Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Erzurum Atatürk Üniversitesi

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Erzurum Atatürk Üniversitesi konusu , Erzurum Atatürk Üniversitesi Tarihçe: Atatürk Üniversitesi'nin tarihçesi Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli rüyalarından birinin gerçekleşmesidir. Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama yılını açış konuşmasında ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 06.05.2014, 17:47   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
yeni Erzurum Atatürk ÜniversitesiErzurum Atatürk Üniversitesi


Tarihçe:

Atatürk Üniversitesi'nin tarihçesi Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli rüyalarından birinin gerçekleşmesidir. Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu'da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek, bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermiştir. Atatürk'ün ölümünün ardından bu çalışmalara 12 yıl ara verildikten sonra konu,1950 yılında tekrar gündeme getirildi. 1951 yılında oluşturulan bir komisyon Doğu Üniversitesi'nin Erzurum'da kurulmasını önerdi. 1954 yılında çıkarılan 6373 Sayılı Kanunla bu üniversitenin adının Atatürk Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri A.I.D. (USAID) teşkilatı aracılığı sonucu Atatürk üniversitesi Nebraska Üniversitesi ile eşleştirilmiştir ve işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Nebraska Üniversitesi Türkiye delegasyonu tarafından 1 Kasım 1954 de Atatürk Üniversitenin gelişmesi hakkında rapor hazırlamıştır. Delegasyon ilk olarak Ziraat, Fen Edebiyat, Mühendislik ve Mimarlık bölümlerinin açılmasında ve gerek duyuldukca ilave bölümlerin açılmasında hem fikir olmuştur.

Fakülteler:

• Ziraat Fakültesi
• Fen Fakültesi
• Edebiyat Fakültesi
• İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültesi
• Tıp Fakültesi
• Diş Hekimliği Fakültesi
• Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi
• Mühendislik Fakültesi
• İlahiyat Fakültesi
• Güzel Sanatlar Fakültesi
• İletişim Fakültesi
• Eczacılık Fakültesi
• Veteriner Fakültesi
• Hukuk Faklültesi
• Oltu Yer Bilimleri Fakültesi
• Sağlık Bilimleri Fakültesi

Yüksek Okullar:

• Hemşirelik Yüksekokulu
• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
• Erzurum Sağlık Yüksekokulu
• Yabancı Diller Yüksekokulu
• Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

Meslek Yüksek Okulları:

• Erzurum Meslek Yüksekokulu
• Erzurum Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
• Aşkale Meslek Yüksekokulu
• Hınıs Meslek Yüksekokulu
• İspir Hamza Polat Meslek Yüksekokulu
• Narman Meslek Yüksekokulu
• Oltu Meslek Yüksekokulu ve Pasinler Meslek Yüksekokulu

Enstitüler:

• Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
• Fen Bilimleri Enstitüsü
• Güzel Sanatlar Enstitüsü
• Sağlık Bilimleri Enstitüsü
• Sosyal Bilimler Enstitüsü
• Türkiyat Araştırma Enstitüsü.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Kredili sistem nedir?
Öğrenim yükünün kredi ile tanımlandığı, yıl değil de ders geçmeyi esas alan, ders sayısının ve ders yükünün azaltıldığı, seçmeli ders, uygulama ve araştırma olanaklarının arttığı, değerlendirmenin harf notu ile göreceli olarak yapıldığı bir eğitim-öğretim sistemidir.
2. Kredili sistemin önemli özellikleri nelerdir?
Kredili sistem;
I. Başarıyı ödüllendiren, başarısızlığı zorlaştıran bir sistemdir.
II. Öğrenci merkezlidir, öğrenciye kendi geleceğini şekillendirme olanağı verir.
III.Programlardaki derslerin işlenişi genellikle uygulama ve araştırmaya yöneliktir.
IV. Değerlendirme harf sistemi ile mutlak değil, görecelidir.
V. Sistemde bütünleme ve benzeri telafi sınavları yoktur. Daha çok ara sınavı vardır.
VI. Ders sayısının azaltılmış olması, öğrenciye bilinçli olarak ve kendi başına derslere hazırlanma fırsatı vermek içindir. Öğrenci, bu fırsatın bilinciyle derslerine araştırma yaparak hazırlanacaktır.
3. Bağıl değerlendirme nedir?
Bağıl değerlendirme sistemi, öğrencinin ara ve yarıyıl veya staj sonu notlarının ağırlıklarına göre belirlenen başarı not ortalamasının o dersi alan tüm öğrencilerin başarı düzeyine göre belirlenmesidir. Başarı düzeyi, notların istatistiksel dağılımı ve sınıf aritmetik ortalaması göz önünde bulundurularak yapılır.
4. Bağıl değerlendirme nasıl uygulanır?
Öğrencinin not giriş sistemi (NOTSİS) içerisinde öğretim elemanlarınca final sınavını girdikten sonra aktif hale gelen bağıl değerlendirme programı çalıştırılarak yapılabileceği gibi, internetten buna ilişkin yapılmış olan programı indirerek bütün sınav notlarını girmek suretiyle ayrıca bağıl değerlendirme de yapılabilir.
5. Her yıl programlara yeni kayıt yaptıracak öğrencileri kim belirliyor?
Üniversitemize kayıt yaptıracak öğrenciler ÖSYM tarafından öğrencilerin tercihleri doğrultusunda belirlenmekte ve buna göre yerleştirme yapılmaktadır.
6. İlk kayıt tarihleri nereden öğrenilir?
İlk kayıt tarihi ÖSYM`ce bastırılıp öğrencilere gönderilen yerleştirme kılavuzunda belirtilmektedir. Ayrıca üniversitemizin internet sitesine girerek de öğrenilebilir.
7. Üniversitemizde ilk kayıt işlemleri nasıl yapılıyor?
Üniversitemizde ilk kayıt işlemleri, ÖSYM yerleştirme belgesinde belirtilen tarihlerde üniversitemiz rektörlük merkezinde yapılmaktadır. Üniversitemizi kazanan öğrencilerin adreslerine kayıt için gerekli olan tanıtıcı ve yardımcı bilgi, belge ve kılavuz gönderilmekte. Gönderilen kılavuzda belirtildiği şekilde internetten veya rektörlük merkezinde otomasyon sistemiyle çok kısa bir sürede kayıtları yapılmaktadır.
8. Öğrenciler üniversiteye ilk kaydını süresi içinde yaptıramazsa ne olur?
İlk kayıt tarihleri arasında kaydını yaptırmayan öğrenci, kayıt hakkından vazgeçmiş sayılır.
9. İlk kayıt işlemlerini herkes kendisi mi yaptırmak zorunda?
İlk kayıt İşlemlerini öğrenci kendisi veya noterden vekalet verebileceği birisi tarafında yaptırılabilir.
10. İlk kayıtta, ÖSYS Kılavuzunda istenen belgelerden başka belge isteniyor mu?
Üniversitemizce, ÖSYS tarafından bildirilen kayıt belgelerinden başkaca belge istenmemektedir.
11. Üniversiteye ilk kez kayıt yaptırdıktan sonra başka kayıt işlemleri de var mı?
İlk kayıt yaptıran öğrenciler, ders kayıt yenileme zamanında ilgili fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokul ve devlet konservatuvara giderek almaları gereken dersler için ders kaydı yaptırmaları gerekmektedir.
12. Süresi içinde kayıt yenileme işlemi yapılmazsa ne olur?
Öğrenciler, her yarıyıl başında ilgili öğretim birimi yönetim kurulunun belirleyeceği esaslar ve Senato`nun belirleyeceği süreler içinde kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Bu süre içinde kaydını yenilemeyen öğrenciler o yarıyılda derslere giremezler ve bu süre öğrenim süresinden sayılır. İlk kayıt ve kayıt yenileme sırasında katkı payı ödemeyen öğrencinin kaydı yapılmaz veya yenilenmez. Ayrıca, yalnızca katkı payını yatıran öğrenci kaydını yenilemiş sayılmaz.


Kütüphane Hakkında:

Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi
Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi’nin amacı; öğretim elemanları, araştırmacılar, öğrenciler ve okuyucularının eğitim, öğretim ve araştırmalarını desteklemek her ortamda bilgi kaynaklarını temin edip gerekli düzenlemeleri yaparak okuyucularının hizmetine sunmaktır.

Kütüphanemiz binası 3 katlı ve 7000 m2 kullanma alanına sahiptir. Aynı anda 600 okuyucu kapasitesi olan kütüphanemizde her biri 440 m2 büyüklüğünde 7 adet Okuma ve Araştırma Salonu mevcut olup bu salonların kullanımı şöyledir. 4 adet kitap salonu, 1 adet süreli yayınlar teşhir ve okuma salonu, 1 adet Seyfettin Özege Nadir Eserler Salonu,1 adet 60 kişi kapasiteli Çalışma Salonu, Görsel işitsel Kaynaklar bölümü, 2000 m2 Depo, 7 adet Özel Çalışma Odası, 4 adet Öğretim Elemanları Çalışma Odası, 12 okuyucu kapasiteli Internet Salonu, Toplantı Salonu, Kafeterya ve bürolar bulunmaktadır

Yararlanma Saatleri:

Hafta İçi:
Sabah : 09:00 - 12:00
Öğleden Sonra :13:00 - 21:00

Hafta Sonu:
Sabah : 09:00 - 12:00
Öğleden Sonra : 13:00 - 17:00


YURTLAR
Atatürk Üniversitesi Oltu Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek için Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı 150 kişilik kız öğrenci yurduna ek olarak 150’si kız 150’si erkek olmak üzere yeni yapılan yurtla birlikte toplam 450 kişilik yurdumuz 2011–2012 Eğitim –Öğretim yılı başında hizmete girecektir. Yurt ve barınma ihtiyacı olan her öğrenci yararlanabilecektir. Oltu dışından gelen öğrencileri, Otlu’ya varışlarından kısa süre içinde yurtlarındaki odalarına yerleşebilmektedirler. Yurdumuz ile Meslek Yüksekokulu arasındaki mesafe sadece 400 metredir.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Yüksekokulumuzun Oltu dışından gelen öğrencileri için sunduğu yüksek kalitede modern yurt imkânları, ailelerin, çocuklarının rahat ve güvenilir bir ortamda olduklarını hissetmelerini sağlamaktadır. Yurt odaları 1 ve 3 kişilik olup modern bir tarzda son teknoloji ile donatılarak siz öğrencilere evlerindeki konforu sağlayacak düzeyde hazırlanmıştır. Her odada 24 saat sıcak su ile birlikte çalışma masası, Wireless İnternet ve diğer donanımlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yurt içerisinde etüt odaları, çamaşırhane ve diğer imkânlarda mevcuttur.
Ayrıca, yurtta kalmak istemeyenler için yeteri kadar konut bulunmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinde hiçbir ilçede hatta birçok ilde bulamayacığınız imkanlar ilçemizde mevcuttur

__________________
Sezqin-X- isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
Pineapple, Sezqin-X-
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 21:02