Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Uludağ Üniversitesi Tanıtım

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Uludağ Üniversitesi Tanıtım konusu , Uludağ Üniversitesi Tanıtım Uludağ Üniversitesi, 1982 yılında adı resmen Uludağ Üniversitesi olan, Bursa'nın ilk üniversitesi olma özelliğiyle birlikte Türkiye'nin önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Tarihçe Aklın ve bilimin öncülük ettiği, ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 06.05.2014, 17:26   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
yeni Uludağ Üniversitesi TanıtımUludağ Üniversitesi Tanıtım

Uludağ Üniversitesi, 1982 yılında adı resmen Uludağ Üniversitesi olan, Bursa'nın ilk üniversitesi olma özelliğiyle birlikte Türkiye'nin önde gelen eğitim kurumlarından biridir.

Tarihçe

Aklın ve bilimin öncülük ettiği, Atatürk'ün çizdiği çağdaş, laik ve demokratik yolda, özgür düşünceli ve kişisel sorumluluk duyguları gelişmiş ulusal değerlere saygılı olarak kültürel ve tarihi değerleri benimsemiş, çağdaş görünüşlü gençler yetiştirmeyi amaç edinen üniversiteye bağlı olarak, 8 Fakülte, 2 kurulma aşamasında fakülte, 2 Yüksekokul, 10 Meslek Yüksekokulu, 3 yeni açılacak Meslek Yüksekokulu, 1 Konservatuvar, 3 Enstitü, 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Rektörlüğe bağlı olarak kurulan 6 bölüm bulunmaktadır.
1970 yılında kurulan Bursa Tıp Fakültesi (İstanbul Üniversitesine bağlı olarak) ile 1974 yılında kurulan Bursa İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Üniversitenin temelini oluşturmaktadır.
1975 yılında yasal kuruluşunu gerçekleştirerek Bursa Üniversitesi adı altında Eğitim-Öğretim hizmetine başlayan Üniversitenin 20 Temmuz 1982 tarihinde Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile adı Uludağ Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.


1976 yılında Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
1978 yılında Veteriner Fakültesi
1981 yılında Ziraat Fakültesi
1982 yılında Eğitim Fakültesi (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bursa Yükseköğretmen Okulu ile Yabancı Diller Yüksekokulu birleştirilerek)
1982 yılında İlahiyat Fakültesi
1983 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kurulması ile birlikte üniversitedeki faal Fakülte sayısı 8'e ulaşmıştır.
1995 Hukuk, Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği Fakülteleri (04.07.1995 gün ve 95/7044 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Üniversite bünyesinde kurulması uygun görülmüş, henüz faaliyete başlanılmamıştır.)

Sanayi ve hizmet sektörüne nitelikli ara insan gücü yetiştirmek amacıyla;

1985 yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,
1986 yılında Bursa Meslek Yüksekokulu adı ile kurulan Yüksekokul
1996 yılında Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak ikiye ayrılmıştır.
1992 yılında İlahiyat Meslek Yüksekokulu (İlahiyat Fakültesine bağlı olarak kurulmuştur.)
1994 yılında Mustafakemalpaşa Meslek Yüksekokulu
1995 yılında Karacabey Meslek Yüksekokulu
1995 yılında İnegöl Meslek Yüksekokulu
1995 yılında İznik Meslek Yüksekokulu
1995 yılında Yalova Meslek Yüksekokulu
1996 yılında Sağlık Yüksekokulu (4 yıllık)
1997 yılında Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu
1999 yılında Orhangazi Meslek Yüksekokulu
1999 yılında Mennan Pasinli Meslek Yüksekokulu
1998 yılında U.Ü.Devlet Konservatuvarı kurulmuştur. (Yarı zamanlı statüde)
1999 yılında U.Ü.Dev.Konser.Müz.ve Bale İlköğretim Okulu kurulmuştur. (Tam Zamanlı Statü)
2005 yılında Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu
2005 yılında Orhaneli Meslek Yüksekokulu
2005 yılında Keles Meslek Yüksekokulu
2008 yılında Harmancık Meslek Yüksekokulu
2009 yılında Büyükorhan Meslek Yüksekokulu

Kampüsler

Tıp, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik-Mimarlık, Veteriner, Ziraat, Eğitim Fakültesinin büyük bölümü ile Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Hizmetleri ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Enstitüler, Bölüm Başkanlıkları ve Rektörlük merkez örgütü, şehir merkezine 18 Km.uzaklıktaki 16.000 dönüm arazi üzerine kurulu ana yerleşim birimi olan Görükle Kampüsü'nde faaliyetlerini sürdürmektedir.
Eğitim Fakültesinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Devlet Konservatuvarı, Sağlık Yüksekokulu, İlahiyat Fakültesi şehir merkezindeki kampüste öğretim vermektedir.
Yalova ili ile Mustafakemalpaşa, Karacabey, İnegöl, İznik, Yenişehir ve Orhangazi ilçelerinde bulunan yüksekokulları hizmetlerini isimlerini aldıkları ilçelerde sürdürmektedirler.

Hizmetler - Etkinlikler

Sağlık Hizmetleri

Uludağ Üniversitesi öğrenci ve personelin sağlık sorunlarına cevap veren Mediko Sosyal Merkezi'miz, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.
Cuzi bir ücret karşılığında teşhiş ve tedavileri yapılan öğrencilerin ilaç gereksinimleri anlaşmalı eczanelerden karşılanmaktadır. Sağlık yönünden daha detaylı bir araştırmaya gerek görülenler Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesine sevk edilmektedir.
Mediko Sosyal Merkezimizde normal poliklinik hizmetleri dışında, diş tedavileri, psikolojik danışma merkezi, radyolojik tetkikler, kan ve idrar tahlilleri yapılmaktadır. Ayrıca haftada 1 gün Nöroloji, Kulak-Burun- Boğaz, Cildiye, Göz ve Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları öğrencilerin sorunlarına cevap vermektedir.

Kültürel Etkinlikler

Uludağ Üniversitesi temel işlevi olan eğitim-öğretimin yanısıra; öğrencilerinin yeteneklerini geliştirmek en mükemmel ortamı sağlamak için olanaklarını zorlamaktadır.
Gençlerin uzun sürecek eğitimlerinin başlangıcında birbirlerini tanımaları için düzenlenen organizasyonlarda maddi imkân sağlamak, öğrencilerimizin boş vakitlerini değerlendirmek ve sanatın çeşitli dallarında faaliyet göstermeye teşvik etmek amacıyla yürütülen çalışmalar, uzman öğretim üyelerinin rehberliğinde çeşitli vesilelerle düzenlenen gün, gece ve haftalarda sergilenmektedir.
Bu etkinlikler; Türk Halk Oyunları, Türk Halk ve Sanat Müziği, Pop Müzik Topluluğu, Çok Sesli Koro, Modern Dans, Aerobik, Tiyatro, Sinema ve Uludağ Üniversitesi Senfoni Orkestrası çeşitli dinletiler vermektedir. Ayrıca Basın Kulübü, Çevre Kulübü, Endüstri İlişkileri Kulübü, Endüstri Mühendisliği Topluluğu, Eşli Danslar Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Kampçılık-Dağcılık-Trecking Kulübü,Su Altı Kulübü, Satranç Kulübü, UBİAT (Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu) Kulübü'dür.
Her yıl mayıs ayının ilk yarısında Kültür Sanat ve Spor Şenliği'nde öğrenciler bu etkinliklerini sergilemektedirler.
Uludağ Üniversitesi 1996 yılından itibaren tüm yemek hizmetleri özelleştirilmiş, bu suretle tasarruf sağlanmıştır.

Sosyal Hizmetleri

Kampüslerdeki yemekhanelerimizde akademik, idari personel ve öğrenciler ucuz yemek imkânlarına sahiptirler.
Muhtaç öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verilmektedir. Yerleşke içinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı önlisans ve lisans öğrenci yurdu ile TEV Rabia Rıza Biçen yükseklisans öğrenci yurdu toplam 4.000 öğrenciyi barındırmaktadır. Üniversitenin Güçlendirme Vakfı tarafından 80 başarılı öğrenciye burs verilmektedir.
Uludağ Üniversitesi çalışanları ile evli öğrencilerimizin çocuklarına eğitim ve bakım hizmeti veren kreş ve anaokulumuz üniversitenin maddi ve manevi desteği ile çok iyi şartlarda ve çok az bir ücretle hizmet vermektedir.
Uludağ Üniversitesi tüm Fakülte ve Yüksekokullarında öğrencilerimizin yararlanabileceği kantin ve kafeteryalar hizmet vermektedir. Bunlar özel firmalar tarafından işletilmektedir.

Sportif faaliyetler

Uludağ Üniversitesi Spor Etkinlikleri, Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından organize edilmektedir. Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı okutmanlarının denetiminde her yarı yıl ücretsiz olarak eskrim, okçuluk, tenis, tekerlekli paten, güç geliştirme, aerobik ve badminton kursları açılmaktadır. Bu kurslar 2000 civarı öğrenci tarafından takip edilmektedir. Ayrıca Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı tarafından doğa yürüyüşleri, sokak basketbolu, futbol ve masa tenisi turnuvaları düzenlenmektedir.
Uludağ Üniversitesi öğrencilerin beden ve ruh sağlıkları için sportif etkinliklere önem verilmektedir. Sportif etkinliklerin yapılabilmesi için her türlü alt yapı ve tesis mevcuttur. Bunlar, çim futbol sahası, 2 toprak futbol sahası, ışıklandırılmış 4 toprak tenis kortu, 2 asfalt tenis kortu, 2 kapalı tenis kortu, 5 açık asfalt basketbol sahası, 4 kapalı spor salonu, atletizm pisti, kros parkuru, inşaatı devam eden kapalı yüzme havuzu ve tartan pisttir.
Ulusal ve uluslararası yapılan sportif etkinliklerde; hentbol, basketbol, futbol, voleybol, masa tenisi, güreş, atletizm, kros ve kayakta öğrencilerimiz Üniversiteyi en iyi şekilde temsil etmektedirler. Bu Etkinlikler Üniversitenin spor okutmanlarının hazırladıkları programlar ile yürütülmektedir.
Uludağ Üniversitesi Spor Kulübü kurulduğundan bu yana basketbol, tenis, halter, binicilik, atletizm, eskirim, hentbol ve futbol dallarında faaliyet göstermektedir.
Her yıl temmuz-ağustos aylarında Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı okutmanlarının denetiminde Eğitim Fakültesi Müzik ve Resim bölümü okutmanlarının da katkıları ile 7-14 yaş grubundan sporcular için yaz okulu düzenlenmektedir.

Akademik Birimler

Uludağ Üniversitesinin Fakülteleri
Tıp Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
Çevre Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Mimarlık
Tekstil Mühendisliği
Veteriner Fakültesi
Ziraat Fakültesi
Bahçe Bitkileri
Bitki Koruma
Gıda Mühendisliği
Tarım Ekonomisi
Tarım Makinaları
Tarımsal Yapılar ve Sulama
Tarla Bitkileri
Toprak
Zootekni
Eğitim Fakültesi
Güzel Sanatlar
Resim
Müzik
İlahiyat Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
İnegöl İşletme Fakültesi
Uludağ Üniversitesinin Enstitüleri

Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

İletişim
Görükle Kampusu 16059 Nilüfer / BURSA
Rektörlük - 294 00 00 Santral
Özel Kalem Müdürlüğü
FAKS - 294 00 41
Basın Halkla ilişkiler Müdürlüğü
FAKS – 294 00 76
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

__________________
Sezqin-X- isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Sezqin-X-
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 09:57