Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Serbest Kürsü
facebook bağlan


İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Serbest Kürsü kategorisinde açılmış olan İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor konusu , İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor Son yıllarda yaşanan boşanmalardaki artışta sanal alemdeki sanal sohbet ortamlarının etkisi ne kadar? 2 yıl süren bilimsel araştırma sonucu 780 kişiyle yapılan görüşmeler sonrası bu ...


Like Tree11Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 19.01.2015, 13:41   #1 (permalink)
La Tahzen!
Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner.

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Cool İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyorİnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Son yıllarda yaşanan boşanmalardaki artışta sanal alemdeki sanal sohbet ortamlarının etkisi ne kadar? 2 yıl süren bilimsel araştırma sonucu 780 kişiyle yapılan görüşmeler sonrası bu soru cevabını buldu:
TÜİK’in verilerine göre 2010 yılı boşanma istatistikleri önemli bir gerçeği gözler önüne seriyor. Boşanma sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre % 5.7 arttığını görüyoruz.
2010 yılının 2. Döneminde 32 bin 743 çift boşandı.
2009 yılının aynı döneminde 30 bin 982 çift boşanmıştı.
İstatistiklere göre açılan boşanma davalarının %95’ten fazlası şiddetli geçimsizlikten açılıyor. (TÜİK)
Peki boşanmalar neden bu kadar artıyor? Bunda internetin etkisi var mı?
Evlilik, ilişkilerdeki sorunlar ve boşanmalar üzerine yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla tanınan ünlü Avukat ve Yazar Cengiz Hortoğlu, sanal alemdeki sosyal paylaşım sitelerinin yani kısacası internetin son yıllarda artan boşanmalar üzerindeki etkisini araştırdı.
Ulaşılan sonuca göre; boşanmayı düşünen her dört kişiden bir tanesinin kararını vermesine internette yapılan sanal sohbetler ve paylaşım siteleri sebep oluyor.
Aldatıldığını düşünen her 2 kişiden 1 kişi eşinin kendisini sosyal paylaşım sitelerinde veya sanal sohbet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığına inanıyor.

Eşini aldatan Her 2 kişiden 1 kişi sosyal paylaşım sitelerinde veya sanal sohbet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığını kabul ediyor.

Boşanmayı düşünen veya eşinin boşanma talebiyle karşı karşıya olan değişik kültürlere sahip 25-50 yaş arası 780 kadın ve erkekle yüz yüze ve telefonla yaptığımız görüşmelerde bazı sorular sorduk.Avukat ve Yazar Cengiz Hortoğlu, "Amacımız gerçek boşanma nedenlerini ve bu boşanmalarda internetin etkisini araştırmaktı. Aldığımız yanıtlar bizi de şaşırttı" diyerek araştırmayla ilgili olarak şunları söylüyor: "Katılımcılara “Sizin boşanma kararı almanızın en önemli neden nedir?” sorusuna en önemli ve tek bir neden söylemelerini istedik. Sorduğumuz soru ve aldığınız yanıtlar şöyle:

I)BOŞANMA KARARI ALMANIZDA EN ÖNEMLİ NEDEN NEDİR?


%30 aldatma

%20 cinsel uyumsuzluk
%14 Ekonomik nedenler
% 17 Aşkımız bitti. Çok iyi bir insan ama artık onu sevmiyorum.
% 19 (Şiddet, hakaret küçük düşürme, değer vermeme, yalan söyleme, cimrilik, alkol, kumar ve somut hiçbir neden gösteremeyenler.)
II)İNTERNETİN BOŞANMALARA ETKİSİ

1. Soru: Bilgisayarın, sosyal paylaşım sitelerinin ve sanal sohbet ortamlarının yani internetin evliliğinizde sorun yaşamanıza herhangi bir etkisi oldu mu?

Cevap: Araştırmaya katılan tüm katılımcılara sorulan bu soruya her 4 kişiden 1 kişi, evet cevabı vererek bilgisayarın ve internetin (özellikle sosyal paylaşım ve sohbet sitelerinin) evliliklerinde yaşadıkları sorunlara önemli ölçüde etkisi olduğu söyledi
Aldatıldığı için boşanma kararı alanlara; aldatılmalarında sosyal paylaşım sitelerinin, sanal sohbet ortamının etkisi olup olmadığını sorduk
.
2. Soru:
Aldatılmanızda sosyal paylaşım sitelerinin, sanal sohbet ortamının etkisi olmuş mudur?
Cevap: Eşi tarafından aldatılan 2 kişiden 1 kişi bu soruya evet cevabı verdi. Yani aldatıldığını düşünen her 2 kişiden 1 kişi eşinin kendisini sosyal paylaşım sitelerinde veya sanal sohbet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığına inanıyor.
Eşini aldattığı için evliliğinde sorun yaşayanlara; Eşinin kendisini aldatmasında sosyal paylaşım sitelerinin ve sanal sohbet ortamının etkisi olup olmadığını sorduk.

Soru: Eşinizi aldatmanızda sosyal paylaşım sitelerinin ve sanal sohbet ortamının etkisi oldu mu?

Cevap: Eşini aldatan Her 2 kişiden 1 kişi bu soruya evet cevabı verdi.
Yani eşini internet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığını söyledi
İNTERNETTİN İLİŞKİLERE OLUMSUZ ETKİSİ

Soru:
İnternet evliliğinizi nasıl olumsuz etkilediğini kısaca anlatır mısınız?
İŞTE ÇARPICI CEVAPLAR
“Eşimi sanal **** yaparken yakaladım. Bilgisayarı camdan dışarı fırlattım. Ondan nefret ediyorum. Bir an önce boşanmak istiyorum.”
“Eşimden ilgi görmediğim için sürekli bir arayış içindeydim. İnternette bir adamla tanıştım. Sohbete çok masum duygularla başlamıştık. Ama giderek ilişkimiz ilerledi. Eşim durumu anlayınca boşanmak istedi. Ben de boşanmak istiyorum.
“Eşim her akşam eve geç gelir. Ben de can sıkıntısından internete takılıyordum. Bu bende alışkanlık yaptı. Eşim de evi ve çocukları ihmal ettiğimi düşünerek boşanma davası açtı.
”Eşim internetin başından ayrılmazdı. Bir gün bilgisayarı açık unutup dışarı alışverişe gitmişti. Chatleştiği kadına bana evliliğim süresince söylemediği güzel sözler yazdığını gördüm. Beynimden vurulmuşa döndüm.”
”Ben internette bir kadınla tanıştım. Tanıştığım kadın tarafından dolandırıldım. Bütün mal varlığımı kaptırdım. Haklı olarak eşim boşanma davası açtı.”
”Eşim eve gelir gelmez bilgisayarın başına geçer. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmaz. Ne bana ne de çocuklara zaman ayırmaz. Bu nedenle boşanmak istiyorum.”
”Eşimi internette bir kadınla chatleşirken yakaladım. Beni ikna etmek için bin dereden su getirdi. Ama ben artık ona inanmıyorum.”
“İnternette bir kadınla olan ilişkim sadece bir merhabayla başladı. Sonra ne olduğunu anlamadan ona bağlanmışım. Birkaç defa buluştuk Eşim boşanma davası açtı. Geri dönmesini istiyorum.”
“Ben eşim beni aldattığı için intikam almak amacıyla bir erkekle cahatleşmeye başladım. Bu adam benim resimlerimi, yayınlamakla tehdit ederek ilişkiye zorlamaya çalıştı. Ben de mecburen durumu eşime anlattım. Eşim kıyameti kopardı. Evliliğimiz artık yürümeyecek gibi görünüyor.
”Eşim eve geldiğinde çok mutsuz görünüyor. Yemekten sonra odasına çekiliyor ve internete giriyor. Kapı kapalı olduğu halde kahkaha sesleri salona kadar geliyor. Neden bu kadar neşelendiğini bilmiyorum. Ama bize karşı ilgisiz olduğu için boşanmayı düşünüyorum.”
“Eşim işten gelir gelmez bilgisayarın başına geçiyor, sorduğumda “Büroda işleri yetiştiremiyorum. Bu nedenle evde de çalışıyorum.” diyordu. Bir akşam odasına girdiğimde webcam’den çıplak bir kadın görünce az daha çıldıracaktım.”
“İnternette chatleşmeye sadece merak ettiğim için başladım. Eşim işe gittikten sonra bilgisayarın başına geçip saatlerce chatleşiyordum. Aslında fiziksel olarak eşimi hiç aldatmadım. Ama eşim bir gün erken geldi. Karşımdaki erkekle karşılıklı yazdıklarımı görünce “Benimle yaşayamayacağını,” söyledi.
“Sosyal paylaşım sitelerinde girmekten keyif alıyordum. Sonra birisinin arkadaşlık teklifini kabul ettim. Aramızda duygusal bir ilişki başladı. Eşimden duymadığım sevgi sözcüklerini ondan duymaya başadım. Birkaç kez buluştuk. Eşim öğrenmedi ama ben kendimi suçlu hissettiğim için başka bir neden göstererek boşanmaya karar verdim.”
“Eşimi defalarca *****grafik sitelerin başında yakaladım. Artık benimle ilgilenmiyor. Ben de boşanmaya karar verdim.”
“Benim eşim internet bağımlısı. Her gece en az4-5 saatini internetin başında geçiriyor. Artık dayanamayacağım. Boşanmak istiyorum.”
ÇALIŞMADAN ÇIKARTTIĞIMIZ SONUÇ:

Bilgisayar ve internetin yaşamımıza çok büyük kazanımlar getirmiştir. Bilgiye ulaşmak internet sayesinde kolaylaşmıştır.
* Sesli sohbet, tanışma siteleri, webcam bağlantıları boşanmaları tetikliyor mu? Yoksa zaten sorun yaşayanlar mı internette aşk arıyor? Bu çalışmada her iki düşüncenin de doğru olduğunu gördük.
* Bazen sadece masumane bir şekilde sohbet etmek amacıyla birileriyle tanışılıyor. Bir süre sonra bu ilişki ilerliyor ve hesaplanmayan bir şekilde gelişiyor. Karşı karşıya gelse konuşamayacak bir çok insan, kaygı duymadan internette rahat rahat konuşuyor. Ama ilişkinin sınırını belirlemekte zorlanıyorlar.
Bazen de eşi aldatmak amacıyla internette arayış içerisine giriliyor.
*Bazen de internet bağımlılık yapıyor. Bu da evlilikleri olumsuz etkiliyor.
İLİŞKİLERDE İNTERNET NEDEN BU KADAR ETKİLİ?
1)Az bilinene duyulan ilgi…
2)Erişim kolaylığı, yani her şeyin sadece bir parmak uzaklığında oluşu düşünme payı bırakmıyor. Ani kararlar da yanlışlıklar yaptırtıyor.
3)Zaman sorunu olmadan her an ulaşılabilir olması,
4)Başlangıçta kimliği saklama kolaylığı nedeniyle rahat açılabilme ve
Üzerinde baskı olmadan kendini ifade edebilme cesareti,
5)Merak etme duygusu.
İNTERNET EVLİLİKLERİ NASIL ETKİLİYOR?

1)TANIŞMA KOLAYLIĞI NEDENİYLE ALDATMALARDAKİ ARTIŞ
2)SÜREKLİ SANAL ALEMDE GEZİNME SONUCU YAŞANAN DEPRESYON VE MUTSUZLUK VE BUNUN AİLEYE YANSIMASI
3)BAĞIMLILIK NEDENİYLE EŞE AYRILACAK ZAMANIN BİLGİSAYAR BAŞINDA GEÇİRİLMESİ
4)SANAL İLİŞKİLERDEN DOLAYI EŞTEN SOĞUMA VE UZAKLAŞMA

Jasmina, Papatya ve hanzala beğendi
__________________
“вυdα вιr ιмтιнαɴ..” de,ɢeç…
''ηαšïp''
VERA isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 13:53   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Bu duruma göre benim evlenmemem gerekiyor.

VERA beğendi.
__________________
"Dünyanın en güzel şarkısısın sen."
Bir ömür boyu eşlik etmek istediğim.


Sonra hayat bize öyle birini gönderir ki
önceden kaybettiğimiz her şey için mutlu oluruz.
LifeisBeauty isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 14:01   #3 (permalink)
XxX
Özel Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

dayımla yengem boşandılar sırf dayım candy crashdan can yollamadı diye şaka gibi ama hayatın gerçekleri defalarca dedim dayı eline mi yapışır ama yıkıldı bi yuva lanet olsun sana candy crash zaten 120de kaldım

Perii, Exodus, VERA ve 1 diğer kişi beğendi
XxX isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 14:10   #4 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Alıntı:
XxX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dayımla yengem boşandılar sırf dayım candy crashdan can yollamadı diye şaka gibi ama hayatın gerçekleri defalarca dedim dayı eline mi yapışır ama yıkıldı bi yuva lanet olsun sana candy crash zaten 120de kaldım
agshdsjsksklahaa

__________________
"Dünyanın en güzel şarkısısın sen."
Bir ömür boyu eşlik etmek istediğim.


Sonra hayat bize öyle birini gönderir ki
önceden kaybettiğimiz her şey için mutlu oluruz.
LifeisBeauty isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 14:12   #5 (permalink)
XxX
Özel Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Alıntı:
LifeisBeauty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

agshdsjsksklahaa
gülme gız ibretlik bi olay

XxX isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 14:20   #6 (permalink)
La Tahzen!
Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner.

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Alıntı:
XxX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dayımla yengem boşandılar sırf dayım candy crashdan can yollamadı diye şaka gibi ama hayatın gerçekleri defalarca dedim dayı eline mi yapışır ama yıkıldı bi yuva lanet olsun sana candy crash zaten 120de kaldım
Bu kadar da değildir yahu

XxX beğendi.
__________________
“вυdα вιr ιмтιнαɴ..” de,ɢeç…
''ηαšïp''
VERA isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 14:27   #7 (permalink)
XxX
Özel Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Alıntı:
VERA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu kadar da değildir yahu
boşanma sebepleri şiddetli geçimsizlik! ama ben ne olduğunu çok iyi biliyorum, beni şahit yazmadılar korkularından, internet çok kötü bişi yuvaları yıkıyo

XxX isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 14:39   #8 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

@[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Allah seni bildiği gibi yapsın.
Enişten kesin sana can yollamadı, bu yolla adamdan hıncını alıyorsun, yemezler.

__________________
"Dünyanın en güzel şarkısısın sen."
Bir ömür boyu eşlik etmek istediğim.


Sonra hayat bize öyle birini gönderir ki
önceden kaybettiğimiz her şey için mutlu oluruz.
LifeisBeauty isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 15:27   #9 (permalink)
XxX
Özel Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Alıntı:
LifeisBeauty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] Allah seni bildiği gibi yapsın.
Enişten kesin sana can yollamadı, bu yolla adamdan hıncını alıyorsun, yemezler.
valla nan kapıştılar yalana ne borcum var hatta yengem kafa attı dayıma uvv smackdown gibi ortalık birbirine girdi tabi bunda benim "yenge dayım seni aldatıyo galiba" söylemimin payı var mı bilmiyorum tek istediğim adaletin sağlanmasıydı

XxX isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 19.01.2015, 15:28   #10 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İnternet evlilikleri işte böyle etkiliyor

Alıntı:
XxX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
valla nan kapıştılar yalana ne borcum var hatta yengem kafa attı dayıma uvv smackdown gibi ortalık birbirine girdi tabi bunda benim "yenge dayım seni aldatıyo galiba" söylemimin payı var mı bilmiyorum tek istediğim adaletin sağlanmasıydı
Acımasız yiğen.
Yazık dayına, senin gibi bir yiğeni var.

__________________
"Dünyanın en güzel şarkısısın sen."
Bir ömür boyu eşlik etmek istediğim.


Sonra hayat bize öyle birini gönderir ki
önceden kaybettiğimiz her şey için mutlu oluruz.
LifeisBeauty isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 18
Coffee Queen, Courage, Düşes, Elois, Exodus, Feda, hanzala, Huzur-u Kalb, Jasmina, KEZMAN, LifeisBeauty, Papatya, Perii, Sultan ŞAH, VERA, Wallace, XxX, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 04:01