Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Artvin Çoruh Üniversitesi

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Artvin Çoruh Üniversitesi konusu , Artvin Çoruh Üniversitesi 17 Mayıs 2007 tarihinde kurulan Artvin Çoruh Üniversitesi, kurulduğu günden itibaren hızlı bir gelişim ve değişim süreci içerisine girmiştir. 2013 yılı itibariyle Artvin Çoruh Üniversitesi’nin mevcut durumu ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 07.01.2014, 09:47   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Artvin Çoruh ÜniversitesiArtvin Çoruh Üniversitesi


17 Mayıs 2007 tarihinde kurulan Artvin Çoruh Üniversitesi, kurulduğu günden itibaren hızlı bir gelişim ve değişim süreci içerisine girmiştir. 2013 yılı itibariyle Artvin Çoruh Üniversitesi’nin mevcut durumu aşağıda özetlenmiştir.

Yerleşkeler

Artvin Çoruh Üniversitesi eğitim, araştırma ve sosyal-kültürel donatıları, Artvin kent merkezinde birbirinden yaklaşık 3 km uzaklıktaki iki ana yerleşke olan Şehir ve Seyitler Yerleşkeleri üzerinde planlanmıştır.

*Seyitler Yerleşkesi

Şehirden yaklaşık 3 km. uzaklıkta, 187 dönüm arazi üzerine kurulan Seyitler Yerleşkesi’nde inşa edilen Ana Hizmet Binasında halen Rektörlük, Rektörlüğe bağlı bazı birimler ile Orman Fakültesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü yer almaktadır.
2011 yılında yapımı tamamlanan ve eğitim hizmetine açılan iki eğitim bloğunda ise Fen Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi ile Sosyal Bilimler Enstitüsü yer almaktadır.
2011 yılı içerisinde hizmete açılan, Üniversitemizde bilim ve eğitim faaliyetlerinin daha modern ve rahat ortamda yapılmasına olanak tanıyan Merkezi Araştırma Laboratuarı, Üniversitemizin araştırma-geliştirme işlevinin yanında, ilimizin ihtiyaçlarına yönelik analiz ve deneylerin yapılmasına da katkıda bulunacaktır.

Bu yerleşkede bulunan “Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Merkezi”; Üniversitemiz öğrencilerinin ve personelinin okuma, dinlenme, alış-veriş, beslenme ve sağlık gereksinimlerini karşılamak amacıyla, sinema, seminer salonu, sergi salonu, kitap satış bürosu, banka, kuaför, öğrenci ve personel yemekhanesi, mediko-sosyal odaları, eczane, acil servis vb. tesisleri barındırmak üzere hizmete açılmıştır.
Yine Seyitler Yerleşkesi'nde 2011 yılı içerisinde hizmete açılan Kapalı Spor Salonu, yaklaşık 3.500 m2 kapalı alana sahip olup, 900 kişilik seyirci kapasitesi ile spor etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.
Doğa ile iç içe olan Seyitler Yerleşkesi, çevre düzenleme çalışmalarının ve sosyal donatıların da tamamlanması ile öğrencilerin ihtiyaç duyacağı her türlü tesisi bünyesinde barındıracaktır.

*Şehir Yerleşkesi

Çoruh Nehri’nin kenarında, 70 dönüm arazi üzerine kurulan Şehir Yerleşkesi’nde ise, halen Sağlık Yüksekokulu ve Artvin Meslek Yüksekokulu eğitim hizmeti vermektedir. Daha önce Seyitler Yerleşkesinde eğitim veren Eğitim Fakültesi de 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Şehir Yerleşkesi'ndeki binasında eğitim hizmetini sunmaya başlamıştır.
Sayın A. Nihat GÖKYİĞİT’in inşası için 3.000.000 TL nakdi bağışta bulunduğu “Kongre ve Kültür Merkezi” hizmete açılmış olup Merkez, eğitim faaliyetlerinin yanısıra akademik, sosyal ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.
Yapımı devam eden yeni eğitim binaları ve sosyal donatıların tamamlanması ile birlikte Şehir Yerleşkesi de öğrencilerimizin huzur içinde eğitim-öğretim çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri bir ortama kavuşacaktır.

*Hopa Yerleşkesi

Hopa ilçesinde kurulan Hopa Yerleşkesinde Hopa İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Hopa Meslek Yüksekokulu eğitim hizmeti vermektedir. Hopa Meslek Yüksekokulu 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Hopa İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile birlikte yen eğitim binasında eğitim hizmetlerini sürdürmektedir.
Üniversitemizin ana yerleşkeleri dışında kalan birimlerinden, Arhavi Meslek Yüksekokulu Arhavi ilçesinde geçici olarak kendisine tahsis edilen eğitim binasında Yusufeli Meslek Yüksekokulu ise Yusufeli ilçesinde kendisine ait eğitim binasında eğitim hizmeti vermektedir.

Eğitim-Öğretim

Üniversitemizde farklı akademik birimlerde (meslek yüksekokulu, yüksekokul, fakülte, enstitü) ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim programları uygulanmaktadır. Bir akademik yıl, her biri 14 haftadan oluşan Güz ve Bahar yarıyılından oluşmaktadır. Yarıyıl eğitimi yapılan Enstitü, Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarındaki öğrenciler her ders yılı ya da yarıyıl başında, akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde katkı paylarını yatırıp danışmanlarının gözetiminde ders yazılımlarını kendileri yaparak kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Artvin Çoruh Üniversitesi’nde derslere devam zorunluluğu vardır. Uygulamalı derslerin % 20’sinden, teorik derslerin % 30’undan fazlasına katılmayan öğrenciler devam zorunluluğunu yerine getirmemiş sayılır ve o dersin dönem sonu sınavına katılamazlar.
Ayrıca öğrencilerin yetenek, bilgi ve becerilerini geliştirmek için 2010 yılında kurulan Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARTSEM) bünyesinde Genel İngilizce, Arapça ve KPDS/ÜDS Hazırlık Kursu gibi yabancı dil ağırlıklı kursların yanı sıra Piyano Kursu, AutoCAD Kursu ve 3DMax Modelleme Kursu gibi sanat eğitimi ve teknik eğitim içerikli kurslar da düzenlenmektedir.
Üniversitemize yeni kayıt olan öğrencilere okuyacağı bölümü/ anabilim dalını/ programı ve üniversiteyi genel olarak tanıtmak ve yeni ortama alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla akademik birimlerimizce Oryantasyon (Uyum) Programı uygulanmaktadır. Üniversitemizde yaz okulu ve İngilizce hazırlık sınıfı uygulaması bulunmamaktadır.

Sağlık Hizmetleri

Üniversitemiz bünyesinde herhangi bir sağlık birimi bulunmadığından, Artvin İl Merkezindeki Üniversitemiz öğrencileri ile personeli ve yakınları ildeki Sağlık Ocakları ve Artvin Devlet Hastanesi hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Üniversitemiz sağlık hizmetlerinden hastaneler tarafından verilen reçetelerde belirtilen ilaç bedellerinin % 90’ı ve hastane masraflarının tümü Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır.

Beslenme -Barınma Hizmetleri

Üniversitemiz bünyesinde bulunan yemekhanelerde öğle yemekleri verilmektedir. Yemekler, öğrencilerin dengeli beslenmeleri amacıyla kaliteli ve ucuz olup, dört çeşittir. Ayrıca her birimde öğrenci kantinleri mevcut olup, alternatif beslenme imkânları sunulmaktadırlar.
Artvin İlinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde faaliyet gösteren 328 öğrenci (erkek) kapasiteli, 338 öğrenci (kız) kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Seyitler Yerleşkesi yakınında yapımı tamamlanan 500 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu, 2011-2012 eğitim-öğretim yılının başında öğrencilere barınma hizmeti vermeye başlamıştır. Artvin’de özel yurtlar da faaliyet göstermektedir.

Bilgisayar ve İnternet Hizmetleri

Üniversitemiz 20 GBit hızında Metro Ethernet ile ULAKBİM üzerinden internete bağlanmıştır. Tüm birimler tek bir merkez üzerinden internete ulaşmaktadırlar. Aynı binada hem kablolu hem de kablosuz ağ sistemi kurulmuştur. Öğrencilerimizin gerek bilgisayar eğitimi, gerekse internet hizmetlerini alabilmeleri için 6 adet bilgisayar laboratuarı hazırlanmıştır. Bu laboratuarlarda toplam 160 adet bilgisayar bulunmaktadır. Ayrıca gerek öğrencilerimizin diğer üniversitelerden ders alabilmeleri, gerekse diğer üniversitelerdeki öğrencilerin üniversitemizden ders alabilmeleri için YÖK öncülüğünde 1 adet Uzaktan Eğitim Sınıfı oluşturulmuştur. Söz konusu sınıf 40 öğrenciye kadar hizmet verebilmektedir.

Ulaşım

Artvin İl merkezindeki yerleşkelerde ulaşım Artvin Belediyesi dolmuşları ile sağlanmaktadır. Dolmuş seferleri sürekli olup, öğrencilerimizin ihtiyaç duyacağı alanlara ulaşım doğrudan veya aktarmalı olarak sağlanmaktadır.

Burs

Ekonomik durumu zayıf ve başarılı öğrencilere Artvin Yüksek Öğrenimi Destekleme Derneği tarafından burs verilmektedir. Nihat Gökyiğit Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı tarafından da öğrencilerimize burs sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin Üniversitemizde yarı zamanlı çalışarak, sosyal hayatta başarılı olmaları ve bütçelerine ekonomik katkıda bulunabilmeleri mümkündür. Kütüphane, bilgisayar salonları, kültür ve kongre merkezleri, sağlık, sosyal ve spor tesisleri, laboratuarlar, Rektörlük, sera ve çevre düzenleme, dış ilişkiler ile bazı akademik ve idari birimlerde sigortalı çalışabilmektedirler. Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca ihtiyaç sahibi öğrencilere beslenme yardımı da yapılmaktadır.

__________________
all the best.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
YeşiL6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
Miel, YeşiL6
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 14:22