Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Dersler > Türkçe - Edebiyat
facebook bağlan


Alfabetik Atasözleri Sözlüğü

Türkçe - Edebiyat kategorisinde açılmış olan Alfabetik Atasözleri Sözlüğü konusu , Açık Kaba İt Siyer Atasözünün Anlamı Gizli kalması gerekli durumlarda bu gizlilik kesinlikle korunmalıdır, yoksa büyük zararlara uğranılabilir. Bu atasözümüz bunu ifade etmektedir. Çok Söz Yalansız, Çok Para Haramsız Olmaz ...


Like Tree5Beğeni

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 02.12.2013, 16:19   #31 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
StandartAçık Kaba İt Siyer Atasözünün Anlamı

Gizli kalması gerekli durumlarda bu gizlilik kesinlikle korunmalıdır, yoksa büyük zararlara uğranılabilir. Bu atasözümüz bunu ifade etmektedir.


Çok Söz Yalansız, Çok Para Haramsız Olmaz Atasözünün Anlamı

“Çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz” atasözümüz daha genel olarak ele alınması gereken ve anlam bakımından bizlere kesin sonucu verdiği tam olarak anlaşılmayan atasözlerimizden biridir. Ama genel olarak doğru çıkan atasözlerimizin arasında da yerini almaktadır.

“Çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz” atasözümüzün içerisinde geçen kelimeler mecazi anlamlarının dışında kelimelerin gerçek anlamları kullanılarak söylenmiş bir atasözümüzdür. Genellikle çok zengin olan kişiler ve çok konuşan kişiler hakkında bahsedilirken bu atasözü de cümlelerin arasında kullanım göstermektedir.

Bu atasözümüzde açıklayacak derin anlamlar yatmasa da bir örnek vermek gerekirse; Çok uzun yıllardan beri tanıdığınız fakat arkadaşınızla konuştuğunuzda şu an yaptığı işte o kadar mal varlığı edinemeyeceğini düşünerek kazanmış olduğu ve sahibi olduğu mal varlığı hakkında “Çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz” atasözü kullanım gösterir.

Yine çok konuşan kişiler hakkında da çok konuşan kişilerin konuştuğu cümleler arasında kesinlikle yalan olduğu düşünülür.

Çevrenizde tanıdığınız ve çok konuştuğunu düşündüğünüz biri varsa dikkate almalı ve her söylediğine inanmamanızda fayda olduğunu belirtmek isteriz.


Cahil Adam Meyve Vermeyen Ağaca Benzer Atasözünün Anlamı

“Cahil adam meyve vermeyen ağaca benzer” atasözümüz yaşantımızın her alanında aklımızda bulunması gereken bir atasözüdür.

Kişinin hayat boyunca kendini geliştirebilmesi aile, okul ve çevresindeki insanlara bağlı olarak değişim gösterir. Bu nedenle de kişilerin en fazla zaman geçirdikleri insanların kişiliğine, bilgilerine ve yaşam tarzına dikkat etmesi önemli bir etkendir.

Cahil adam meyve vermeyen ağaca benzer atasözümüzdeki “Cahil Adam” gün boyunca beraber olduğumuz bir kişinin tüm sosyal yaşantıdan uzak, en ufacık bir bilgi birikimi olmayan fakat her konuda yorum yapmaktan geri kalmayan kişilerden bahsedilmektedir. Yani sürekli yanınızda bulunan ve bilgi birikimi bir hiç olan biri konuşulan konulara yaptıkları yorumların en ufacık gerçekçiliğinin olmaması sizlerin de bu doğrultuda hayatınız boyunca o konuda yanlış bilgilenmenize ve bu yanlışı hayatınız boyunca aktararak ilerlemenize neden olabilir.

Bu nedenle hayatınız boyunca kendinize doğru ve bilgi birikimi olan kişileri arkadaş edinmenizde fayda olduğunu belirtmek isteriz. Bu sayede daha fazla bilgi birikimini kendinizde bulup ona göre yorum yapmanız karşınızdaki diğer insanlara da doğru bilgileri aktarmanızı sağlayacaktır.


Dağ Adamı, Hasta Eder Sağ Adamı Atasözünün Anlamı

“Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözümüz oldukça üzeri kapalı bir anlatım sergilemekte olsa da az daha düşündüğünüzde “Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözünün ne demek istediğini kolayca anlayabilirsiniz.

“Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözünde bizlere anlatılmak istenilen şey “Dağ adamı” denilmesinin nedeni cahilliği başka bir sıfatla bizlere anlatmıştır. Bunun yanında cahillikten ileri gelen bilgi eksikliği konusunda tartışmaya girdiğiniz bu tarzdaki bir insana kesin olarak bildiğiniz bir konunun gerçekliğine karşınızdaki kişiyi inandıramazsınız ve bu durum gerçekten sinir bozucu bir hal alır.

“Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözüne benzer atasözlerimizden bazıları ise şunlarıdır; “Cahil adam meyve vermeyen ağaca benzer” ve “Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur” atasözleri tam olarak “Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözüyle eşdeğer bir atasözüdür.

Bu atasözüne örnek vermek gerekirse; Mesleğiniz doktorluk ve sağlık hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine bir bilgi aktarmak istiyorsunuz. Bu cahil kişi sizin onca yıllık birikiminizi hiçe sayarak, savunduğu konunun hiçbir dayanağı olmadan söylediklerinize itiraz eder. Bu durumda da kendinizi ifade edemez ve sinirlenmemek mümkün olmayabilir.


Böyle Gelmiş Böyle Gider Atasözünün Anlamı

Geçmişten gelen alışkanlıkları kırmak kolay değildir. Geleneklere herkes değer verir. İster doğru olsun ister yanlış olsun geçmişten gelen alışkanlıklar kolay kolay değiştirilemez. Bu nedenle halk bugüne kadar böyle gelmiş, bundan sonra da böyle gider diyerek durumu özetlemektedirler.


Boşa Koydum Dolmadı Doluya Koydum Almadı Atasözünün Anlamı

Bu atasözü içinden çıkamadığımız durumlar için söylenir. Öyle yaparsınız olmaz, böyle yaparsınız olmaz, bir türlü işin içinden çıkamaz bir çözüme varamazsınız.


Erkek Acı Çeker, Kadının Ruhu Duymaz Atasözünün Anlamı

Erkek Acı Çeker, Kadının Ruhu Duymaz
İşte Prof. Mineke Schipper 150’nin üzerinde ülkeden ve yüzlerce dilden derlediği atasözleriyle, tarih boyunca ve tüm dünyada kadınların durumunu gözler önüne seriyor. NTV Yayınlarından çıkan kitapta kadının bedeni ve evreleriyle toplumdaki yerini görmek de mümkün: çocuk, gelin, zevce, kuma, anne, kaynana, dul veya nine olarak, aşk ve cinsellik hayatları, çocuk yetiştirmeleri, yaptıkları işler, yetenekleri ve iktidarları... Ancak, söylenmiş sözler söyleyeni de anlatır; o nedenle bu kitaptaki atasözleri en az kadınlar kadar erkekleri de anlatıyor. Atasözlerindeki erkek egemen söylemi vurgulayan Schipper, bunun böyle sürüp gitmesini önlemek istiyorsak, yüzyıllar boyunca uydurulmuş, değer verilmiş ve bütün dünyaya yayılmış sayısız engelin farkında olmamız gerektiğini söylüyor.


Aşığınız tarafından dövülmek üzüm yemek gibidir. (Arapça)

Kız evlatlarla dolu bir ev, ekşimiş birayla dolu ambar gibidir. (Hollandaca/Almanca)

Güzel kadın göz için ziyafettir, ruh için yalnızlık. (Filipince)

Kadının, felaketin ve hıyar turşusunun küçüğü makbuldür. (Macarca)

Kadının şekli melek, kalbi yılan, beyni eşek gibidir. (Almanca)

Bin kadın bile biraraya gelse, doğum yapacak olan acı çekecektir. (Ermenice)

Kadınlar kurbağa gibidir, her suya dalana karşılık dört tanesi su yüzüne çıkar. (İspanyolca, Peru)

Sıska kadın yarış atı gibidir: hızlı ve eğlencelidir ama işe koşulunca, dayanıksızdır. (İngilizce, ABD)

Her kadın karanlıkta, uzakta ve şemsiye altında güzeldir. (Japonca)

Bir kız çocuk, iyi kız olur; iki kız çocuk, yeter artık dedirtir; üç kız olursa fazla gelir; dört kız çocuk, bir de anne olunca, bir babaya karşı beş şeytan demektir. (Katalanca: aynı zamanda, İspanyolca, Arjantin)

Evleneyim diye ağlayıp durdu, evlenince yine ağladı. (Oromo dili)

Düğünde gelinin kucağının yağmurdan ıslanması, çabuk hamile kalacağının işaretidir. (Hollandaca)

Bir günlük hastalıksa: konyak iç. Ömür boyu hastalık istersen, iki karı al. (Rusça)

Anasına bak kızını al, kenarına bak bezini al. (Türkçe)

Küçük çocuk annesinin memesini emer, büyük çocuk kalbini. (Rusça)

Kaynana gelin arasındaki dostluk, [tebessüm ederken görünen] dişlerin ötesine geçmez. (Portekizce, Brezilya)

Yaşlı bir kadınla dans etmek bir eşek sırtında yolculuk etmek gibidir. (İspanyolca, Meksika)

Aşk kanatlar verir [insana], ama evlilik meşalesinin erittiği balmumundan kanatlar. (Rusça)

Bir kadının elleri ve bir atın dişleri asla şaşırmaz. (Hollandaca/Flamanca/Frizce)

Eğer bir erkek sizden öç alacağına yemin etmişse uyumaya devam edebilirsiniz; ama eğer bir kadın öç almak için yemin etmişse, tüm gece uyumadan bekleyin. (Arapça, Fas)


Fakirin ekmeği umuttur atasözünün anlamı

Sıkıntı içinde bulunan, yokluk çeken yoksul kişi, içinde bulunduğu durumdan bir gün kurtulacağını, bolluğa ve rahata kavuşacağını umar ve bu umuşdan doğan güven duygusuyla yaşamaya çalışır.


Acemi Nalbant Gibi Kah Nalına Vurur Kah Mıhına Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

Söylediği sözlerle yaptığı işler arasında tutarlılık yoktur. Bunu da genellikle bilmeyerek yapar.


Ağlama Ölü İçin Ağla Deli İçin Atasözünün Anlamı

Yakınlarınızdan biri ölse, birkaç gün ağlarsınız, sonra acınız küllenir. Ama yakınlarınızdan biri deli olsa, acıklı durumu hep gözünüzün önünde, dert her gün tazedir. Asıl ağlanacak durum budur.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.12.2013, 17:33   #32 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Ağlayanın Malı Gülene Hayır Getirmez Atasözünün Anlamı

Zor durumda kalmış bir insanın bu durumundan faydalanarak malını yok pahasına almak, değerinden daha düşük fiyatla almak, alana mutluluk getirmez. Fayda sağlamaz.


Ağustosta Gölge Kovan Zemheride Karnın Ovar Atasözünün Anlamı

Vakit ve fırsat varken (yazın) çalışmayan, tembel tembel oturan, keyfini düşünen kimse, fırsat kaçtıktan sonra, çalışmanın zor olduğu günlerde (kışın) geçim sıkıntısı çeker; perişan olur, aç kalıp yoksul düşer.


Ahmağa Yüz Abdala Söz Vermeye Gelmez Atasözünün Anlamı

Anlayışı kıt, beceriksiz, yüzsüz ve yılışık, çıkarcı kimselere gereksiz yere yakınlık gösterilmemelidir. Yoksa bu yakınlığı kötüye kullanabilir. Yerli yersiz karşınıza çıkıp sizi rahatsız ve huzursuz edebilir. Bu gibi kimselerle kurulacak ilişkilerde dikkatli olunmalıdır.


Ahmak Misafir Ev Sahibini Ağırlar Atasözünün Anlamı

Misafiri ağırlamak ev sahibine düşer. Ama şaşkın misafir bunun tersini yapar. Başkasının görev ve yetkilerini üzerine alan böyle ahmaklar başka konularda da görülür.


Ak Koyunun Kara Kuzusu da Olur Atasözünün Anlamı

Ak Koyunun Kara Kuzusu da Olur Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

1- İyi ana babadan kimi zaman kötü huylu çocuklar da olabilir.

2- Çok iyi sandığımız bir işin, girişimin veya tavrın kötü yanları da bulunabilir.

3- Arkadaş, dost ve yakınlarımızın kimi kusurluyanları da bulunabilir.


Akan Su Pislik Tutmaz Atasözünün Anlamı

Bilinen bir şey ki, devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar; hareketsiz ve birikinti hâlinde olan su da aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. Denebilir ki hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar; iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler; böylece de o insan hem kendine, hem de başkalarınayararlı olur.


Akan Suya İnanma El Oğluna Güvenme Atasözünün Anlamı

Kimi akar sular yavaş aktığı için tehlikesiz görünebilir, ancak yine de güvenmemelidir. Bir an o suya kapılıp sürüklenebilir, derinlere ve burgaçlara çekilip boğulabiliriz. El oğlu da tıpkı bu akar sular gibidir, kimi yanlarına bakarak onlara güven duyamayız. Çıkarı için bizi tuzağa düşürebilir, başımıza olmadık işler açabilir, zor durumda bırakıp zarara uğratabilir. Bunun için temkinli olmalıyız.


Akçe Bulsam Çıkı Yok Atasözünün Anlamı

Yoksul ve gariban insanların kullandığı bir sözdür. Parası olsa parasını koyacak cüzdanı olmaz, cüzdanı olsa içine koyacak parası olmaz.


Akılı Olmayana Neylesin Sakal Kayışı Tarladan Götürür Çakal Atasözünün Anlamı

Becerikli kişi dağlar aşar yolunu bulur. Beceriksiz kişi düz ovada yolunu şaşırır. İşini bilmeyenin işi elinden kaçar. Bir iş beceremez.


Akıllı At Kendine Kırbaç Vurdurmaz Atasözünün Anlamı

Aklını kullananların durumu lehine çevirebileceklerini savunan bir söz olsa gerek. At aksilik yaparsa s


Deli Dostun Olacağına Akıllı Düşmanın Olsun Atasözünün Anlamı

Düşüncesiz ve yersiz davranan, gerçeği görmeyen, anlayışı kıt kimseler yaptıkları işlerin, söyledikleri sözlerin ne gibi sonuçlar doğuracağını hesap edemezler. Bu yanlarıyla, iyi niyetli de olsalar dostlarına bilmeyerek zarar verebilirler. Bunun aksine, akıllı düşmanın neler yapabileceği, hangi yollara başvuracağı önceden tahmin edilip sezilebilir; dolayısıyla kişi tedbirinialır, kendisine gelebilecek zararları önlemeye çalışır.


Akıllı Köprü Arayıncaya Dek Deli Suyu Geçer Atasözünün Anlamı

Önlem almaya, hazırlıklı olmaya alışmış kimi tedbirli kimse, hemen her şeyde bir sonuca ulaşmak için sağlam bir yol arar. Bunun için de düşünüp taşınır, kolay kolay karar veremez. Dolayısıyla da epey zaman harcamış ve sonuca ulaşmakta gecikmiş olur. Oysa gözü pek atak ve yeterince düşünmeden karar veren kimse, tehlikeyi göze alıp işe girişir ve sonucadaha çabuk ulaşır.


Akıllı Hırsız Şaşkın Ev Sahibini Bastırır Atasözünün Anlamı

Aklını kullanmasını bilen, açık göz, uyanık ve düzenbaz kimseler düşüncesiz, kavrayışı kıt, ahmak ve şaşkın kimseleri aldatmakta bir zorlukla karşılaşmazlar. Hatta bu kimseler, karşılarındaki bu aptal insanları, haklı da olsalar haksız çıkarabilirler; kendilerini suç işlememiş gibi gösterebilirler.


Akıllıyı Arkada Tutma Akılsızı Kılavuz Etme Atasözünün Anlamı

Hangi işte, hangi yönetimde olursa olsun sağlıklı bir sonuca gidilmek isteniyorsa, mutlaka iyi ve doğru düşünenlere, işinin ehli ve akıllı kimselere öncelik verilmelidir; onlar takipçi değil, takip edilenler olmalıdır. Eğer bunun tersi yapılıp akılsız, ahmak, beceriksiz, anlayışı kıt kimselere öncelik verilir, onlar iş başına getirilirse yapılan işten olumlu bir sonuç elde edilemez; elde kalan yalnızca zarar olur.


Akılsız Köpeği Yol Kocatır Atasözünün Anlamı

Akılsız köpek, nereye gideceğini bilmeyerek nasıl yollarda boş boş dolaşıp yorulursa, belli bir amaç gözetmeden, boşyere yorucu işlere giren kişi de yaşamını, hiçbir başarı gösteremeden tüketir, harcar


Akılsızın Şaşkını Beyaz Giyer Kış Günü Atasözünün Anlamı

Hangi durumda nasıl davranacağını bilemeyen insanlar kendilerini komik gülünç duruma düşürebilirler. Dikkat edilirse atasözünde olmaması gereken bir durum yansıtılmış. Yani kışın beyaz giyilmemesi gerekirken beyaz giyenlerin şaşkın olduğuvurğulanmıştır.


Akla Gelmeyen Başa Gelir Atasözünün Anlamı

İnsan her şeyi eksiksiz düşünüp, başına gelebilecekleri önceden kestirip tedbir alacak güçte değildir. Hiç ummadığı, beklemediği bir anda başına öyle şey gelir ki, bu şeyi daha önce hiç düşünmemiştir bile. Bu durumda yapılacak şey endişe ve korkuya kapılmamak, sakin olmaya çalışmaktır.


Aklına Geleni İşleme Her Ağacı Taşlama Atasözünün Anlamı

Aklına geleni hemen gerçekleştirmeye çalışma; önce iyi düşün, taşın, doğabilecek sonuçları hesapla. Bunun aksine hareket edip iş yapmaya kalkar, her önüne gelene çatarsan büyük sıkıntılarla karşılaşır, zarar görürsün.


Akranıyla Konuşmayanın Sesi Semadan Gelir Atasözünün Anlamı

Kendini üstün tutanın halini anlatıyor. Yüksekten uçanın kendini başkalarından üstün tutanı kimse önemsemez.


Akraba ile Ye İç Alışveriş Etme Atasözünün Anlamı

Hemen her alışverişin temelinde çıkar yatar. Bu çıkarlar insanları çatışmaya sürükleyip tatsızlıklara yol açabilir; sonuçta ortaya kırıcı, incitici davranışlar çıkar. Dolayısıyla alışveriş dostluğu bozucu bir işlev yüklenmiş olur. Bu ise devamlı görüşen insanlar için hoş bir durum değildir. Bu bakımdan özellikle kendine güvenemeyenler, dostluklarının devamını dileyenler alışveriş konusunda dikkatli olmalı, gerekirse birbirleriyle alışverişten kaçınmalıdırlar.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.12.2013, 19:04   #33 (permalink)
ZeN
En akıllı deli , en güzel çirkin benim.
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Deli Dostun Olacağına Akıllı Düşmanın Olsun Atasözünün AnlamıBu atasözünü hic sevemedim, deliler iyidir. (:
Benim de aklim noksan, kime zararim var.?YeşiL6 beğendi.
__________________


ZeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.12.2013, 20:25   #34 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Akrabanın Akrabaya Ettiğini Akrep Etmez Atasözünün Anlamı

İnsana akrabası öyle kötülük eder ki bunu düşman bile yapmaz. Çünkü akraba kişinin içini dışını ve nereden vurabileceğini daha iyi bilir.


Akşam Gelen Misafirin Yiyeceği Bulgur Sıkısı Yatacağı Ahır Sekisi Atasözünün Anlamı

Misafir eğer zamansız geliyorsa umduğunu değil bulduğuyla idare etmek zorundadır. Eğer burda kast edilen zamansız gelmeyse bulduğuyla yetinmek zorunda anlamı taşır.


Akşamın Hayırından Sabahın Şeri İyidir Atasözünün Anlamı

Elden geldiğince işler akşam ya da gece yapılmamalıdır. Sabah görülmesi daha uygundur. Çünkü gece iş yapmak tehlikelidir. İnsanların en yoğun, yorgun ve dalgın oldukları zaman bu zamandır. Çalışanların hata yapmaları, işi eksik görmeleri, verimsiz olmaları gündüze oranla daha fazla olur. Ayrıca gündüz elde edilebilen imkânlar gece elde edilemez. Bu bakımdan sabahleyin yapılacak iş kusurlu da olsa, akşam yapılacak işten daha iyidir.


Al Kaşağıyı Gir Ahıra Yarası (yağırı) Olan Gocunsun (gocunur) Atasözünün Anlamı

Bir meseleyi halletmek, bir yolsuzluğu soruşturmak, bir haksızlığın önüne geçmek için ne gerekirse yapılıp söylenmelidir. Bu sırada kabahati olan varsın tedirgin olsun, alınıp telâşa kapılsın.


Al Yakışırken El Bakışırken Atasözünün Anlamı

Her şey zamanında yapılmalıdır. Kırmızı vaktinde dikkat çeker ve herkes bakar zamanı geçince kimse dönüpte bakmaz.


Alacağın Bir İğne Çeliğin Okkasını Orantıya Vurursun Atasözünün Anlamı

Alacağını elde etmek için binbir türlü eziyete katlanırsın.


Alacağın Olsunda Alakargada Olsun Atasözünün Anlamı

İnsanlar kolay kolay borçlu olmak istemezler. Çünkü borç ödemek, özellikle sıkıntıda olanlar için hayli zordur. Bu bakımdan borçlu olmaktansa alacaklı olmak daima iyi görülür. Alınması zor da olsa, borçlu olan ödememek için karşı da koysa, insanın alacaklıolması yine de iyi bir şeydir.


Alacakla Borç Ödenmez Atasözünün Anlamı

Kimilerine borçlu, kimilerinden de alacaklı olabiliriz. Ne var ki, borcumuza karşılık, alacağımıza güvenip onunla borcumuzu ödeyebileceğimizi düşünmemeliyiz. Böyle yaparsak tedbirsiz hareket etmiş oluruz. Borcumuzun ödenme günü geldiğinde, eğer alacağımız bize ödenmemişse zor durumda kalabiliriz. Bu yüzden borcumuzu, alacağımızla öderiz hesabına gitmek doğru değildir; bu bir tedbirsizliktir.


Alçak Uçan Yüce Konar Yüce Uçan Alçak Konar Atasözünün Anlamı

İnsanların toplum içindeki yerlerini tutum ve davranışları belli eder. Kimi insan vardır ki alçak gönüllüdür, büyüklük taslamaz, insanların mevkilerine göre tavır takınmaz; işte bu kimseler saygı ve sevgi görür, toplum içinde yükselir. Kimi insan da vardır ki kibirlidir, herkesi küçük görür, üstünlük taslar; bu insan da hiç sevilip sayılmaz, toplum içinde de iyi bir yer edinemez.


Alçak Yer Yiğidi Hor Gösterir Atasözünün Anlamı

Elindeki imkânları sınırlı olan, basit bir görevde bulunan kimse ne kadar değerli olursa olsun kendini gösteremez; kişiliğini, yeteneğini kanıtlayıp lâyık olduğu yere gelemez. Bu durumda onun önemsiz görülmesine, etkisiz kalmasına, yitip gitmesine sebep olur.


Alçak Yerde Yatma Sel Alır Yüksek Yerde Yatma Yel Alır Atasözünün Anlamı

İnsan hiçbir işinde aşırılığa kaçmamalı, orta bir yol izlemelidir. Gerek maddî, gerekse manevî yönden kendisine en uygun olanı seçmelidir. Orta bir yol izlemeye yanaşmayan insana hem çok düşük, hem de çok yüksek hayat biçimi zarar verir.


Alet İşler El Övünür Atasözünün Anlamı

İnsan ne iş yaparsa yapsın, ne kadar usta olursa olsun, o iş için gerekli araç gereç olmadan başarı elde edemez. Durum bu kadar açık olduğu hâlde, araç gereci bir tarafa atıp kendi ustalığı ile övünmekten geri durmaz insanoğlu.


Alim Unutmuş Kalem Unutmamış Atasözünün Anlamı

Hitabeler gibi yazılı anıtları günümüze taşıyan tek belirti ve önem kazanmasını sağlayan tek kavram üzerlerindeki yazılardır. Alimde olsak, bilim adamıda olsak, beyin tekrar edilmeyen herşeyi bir zaman sonra unutur, unutmasa bile hatırlatılması için bir ibare arar. Ancak yazılı hiçbir şey unutulmaz, her görüldüğünde hatırlanır, hatırlanmasa bile bilmeyen bir insana ne anlatılmak istediğini anlatmaya yeterlidir. Herkes yazılı olanı bilir, kuşaktan kuşağa bu hep bu şekilde olmuştur.


Allah Aptala Eşeğini Kaybettirir Sonra Buldurup Sevindirir Atasözünün Anlamı

Dar bir geçim içinde olan kişi, sevincin ne olduğunu bilmez. Ama bir süre bu dar geçimdende yoksun kalıp sonra yeniden eski geçime kavuşsa o zaman sevincin nasıl şey olduğunu anlar.


Allah Bir Kapıyı Kapatırsa Başka Bir Kapıyı Açar Atasözünün Anlamı


İşi büsbütün bozulan, bir çıkmaza düşen insan karamsarlığa kapılıp Yüce Allah'tan umut kesmemelidir. Çünkü Allah rahmetini esirgemez, O'nun rahmeti boldur. Allah hiç umulmadık bir anda bir sebep yaratır ve çare gösterir, bize iyi imkânlar sunar. Yeter ki O'na inanıp güvenelim, O'ndanumut kesmeyelim.


Allah Doğrunun Yardımcısıdır Atasözünün Anlamı

Yüce Allah, insanlara neyin eğri, neyin doğru olduğunu kitapları ve peygamberleri vasıtasıyla göstermiştir. Onun yap dediğini yapan, yapma dediğini yapmayan doğru yoldadır. Onun istediklerini yerine getiren, haram kıldığı şeylerden kaçınan, onu bunu aldatmayan, yalan söylemeyen, doğruluktan sapmayan kişiye Allah yardım eder; o kişi her işte başarı sağlar, kötülük görmez, zarara da uğramaz. O hâlde doğruluktan şaşmamalıdır.


Allah Kulunu Kısmeti ile Yaratır Atasözünün Anlamı

Her insan dünyaya rızkı ile gelir. Allah, onu mutlaka bir geçim yoluna ulaştırır; bu yol zor ya da kolay olabilir. Yeter ki insanlar birbirinin rızkına el uzatmasınlar.


Allah Sabırlı Kulunu Sever Atasözünün Anlamı

Acı, yoksulluk, haksızlık ve hastalık gibi üzücü durumlar karşısında ses çıkarmadan, olacak veya gelecek bir şeyi telâşa kapılmadan bekleme erdemidir sabır. Bu, insanın sahip olabileceği en değerli huylardandır. Böyle kimseler dayanıklı olur, güçlüklere göğüs gerer, kötülükleri kolay savar, sıkıntıları çabuk atlatır. Cenab-ı Hak da böyle kullarını sever. Öyleyse bu sevgiye lâyık olmak için sabırlı olmaya gayret etmeli insan.


Allah Sağ Eli Sol Ele Muhtaç Etmesin Atasözünün Anlamı

Birine muhtaç olup ondan bir şey istemek, istediğinin yerine gelmediğini görmek insana çok ağır gelir. Bu yüzden bir de hakarete uğramak, hele en yakınından böyle bir tavır görmek insanı kahreder. Bu sebeple “Allah`a, bizi en yakınımıza dahi muhtaç etmesin” diye dua etmeyi bir görev bilir insan.


Allah Şaşırttı mı Dayıya Hala Dedirtirmiş Atasözünün Anlamı

Allah şans ve talih verdiği kullarının başarılı olmasını sağlar, bu gibi kişiler neye ellerini atsalar becerirler, en zorları bile kolaylıkla yaparlar. Talihsiz ve şansız insan ise en basit işleri bile yapamaz, her işten zarar veziyanla ayrılır.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.12.2013, 20:28   #35 (permalink)
Üyeliği Durduruldu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Hep söyler büyüklerimiz bunu (:

Dostlarda öyle

Hayat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.12.2013, 21:05   #36 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Allah Uçamayan Kuşa Alçacık Dal Verir Atasözünün Anlamı

Kiminin gücü az, kiminin yeteneği sınırlıdır. Allah, bu insanlara da durumlarına göre imkânlar verir; kolaylıklar gösterir; onların da bir hayat düzeni kurmalarına, geçim yolu bulup barınmalarına yardım eder.


Allah'ın Bildiği Kuldan Saklanmaz Atasözünün Anlamı

Bütün insanlar, yaptıkları her şeyden yaratıcıları olan Allah'a karşı sorumludurlar. Allah, kullarının ne yaptıklarını, ne düşündüklerini ve kalplerinden geçenleri bilir. İnsan, eğer bir suç işlemişse, bu suçundan dolayı önce Allah'tan korkmalı ve utanmalıdır. Çünkü, hiçbir şeyin kendisine gizli olmadığı Allah, onun suç işlediğini biliyordur. Bunu gizlemek, o suçu ortadankaldırmaz. Öyle ise onu kuldan niçin saklamalıdır?


Allı Yelek Pullu Yelek Canfes Neye Gerek? Atasözünün Anlamı

Elinde bir miktar parası olan budala ve kendini beğenmiş kişiler ona en gerekli olan şeyleri alacaklarına giyim, kuşam ve lükse hitap edecek şeyleri alırlar. Bunlar onun için gerekli olmadığını ise, en lazım olan şey gerektiğinden anlarlar. Ancak iş işten geçer.


Alma El Kızının Ahını Gökten İndirir Şahini Atasözünün Anlamı

Kimsenin ahı yerde kalmaz. Kimsenin ahını almamak en iyisi. Bilip bilmeden kimsenin ahını almamak lazım.


Almadan Vermek Allah'a Mahsus (yaraşır) Atasözünün Anlamı

Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, ama ihtiyaç sahiplerinin muhtaç olduğu tek varlık, şanı yüce olan Allah'tır. Karşılık beklemeden yardım yapmak sadece ve sadece Allah'a mahsustur. Bu sebeple insanlar yardımlaşırken bir karşılığı gözetirler. Bir şey verirken almaya gereklilik duyarlar. Öyleyse siz başkasınayardımcı olunuz ki, başkası da size yardımcı olsun.


Almadığın Hayvanı Kuyruğundan Tutma Atasözünün Anlamı

Hiçbir zaman alamayacağın bir mala alacakmış gibi, yapamayacağın bir işe yapacakmış gibi, yanında çalıştıramayacağın bir kişiye çalıştıracakmış gibi yakın ilgi gösterme. Bu, karşı tarafa boş yere umut vermek olur ki, doğru bir hareketdeğildir.


Altı Olur Yedi Olur Hep Allah'ın Dediği Olur Atasözünün Anlamı

İnsanoğlu ne tür hesaplar ve plânlar yaparsa yapsın, ne tür ihtimalleri göz önüne alırsa alsın, sonuçta Allah ne dilemişse o olur. Bunun için “takdir, tedbiri bozar” demişlerdir.


Altın Anahtar Her Kapıyı Açar Atasözünün Anlamı

Para güçlü bir araçtır. Paranın halledemeyeceği, ortadan kaldıramayacağı engel ya da mesele yok gibidir. Çünkü insanlar çıkarlarına, nefislerine düşkündürler. Bu düşkünlük onları zayıf bırakır. Para da bu zayıf insanları kolayca elde eder. Dolayısıyla karşılığını para ile ödediğinizde, insanlar pek çok engeli


Altın Eli Bıçak Kesmez Atasözünün Anlamı

1- Zengin kişi para ile pek çok meselesini halleder, paranın gücü sebebiyle ona zarar vermek zorlaşır.

2- Hünerli, işinin ehli kimseyi hayat zorlukları kolay kolay etkileyemez. Bir an zorluklar onu sarssa bile, o yılmadan çalışır; işlerini yoluna kor ve hayatını sürdürür.


Gümüş Eşik Ağaç Eşiğe Muhtaçtır Atasözünün Anlamı

Ne varlığa, ne makama güvenmemeli; hiç kimseye yukarıdan bakılmamalıdır. Gün gelir insan elindeki varlığı yitirip yoksullaşabilir, bir zamanlar kendisinden daha yoksul olan bir kişiye muhtaç olabilir. Mevkisini de kaybedebilir ve kendisinden daha önce altta olan insanların emrinde çalışmaya mecbur kalabilir.


Altın Yere Düşmeyle Pul Olmaz Atasözünün Anlamı

Yetenekli, dürüst ve değerli bir kişi bulunduğu yüksek yeri (makam mevki) yitirip önemsiz bir yerde bulunmak zorunda kalsa bile değerinden bir şey kaybetmez.


Altının Kıymetini Sarraf Bilir Atasözünün Anlamı

Bir şeyin değerini ancak bu konularda uzmanlığı bulunanlar bilir. Sarraf işi olduğu ve bu konuda bilgisi olduğu için altının kıymetini bilmektedir.


Eğilen Baş Kesilmez Atasözünün Anlamı

Yiğitliğinize, mertliğinize güvenerek teslim olan kişi size sığınıyor; canının da sizin tarafınızdan korunmasını istiyor demektir. Böyle bir durumda ona kötülük yapmak ya da onu öldürmek doğru değildir. Aksi bir tavır insanlık dışı bir hareketolur, meğer ki sığınan kişi düşman bile olsa.


Ana Evladını Atmış Yar Başında Tutmuş Atasözünün Anlamı

Biliriz ki, çocuğu en fazla seven, ona en fazla emeği geçen, onu en fazla koruyan, onunla en fazla bütünleşen genellikle annedir. Bu sebeple ona ne kadar kızarsa kızsın, ondan ne kadar nefret ederse etsin, bu durumunu devamlı sürdürmesi düşünülemez. Çocuğun tehlikeye düştüğü bir anda, annelik içgüdüleri hareketegeçer ve onu korumaya çalışır.


Ananın Bastığı Yerde Yavru Ölmez Atasözünün Anlamı

Kişiyi yaşadığı yer anlatır ve davranışlarını açıklar.


Anasına Bak Kızını Al Astarına Bak Bezini Al Atasözünün Anlamı

Kız annesinin birçok huylarını doğuştan almış bulunur. Sonra da annesinin eğitimi ile yetişir. Bunun için bir kızın niteliklerini öğrenmek isteyenler, annesine benzeyeceğini düşünürlerse yanılmamış olurlar. Nitekim bir kumaşın kenarına bakanlar, her yerini görmüş gibi olurlar.


Anlayana Sivri Sinek Saz Anlamayana Davul Zurna Az Atasözünün Anlamı

Kimi meseleleri üstü kapalı, bazı ipuçları vererek şöyle bir anlatmak zorunluluğu hasıl olur. Anlayışlı kimseler bu tür konuşmadan ne denmek istendiğini kolayca anlarlar. Ama kavrayışı kıt kimseler ne kadar açık


Ar Dünyası Değil Kâr Dünyası Atasözünün Anlamı

1. Yaptığı iş eğer namusuna dokunmuyor, onurunu zedelemiyorsa geçim için şu ya da bu işi yapmalı insan; utanıp sıkılmadan para kazanmalıdır.

2. Kimi insanlar vardır ki, namus ve onur denen değerleri bir tarafa fırlatmış, çıkar için her türlü işi yapmaktadırlar.


Ar Gözden Kar Yüzden Anlaşılır Atasözünün Anlamı

İyi niyet insanın yüzünden ve gözünde bile anlaşılır.


Ar Namus Tertemiz Atasözünün Anlamı

Utanması olmayan...

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.12.2013, 22:31   #37 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Teker Kırılınca Yol Gösteren Çok Olur Atasözünün Anlamı

İnsanlar her nedense her şey olup bittikten, işler bozulduktan, ortaya kötü bir sonuç çıktıktan sonra “niçin böyle yaptın, şöyle yapsaydın, bu yolu tutmalıydın” gibi sözler söylemeyi alışkanlık edinmişlerdir. Önemli olan yapma biçimindeki yanlışlığı, tutulan yoldaki tehlikeyi önceden görmek ve uyarıda bulunmaktır.


Araba ile Tavşan Avlanmaz Atasözünün Anlamı

Hemen her iş ayrı bir araç, yol ve yöntemi gerekli kılar. Başarıya ulaşılmak isteniyorsa o iş için uygun olanlar seçilmelidir. Eğer bunun dışına çıkılırsa başarıdan söz edilemez.


Arabanın Ön Tekeri Nereden Geçerse Arka Tekeri de Oradan Geçer Atasözünün Anlamı

1- Büyükler nasıl bir davranış veya yaşayış yolu tutmuşlarsa çocuklar da onları taklit eder, onların izinden gider.

2- Yönetenlerin tavır biçimi, zamanla yönetilenlere geçer.


Arap Eli Öpmek Dudak Karartmaz Atasözünün Anlamı

İnsanlara saygı duymak ve onlara hürmet göstermek bizim değerimizi arttırır. Bu kişiler zayıf kişiliklide olsa, kötü niyetlide olsa biz gereken saygımızı kaybetmemeli ancak kendimizden ödünde vermemeliyiz. Ayrıca yaşlı olsun, ihtiyar olsun herinsana gereken özeni göstermeliyiz.


Arayan Bulur İnleyen ölür Atasözünün Anlamı

Aklına bir işi koymuş kişiler bunu yaparlar. Azimle ve beynen, manen inançla yola çıkarak istediklerini bekleyen veya arayan insanlar bu isteklerini eninde sonunda yaşarlar.


Arefe Günü Yalan Söyleyenin Bayram Günü Yüzü Kara Çıkar Atasözünün Anlamı

Bir sözün yalan olduğu çabuk anlaşılır ve söyleyen, topluluk içinde utanılacak bir duruma düşer.


Arı Bal Yapacak Çiçeği Bilir Atasözünün Anlamı

Bazı kimseler, açıkgöz insanlar ve işinin uzmanı olanlar, çıkar sağlayabilecekleri, kazanç elde edecekleri yerleri gayet iyi bilirler.


Arı Yemiş Namusu Kiraya Vermiş Atasözünün Anlamı

Namus duygusundan uzaklaşmış, utanmaz, kötü yola sapma noktasına gelmiş kişiler için kullanılır.


Arı Kızdıranı Sokar Atasözünün Anlamı

Hiçbir insan durup dururken çoklukla birinin canını yakmaz. Kişi ancak kendisini kızdırıp bunaltana, sataşıp ilişene, kötülük yapana karşı ister istemez eylemegeçer; saldırır ve zarar verir.


Arık Öküze Bıçak Çalınmaz Atasözünün Anlamı

Güçsüz, zayıf, kendisini zor ayakta tutan kimselerden yararlanmaya çalışmak, onlara eziyet edip çile çektirmek doğru değildir; bu yiğitliğin ve insanlığın şaşına yakışmaz


Arkadaş Dediğinin Gölgesinde Suç İşlenir Atasözünün Anlamı

Herkes gibi insanların çok sevdiği ve güvendiği dostları vardır. Bu dostları onlara gerek güven verirler, gerekse hırs. Hırsa kapılan ve arkadaşına, dostuna çok güvenen insanlar bunun ihtiraslarına çok çabuk kapılırlar ve kötü yola düşerler. Gerekirse bunuarkadaşları için bile kendileri yaparlar.


Arkadaşını Söyle ki Sana Kim Olduğunu Söyleyim Atasözünün Anlamı

Duygu, düşünce ve davranışlarında benzerlik olan insanlar birbirleriyle arkadaşlık yaparlar. Ya da üzüm üzüme baka baka kararır ve biri diğerine benzer. Ortak özellikleri olmayan insanlar zaten doğal olarak arkadaşlık yapamazlar. Bundan dolayı denilmiştir ki, kişi arkadaşına, dostuna benzer. Bana dostunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Sevdiğimiz insana benzeriz, anne babamızla çok vakit geçirdiğimiz için anne babamıza benzeriz. Bunlar hep tecrübeyle sabittir. Hayat boyu etkilenir ve etkileriz.


Arpa Eken Buğday Biçmez Atasözünün Anlamı

1- Kötü bir davranışta bulunan insan iyilik göremez.

2- Yapmaya çalıştığı işin üzerinde lâyıkıyla durmayan ondan iyi sonuç alamaz. Arsızın yüzüne tükürmüşler, “yağmur yağıyor” demiş. Arsız insan kişiliğini, saygınlığını, utanma duygusunu yitirmiş insandır. Dolayısıyla o ne kadar ağır hareket görse, söz işitseyine de aldırış etmez; pişkinliğe vurup iyi bile karşılar.


Şeriatın Kestiği Parmak Acımaz Atasözünün Anlamı

Şeriatın Kestiği parmak acımaz insanların hepsini bağlayan , onların davranışlarını sınırlayan kanunlar vardır.Bir konuda yasa ne buyuruyorsa ona boyun eğilir anlamında kullanılan atasözü


Açın İmanı Olmaz Atasözünün Anlamı

Bu atasözümüzde aç insanın hiçbir kural tanımayacağı, imanını bile görmezden gelebileceği açıklanmak istenmiştir.


Baba Mirası Yanan Mum Gibidir Atasözünün Anlamı

Bu atasözünde mum nasıl ki yana yana eriyip tükenirse baba mirasınında aynı şekilde eriyip biteceği anlatılmaktadır. Hazır olan şey tabiki daha çabuk biter, tükenir. "Baba malı tez tükenir, evlat gerek kazana" atasözünde de açıkladığımız gibi avladın baba mirasına güvenmeyip kendi kazanması gerekir. Yoksa çocuk zor durumlara düşebilir.


Armudun İyisini Ayılar Yerler Atasözünün Anlamı

Bu atasözünde anlatılmak istenen her şeyin iyisine, güzeline ona layık olmayanların sahip olduğudur. İnsan zengin olmuştur ama ahlakı yoktur, erdemli değildir. Evlenen kız çok güzeldir ama kocası çirkindir. Kadın çok ahlaklıdır ama kocası ahlaksız biridir. Tabi bunlar sadece örnek, hiçbir şekilde her durum aynıdır diyemeyiz. Sadece atasözünün daha kolay anlaşılması için verilen örneklerdir.


Aç Kurt Aslana Sarılır Atasözünün Anlamı

Aç insan, karnını doyurmaya engel olan güce, kendinden ne denli üstün olursa olsun, saldırmaktan çekinmez. Bu atasözünü, aç kalan bir insanın kendinden en son beklenen bir şeyi bile yapabilmesi olarakta yorumlayabiliriz. Çünkü hiçbir kurt aslana sarılmaz. Aç kurt yavrusunu yer atasözü ile benzer anlamdadır.


Adamın Yere Bakanından Suyun Sessiz Akanından Kork Atasözünün Anlamı

Bazı insanların ne yapacaklarını, nasıl hareket edebileceklerini, ne söyleyeceklerini kestirmek zordur. Bu tür insanlar genellikle sessiz insanlardır. Atasözümüzde yere bakan derken sessiz olmasından bahsedilmektedir. Böyle insanlar çeşitli olaylarda tepkisiz kalabilir, görüşlerini belirtmeyebilirler. Bundan dolayı bu insanların ne yapacaklarını önceden kestirmek gerçekten çok zordur, hatta kestirmek imkansızdır. Çünkü kişinin huylarını bilemiyorsunuz. Sessiz akan bir suyun da derinliği belli olmaz. Çok derin olabilir ve zarar görebilirsiniz. Yere bakan insanında derinliği belli değildir.


Al Elmaya Taş Atan Çok Olur Atasözünün Anlamı

Al elma ile anlatılmak istenen güzel ve değerli kişi ya da herhangi bir şey ifade edilmektedir. Taş atan çok olur demek ise, kötüleyen çok olur, yalan söyleyen çok olur denilmek istenmektedir. Yani bu atasözünde anlatılmak istenen güzel olan bir şeye kötü söz söyleyen çok olur. Çünkü güzel ve değerli bir şeyin taliplisi çok olur. Talibi fazla olunca da ele geçirmek için insanlar yalan dolana baş vurabilir denilmek istenmektedir.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.12.2013, 22:46   #38 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Acıklı Başta Akıl Olmaz Atasözünün Anlamı

Bir kimse derin acılar içinde kıvranıyorsa onun yaptıklarını çok görmemeli, söylediği her şeyi ciddi kabul etmemeliyiz. Çünkü, bulunduğu durumda mantıklı düşünmesi, davranması, konuşması olanaksızdır.


Ayağını Sıcak Tut, Başını Serin; Gönlünü Ferah Tut, Düşünme Derin Derin Atasözü

Bu atasözü sağlığınıza dikkat etmenizi ve olur olmadık şeyleri kendinize dert etmemenizi bizlere öğütlemektedir. Nasıl olsa her şey olacağına varır. Bir de örnek vereyim size Bir futbol maçı 90 dakikadır. Maçta 3-0 yeniliyor bile olsanız bunu dert etmemelisiniz. Maç sonunda kazandığınızı düşünelim. O kadar kendinize dert ettiniz yeniliyoruz diye, ne oldu! Boşu boşuna sıkıntı yapmış oldunuz. Hayatta aslında o 90 dakikadan ibaret. Mutlaka türlü türlü sorunlarla karşılaşacak, ümitsizliğe düşecek ve üzüleceğiz. Ancak önemli olan nihai sonuçtur.


Allah Dağına Göre Kar Verir Atasözünün Anlamı

Allah'ın herkese durumu ve özellikleri doğrultusunda yaklaştığı kabul edilir. Allah adildir de diyebiliriz. Mesala başka bir söz vardır, "Allah kimseye kaldıramayacağı yük vermez". Yani Allah herkesin durumunu göz önüne alarak bize yaklaşır denilmektedir.


Aç Kurt Yavrusunu Yer Atasözünün Anlamı

Aç olan bir kimse her türlü kötülüğü yapabilir. Kendisinden en umulmayacak davranışları bile sergileyebilir. Aç kurt aslana sarılır atasözü de aynı anlamı taşımaktadır. Aç olan kişi en yakınlarına bile açlık yüzünden zarar verebilir.


Adam Olana Bir Söz Yeter Atasözünün Anlamı

Birinden herhangi bir istekte bulunabiliriz. Bu istek bir iş, nesne ya da bir öğüt olabilir. İstenilen yapılabilir, karşılanabilir, yerine getirilebilir nitelikte ise tekrarlatılmaz. Anlayışlı ve onurlu olan insanlar, bir şeyin ikinci defa söylenmesine meydan bırakmazlar. Tekrarlatan insanlar kişilik olarak zayıf ya da anlayışı zayıf insanlardır.


Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır Atasözünün Anlamı

Bu atasözüyle anlatılmak istenen, yapacağınız bir iyiliğin kolay kolay unutulmayacağıdır. Bazı insanlar bu tür davranışlara çok değer verirler. Kendilerine bir kişi iyilik yaptığında bunu unutmazlar. En kısa zamanda gördükleri iyilik karşısında, iyilik yapana yardım etmek için fırsat kollarlar. İyilik yapan kişi belkide yaptığı iyiliği hiç önemsemez, basit bir şey gibi görür. Ancak karşısında ki buna çok değer verir.

Bu atasözüyle ilgili bir çok hikaye anlatılmaktadır. Bunlardan birini az çok hatırlıyorum. Küçük bir çocuk bir kapı çalar ve o evdeki hanımda kendisine bir bardak süt ikram etmişti. Çocuk bunu hiç unutmamıştı. Büyüdüğünde doktor olan çocuğa, bir bardak süt veren hanım hasta olarak gitmişti. Ameliyat olması gerekiyordu. Doktor ameliyatını yapıp, hastalığı önlemeyi başarmış yapılan bu ameliyatın ücreti olarakta küçük bir not düşmüştü "ücreti bir bardak süt karşılığında ödenmiştir."

İşte hayat böyledir. Kimine bin kez iyilik yaparsınız ama size zarar verir, kimine de önemsenmeyecek kadar küçük bir iyilik yaparsınız ama kişi bu iyiliği asla unutmaz ve ilk fırsatta o da size iyilik yapmak için çaba harcar.


Akıl Akıldan Üstündür Atasözünün Anlamı

Bin bilsende bir bilene danış demişler. Gerçeğe ulaşmak, doğru kararlar almak için güvendiğiniz insanlara danışmanız ve onlarında fikirlerini almanız her zaman için yararınıza olacaktır. Çünkü her insanın aklı, bilgisi ve deneyimi farklıdır. İnsanlar renkler gibidir ve her insan farklı bir renktir. Bu nedenle bir kişinin göremediği, akledemediği bir şeyi, başka biri rahatlıkla görebilir. Herkes her konuda bilgi sahibi olacak değil. Başbakanın neden danışmanları var sanki. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Başkalarının fikirlerine değer vermemek, her şeyi ben bilirim düşüncesinde olmak ayıp. İnsanlığın başlangıcından beri her zaman için fikirlerini başkalarına danışarak alanlar en doğru kararları almışlardır. Bu nedenle kmseyi küçük görmemeli ve her konuda çevremizdekilerin fikrini almaya özen göstermeliyiz.


Bugünün İşini Yarına Bırakma Atasözünün Anlamı

Kişi her işi zamanında yapmalıdır. Bir işin zamanını geçirdiğimizde o işi yapmamız zorlaşır. Bugünün işini yarına bırakmanız iki yönden sakıncalıdır: Hem çalışmalarınızda verim sağlayamazsınız, hem de yarının ne getireceğini bilemezsiniz. Bugün imkanınız varken yapmadınız işinizi ve ertelediniz diyelim. Yarın hastalanırsanız ya da daha önemli bir işiniz çıkarsa ne yapacaksınız! Tabiki işinizi yetiştiremeyecek, zarar göreceksiniz. Bu nedenle her işi zamanında yapmalı, gereksiz ertelemelere gitmemeliyiz. Bu durum bize zarar verir. Bunu unutmamalı, işi zamanında yapmayı iş ahlakı haline getirmeliyiz.


Pisboğaz İle Boş Boğaz, Beladan Kurtulmaz Atasözünün Anlamı

Her ikisi de istenmeyen durumu anlatmaktadır Pis boğaz kişi ne bulursa midesine doldurur Dengeli ve ölçülü beslenmedigi için sağlığı bozulur. Boş boğaz kişi de nerede nasıl konuşulacağını bilmediği için boş boş sonunu düşünmeden sözler sarf ettiği için çevresi tarafından sevilmeyecek belki de söyledikleri yüzünden şiddete bile maruz kalabilecektir Boş boğaz insanlardan, sırdaş olmaz. Boş boğaz oldukları için sırlarınızı gelene gidene anlatırlar


Bir Koltuğa İki Karpuz Sığmaz Atasözünün Anlamı

Bazı insanlar aynı zamanda birden çok işi yapmaya çalışırlar. Birden çok işi aynı zamanda yapmaya çalışmak mutlaka konsantrasyonu ve başarıyı etkiler. Bir işle meşgul olmak başka, iki işi bir arada yürütmek başka. İki işi aynı anda yapmaya çalışanlar ya zamanında bu işleri bitiremez, ya beklenildiği gibi yerine getiremez ya da tamamen başarısız olurlar. Yapacağınız işte başarılı olmanın temel kuralı o işe konsantre olmak, sadece o işle ilgilenmek, gücünüzü o işe harcamaktan geçer. Bunları yapmazsanız başarısızlık kaçınılmaz olur. Hem okuyup hem yazın desem size ne yapacaksınız? Ya okursunuz a yazarsınız. İkisini birlikte yapmaya çalışırsanız ikisini de yapamazsınız.


Boynuz Kulağı Geçer Atasözünün Anlamı

Bazı çocuklar üstün yetenekli, becerilidirler. Böyle çocuklar yetenekleri sayesinde alanlarında hızlı bir gelişme gösterirler, hatta yanlarında çalıştıkları usta ya da öğretmeni bile kısa sürede geçebilir, onlardan daha başarılı olabilirler. Bu durumlarda boynuz kulağı geçti derler. Yani genç olmalarına rağmen, sonradan yetişmelerine rağmen ustalarını geçerler, onlardan daha başarılı olurlar.


Eşeğini Sağlam Kazığa Bağla, Sonra Allah`a Ismarla Atasözünün Anlamı

Eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra Allah`a ısmarla.
Akıl insan içindir. İnsan önce aklını kullanarak işlerinin iyi yürümesi için tedbir almalı, sonra da tevekkül etmeli, yani o konuda yüce Allah`a güvenmelidir.


Sevda Geçer Yalan Olur, Sonra Sokar Yılan Olur Ne Anlama Geliyor

Sevda geçer yalan olur, sonra sokar yılan olur.
Tutku hâlini almış aşırı sevgi, başlangıçta sevenleri birbirine bağlayan güçlü bir bağdır. Karşılıklı sevgi bittiği anda bu bağ kopar; tutkuya dönüşmüş olan sevgi de kısa zaman sonra yerini karşıtı olan nefrete bırakır, taraflara büyük zarar verici odak hâline gelir.


Sermayen Bir Yumurta İse Taşa Çal Ne Anlama Geliyor

Sermayen bir yumurta ise taşa çal.
Sermaye, bir işin kurulup yürütülmesi için gerekli olan, önemi büyük bir güven kaynağıdır. Eğer bu kaynak işe yaramayacak, seni yarı yolda bırakacak kadar küçük ve önemsizse, o işten hemen vazgeçmelisin; ona bel bağlayıp yola çıkarsan sonunda zarar görür, pişman olursun.


Serçeden Korkan Darı Ekmez Ne Anlama Geliyor

Serçeden korkan darı ekmez.
Tehlikeleri gözünde büyüterek işe girişmekte çekingen davranan kimse, amacına ulaşamaz. Unutulmamalıdır ki, her işin kendine göre zor bir yanı vardır. Amacına kavuşmak isteyen de bunları göze almalıdır.


Sen İşten Korkma, İş Senden Korksun Ne Anlama Geliyor

Sen işten korkma, iş senden korksun.
Bir işi başarmada azim ve cesaret çok önemlidir. Eğer girişeceğin işi gözünde büyütür, bunun altından kalkamam diye korkar, azmini yitirirsen başarılı olamazsın. Korkma, cesaretle işin üstüne üstüne git, bak nasıl iyi bir sonuç alacaksın.


Sen İşlersen Mal İşler, İnsan Öyle Genişler Ne Anlama Geliyor

Sen işlersen mal işler, insan öyle genişler.
Mal-mülk edinmenin, para kazanmanın yolu çalışmaktır. İnsan ne kadar çok çalışırsa, o kadar da çok kazanır; gittikçe de zenginleşir, rahat bir hayata kavuşur


Sen Ağa, Ben Ağa; Bu İneği Kim Sağa Ne Anlama Geliyor

Sen ağa, ben ağa; bu ineği kim sağa?
Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar.


Cin Fikirli Deyiminin Anlamı

Cin fikirli Zeki, çok kurnaz, her zaman kendi çıkarını kollayan, çok anlayışlı

Örnek: Endişelenmeyin; o cin fikirli, o işin de üstesinden gelecektir.


Adım Adım Yer Edeyim Gör Sana Neler Edeyim Deyiminin Anlamı

adım adım yer edeyim gör sana neler edeyim; gerçek niyetlerini sezdirmeden yavaş yavaş bir yerde, işte. kuvvet kazanıp karşısındakini ezmek için fırsat kollayan kimsenin gözdağı verircesine söylediği söz.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.12.2013, 09:19   #39 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Akıl Kişiye Sermayedir Atasözünün Anlamı

Para tek başına istenileni gerçekleştiremez. Gerçekleştirmesi iyi ya da kötü kullanıma bağlıdır. Akıllıca kullanıldığı zaman bir işi görmenin, isteği gerçekleştirmenin aracı olur. Düşüncesizce bir hareket, paranın yokolmasına neden olabilir. Öyleyse asıl sermaye, asıl kazanç akıldır. Çünkü akıl sermayeden önce gelmekte, hatta sermayenin yerini tutmaktadır. Nitekim hiç parası olmayan bir kimse aklını kullanarak para kazanabilmekte, sermaye edinebilmektedir.


Can Sıkıntısı Deyiminin Anlamı

Can Sıkıntısı:Yapılacak iş ve bir şeyle oyalanma imkânı bulamamaktan duyulan tedirginlik, içine düşülen bunalım.

”Bütün gün evde oturuyor, can sıkıntısından ne yapacağımı bilemiyordum.”


Can Vermek Deyiminin Anlamı

Can Vermek deyiminin 3 anlamı vardır:

1. Ölmek. 2. Ruha güç vermek, yaşar duruma getirmek. 3. Bir şeyi çok ister olmak.

”Adam bir kurşunda can verdi.”

"Ben senin için canımı veririm"


Can Yakmak Deyiminin Anlamı

an Yakmak Deyiminin Anlamı Nedir

Can yakmak: 1 Üzmek, acı vermek 2 Zulmetmek, eziyet etmek 3 Bir kimseyi büyük zarar ve ziyana sokmak


Örnek: Şu hareketlerinle canımı yakıyorsun


Çul Tutmaz Deyiminin Anlamı

Çul Tutmaz ; Bütün birikimini harcayan.
Bütün kazandığını harcayan.Para tutamayan anlamına gelir.

"Büyük paralar çevirdi fakat yinede o bir çul tutmazdı"


Çil Yavrusu Gibi Deyiminin Anlamı

Toplu hâlde bulunan insanların her biri, herhangi bir sebeple bir yana dağılması anlamına gelir.
”Silâh sesini duyunca çil yavrusu gibi dağılmaya başladılar.”


Deli Kızın Çeyizi Gibi Deyiminin Anlamı

1.Bir arada sergilenen ve birbirine yakışmayan eşya için söylenir

2.Aynı cinsten ya da birbirine uymayan eşyalar için de söylenir.

Örnek:Ne bunlar böyle anlamadım Deli Kızın Çeyizi gibi.


Çalmadan Oynamak Deyiminin Anlamı

Çalmadan Oynamak; Çok keyifli ve sevinçli durumda bulunmak; bir işe çok hevesli görünmek.


''O kadar eğlenceli ve hareketliydi ki çalmadan oynayanlar misali yerinde duramazdı.''


Çatlasa Da Patlasa Da Deyiminin Anlamı

Çatlasa da patlasa da deyimi birine nispet yapmak için kullanılır. O nekadar kıskanırsa kıskansın anlamında kullanılır.

"Çatlasa da patlasa da o konsere gidicem."


Çıkmaz Ayın Son Çarşambası Deyiminin Anlamı

Bu deyim abartı içermektedir. Uzak bir zaman anlamına gelir.

"Sana olan borcumu çıkmaz ayın son çarşambası öderim artık."


Çifte Kavrulmuş Deyiminin Anlamı

İki kez kavrulmuş (leblebi, nohut, çekirdek , Pek pişkin kimse,Çok çile çekmiş kimse.Bir çeşit sert ve ufak kesilmiş lokum anlamına gelir.


Abayı Sermek Deyiminin Anlamı

Abayı Sermek; Bir yerde gereğinden fazla kalıp saygısızlık etmek.


Abayı Yakmak Deyiminin Anlamı

Abayı Yakmak; Aşık olmak.
Örnek: Komşu kızına abayı yakmış, yemeden içmeden kesilmişti.


Dama Taşı Gibi Oynatmak Deyiminin Anlamı

Dama Taşı Gibi Oynatmak; Bir kişi tarafından sürekli bir yerden bir yere gönderilme yada atanma durumlarında kullanılır.

"Öğretmen olduğum günden beri dama taşı gibi oynatıldım."


Abbas Yolcu Deyiminin Anlamı

Abbas yolcu; 1) Yola çıkmak üzere olan. 2) Ölmek üzere olan.


Abdala Malum Olur Deyiminin Anlamı

Abdala Malum Olur; Bir şeyin olacağını önceden sezen kimseler için şaka yollu söylenir.


Abdest Tazelemek Deyiminin Anlamı


Abdest Tazelemek; Abdesti varken sevaptır diye veya şüpheliyken şarttır diye yeniden abdest almak.


Abesle İştigal Etmek Deyiminin Anlamı

Abesle İştigal Etmek; Yersiz, yararsız boş ve anlamsız şeylerle vakit geçirmek.
Örnek: Şu yaşa geldin ama abesle iştigal etmekten vazgeçmedin.


Acelece Getirmek Deyiminin Anlamı

Acelece Getirmek; İşi çabuk yaptırıp karşısındakini kandırmak İşin niteliksiz yapılması.


Aceleye Gelmek Deyiminin Anlamı

Aceleye Gelmek; Çabuk yapıldığı için gereken özen gösterilmemiş olmak.


Acem Kılıcı Gibi İki Taraflı Kesmek Deyiminin Anlamı

Acem kılıcı gibi iki taraflı kesmek; Birbirine karşı olan iki tarafa da dostluk veya düşmanlık gösterebilmek.


Acemi Çaylak Deyiminin Anlamı

Acemi Çaylak; Deneyimsiz, toy.
Örnek:O, bu konuda daha çaylak, iyi bir performans gösterebileceğini sanmıyorum.


Acı Çekmek Deyiminin Anlamı

Acı Çekmek (duymak); 1. Ağrı, sızı duymak.
Örnek: Kazadan sonra çok acı çekti.
2. Üzülmek, üzüntü içinde kalmak.
Örnek: Eşini kaybedeli on yıl oldu ama o hâlâ acı çekiyor.


Acı Soğuk Deyiminin Anlamı

Acı Soğuk; Keskin, hoşa gitmeyen çok üşütücü.
Örnek: Soğukacı, soğuk insanın iliklerine işliyordu.


Başını Alıp Gitmek Deyiminin Anlamı

Başını Alıp Gitmek: Nereye gideceğini bildirmeden, izin almadan gitmek.

Örnek:İçine düştüğü sıkıntıdan kurtulamayan adam başını alıp gitti.


Başını Bağlamak Deyiminin Anlamı

Başını Bağlamak Deyimi halk arasında Evlendirmek anlamında kullanılır.

Örnek cümle

Yaşı geldide geçiyor artık bizim oğlanın başını bağlamak gerek.


Başına (Tepesine) Çıkmak Deyiminin Anlamı

Bu deyim şımarıklık edip istediğini yaptırmaya çalışmak anlamında kullanılmaktadır.


Başına Çalmak Deyiminin Anlamı

Başına Çalmak : Bir şeyi sert, öfkeli ve kızgın bir davranış içinde vermek.
Örnek Cümle : ”Al da başına çal bu sapı kırık küreği.”


Boşa Gitmek Deyiminin Anlamı

Umulan gerçekleşmemek, sonuç vermemek, elde edilememek.

Örnek:Bütün emeklerimiz boşa gitti desenize.


Boylu Boyunca Deyiminin Anlamı

Bu deyim boyu uzanabildiği kadar, boyu uzunluğunca anlamlarında kullanılmaktadır.
Örnek bir cümle verecek olursak; "Koltuğa boylu boyunca uzanmış televizyon izliyordu."


Bulunmaz Bursa (Hint) Kumaşı Mı? Deyiminin Anlamı

Bu deyimin kaynağı eski zamanlardır. Eskiden en iyi kumaşlar Hindistandan getirildiği için, kendini çok önemli herkesten üstün sayan kişilere bu deyim yakıştırılmıştır.

"Sen de onu arama boşver, bulunmaz Hint kumaşı mı?"

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 04.12.2013, 12:34   #40 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart

Başını Taştan Taşa Vurmak Deyiminin Anlamı

Başını Taştan Taşa Vurmak : Fırsatı kaçırdığı için çok pişman olmak, çaresiz kalarak kahırlanmak
Örnek Cümle :"Zamanında eve gidip hasta çocuğu doktora götürmediği için başını taştan taşa vuruyordu


Bulgurluya Gelin Mi Gidecek? Deyiminin Anlamı

Gereği yokken ivedi ve sürekli olarak dikiş, nakış vb. işlerle uğraşanlar için söylenir.


Bu Abdestle Daha Çok Namaz Kılınır Deyiminin Anlamı

Bir tutum ya da davranışın etkisinin sürekli olacağını anlatır.


Boyun Kaşımak Deyiminin Anlamı

Bu deyim mahcup olmak anlamında kullanılmaktadır.

"Yaptıklarından sonra boyun kaşıması çok doğal."


Boyu Boyuna Huyu Huyuna Uymak Deyiminin Anlamı

Boyu Boyuna Huyu Huyuna Uymak Deyimi; Karı koca yada arkadaşlar arasında her bakımdan uyum olması gerektiğini anlatır.

"Kızkardeşim ile eşi gerçekten çok yakışıyorlar. Derler ya; boyu boyuna huyu huyuna aynen öyle.


Boydan Boya Deyiminin Anlamı

Bu deyim bir uçtan diğer uca kadar anlamlarında kullanılmaktadır.
Örnek bir cümle verecek olursak; "Birlikte sahili boydan boya yürüdüler."


Boy Ölçüşmek Deyiminin Anlamı

Boy Ölçüşmek: Yarışmak, değer yarışına girmek.

"Benimle boy ölçüşecek adam daha anasından doğmadı."


Boyacı Küpü mü Deyiminin Anlamı

Bir işin kolaylıkla ve çabucak yapılamayacağını anlatan boyacı küpü mü bu? boyacı küpü değil ki (hemen daldırıp çıkarasın) vb. deyimlerde kullanılan bir sözdür.

Örnek: Bu bakıcılık sanatı boyacı küpü değildir ki kızım, daldırayım da istediğin boyda sana iş çıkarayım. H. R. Gürpınar


Bundan İyisi Can Sağlığı Deyiminin Anlamı

Bundan daha iyisi, en iyisi olamaz anlamında kullanılır.

Örnek:Bundan iyisi can sağlığı, haydi oturun bakalım sofraya.


Can Çekişmek Deyiminin Anlamı

Can Çekişmek Ölmek üzere bulunmak ölüyor olmak anlamına gelen bir deyimdir.

Örnek: Yanına vardığımızda hayvan can çekişiyordu..


Can Düşmanı Deyiminin Anlamı

Öldürmeyi bile düşünen, aşırı kin ve düşmanlık besleyen, dost olmayan.

Örnek: Can düşmanları etrafında cirit atıyorlardı.


Can Evi Deyiminin Anlamı

Can evi; Yürek yada en duyarlı bölge demektir.

"Onları can evlerinden vurmaya yemin etti"


Cadı Kazanı Deyiminin Anlamı

Cadı Kazanı Fesadın ve dedikodunun çok olduğu, herkesin birbirine düştüğü, türlü düşmanlıkların kaynaştığı, hile ve düzenlerin kurulduğu yer.

Örnek: İnanılacak gibi değil Mahalle bir anda cadı kazanı gibi kaynamaya başladı.


Deveyi Diken İnsanı Seven Yaranır

insanlara verdiginiz acı ve onları üzdüğünüz oranda saygınlığınızı artabilecegi durumları ifade eder..


Can Sağlığı Deyiminin Anlamı

Can Sağlığı: Esenlik, kişinin sağlıklı olması.


Can Pazarı Deyiminin Anlamı

Herkesin kendi canının kaygısına düştüğü ve kendi canını kurtarmaya çalıştığı tehlikeli bir durum, yer anlamına gelir.


”Ortalık toz dumandı; haykırışlar, inlemeler ortalığı çınlatıyordu; insanlar can pazarının tam ortasındaydılar.”


Can Yoldaşı Deyiminin Anlamı

Yalnızlıktan kurtulmak için birlikte yaşanılan kimse.

”Her insanın bir can yoldaşına ihtiyacı vardır.”


Adım Basma Deyiminin Anlamı

adım basma; birbirine yakın yerde bulunmak anlamında deyim.


Canını Dar Atmak Deyiminin Anlamı

Canını Dar Atmak: Bir sıkıntıdan, bir tehlikeden güçlükle kurtularak bir yere sığınmak.


Canını Alacakmış Gibi Bakmak Deyiminin Anlamı

Canını alacakmış gibi bakmak karşıdaki kişinin sinirli bakışlarını tabir etmek için kullanılır.

"Ne yapayım oldu bir kere. Canımı alacakmış gibi bakma öyle."


Cesaret Vermek Deyiminin Anlamı

Cesaret vermek; Birinin yılgınlığını gidermek, birini yüreklendirmek; ona moral vermek demektir.

"Bu konuda bana cesaret verdiğin için teşekkür ederim."

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 8
Asi Ruh, Ela, FragiLe, KeNJiBaTuSaY, Lunapolis, Narsinha, Perii, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 16:18