Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Türkçe - Edebiyat (https://www.forumaski.com/turkce-edebiyat/)
-   -   Anlatmaya Bağlı Edebi Metinlerde Anlama ve Yorumlama (https://www.forumaski.com/turkce-edebiyat/52214-anlatmaya-bagli-edebi-metinlerde-anlama-ve-yorumlama.html)

DeLi.Cocuk 05.09.2013 20:25

Anlatmaya Bağlı Edebi Metinlerde Anlama ve Yorumlama
 
Anlatmaya Bağlı Edebi Metinlerde Anlama ve Yorumlama

Anlatmaya bağlı edebî eserler okuyucunun kültürüne anlayışına zevkine içinde bulunduğu duruma ve psikolojik hâline göre yeni anlam değerleri kazanır. Nitekim “Madam Bovary” adlı roman toplumun değer yargılarına ters düşmekle suçlanmış ve bundan dolayı yazarı mahkemede yargılanmıştır. Ancak daha sonraki yıllarda bu eser dünya klasikleri arasında yer almıştır.
Edebî metinler mecazla yüklü oldukları için tek bir anlam ifade etmezler. Bu metinlerde anlam okuyucunun ve yazarın o anda içinde bulunduğu psikolojik durumuna bilgi seviyesine kültür yapısına göre farklı boyutlar ve yorumlar kazanabilir Bundan dolayı edebî metinler her okunduğunda farklı anlam değerleri kazanır.
Bir edebî metin karşısında farklı okuyucuların farklı sonuçlara ulaşması onların kişisel deneyimleri ve birikimleriyle ilgilidir Her edebî metin yazılıncaya kadar yazara aittir. Ancak eser yazıldıktan ve okuyucuyla buluştuktan sonra çok farklı anlamlar kazanabilir; yazarın eseri yazma amacının dışında mesajlar ortaya çıkabilir Bu durumda eser artık yazarın olmaktan çıkar.
Gerçekte edebî eserde bir mesaj vardır. Her okuyanın farklı yorumlaması eserden değil okuyucuların farklı kültüre sahip olmasından sosyal çevresinden eğitiminden ve o anki psikolojik durumundan kaynaklanmaktadır. Okuyucunun eğitim kültür psikolojik durumu değiştikçe eserden çıkan sonuç da değişecektir.
Anlatmaya bağlı edebi metni anlama ve yorumlama;
Metnin anlamının nasıl oluştuğu açıklanır.
Metnin anlamının özellikleri belirlenir.
Metin yorumlanarak güncelleştirilir.
İncelenen hikâye roman ve tiyatro metninin yapısı anlatımı teması birbiriyle ilişkilendirerek yorumlanır.
İncelenen metinde açıkça dile getirilmiş olanlarla açıkça ifade edilmemiş olanlar anlam çevresinde ilişkilendirilir.
Seçilen paragraflarda -varsa- çok anlamlı söz ve söz gruplarının metinde kazandığı değerler belirlenir.
Yaşanan gerçeklikle metindeki gerçekliğin ilişkisi belirlenir.
Metnin her okunduğunda yeni anlam değerleri kazanıp kazanmadığı belirlenir.
Metnin okuyucuda uyandırdığı duygular belirlenir bu duyguların özellikleri açıklanır.
Edebi metinlerde dil bilgi aktarmak veya öğretmek amacıyla kullanılmaz. Kelimeler günlük hayatta herkesin bildiği alışılmış anlamlarıyla değil yazarın okuyucuya sunmak istediklerine göre yeni anlamlar yüklenir. Bu bakımdan anlatmaya bağlı edebi metinlerle bilimsel metinler birbirinden ayrılır. Bilimsel metinlerde anlam herkes için aynıdır. Hiçbir yerde ve durumda değişmez; ancak edebi metinlerde okuyucunun o anda içinde bulunduğu ruh hali dünya görüşü bilgi ve kültür seviyesi edebi metinin anlamını değiştirir. Çünkü edebi metinlerdeki sözler veya söz grupları yalnızca sözlük anlamlarıyla metinde yer almazlar; bulundukları bağlama göre anlam değeri kazanırlar.
Edebi metinler yan anlam bakından zengindir. Kelimeler ve kelime grupları metin içerisinde farklı anlamlar kazanır.


Saat: 07:57

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.