE ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Rehber öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında, rehberlik araştırma merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında, dershanelerde, halk eğitim merkezlerinde, çıraklık eğitim merkezlerinde çalışabilirler. Eğitim Psikolojisi, Eğitim Yönetimi, Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Türk Eğitim Tarihi, Halk Eğitim ve Toplum Kalkınması, Araştırma Teknikleri, Gurupla Çalışma Teknikleri, Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Sosyolojisi, Psikoloji, İnsan İlişkileri, Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi, Düşünme Eğitimi derslerini verirler.


Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Eğitim Sürecinde Alınan Dersler.

I.YARIYIL
Psikolojiye Giriş
Fizyolojik Psikoloji
Türkçe I: Yazılı Anlatım
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I
Bilgisayar I
Sosyolojiye Giriş
Felsefeye Giriş
Eğitim Bilimine Giriş

II.YARIYIL
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
Türkçe II: Sözlü Anlatım
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II
Yabancı Dil II
Bilgisayar II
Gelişim Psikolojisi-I
Kaynak Tararama ve Rapor Yazma
Eğitim Felsefesi*
Türk Eğitim Tarihi*

III.YARIYIL
Sosyal Antropoloji
İstatistik I
Bilim Tarihi*
Özel Eğitim
Gelişim Psikolojisi II
Okullarda Gözlem
Öğretim İlke ve Yöntemleri*

IV.YARIYIL
Test Dışı Teknikler
İnsan İlişkileri ve İletişim
İstatistik II
Sosyal Psikoloji
Öğrenme Psikolojisi
Ölçme ve Değerlendirme
Sınıf Yönetimi*

V.YARIYIL
Psikolojik Danışma İlke Ve Teknikleri
Yaşam Dönemleri ve Uyum Problemleri
Kişilik Kuramları
Mes.Rehberlik Ve Danışma
Seç I: Yetişkinlik ve Yaşlılık Psikolojisi
Seç I: Birey. Çal.Tekn
Seç: Karşılaştırmalı Eğitim
Seç: Öğrerim Teknikleri ve Materyal Geliştirme
Seç: Çağdaş Eğitim Akımları

VI.YARIYIL
Mesleki Rehberlik Ve Danışma
Rehberlikte Program Geliştirme
Davranış Bozuklukları
Psikolojik Danışma Kuramları
Grupla Psikolojik Danışma
Seç II: Duyuşsal Eğitim
Seç II: Psikolojik Ölçme Araçlerı Geliştirme
Seç: Eğitimde Proje Geliştirme
Seç: Bireysel Çalışma Teknikleri
Seç:Yaş Dönemleri ve Uyum Problemleri
Seç:Türk Eğitim Sistemi


VII.YARIYIL
Psikolojik Testler
Bireyle Psikolojik Danışma Uygulamaları
Öğrenme Güçlükleri
Seç III: Kurumlarda Gözlem
Seç III: Çocuk Hakları
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
Topluma Hizmet Uygulamaları
Eğitim Yönetim


VIII.YARIYIL
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Semineri
Rehberlik ve Psikolojik Danışmada Alan Çalışması
Meslek Etiği ve Yasal Konular
Kurum Deneyimi
Seç. IV : Sosyal Beceri Eğitimi
Seç. IV : Evlilik ve Aile Danışmanlığı
Seç V: Yaratıcı Drama
Seç V: Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları
Sent from my iPhone using Tapatalk

filojiston beğendi.
__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 01.07.2014, 21:28   #3 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sosyal hizmet ve pdr hakkında bilgi

@[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] bu bilgiler senin tercih vermen açısından umarım yararlı olucaktır


Sent from my iPhone using Tapatalk

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 01.07.2014, 23:27   #4 (permalink)
Yeni Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sosyal hizmet ve pdr hakkında bilgi

yardımın için çok teşekkür ederim

YeşiL6 beğendi.
filojiston isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 01.07.2014, 23:28   #5 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sosyal hizmet ve pdr hakkında bilgi

Alıntı:
filojiston Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yardımın için çok teşekkür ederim

Rica ederim


Sent from my iPhone using Tapatalk

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 10
Asi Ruh, Aura, Bia, Brida, filojiston, Freyja, Pain, Perii, Vassago, Şafak
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 16:51