Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Serbest Kürsü
facebook bağlan


Arkadaşlık Kavramı Nedir ?

Serbest Kürsü kategorisinde açılmış olan Arkadaşlık Kavramı Nedir ? konusu , İnternetin hayatımıza girmesi ile yakın çevremizde edindiğimiz arkadaşlarımıza sanal olan bir çok insanı dahil etmek ve hiç tanımadığımız karakterde ki kişilerin iç dünyasına kısa süreli yada kalıcı olarak girebilme imkanına ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 13.11.2012, 13:46   #1 (permalink)
Bazen,gözlerinin tanımadığını yüreğin tanır.

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Arkadaşlık Kavramı Nedir ?İnternetin hayatımıza girmesi ile yakın çevremizde edindiğimiz arkadaşlarımıza sanal olan bir çok insanı dahil etmek ve hiç tanımadığımız karakterde ki kişilerin iç dünyasına kısa süreli yada kalıcı olarak girebilme imkanına sahip olduk. Bu internetle hayatımıza dahil olan arkadaşlık kimi insanın çevresinde ki arkadaşlıklardan ileri düzeyde daha samimi olabilmesinin yanında, kimileri için yapay birer vakit öldürme, iki lafın belini kıralım maksatlı tanışmalardan ibaret olmakta.

Her ne şekilde olursa olsun tavanda yada tabanda sonuç olarak Arkadaş kavramına sahip bir birliktelik söz konusu. Bu sanal arkadaşlık tek taraflı fikirlerin renk değişimi ile yine tek taraflı olarak kalıp değişimine sahne olabiliyor. Sonuçta her ne kadar reel yaşam da arkadaş sahibi olsakta ruh ikizimiz olarak nitelediğimiz sohbet ederken huzur bulduğumuz fikirlerimizi , hayata karşı duruşumuzu sıkılmadan sergilediğimiz bir insanın çevremizden değil sanal üzerinden dünyamıza dahil olması arkadaşlık kavramının içine sığmayan günlük yaşamda kafanızada düşünce ve duygu bazlı daha fazla yer edinen bir kişi haline geliyor. Ama nihayetinde bu tek taraflı olmanın yanında sanal arkadaşlık kavramına olan güvensizliğin verdiği çekingenlikle karşı tarafa aksettirilmediği için reel dostluklarda olduğu gibi içimiz de platonik bir aşk olarak durumu ile karşı karşıya kalıyoruz. Reel yaşamda olduğu gibi iyi vakit geçridiğiniz bir arkadaşınıza karşı hissettiğiniz arkadaşlık ötesi duygularınızı nasıl ki ifşa edip onun sizde ki diğer anlamını açığa vuramıyorsanız, bu sanal üzerinden edindiğiniz arkadaşlıklar içinde geçerli olabiliyor. Hatta aynı şekilde bu duygularınızı açığa vurduğunuz da karşı tarafın sizin hakkınızda ki düşünceleri değişerek sizin söylemeden önce içinizde barındırdığınız acaba kabul etmezse arkadaşlığımız biter paranoyası da gerçekleşebiliyor ve iyi zaman geçirdiğiniz bir arkadaşınızı kaybedebiliyorsunuz. Nihayetinde sanal yada reel arkadaşlık kavramı aynı hissiyatı içinde barındırıyor. Sanaldan dahil olan bir arkadaşınzın eksikliği duygusal bağlamda, sizi reel bir arkadaşınızın terk etmesi kadar etkileyebiliyor.

Bir çok kişinin bu konu da ki fikri aman sanaldan tanıyorum düne kadar yoktun yarın da olmasan ne zararı olur gibi ön yargılı olsada aslında arka planda yarın onun eksikliğini yaşayacağını gerçeğini sindiremiyor.Bu derece önemli bir kavramın kimi kendini bilmez kişilerce eğlence maksatlı içinin boşaltılması, günü birlik vur kaç sohbetlerle samimi arkadaş arayan kişilerin incilmesi her ne kadar sanal arkadaşlık kavramı için hali hazırda bulunan önyargılardan internetten gelen kişiye güven olmaz mantığınıda güçlendiriyor. Ama emin olmamız gerek şu var ki tıpkı sizin gibi dürüst arkadaş canlısı bir çok kişide ruh ikizini arıyor.Umalım Arkadaşlık serüvenimize her daim kendi bakış açımıza sahip insanların dahil edilemesi ile devam eder, art niyetli kişilerin bizlerin duygu ve düşünceleri ile oynamalarına izin vermeyiz.


Alıntıdır..

__________________
Yaşamı bir film gibi düşünmek lazım çeşitli içerisinde çeşitli rolleri barındıran bir film. Bu rollerin içerisinde ne artist , ne aktrist nede figuran olmalı insan. Senarist yönetmen olmalı kendi yazıp kendisi yönetmeli kendi yazdığımız bir film olmalı hayat. .
Myself isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 13.11.2012, 13:49   #2 (permalink)
Bazen,gözlerinin tanımadığını yüreğin tanır.

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Arkadaşlık Kavramı Nedir ?

Arkadaşlığın tarihsel köküne baktığımızda şöyle bir yaklaşım sergilenir. Savaşlarda insanlar arkadan gelebilecek herhangi bir tehdit ve tehlikeye karşı arkalarını sağlam bir kayaya veya dağa dayarlarmış. İşte arkalarını dayadıkları bu taşa arka taş, diyorlarmış. Arkadaşlıkta buradan ortaya çıkmıştır. Yani güvenebileceğin, arkanı rahatlık...
Arkadaşlık Nedir?


Arkadaşlığın tarihsel köküne baktığımızda şöyle bir yaklaşım sergilenir. Savaşlarda insanlar arkadan gelebilecek herhangi bir tehdit ve tehlikeye karşı arkalarını sağlam bir kayaya veya dağa dayarlarmış. İşte arkalarını dayadıkları bu taşa arka taş, diyorlarmış. Arkadaşlıkta buradan ortaya çıkmıştır. Yani güvenebileceğin, arkanı rahatlıkla dönebileceğin, gözün arkada kalmayacak sağlam bir duvardır.
İnsanlar sosyal bir varlık olarak yalnız yaşayamaz. Sürekli olarak etkileşim içinde olacak birilerine ihtiyaç duyar. İşte bu noktada arkadaşlık insanlık için büyük bir sığınaktır. Arkadaşlık nedir sorusu her insanın sahip olduğu kültür, inanç ve yaşadığı duygusal atmosfere göre farklılık arz eder.
İhanete uğrayan birisi için arkadaşlık, sadakattir. Sorunlarının ağırlığı karşısında yalnız bırakılan için, paylaşımdır. Yanlışları gözardı edilerek sürekli pohpohlanan için, yellehçiliktir/yağcılıktır. Sıkıntısının anlaşılmadığına kanaat getiren için empati kurabilmektir. Aranmayan ve sorulmayan birisi için farkında olunmaktır. Bu tanımları çoğaltmamız mümkündür. Bunların hepsinde ortak nokta yanında olmasıdır. Yani arkadaş her zaman yanında olabilendir. Bununla ilgili çok güzel bir yaşam hikâyesi anlatılır;
Savaşın en kanlı günlerinden biri. Asker, en iyi arkadaşının az ileride kanlar içinde yere düştüğünü görür. İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar. Asker teğmene koştu.
— Teğmenim, fırlayıp arkadaşımı alıp gelebilir miyim?
"Delirdin mi? der gibi baktı teğmen.
— Gitmeye değer mi? Arkadaşın delik deşik olmuş. Büyük olasılıkla ölmüştür bile. Kendi hayatını da tehlikeye atma Asker ısrar etti. Teğmen:
— Peki... Git o zaman...
İnanılması güç bir mucize... Asker o korkunç ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı. Onu sırtına aldı koşa koşa döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandılar. Teğmen, kanlar içindeki askeri muayene etti. Sonra onu sipere taşıyan askere döndü:
— Sana değmez, hayatını tehlikeye atmana değmez, demiştim. Bak haklı çıktım. Bu zaten ölmüş dedi teğmen.
"Değdi teğmenim" dedi asker.
- Nasıl değdi?" dedi teğmen.
- Bu adam ölmüş görmüyor musun?
- Gene de değdi komutanım. Çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı. Onun son sözlerini duymak dünyaya bedeldi benim için. Ve arkadaşının son sözlerini hıçkırarak tekrarladı teğmene:
- "Geleceğini biliyordum !" demişti arkadaşı... "Geleceğini biliyordum !"
İşte arkadaşlık ölümüne sevmek ve yanında olabilmektir. İnancını yanlış çıkartmamaktır. Bunun yanı sıra arkadaş şemsiye olmalıdır. Yani kötülüklere, olumsuzluklara karşı bizi koruyan ve zararlı alışkanlıkları engelleyen bir şemsiye olmalıdır. Arkadaş, kötü ve zararlı davranışlarda, alışkanlıklarda paylaşım demek değildir. Şayet bizi pozitif düşüncelerden negatif duygulara sürüklüyorsa birisi o bizim arkadaşımız olamaz. Akrepleşmiş insanlar mutlaka zehirini akıtacaktır. O halde akrep arkadaşlardan kaçınmak gerekir. Akrep ve fare arkadaşlık insanı kötülüğe doğru sinsice sürükleyen iki kötü yoldaştır. Çünkü akrep zehirlidir, fare de sinsidir. Nasıl ki fare bir yeri kemirirken orayı uyuşturarak, farkında olmamızı engelliyorsa, fare arkadaşta bizi kötülüğe farkında olmadan yavaş yavaş sürükler.
“İhanet arkadaşlık zincirini karartır, fakat vefa onu her zamankinden parlak yapar.” (Kızılderili atasözü) Arkadaşlık ihanete kör, vefaya uyanık olmaktır. Hatırlamadığınız ve hatırlanmadığınız arkadaşlıklar sadece zaman ve şartlarla sınırlı günübirlik birlikteliklerden farksızdır. Çünkü o zaman vefa ölmüş, arkadaşlık bitmiştir. Arkadaş, sadece işimiz düştüğünde aradığımız birisi olursa, pragmatist bir mantığın sahibi olduğumuzu unutmayalım. Çünkü arkadaş sadece iş görücü değildir. İş görendir ama sadece işimiz düştüğünde hatırladığımız olmamalıdır. Vefa, duygularda sadakat ve sevgide devamlılıktır. İşte arkadaşlık, duygularda sadakat, sevgide içtenlik ve bağlılıkta daim olmaktır.

__________________
Yaşamı bir film gibi düşünmek lazım çeşitli içerisinde çeşitli rolleri barındıran bir film. Bu rollerin içerisinde ne artist , ne aktrist nede figuran olmalı insan. Senarist yönetmen olmalı kendi yazıp kendisi yönetmeli kendi yazdığımız bir film olmalı hayat. .
Myself isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 4
dharma, Flora, MERLİN, Myself
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 10:56