Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Hayat ve Eğlence > Serbest Kürsü
facebook bağlan


Hayatın Pin Kodu..

Serbest Kürsü kategorisinde açılmış olan Hayatın Pin Kodu.. konusu , Hayatımızın bir aşamasında, hepimizin içinde arzu ettiğimiz ve hak ettiğimiz hayatın kalitesiyle ilgili bir vizyon mutlaka belirmiştir. Ama çoğumuz için bu rüyalar gündelik koşuşturmanın ve kaygıların arasında öyle sislenmiştir ki; ...


Like Tree9Beğeni
  • 3 Post By Orhan-38
  • 2 Post By Asrevya
  • 2 Post By FeCr
  • 2 Post By Orhan-38

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 13.12.2013, 16:55   #1 (permalink)
Tecrübeli Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Hayatın Pin Kodu..Hayatımızın bir aşamasında, hepimizin içinde arzu ettiğimiz ve hak ettiğimiz hayatın kalitesiyle ilgili bir vizyon mutlaka belirmiştir.

Ama çoğumuz için bu rüyalar gündelik koşuşturmanın ve kaygıların arasında öyle sislenmiştir ki; artık onlara ulaşabilmek için çaba göstermeyi bile kesmişizdir. Pek çok insan için, rüya artık silinmiştir ve onunla birlikte kendi kaderimizi biçimlendirme irademiz de yok olmuştur.

Yüz binlerin önüne geçmeniz için size bir pin kodu. İçinizdeki ceza evinden kurtulun. 'Ben ceza evinde yaşamıyorum' dediğinizi duyar gibiyim. O halde size birkaç soru sormak istiyorum. Bir an durup düşünün;

Ben neredeyim ve tam şu an ne yapıyorum'

Ne düşünüyorum'

Hangi olaya, hangi tepkileri veriyorum'

Kime nasıl davranıyorum'

Kimlerden hoşlanıyorum, kimlerden nefret ediyorum'

Neleri yapmaktan mutlu oluyorum, nelerden nefret ediyorum'

Mutlu muyum, yoksa mutluluğumu oynuyorum'

Dürüst müyüm, yoksa dürüstlüğü mü oynuyorum'

Hayatın en önemli nedenlerinden biri, yaptığımız şeyleri neden yaptığımızı öğrenmektir. Unutmamamız gereken bir şey var: Hayat vicdandır. Eminim yukarıdaki soruların bir kısmının cevabını hiç düşünmediniz. Zaten düşünmenize de gerek yok. Çünkü davranışlarımızın büyük çoğunluğu, alışkanlık haline geliyor. Bu alışkanlıkları ise bilinçaltı depolayıp yönetiyor. Diğer bir değişle olaylara karşı verdiğimiz tepkiler; bilinçli olarak değil, bilinçaltımızdan gelen sinyaller neticesinde gerçekleşiyor. Bu durumda robottan bir farkımız kalmıyor.

Bu kısır döngüden kurtulmak için farkındalık ile yaşamalıyız. Yaşam kalitenizin artması için, farkındalık seviyenizin en üst düzeyde olması gerekiyor. Yaşadığınız her anın farkına varmak önceleri imkansız gibi görünse de, bunu sürekli yapmaya çalışırsanız; başarılı olacaksınız.

İnsanoğlunun davranışları sürekli tekrarlandığında, bilinçaltına kaydediliyor. Bunu bir örnekle açıklayalım İlk defa araba kullandığımızda vites, direksiyon, ayna derken arabayı stop ettiririz. Sonra tekrar kontak, tekrar gaz, fren pedalları vs. Ama bunu sürekli yaptığımızda artık arabayı biz değil bilinçaltımız kullanmaya başlar. Her şey otomatikleşir. Ayaklarınız gaz ve fren pedallarına kendiliğinden gider. Bu anlattığım olay tüm hayatımız için geçerlidir.

Bir olay karşısında gösterdiğimiz davranış, bilinçaltımıza kaydedilir. Aynı olay tekrarlandığında siz düşünmeden bilinçaltı devreye girer ve daha önce kaydettiği tepkiyi gösterir. Böylece karşımıza çıkan olay ile gösterdiğimiz davranış arasında bir otoban kurulur. Buna patern deniyor. Bu davranış ve tepkiler de alışkanlık olur. Alışkanlık ise bizim yaşam tarzımız olur. Hayatınızın kontrolünü kendi elinize alın! Esas olarak, eğer hayatlarımızı kendimiz yönetmek istiyorsak, sürekli eylemlerimizin kontrolünü elimize almak zorundayız.

Geçmişteki şartlanmamızın, bu günümüzü ve yarınımızı kontrol etmesine izin vermek zorunda değiliz.

Hayattan gerçek anlamda zevk almak için, mutluluğu alışkanlık haline getirmeliyiz, farkındalık kavramını alışkanlık haline getirmeliyiz.

İnsanların bir kısmı güven ve inançla doludur. Her alanda başarılı olmayı hedeflerler, risk alırlar, inisiyatif kullanırlar. Bu tip insanlar başarılı olmak için doğmuştur. Diğer bir kısmı ise, korku, endişe ve kuşku ile doludur. Hayatın her alanında çekingen ve alıngan davranırlar. Böyle insanların başarılı olmaları da çok zordur, pek fazla ilerleyemezler. Bunun sebebi nedir'

Hayatınızın ilk günlerinden itibaren size aşılanan inanç ve eğilimlerin hala sizinle olduğunu ve hayatınızı yönlendirip etkileme gücüne sahip olduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Hepimizin çocukluktan gelen ve uzun süre önce unuttuğumuz inanç ve fikirleri vardır. Bunlar bilinçaltına ait karanlık odanın derinliklerinde saklıdır. Bunu bilmek neden düşüncelerimizi sağlıklı bir biçimde değerlendirme zamanının geldiğini gösterecektir. Geçmişte, hayatınızda hangi düşünceler hakimse, bu gününüzde öyle şekillenmiştir. Acıyla da yoğrulmuş olabilirsiniz, mutlulukla da. Önemli olan ne düşündüğünüzdür. Dünkü düşüncelerimiz, bu günümüzü tasarlıyor.

Bir an düşünün. On yıl önce neredeydiniz' Nasıl biriydiniz' Arkadaşlarınız kimdi' Umutlarınız, rüyalarınız neydi' Biri size "On yıl sonra nerede olacaksın'" diye sorsa ne derdiniz onlara' O sırada ön gördüğünüz yere vardınız mı' On yıl ne çabuk geçebiliyor değil mi'

Daha da önemlisi belki de kendimize şu soruları sormamız gerekebilir. Ömrümün bundan sonraki on yılını nasıl yaşayacağım' İstediğim yarını yaşayabilmek için, bu gün nasıl yaşamalıyım' Bundan böyle neyi temsil edeceğim' Nihai kaderimi biçimlendirmek için ben bu gün hangi adımları atmalıyım' Benim için bir sonraki doğru adım ne'

Farklı eylemler farklı sonuçlar getirir. Neden' Çünkü her eylem harekete geçirilmiş bir sebeptir, onun etkisi daha önceki etkilere katılır ve bizi belli bir yöne doğru iletir. Her yön bir nihai hedefe gitmektedir - ve işte o bizim kaderimizdir. (A.Robbins - Sınırsız Güç)

Yaşamın mükemmelliğini tüm hücrelerinizde hissedin ve bu büyük düzeni tasarlayan Yaratıcıya minnet duygusu besleyin. Düşünün, şükredin.

Ülkemizde insanlar, kendine biçilen rolü oynuyor. İnsanların çoğu bitirdiği okuldan, bölümünden, yaptığı işten, mesleğinden memnun değil. Her sabah uyan işe git, çalış, eve gel, yemek ye, televizyon izle ve uyu. Ertesi gün aynı şeyleri bir daha tekrarla. Bize böyle yaşamayı kim öğretti. Yoksa bu tarzına biz mi şartlandık' Genlerimizde bu mu yazılı' Hayat bizim için bunlardan mı ibaret' Yoksa hayal mi kuramıyoruz' Hayal kurmak düşünmek, düşünmek istemek, istemek çalışmaktır, fırsat kollamaktır ve elde etmektir.

Kişi, kendinin en iyi hali olmaya çalışmalıdır. Bir firmayı, bir toplumu, bir ülkeyi yada dünyayı değiştirmek, kendinizi değiştirmekle ilgili o basit adımı atmakla başlar. O halde; kendimden ne bekliyorum'

Dünya gelirinin %80'i, nüfusun %20'sine dağılmış durumda. Gelirin %20'lik payı ise kalan insanların %80'ine dağılıyor. İnanın bana; tüm gelir 6 milyar insana eşit dağılsaydı, bir süre sonra zengin yine zengin, fakir yine fakir olurdu. Çünkü insanlar alışkanlıklarından ve kalıplaşmış düşüncelerinden vazgeçemiyor. Çünkü insanlar bilinçaltının gücünün farkında değil. Her birimizin genlerinde binlerce yılın bilgeliği var. Evrensel ortak bire zihni kullanıyoruz. İnsanlık ailesinde nesilden nesile aktarılan bilgiler, deneyimler var. Düşünün, hissedin ve isteyin. Evren herkese adil davranıyor.

Çekim yasası, hayatınızı daha güzel geçirmenizi sağlar. Peki bu nasıl olacak' Öncelikle şunu açıklama istiyorum; bu yasanın bilime, ilime, dine, fizik kanunlarına aykırı bir yönü yok. Bilakis evrenle iç içe olan bir yasa. Bu gün maddeler arasındaki çekim kuvveti olmasaydı, ortada ne evren olurdu nede kainat. Bu yasa size, pozitif düşünmenizi, zararlı ve kendinizi kötü hissettirecek düşünce ve hareketlerden uzak durmanızı, istediğiniz şeye sahip olmak için ona odaklanmanızı, gerçekten istememizi önermektedir.

Çekim yasası tüm kadim ve eski kültürlerde de uygulanmıştır. İlahi dinlere baktığımızda da insanların düşünmesi, etrafını gözlemleyip kainatı anlaması, anlamaya çalışması öğütlenmektedir.

Kötü ve istemediğimiz bir olayın olma olasılığından bahsedince ya da bunu düşününce hemen rahatsız oluruz ve 'Şeytan kulağına kurşun, ağzından yel alsın!' diyerek korkarız. Neden böyle davranıyoruz' Çünkü düşüncelerimizin gerçek olabileceğini az veya çok hissederiz de ondan. Biz istesek de istemesek de, anlasak da anlamasak da Çekim Yasası zaten hayatımızın içinde.

İşte size hayatınızdan çıkartmanız gereken bazı kelimeler.

Bu devirde para kazanmak çok zor

Terk edilmek istemiyorum

Bu sınavdan kesin kalacağım

Borçlanmaktan kurtulamıyorum

Hayallerime kavuşmam imkansız.

Her işim aksi gidiyor.

Ben doğuştan şanssızım.

Hayat bana karşı çok adaletsiz.

Bu işi berbat etmekten kokuyorum.

Kendi iyiliğiniz için, yukarıda yazılanları ve sizi olumsuz düşüncelere sevk edecek cümleleri hayatınızdan çıkartın. Neye inanırsanız, onu yaşarsınız. Size bir tavsiye, problemli insanlardan uzak durun. Bu tip insanlar kendi enerjilerini negatife çevirdikleri gibi, size de karamsarlık yansıtırlar. Bu tip insanlara 'sevgiler, saygılar' diyerek tebessüm edin ve yanlarından uzaklaşın.

Düşünmek, ruhun kendi kendine konuşmasıdır. (Eflatun)

Evrene gönderdiğiniz düşünce frekansı ile bir elma isteseniz de, bir araba isteseniz de fark yoktur. Her iki isteğinizde aynı ve eşit değerdedir. Çünkü Allah için kolay veya zor diye bir şey yoktur. Zor veya kolay kavramı dünyamız için geçerlidir. Fiziksel dünyamızda; istediğiniz elmanın size gelmesi ile arabanın size gelmesi arasında şartların sağlanması bakımından fark vardır. Evren ilmek ilmek ördüğü ağlarla isteğiniz ulaştırmak için çalışmaya başlar. Burada yapmanız gereken şey ipuçlarını takip etmek ve odaklanmaktır.

Güzel bakan, güzel görür.

Güzel gören, güzel düşünür.

Güzel düşünen, hayatından lezzet alır.


Alıntıdır..

Asrevya, FeCr ve SrKn beğendi
__________________
Biricik Dünyam

Aşkın ekimi kasımı olmaz ki.. Ilık bir ekim sabahında, Ayaz bir şubat akşamında Ya da temmuz güneşinde sevmezmiyim seni..?. Severim.. Hemde çok..
Orhan-38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 13.12.2013, 20:11   #2 (permalink)
Son/suz Söz,Öz/söz Olmalı!

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hayatın Pin Kodu..

Hayatın en önemli nedenlerinden biri, yaptığımız şeyleri neden yaptığımızı öğrenmektir.

Unutmamamız gereken bir şey var: Hayat vicdandır.

*

Paylaşım için teşekkürler.

Bilinç dediğimiz kavram tanımı,farkındalık.
''Öylesine ,işte ,ne olmuş ki ''ifadelerine karşın ''irade ile seçerek,ayırdederek ve algılayarak.!'' varolmaya yöneltir.

Bu insanı canı istediği gibi davranma rahatlığından ziyade ,sorumluluğunu kavrama,duyarlı ve vicdani edimde bulunmaya yönlendirir.Olgunlaştırır,hamlığı törpüler.Karakteri değerlendirir,pişirir.

Dolayısıyla eğlence,eğlenme alışkanlığı,haksız taraf olma gibi durumlardan önce kişiyi ve ahiretini koruyacaktır.FeCr ve Orhan-38 beğendi
__________________

Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan,
Yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan,
Ne görebiliyorsun,Ne duyabiliyorsun.

"Hayret et! Çünkü hayrettir göğe açılan pencere.
Hayret ettim ve gördüm, bin ayet güldü yüzüme."

Konu Asrevya tarafından (13.12.2013 Saat 20:31 ) değiştirilmiştir.
Asrevya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 13.12.2013, 23:42   #3 (permalink)
Cesareti ile yaşamayan esareti ile ölür

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hayatın Pin Kodu..

Konu başlığı çok güzel seçilmiş..içeriği okumadan önce insanı düşündürüp içerilere döndüren türden.

Hayat,uğrunda tükenecek bir amaç ile istenen bir noktaya getirilebiliyorsa öncelikle amacın doğasını bilmek gerek.Amaçın gerçekte amaç ünvanını alabilmesi için,gerek ana hatlarının gerekse ince güzergahlarının iyice belirginleşmesi icab eder.Bu da amacı tanımaktır.
İnsanın birşey hakkında en doğru kararı verebilmesi,o kararın kendisinde ki karşılığını net olarak görüp bilmesiyle mümkündür.Kendini bilmeyen,amacının ne olduğunu bilemez..sadece ismini sayıklar.Ne olursa olsun önce kendini bilmek gerekir.

Herşeyin şifresini de pin kodunu da 'kendini bil' olarak görüyorum.

Kendini bilmek ise önce kendini bilmediğini bilmek demektir..öğrenim buna ihtiyaç duyulan bir yerde kendini gösterir.Tıpkı bir inşaata başlamadan önce zemin etüdü yaptırıp hafriyat almak gibi.Bu ise insaf ile mümkündür,insaf her insanda vardır ama hemen hemen insanların tamamına yakını bunu kullanmazlar.Bunun için çoğumuz kendini bilmezler güruhuna dahil oluruz.
İnsan kendini insaf ile bilir,insaf ile görür.Kararlarının altındaki iç nedenlerin hepsi doğrudan insaf ile bağlantılıdır.

Kendini bilen hayatı bilir..insafı bilmeyen kendini nereden bilsin..

Teşekkürler paylaşım için

Asrevya ve Orhan-38 beğendi
__________________
''Şîrler pençe-i kahrımdan olurken lerzân
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek''
FeCr isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 14.12.2013, 11:40   #4 (permalink)
Tecrübeli Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hayatın Pin Kodu..

Alıntı:
Asrevya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayatın en önemli nedenlerinden biri, yaptığımız şeyleri neden yaptığımızı öğrenmektir.

Unutmamamız gereken bir şey var: Hayat vicdandır.

*

Paylaşım için teşekkürler.

Bilinç dediğimiz kavram tanımı,farkındalık.
''Öylesine ,işte ,ne olmuş ki ''ifadelerine karşın ''irade ile seçerek,ayırdederek ve algılayarak.!'' varolmaya yöneltir.

Bu insanı canı istediği gibi davranma rahatlığından ziyade ,sorumluluğunu kavrama,duyarlı ve vicdani edimde bulunmaya yönlendirir.Olgunlaştırır,hamlığı törpüler.Karakteri değerlendirir,pişirir.

Dolayısıyla eğlence,eğlenme alışkanlığı,haksız taraf olma gibi durumlardan önce kişiyi ve ahiretini koruyacaktır.


Alıntı:
FeCr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu başlığı çok güzel seçilmiş..içeriği okumadan önce insanı düşündürüp içerilere döndüren türden.

Hayat,uğrunda tükenecek bir amaç ile istenen bir noktaya getirilebiliyorsa öncelikle amacın doğasını bilmek gerek.Amaçın gerçekte amaç ünvanını alabilmesi için,gerek ana hatlarının gerekse ince güzergahlarının iyice belirginleşmesi icab eder.Bu da amacı tanımaktır.
İnsanın birşey hakkında en doğru kararı verebilmesi,o kararın kendisinde ki karşılığını net olarak görüp bilmesiyle mümkündür.Kendini bilmeyen,amacının ne olduğunu bilemez..sadece ismini sayıklar.Ne olursa olsun önce kendini bilmek gerekir.

Herşeyin şifresini de pin kodunu da 'kendini bil' olarak görüyorum.

Kendini bilmek ise önce kendini bilmediğini bilmek demektir..öğrenim buna ihtiyaç duyulan bir yerde kendini gösterir.Tıpkı bir inşaata başlamadan önce zemin etüdü yaptırıp hafriyat almak gibi.Bu ise insaf ile mümkündür,insaf her insanda vardır ama hemen hemen insanların tamamına yakını bunu kullanmazlar.Bunun için çoğumuz kendini bilmezler güruhuna dahil oluruz.
İnsan kendini insaf ile bilir,insaf ile görür.Kararlarının altındaki iç nedenlerin hepsi doğrudan insaf ile bağlantılıdır.

Kendini bilen hayatı bilir..insafı bilmeyen kendini nereden bilsin..

Teşekkürler paylaşım için

teşekkür ediyorum Asrevya teşekkür ediyorum FeCr

Asrevya ve FeCr beğendi
__________________
Biricik Dünyam

Aşkın ekimi kasımı olmaz ki.. Ilık bir ekim sabahında, Ayaz bir şubat akşamında Ya da temmuz güneşinde sevmezmiyim seni..?. Severim.. Hemde çok..
Orhan-38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 10
Asrevya, Belkibirgün, Blue Life, FeCr, Jade, keroLayn, MiniCucin, Orhan-38, rumely, SrKn
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 04:25