Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri konusu , Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri Hizmet sektörü içerisinde en önde gelen ve ülke ekonomisini kalkındıracak döviz girdisinde en büyük paya sahip olan turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24.06.2013, 00:56   #1 (permalink)
Son/suz Söz,Öz/söz Olmalı!

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri
Hizmet sektörü içerisinde en önde gelen ve ülke ekonomisini kalkındıracak döviz girdisinde en büyük paya sahip olan turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli elemanları yetiştirenöğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan ilköğretim okulu üzerine dört yıl eğitim süreli meslek liseleridir.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin mevcut eğitim modeli sektörle ortaklaşa hazırlanmıştır. Bu model Türkiye?nin yanı sıra turizm potansiyeli bulunan diğer ülkeler için de örnek alınabilecek bir eğitim sistemini kapsamaktadır.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde 3308 Sayılı Kanun hükümlerine göre gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri turizm mevsimi ile paralel olarak sürdürülmektedir.

Bu okullarda öğrenim gören öğrenciler her yıl Ekim-Mart ayları arasında teorik ve uygulamalı eğitimlerini okulda; Nisan-Eylül ayları arasında uygulamalı (beceri) eğitimlerini bu alanda faaliyet gösteren otellerde veya diğer turistik tesislerde yapmaktadırlar.

Uygulamalı eğitim süresince öğrencilere işyerlerince asgari ücretin en az % 60'ı oranında ücret ödenmesinin yanı sıra sigortaları da Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır.

Yabancı dil öğretiminin yanı sıra bu okulların diğer sınıflarında da yabancı dile ağırlık verilmektedir. Öğrencilere genel bilgi dersleri ile birlikte; Meslekî Yabancı Dil Ön Büro Muhasebe Teknikleri ve Uygulaması Servis Teknikleri ve Uygulaması Yemek Pişirme Teknikleri ve Uygulaması Kat Hizmetleri Teknikleri ve Uygulaması Bilgisayar Halkla İlişkiler ve İnsan İlişkileri dersleri ile ortak olarak mesleğe geçiş ve mesleğe yönlendirme eğitimi de verilmektedir.

Bu okullarda da modüler yapıya göre geniş tabanlı meslek eğitimine imkan veren Alan ve Dal Programı uygulanmaktadır.

ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİNDE UYGULANAN ALAN VE DALLAR
YİYECEK-İÇECEK HİZMETLERİ ALANI
♦ Mutfak Dalı
♦ Servis Dalı
KONAKLAMA HİZMETLERİ ALANI
♦ Ön Büro Dalı
♦ Kat Hizmetleri Dalı
♦ Otel İşletmeciliği Dalı
♦ Host ve Hosteslik Dalı
SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ ALANI
♦ Seyahat Acenteciliği Dalı
♦ Tur Operatörlüğü Dalı
♦Animatörlük Dalı

Alan/Dal programları bulunmaktadır. (Yörenin ve çevrenin özellikleri de dikkate alınarak yukarıda bulunan Alan/Dal Programlarının tamamı veya ihtiyaç duyulanları okul müdürlüklerince mevzuatına göre açılmaktadır.)

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin IX uncu sınıfı tüm Alanlarda ortaktır. Öğrenciler; X uncu sınıfta seçtikleri Alan programında XI. Sınıfta Dal ve XII. sınıfta da devam ettikleri dalda uzmanlaşarak eğitim-öğretimlerini sürdürürler.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinden mezun olanlar yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) katılma hakkına sahiptirler.
Ayrıca 4702 sayılı Kanun gereğince sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksek okulu programlarına da girebilmektedirler.

4702 sayılı yasa ile herhangi bir alanda çalışabilmek veya işyeri açabilmek için o alanda meslekî eğitim görmüş olmak zorunluluğu getirilmiştir.

ALAN VE DAL PROGRAMLARI

I-YİYECEK-İÇECEK HİZMETLERİ ALANI

a- Mutfak Dalı
Bu program ile öğrencilere sektörün ihtiyacı olan otel ve diğer turistik tesislerin mutfakları ile kurum mutfakları alanında istihdam edilecek yabancı dil bilir nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için gerekli olan bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.
Öğrencilere hazırlık sınıfında yoğun olarak verilen yabancı dil öğretimi diğer sınıflarda da devam etmektedir.

Öğrenciler teorik eğitimle birlikte iki yıl işletmelerde uygulamalı eğitim görerek alanlarıyla ilgili iş ortamını tanırlar ve beceri kazanırlar.

Yabancı dil bilen bilgisayar kullanma becerisi kazanan Türk ve dünya mutfağı konusunda nitelikli meslek elemanı olarak yetişen öğrenciler geniş iş imkanına sahiptirler.

b- Servis Dalı
Otel ve diğer turistik tesislerin restoran ve kat hizmetlerinde servis elemanı olarak istihdam edilecek yabancı dil bilir nitelikli insan gücünün yetiştirilmesini amaçlayan bu programda öğrencilere hazırlık sınıfı ile birlikte diğer sınıflarda da yoğun bir yabancı dil öğretimi verilmektedir.

Öğrencilere hazırlık sınıfında yoğun olarak verilen yabancı dil öğretimi diğer sınıflarda da devam etmektedir.
Öğrenciler aldıkları teorik eğitimle birlikte işletmelerde iki yıl uygulamalı eğitim alarak iş ortamını tanırlar. Bilgisayar ve yabancı dil bilen nitelikli meslek elemanı olarak yetişirler.

II-KONAKLAMA HİZMETLERİ ALANI
a- Ön Büro Dalı
Bu programda öğrencilere sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli ön büro ve muhasebe elemanlarının yetiştirilmesine yönelik gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

Öğrencilere hazırlık sınıfı ile birlikte diğer sınıflarda da yoğun bir yabancı dil öğretimi verilmektedir.
Öğrenciler aldıkları teorik eğitimle birlikte okulda ve işletmelerde uygulamalı eğitimin sonucundaalanları ile ilgili iş ortamını tanır ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.

Bu alanda ihtiyaç duyulan nitelikli eleman sayısı ile yetişen eleman sayısı arasında büyük açık bulunmaktadır. Türkiye'nin turizm potansiyeli de dikkate alınacak olursa bu açığın daha da büyüyeceği bir gerçektir.

b- Kat Hizmetleri Dalı
Bu program ile öğrencilere otel ve diğer turistik tesislerin kat hizmetlerinde istihdam edilmek üzere yabancı dil bilir vasıflı insan gücünün yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

Öğrencilere hazırlık sınıfında yoğun olarak verilen yabancı dil öğretimi diğer sınıflarda da devam etmektedir.
Öğrenciler aldıkları teorik eğitimle birlikte okulda ve işletmelerde uygulamalı eğitimin sonucundaalanları ile ilgili iş ortamını tanır ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.
Yabancı dil bilen bilgisayar kullanma becerisi kazanan mezunlar alanlarında geniş iş imkânlarına sahiptirler.

c- Otel İşletmeciliği Dalı
Otel işletmeciliği turizm sektörünün tüm alanlarındaki hizmet yapılarını bilmeyi yönetmeyi ve denetlemeyi gerektirmektedir.

Bu program ile öğrencilere temel otel kavramı otelde yönetim ve organizasyon otellerde eleman ve verimlilik otel işletmelerinin çevre ile ilişkileri otel yönetimi ile personel arasındaki ilişkiler ve destek hizmetleri konularında bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.
Öğrencilere hazırlık sınıfında verilen yoğun yabancı dil öğretimi diğer sınıflarda da devam etmektedir.

Öğrenciler teorik eğitimle birlikte iki yıl işletmelerde uygulamalı eğitim görerek; bölümleri ile ilgili iş ortamını tanırlar ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.
Bu programdan mezun olan öğrenciler birer girişimci olarak özellikle otel işletmeciliği konularında yabancı dil bilir nitelikli bir eleman olarak yetiştirildiklerinden bu alandaki tesislerde görev alırlar.

d.Host ve Hosteslik Dalı
Bu program ile öğrencilere sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak yabancı dil bilir nitelikli servis ve ikram görevlilerinin kişisel ve meslekî özellikleri görevleri ulaştırma işletmelerinde yapılacak işlemlermüşteri ihtiyaçlarının belirlemesi ve hizmetin sunumu ulaştırma işletmelerine ait teknik bilgiler ulaşım araçlarında ikram şekilleri ve teknikleri konularını kapsayan bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

Öğrencilere hazırlık sınıfında verilen yoğun yabancı dil öğretimi diğer sınıflarda da devam etmektedir.

Öğrenciler teorik eğitimle birlikte iki yıl işletmelerde uygulamalı eğitim görerek; bölümleri ile ilgili iş ortamını tanırlar ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.
Bu programdan mezun olan öğrenciler yabancı dil bilir nitelikli bir elaman olarak özellikle ulaştırma sektöründe yer hostesi servis ve ikram elamanı olarak görev alırlar.

III-SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ ALANI
a- Seyahat Acenteciliği Dalı
Gelişen turizm hareketleri ile önemi her geçen gün daha da artan seyahat acentelerinde istihdam edilmek üzere sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine yönelik gerekli bilgi ve becerile kazandırılmaktadır.
Öğrencilere alanın gereği olarak hazırlık sınıfında yoğun olarak verilen yabancı dil öğretimi diğer sınıflarda da verilmektedir.

Öğrenciler teorik eğitimle birlikte iki yıl işletmelerde uygulamalı eğitim görerek bölümleri ile ilgili iş ortamını tanırlar ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.
Bilgisayar ve yabancı dil bilen nitelikli meslek elemanı olarak yetişen öğrenciler geniş iş imkânına sahiptirler.

b- Tur Operatörlüğü Dalı
Bu program ile öğrencilere seyahat işletmeleri seyahat acentelerinin turizm satışlarındaki yeri ve önemi seyahat acenteleri birlikleri ve faaliyetleri seyahat acentelerinde operasyon işlemleri seyahat acentelerinde fiyat ve dosyalama tur operatörlüğü paket tur müşteriye gözükmeyen hazırlıklar tur yönetiminin kişisel yanı özel hazırlık gerektiren olaylar yönetim sürecinin esasları tur operatörlerinin özellikleri ve görevleri konularında gerekli bilgi ve beceriler kazandırılarak sektörün ihtiyacı olan yabancı dil bilir nitelikli elemanlar yetiştirilmektedir.

Öğrencilere alanın gereği olarak hazırlık sınıfında yoğun olarak verilen yabancı dil öğretimi diğer sınıflarda da verilmektedir.

Öğrenciler teorik eğitimle birlikte iki yıl işletmelerde uygulamalı eğitim görerek bölümleri ile ilgili iş ortamını tanırlar ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.
Bilgisayar ve yabancı dil bilen nitelikli meslek elemanı olarak yetişen öğrenciler geniş iş imkânına sahiptirler.

c- Animatörlük Dalı
Bu program ile öğrencilere her geçen gün önemi daha da artan bu alanda sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

Öğrencilere alanın gereği olarak hazırlık sınıfında yoğun olarak verilen yabancı dil öğretimi diğer sınıflarda da verilmektedir.

Öğrenciler teorik eğitimle birlikte iki yıl işletmelerde uygulamalı eğitim görerek; bölümleri ile ilgili iş ortamını tanırlar ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.
Yabancı dil bilen nitelikli meslek elemanı olarak yetişen öğrenciler bu alanda geniş iş imkânına sahiptirler.


Alıntı

__________________

Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan,
Yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan,
Ne görebiliyorsun,Ne duyabiliyorsun.

"Hayret et! Çünkü hayrettir göğe açılan pencere.
Hayret ettim ve gördüm, bin ayet güldü yüzüme."
Asrevya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Asrevya
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 14:52