Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Genel (Düz) Liseler

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Genel (Düz) Liseler konusu , Genel (Düz) Liseler GENEL LİSELERDE EĞİTİM ÖĞRETİM AMAÇLARI Genel Liseler; Türk Milli Eğitim sisteminin genel amaçları doğrultusunda bireylerin Atatürk İnkılap ve İlkelerine ve Anayasa'da ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24.06.2013, 00:21   #1 (permalink)
Son/suz Söz,Öz/söz Olmalı!

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Genel (Düz) LiselerGenel (Düz) Liseler


GENEL LİSELERDE EĞİTİM ÖĞRETİM AMAÇLARI

Genel Liseler; Türk Milli Eğitim sisteminin genel amaçları doğrultusunda bireylerin
Atatürk İnkılap ve İlkelerine ve Anayasa'da ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk Milletinin milli ahlaki insani manevi ve kültürel değerlerini benimseyen koruyan ve geliştiren; ailesini vatanını milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasa'nın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek
Beden zihin ahlak ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere hür ve bilimsel düşünme gücüne geniş bir dünya görüşüne sahip insan haklarına saygılıkişilik ve teşebbüse değer veren topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek
İlgi yetenek ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi beceri davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve onların kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş olan üç yıllık eğitim veren ve bireyleri yüksek öğretime hazırlayan öğretim kurumlarıdır.

GENEL LİSELERDE EĞİTİM ÖĞRETİM İLKELERİ
Bütün öğrencilere orta öğretim seviyesinde asgari ortak bir genel kültür verilir.
Öğrencilere kişi ve toplum sorunları tanıtılır ve çözüm yolları aranır.
Ülkenin ekonomik sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunma bilinci ve gücü kazandırılır.
Öğrenciler; ilgi istek ve yetenekleri doğrultusunda yüksek öğretime hazırlanır.
Öğrencilere çok yönlü soyut eleştirel yaratıcı yapıcı bağımsız mantıklı ve analitik düşünme becerisi kazandırılır.
Öğrencilerin planlı metodik verimli çalışma yöntem ve teknikleri kazanmaları sağlanır.
Öğrencilere zamanı en iyi şekilde kullanma alışkanlığı kazandırılır.
Mezunlar ile ilgilenilerek onların öncelikle kendi alanları ile ilgili bir yüksek öğretim kurumuna girmeleri teşvik edilir.
Öğrencilerin ilgi istek yetenek ve derslerdeki başarı durumlarına göre alanlara yönelmeleri sağlanır.
Öğrenciler sevgiye akla bilime ve tekniğe dayanarak kendi kültürümüz içinde milli ruhumuzuözümüzü ve benliğimizi koruyarak yaşayarak kendisine ailesine ve milletine yabancılaştırılmadan yetiştirilir.
Öğrenciler kişilikli ve bilinçli kendilerine güvenen ve yeterli kendi kendisi ve başkaları ile yarışanmedeni cesaret sahibi olan vatanını milletini seven ve yüceltmeye çalışan çağdaş akılcı ve laik davranışlı olarak yetiştirilir.
Öğrenciler iyi bir insan iyi bir vatandaş olarak hayata hazırlanır.
Birey ve millet olarak hür ve bağımsız yaşayabilmek için öğrencilerin düzenli ve disiplinli sistemli şekilde düşünme ve sürekli çalışma yarışma başarma mücadele etme duygusu heyecanı iradesi ve çabası içinde olmaları sağlanır.

GENEL LİSELERDE EĞİTİM ÖĞRETİM UYGULAMALARI
Bütün liseler 4 yıllıktır.
LİSE I. SINIF
İlköğretim eğitimini tamamlayarak genel liselere kabul edilen öğrencilere ve velilerine eğitim öğretim yılı başında; lise sınıf geçme sistemi aktarılarak lise eğitimi süresince kendisinden beklenen sorumluluklar bildirilir. I.sınıfta Ortak Genel Kültür dersleri verilerek öğrencinin yaşamında gerekli olacak temel bilgileri alması ve II. sınıfta seçeceği alana hazırlık yapması sağlanır.
Dönem içinde başarı durumu takip edilerek ve alan seçiminde kullanılan envanterlerde çıkan sonuçların doğrultusunda öğrencinin sahip olduğu ilgi yetenek ve yönelimlerine uygun olarak seçebileceği alan /alanlar konusunda bilgilendirme yapılır. Eğitim gördüğü okulda mevcut alanlar ve alanlara kaynaklık eden dersler tanıtılarak okul idaresi rehberlik servisi sınıf rehber öğretmeni ve ailesi ile birlikteöğrencinin ileride seçebileceği meslek dalına uygun alana yönlenmesi sağlanır.

LİSE II. III. ve III. SINIF
Genel liselerde okulun şartlarına göre açılabilecek alanlar;

Fen Bilimleri Alanı
Türkçe Matematik Alanı
Sosyal Bilimler Alanı
Yabancı Dil Alanı
Spor Alanı
Sanat Alanı

Lise II. sınıfta öğrenci seçmiş olduğu alandan ileride seçebileceği meslek dalında alacağı eğitime temel oluşturacak bilgileri alır.

Rehberlik servisi ve sınıf öğretmeni tarafından; ÖSS Sınav sistemi öğrencinin lise eğitimde gösterdiği başarının ÖSS sınavındaki katkısı öğrencinin eğitim gördüğü alandan seçebileceği meslek dallarıyüksek öğrenim görebileceği üniversiteler mesleklerin bireylerde aradığı özellikler yüksek öğrenimde yöneldiği meslek dalında göreceği dersler yüksek öğrenimden mezuniyet sonrasında çalışabileceği alanlar iş bulma olanakları konusunda bilgilendirme yapılır.

Genel Liselerin temel görevlerinin; öğrencileri hayata bir üst öğretime ve özellikle ilgi istek yetenek ve derslerdeki başarı durumlarına göre alanlarında akademik öğretime hazırlama olduğuna inanılır. Buna dayanarak beden zihin ruhsal ve duygusal yönlerden dengeli ve sağlıklı bir kişiliğe hür ve bilimsel düşünme gücüne geniş bir dünya görüşüne sahip topluma karşı sorumluluk duyan kişiler olarak yetiştirilmesi amaçlanır.

İLKÖĞRETİM SONRASI YÖNLENDİRME
Öğrenci ilköğretime başladığı ilk yıldan itibaren ideallerini oluşturmakta ve üniversiteye hazırlık süreci başlamaktadır. Temel eğitimini tamamlamış öğrenci artık meslek grubunu ve okulunu seçeceği aşamaya da gelmiş demektir. Bu aşamada verilecek karar çok önemlidir.

Veli öğretmen öğrenci bir araya gelerek öğrencinin idealleri ve yeteneklerini en uygun şekilde değerlendirmelidir. İlköğretim aşamasında yapılan gözlemler ışığında öğrencinin yetenekli ve ilgili olduğu alanda öğrenim görmesi bir üst eğitim yaşantısında kendisine ek avantajlar sağlamaktadır. Örneğin; öğretmen olmak isteyen ve bu alana uygun özellikleri taşıyan öğrencilerin öğretmen liselerine yönlendirilmesi öğrencinin hem başarısının yükselmesini hem de üniversiteye girişte ek puan almasını sağlayacaktır. Öğretmen lisesi mezunu olan bir öğrencinin ÖSS sınavında istediği bölümü kazanmak için yapacağı doğru sayısı genel lise mezunu bir öğrencinin aynı amaç için yapacağı soru sayısından daha az olacaktır bu durumda öğretmen lisesi mezunu olan öğrenci avantajlı durumdadır.

Bu açılardan değerlendirilecek olursa; ilköğretim sonrası devam edilecek öğrenim kurumları tespit edilirken genç; aile okul yönetimi ve öğretmenleri tarafından; yetenekleri kişiliği ve ilgileri açısından doğru tanınıp değerlendirilmeli bu aşamada aile üst öğrenim kurumları ile ilgili yeterli ve doğru bilgiyi almalıdır. (Lise müdürleri rehber öğretmenler ilköğretim okulları yönetici ve öğretmenlerinden) Doğru yapılmış bir yönlendirme akademik süreçte sağlanacak başarının temelini oluşturmaktadır.

Yanlış yapılan yönlendirme ve seçimlerde ise; genç kendisine uygun bir alana yönlendirilmediği için başarısız olmakta kendini ifade de zorlanmakta üniversite eğitiminde yanlış mesleğe yönelmekte ve iş hayatında mutsuzluk doyumsuzluk verimsizlik bıkkınlık duyguları ön plana çıkmaktadır.

Alıntı


__________________

Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan,
Yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan,
Ne görebiliyorsun,Ne duyabiliyorsun.

"Hayret et! Çünkü hayrettir göğe açılan pencere.
Hayret ettim ve gördüm, bin ayet güldü yüzüme."
Asrevya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
Asrevya, KaRaqiZz
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 02:47