Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi konusu , Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi TARİHÇE Özel İtalyan Okulu, Anasınıfı ve İlkokul kısımları İtalyan Hükümeti’nin İmmacolata Concezione d’Ivrea’nın Sör Madre Luigia CANEGRATİ’nin teşebbüsleri ile, Sultan Abdülaziz’in verdiği Ferman’la 1870 yılında ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24.06.2013, 01:09   #1 (permalink)
Son/suz Söz,Öz/söz Olmalı!

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi
Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi
TARİHÇE

Özel İtalyan Okulu, Anasınıfı ve İlkokul kısımları İtalyan Hükümeti’nin İmmacolata Concezione d’Ivrea’nın Sör Madre Luigia CANEGRATİ’nin teşebbüsleri ile, Sultan Abdülaziz’in verdiği Ferman’la 1870 yılında açılmış ve İtalyan, Türk ve Yabancı uyruklu kız öğrenciler eğitim görmüştür.


Okul ilk açıldığında 80 öğrencisi ile Kumbaracı Yokuşu’ndaki binasında eğitim vermiştir. 1876 yılında okul daha büyük olan Suterazi Sokağı’ndaki binaya taşınmış ve eğitime burada devam etmiştir. 1882 yılında 350 öğrencisi ile, iki binadan oluşan bugünkü yerine geçmiştir.

Turnacıbaşı Sokağına veren bina eğitim – öğretim olarak; Faikpaşa Yokuşu Sokağına veren bina ise İtalyan Yetimhane olarak kullanılmaktaydı. Okulumuzun ayrıca uzakta oturan veya diğer şehirlerden gelen öğrenciler için Turnacıbaşı Sokağına veren binada da yatılı kısmı vardı.

Halen kullanılmakta olan bu iki binanın arka cepheleri ve bahçeleri ortak olup, ön cepheleri farklı sokaklara bakmaktadır.

Türk-İtalyan (1911-1912) ve I.Dünya (1915-1918) savaşları nedeniyle okul bir süre kapalı kalmıştır. 1919 yılında Orta Kısım açılmış ve İtalyanca bilmeyen öğrenciler için Orta Kısıma bağlı olarak bir de Hazırlık sınıfı açılmış ve okulun adı “Özel İtalyan Kız Ortaokulu” olarak değişmiştir. Okul aynı çatı altında Anasınıf, İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine eğitim vermiştir.

Cumhuriyet Dönemi

Lozan Antlaşması’nı bütünleyen ek mektuplarda İngiltere, Fransa ve İtalya’ya bağlı mevcut din eğitim, sağlık ve hayır kurumlarının varlığının kabul edileceği belirtiliyordu. Artık okulun eğitim düzeninde Cumhuriyet yasaları egemen olacaktır. 3 Mart 1924 tarihli “Tevhid-i Tedrisat Kanunu ” çerçevesinde kamuya açık yerlerde tüm dinsel simgeler kaldırıldı. 1935’te Sörler günlük yaşamda dinsel kisvelerini terk ederek sivil giysilere büründüler. 1937’de Okul Müdürü’nün yanına Türk Müdür Başyardımcısı atanma mecburiyeti geldi.

Okulumuzda daha önceleri İlkokul bölümüne Türk vatandaşı öğrenciler de kabul edilirken, bu durum 1937 yılından itibaren kanunen yasaklanmıştır. İlkokul sınıflarında halen sadece yabancı uyruklu öğrencilere eğitim verilmektedir.

1959 yılında Anasınıf ve İlkokul sınıfları karma olmuştur.Yatılı kısmı sadece kız öğrenciler için devam etmekte idi. Ancak yatılılık 1987 yılında kaldırılmıştır.

1967 yılında Ana ve İlkokul Kısımları’nın eğitimi, Yetimhane Binası’nda verilmeye başlanmıştır.

1996 yılında Ortaokul Kısımları’nın da karma olması nedeniyle okulun adı “Özel İtalyan Ortaokulu” olarak değişmiştir.

1998 yılında İlköğretimi sekiz yıla çıkartan yasanın yürürlüğe girmesiyle Ortaokul bölümü kademeli olarak kapatıldı.

2000/2001 Öğretim yılından itibaren M.E.B.’nın 11/08/2000 tarih 10629 sayılı izni ile okulumuz “Özel Beyoğlu İtalyan Lisesi” adı altında, bünyesinde Anasınıfı ve yabancı uyruklu öğrenciler için İlköğretim sınıfları da mevcut olmak kaydıyla, Lise’ye dönüşmüştür.

Okulumuz 2004/2005 Öğretim yılında İtalya’daki liselerle denklik belgesi almış ve adı “Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi” olarak değiştirilmiştir.

Okulumuzun amacı, Atatürk İlkeleri doğrultusunda, eğitimin diğer gerektirdiklerinin yanı sıra öğrencilerin, iyi bir birey, iyi bir insan ve iyi birer vatandaş olarak yetişmeleri sağlanmaktadır. Her öğrenci, gerek entelektüel olarak gerek kendini hayata hazırlayan bir olgunlaşma dönemi geçirmektedir.

Açık ve dinamik bir profesyonel hayatın temeli olarak, bireyin bilişsel ve davranışsal özerkliğini kazanması, gerek kültürel gerek bilimsel alanlarda başarılı olması için gereken destek verilmektedir.

Farklı kültürlerin karşılaştırılması, bireyi açık görüşlülüğe, uluslararası olmaya ve başkalarını negatif yönde değil, bilgi ve deneyim kazanmak adına bir zenginlik olarak görmeye yöneltmektedir. Bu gelecek yıllarda başta İtalya olmak üzere Avrupa ülkeleri ile politik, sosyal ve ekonomik alanda ilişki kurulmasını kolaylaştıracaktır. Bireyin zenginleşmesi ve olgunlaşması için bir kaynak olarak kişisel eğitimin yanı sıra, en dinamik çağını yaşayan öğrenci için bilimsel eğitim, gelişmeye devam eden kendi doğasını tanımaya yöneltmektedir.

Günümüzde eğitim süresi 1 Hazırlık 4 Lise olmak üzere 5 yıl olan okulda 2007 – 2008 öğretim yılında Anasınıf – İlkokul – Lise’de toplam 301 öğrenci eğitim görmektedir.

Bugüne kadar yüzlerce Türk ve yabancı uyruklu öğrenci okulumuzdan mezun olmuştur. Mezunlarımız her fırsatta, yıllar geçmiş olsa bile, aileleri ve çocukları ile beraber sevdikleri ve gençlik hatıraları ile dolu olan okullarını ziyarete gelirler.

VİZYONUMUZ – MİSYONUMUZ

Okulumuzda eğitimin diğer gerektirdiklerinin yanı sıra öğrencilerin, iyi bir birey, iyi bir insan ve iyi birer vatandaş olarak yetişmeleri sağlanmaktadır. Her öğrenci, gerek entelektüel olarak gerek kendini hayata hazırlayan bir olgunlaşma dönemi geçirmektedir.

Açık ve dinamik bir profesyonel hayatın temeli olarak, bireyin bilişsel ve davranışsal özerkliğini kazanması, gerek kültürel gerek bilimsel alanlarda başarılı olması için gereken destek verilmektedir.

Farklı kültürlerin karşılaştırılması, bireyi açık görüşlülüğe, uluslararası olmaya ve başkalarını negatif yönde değil, bilgi ve deneyim kazanmak adına bir zenginlik olarak görmeye yöneltmektedir. Bu gelecek yıllarda başta İtalya olmak üzere Avrupa ülkeleri ile politik, sosyal ve ekonomik alanda ilişki kurulmasını kolaylaştıracaktır. Bireyin zenginleşmesi ve olgunlaşması için bir kaynak olarak kişisel eğitimin yanı sıra, en dinamik çağını yaşayan öğrenci için bilimsel eğitim, gelişmeye devam eden kendi doğasını tanımaya yöneltmektedir.

Kişinin gelişimine katkıda bulunmak şunları ifade etmektedir:

her bireyin kendine özgü bir kişiliği olduğunu öğrenmek,
her özgürlüğün beraberinde bir sorumluluk getirdiğini anlamak,
gerçeklerle yüzleşerek insani temel değerler doğrultusunda bunları aşabilmek,
hayatın sürekli gelişimine ayak uydurabilmek ve kültürel açıdan hazırlanabilmek,
başka kültürler ile karşılaşarak ortak idealler ve değerler paylaşıldığında önyargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak,
din, dil ve kültür farklılığını bir zenginlik olarak görebilmek.
Bu açıdan okulumuz, eğitim ve öğretimi kaliteli hale getirmek amacıyla şu noktalara özel önem vermektedir:

kişiye;
huzurlu ve mutlu bir okul ortamı yaratmaya,
tanışma ve arkadaşlık ortamı oluşturmaya,
hayatı ve değerleri birleştirmeye.
Bu eğitim ve öğretim amaçlarını gerçekleştirebilmek için araçlarımız:

her öğrencinin, mümkünse kendi ortamında tanınması.
asağıdaki özelliklere sahip uygun bir okul ortamının yaratılması:
kendinin ve başkalarının saygısının artması,
öğretmenlerle ve sınıf gruplarında diyaloğun gelişmesi,
şahsi sorumluluğun gelişmesi,
pozitif grup deneyimi,
yorum ve mukayese kapasitesinin gelişimi,
farklı kültürlerle tanışma.
öğrencileri izleme ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilme sorumluluğuna sahip öğretmenler.
öğretmenler tarafından yerel kültürün öğrenilerek öğrencilerin daha iyi tanınması ve daha detaylı ama bütünsel bir öğretim.
aileler ile işbirliği: aileler çocukların öncelikli sorumlularıdır, bu nedenle okul ve ev arasında uyumsuzluk düşünülemez.
Türkiye’de yerleşik okulumuzun gereksinimleri ile İtalyan devleti tarafından öngörülen şartları bir uzlaşma platformunda kaynaştırmak
Öğrencilerin yaratıcı, anlatımsal, sosyal, kültürel kapasitelerini artırmak için Faaliyetlerimiz:

Bilgisayar dersleri,
İspanyolca dersleri (Lise 2 ‘den itibaren)
Hafif, klasik ve pop müziği koroları ve orkestraları,
Tiyatro aktiviteleri,
Okul içi ve dışında diğer okullarla spor karşılaşmaları,
Psikolojik danışmanlık hizmeti,
Uyuşturucu, sigara, Aids, hepatit, diyabet, cinsel eğitim konularında uzman kişiler tarafından verilen konferanslar,
Öğleden sonraları grup aktiviteleri, çalışma ve etüd için okulda kalabilme imkanı,
Galatasaray spor tesislerinde öğleden sonraları sportif aktivite (tenis, masa tenisi, basketbol, yüzme) yapabilme imkanı,
Kış aylarında dağ gezisi,
Kültürel aktiviteler: sineforum, konferanslar, konserler, rehberli müze ve şehir gezileri,
Türkiye’nin tarihi yerlerine geziler,
İtalyan ve Türk okulları ile kardeşlik,
İtalya’da okulda ve aile yanında konaklamalı yaz okulları.
Gerekli Bilgiler:

Adres:Turnacıbaşı sokak. No 20 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0 (212) 244 42 25 – 245 78 49 Fax: 0 (212) 293 25 77

ALINTI

__________________

Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan,
Yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan,
Ne görebiliyorsun,Ne duyabiliyorsun.

"Hayret et! Çünkü hayrettir göğe açılan pencere.
Hayret ettim ve gördüm, bin ayet güldü yüzüme."
Asrevya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Asrevya
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 03:47