Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Anadolu üniversitesi

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Anadolu üniversitesi konusu , Anadolu üniversitesi Anadolu Üniversitesi'nin temeli, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne dayanır. 1982 yılında YÖK Kanunu ile birlikte EİTİA, Anadolu Üniversitesi'ne dönüşmüştür. Kuruluş yılı: 6 Kasım 1958 ...


Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By KaRaqiZz

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 17.07.2013, 18:48   #1 (permalink)
BaHaRamaZaN

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Anadolu üniversitesiAnadolu üniversitesiAnadolu Üniversitesi'nin temeli, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne dayanır. 1982 yılında YÖK Kanunu ile birlikte EİTİA, Anadolu Üniversitesi'ne dönüşmüştür.

Kuruluş yılı: 6 Kasım 1958

Öğrenci Sayısı:
- Örgün Eğitim Öğrenci Sayısı:23.000 (önlisans + lisans)
- Lisans Üstü Öğrenci Sayısı: 1.800 (yüksek lisans+doktora)
- Açıköğretim Öğrenci Sayısı: 1.350.000

Akedemik Personel Sayısı: 2.900

Akademik birimler:
12 fakülte
5 enstitü
7 yüksekokul
4 meslek yüksekokulu
Tarihçesi

Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşmüştür. İlk dönemlerde, Yunusemre ve İkieylül olmak üzere iki kampüste faaliyet gösteren üniversitenin, Meşelik ve Bademlik kampüslerinde bulunan eğitim birimleri daha sonra Osmangazi Üniversitesi'ni oluşturmuştur.
Bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir’in merkezinde yer alan ve ana kampüs niteliğinde olan, Yunusemre Kampüsünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla idari birimler ve sosyal tesislerin önemli bir kısmı yer almaktadır. Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşen üniverite, kısa zamanda ülkenin ve dünyanın büyük üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır. 2010 yılında yapılan webometrik sıralamada, Türkiye'de 6. dünya üniversiteleri arasında 911. sırada yer almaktadır.[2] İlk binde bulunan 8 üniversitenin 4'ü Ankara, 3'ü İstanbul, biri ise Eskişehir'dedir.
Bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir'in merkezinde yer alan ve ana kampüs niteliğinde olan, Yunusemre Kampüsünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla idari birimler ve sosyal tesislerin önemli bir kısmı yer almaktadır.
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mühendislik Mimarlık Fakültesinin bulunduğu 2 Eylül Kampüsü ise kent merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Anadolu Havaalanı da bu kampüstedir.
Bunun yanında Porsuk Meslek Yüksek Okulu, yine şehir merkezinde; Bilecik Meslek Yüksekokulu, Bilecik Gülümbe Kampüsünde; Bozüyük Meslek Yüksekokulu ise ilçe merkezindeki kendi binalarında eğitim vermektedirler.
Kuruluş Tarihi: 6 Kasım 1958 Enstitü Sayısı: 9
Öğrenim Dili: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca Araştırma Merkezi Sayısı: 27
Üniversite Türü: Devlet Öğretim Elemanı Sayısı: 1.800
Fakülte Sayısı: 12 Örgün Eğitim Öğrenci Sayısı: 22.300
Devlet Konservatuvarı Sayısı: 1 Lisans Üstü Öğrenci Sayısı: 2.200
Yüksekokul Sayısı: 6 Açıköğretim Öğrenci Sayısı: 1.350.000
Meslek Yüksekokulu Sayısı: 4
Edebiyat Fakültesi, 1993 yılındaki yeniden yapılanma sonucunda 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. 1982 sonrasında ülkemizde Edebiyat Fakültesi adıyla kurulan tek fakültedir. Tarih, Sosyoloji, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümleriyle eğitime başlamıştır. İlk iki yıl örgün ve ekstern öğrenciye hizmet vermiştir. 1998-1999 öğretim yılında, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü, Sanat Tarihi Bölümü ve Arkeoloji Bölümü olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Daha sonra 1999-2000 ders yılında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2007-2008 ders yılı içinde de Felsefe Bölümü açılmıştır. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Diğer bölüm öğrencileri de, isteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Sınıfına bir yıl devam edebilmektedir. Fakültenin amacı; kendi kültürel değerlerimizi aklın, bilimin yol göstericiliğinde ortaya çıkarmak, onları korumak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bunun yanında kendisiyle barışık, çağdaş dünyayı algılayan, geleceğimizin güvencesi olan gençleri iyi birer Arkeoloji, Felsefe, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı uzmanı olarak yetiştirmektir. Mezunlar, başta öğretmenlik olmak üzere kamuda ve özel sektörde iş bulma olanağına sahiptir.

Bağlı Birimler

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mühendislik Mimarlık Fakültesinin bulunduğu 2 Eylül Kampüsü ise kent merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Anadolu Havaalanı da bu kampüstedir.
Bunun yanında Porsuk Meslek Yüksekokulu, yine şehir merkezinde; Bilecik Meslek Yüksekokulu, Bilecik Gülümbe Kampüsünde; Bozüyük Meslek Yüksekokulu ise ilçe merkezindeki kendi binalarında eğitim vermektedirler.
Anadolu Üniversitesi, üçü uzaktan öğretim sistemi uygulayan 12 fakültesi, 6 yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 4 meslek yüksekokulu, 9 enstitüsü, 27 araştırma ve uygulama merkezi ile 15 araştırma-geliştirme-uygulama birimiyle evrensel üniversite değerlerine sahip Türk yükseköğretiminde ilklere imza atmış bir üniversitedir.
Bu ilklerin başında, uzaktan öğretim sistemini hayata geçirmenin başarısı gelmektedir. Bugün uzaktan öğretim yapan üç fakültenin toplam öğrenci sayısı 1 milyonun üstündedir. Bu sistemin geliştirilmesinde gösterilen başarı, birçok ülke tarafından örnek alınmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÜ AÖF)

Dersleri kitle iletişim araçları (internet, radyo, televizyon) ile ve çeşitli şehirlerdeki akademik danışmanlık merkezleri tarafından verilen, sınavları yılda 3 kez (vize, final, bütünleme) yapılan, Anadolu Üniversitesi'nin başlattığı bir uzaktan eğitim projesidir. AÖF diplomalarının örgün eğitimle alınan diğer üniversite diplomalarından hiçbir hak eksiği yoktur. AÖF ders kitapları çok düzenli ve kolay anlaşılabilir bir dille yazılmıştır. AÖF e-öğrenme portali yoluyla yayımlanan mp3 dinlemeleri, video dersleri, etkileşimli sunumlar, deneme sınavları vb sayesinde bilginin öğrencilere yayılımı oldukça kolaylaşmış, zaman ve zeminden bağımsız bir hale gelmiş ve üniversite eğitimi çok modern ve etkileyici yeni bir boyuta taşınmıştır. Ayrıca, TRT-Anadolu Üniversitesi işbirliği ile yeni açılan TRT Okul kanalı ile günde 12 saat olmak üzere dersler ulusal TV'lerde de yayınlanmaya başlamıştır. Bu olağanüstü ve çok değerli bilim yuvamızın sınavlarının merkezi yöntemle yapılması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin tümüyle elektromekanik olması sayesinde, öğrenci bilgisinin ölçümü, örgün eğitime göre çok daha objektif ve standart olabilmektedir. Bu sayede, iyi bir derece ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ni bitirebilen bir öğrencinin bilgi ve farkındalık düzeyinin birçok örgün kurumun mezun öğrencilerinden çok daha iyi olabildiği artık piyasada ve iş yaşamında çok iyi bilinen bir olgu haline gelmiştir. Açıköğretim Fakültesinin uluslararası standartlara ve Bologna Kriterleri'ne uygun bir şekilde, okunan tüm dersleri, alınan notları ve kazanılan ders kredilerini bildiren, Türkçe/İngilizce bir diploma eki vermesi sayesinde AÖF mezunlarının uluslararası üniversitelerde master ve doktora programlarına kabul edilmesi de çok kolaylaşmıştır.
Anadolu Üniversitesi AÖF bünyesinde 2 yıllık ve 4 yıllık çok sayıda açıköğretim bölümleri mevcuttur (Sosyoloji, Felsefe, İşletme, İktisat, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Radyo-TV, Türk Dili ve Edebiyatı, Okul Öncesi Öğretmenliği vs). Günümüzde artık, kaymakam, idari hakim, müfettiş ve diğer A grubu devlet memurluğu kadrolarında görev yapan ve ayrıca özel sektörde bankacılık, turizm, sanayi, reklamcılık, basın-yayın, televizyon, sinema, fotoğrafçılık ve diğer pek çok dalda çalışmakta olan sayısız AÖF mezunu vardır. AÖF mezunu üniversite öğretim üyelerinin sayısı ise her geçen gün daha da artmaktadır. Çağımızın insan odaklı iş ve kişisel gelişim anlayışı ve internetin sağladığı geniş teknolojik olanakların da alabildiğine iyi kullanılması sayesinde Açıköğretim Fakültesinin değeri gün geçtikçe daha da yükselmektedir. Kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı ve gösterdiği pozitif bilim yolunda ilerleyen Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin ülkemizin yeni bir modern köy enstitüsü projesi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Altyapı

Anadolu Üniversitesi, en son teknolojik olanaklarla donatılmış bölümlerinde, her biri alanında en iyisi olmak için çalışan ve tüm zamanını öğrencileriyle paylaşan geniş öğretim kadrosuyla öğrencilerini, yaratıcı ve dinamik eğitim ortamları içinde geleceğin en iyileri olarak hazırlamak için çalışmaktadır.
Olayların uzağında güvenli ve çağdaş kampüslerde bir öğrenci için gerekli olan her olanak bulunmaktadır. Öğrenciler, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerle eşzamanlı olarak sinema, tiyatro, konser ve sergi salonlarımızda kültürel ve sanatsal etkinlikleri kolayca izleyebilme, sanatçılarla yapılan söyleşilere katılabilme, kampüslerde bulunan yarı olimpik yüzme havuzunda, uluslararası standartlarda yapılmış spor salonlarında, tenis kortlarında, yeşil sahalarda her tür sporu yapabilme olanağını bulurken, boş zamanlarını da en iyi şekilde değerlendirebilmektedir.


Üniversite Hakkında
Anadolu Üniversitesi 1958 yılında Eskişehir’de kurulmuştur. Bünyesinde 12 fakülte, 1 devlet konservatuarı, 6 yüksekokul, 3 myo, 9 enstitü, 2000′e yakın akademisyen bulunmaktadır. Eğitim dili Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca’dır. Üniversitede hem Erasmus, hem Farabi değişim programı hem de çift anadal ve yandal programı uygulanmaktadır. Erasmus çerçevesinde 324 avrupa üniversitesiyle 662 değişim anlaşması bulunmaktadır.


Burslar
Örgün bölümlerde okuyan başarılı fakat maddi durumu yetersiz öğrencilere, karşılıksız barınma ve beslenme yardımı yapılmaktadır.


Yurtlar
Birçok özel öğrenci yurdu ile Yunus Emre Kampüsünde YURTKUR’a ait 6500 yatak kapasiteli öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler barınma konusunda apart daire seçeneklerinden de yaralanabilmektedir.


Kampüste Yaşam
Tiyatro, konser ve sergi salonları, yarı olimpik yüzme havuzu, uluslararası standartlarda spor salonları ve sosyal tesisler ile öğrenciler, kampüs dışına çıkmadan her ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilmektedir.


Neden AÜ?
Anadolu Üniversitesinde, her türlü altyapısı tamamlanmış, çağdaş teknolojik olanaklara sahip, demokratik bir ortamda öğrenci odaklı eğitim verilmekte; öğrenciler, uluslararası ölçütlerde katılımcı bir anlayışla sosyal ve kültürel etkinliklerin içinde yer alarak kendilerini ifade etme olanağı bulmaktadır. Anadolu Üniversitesi, yaşam boyu öğrenme vizyonunu benimseyerek; evrensel düzedeki eğitim, öğretim ve araştırmalarıyla; bilgiyi üretmek, paylaşmak ve kullanmak amacıyla; çevre, ülke ve dünya insanının yaşam formu ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalara katkıda bulunmaktadır.

idealist beğendi.
__________________
Aşk der ki sana: Yolumdaysan başım feda yoluna; ama bil ki senin de başını isterim yoluma. Kahır, kapris gelecekse senden amenna! Ama ayağına diken batarsa yolumda ah edip vahlanma!...
Aşk bilek gücü değil “YÜREKTİR”! Yüreğin yetmiyorsa düşme yollara!…
KaRaqiZz isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
idealist, Jineps
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 04:13