Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Spor Dünyası > Voleybol


Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada

Voleybol kategorisinde açılmış olan Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada konusu , ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 08.09.2012, 15:09   #11 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey BuradaVoleybolda sporu nasıl oynanır?

Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır. Amaç, sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafın sahasına düşürerek puan kazanmaktır.

Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur. Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir. Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir.

Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar. Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır. Maç 5 setten oluşur.

25 puana, en az iki farkla olmak üzere ilk ulaşan seti kazanır. Beşinci set 15 puan üzerinden oynanır. En az iki farklı sonuç burada da gereklidir. "Libero" defansif bir oyuncudur. Defansta istediği yerde oynayabilir. Ön tarafa geçemez, blok yapamaz, servis atamaz.

Forması takım arkadaşlarından farklı renktedir. Takım koçları saha kenarından takımlarına direktifler vermekte serbesttir. Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır. Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir.

Blok, top fileyi geçmeden yapılmalıdır. Blok sayı olarak sayılamaz. Voleybol sahası 18 m x 9 mboyutlarındadır. Tam ortasından bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Fileden 3 metre geriye olan kısım atak alanıdır.

Voleybolda topla yapılan teknik hareketler

Voleybolda, sporcuların maç sırasında yaptıkları teknik hareketleri başarıyla uygulayabilmeleri için saha içersinde duruş pozisyonlarının doğruluğu çok önemlidir. Üç çeşit pozisyon vardır.

a) Yüksek pozisyon

b) Orta pozisyon

c) Alçak pozisyon

Voleybolda müsabaka sırasında sporcuların kullandıkları temel hareketler ise şıınlardır:

a) Pas

b) Manşet

c) Servis

d) Smaç

e) Blok

Voleybolda pas

Voleybol sporunda önemli bir teknik harekettir. Voleybolun en etkileyici ve en arzulanan hareketi olan smaç bile pasın başarısı ile değer kazanır. Pas, voleybol sporunda tamamen uzmanlık isteyen ve üzerinde çok çalışıması gereken bir harekettir. Bunun sebebi topun havaya atılması değil, isteğe göre belirli bir yere ve istenilen yüksekliğe atılmasıdır.

Pas Çeşitleri:

1) Pasın yönüne göre:

a) Öne pas
b) Gcriye pas

2) Pasıtı seviyesinc göre:

a) Yüksek pas
b) Yatık pas

3) Sıçrayarak pas:

a) Öne sıçrayarak pas
b) Geriyc sıçrayarak pas

1) Pasın Yönüne göre:

a) One Pas: Pasörün sahanın her yerinden smaçörlere yüzü dönük şekilde attı~ı pastır.

b) Geriye Pas: Pasörün arkasından hücum yapacak olan smaçöre attı`ı pastır.

2) Pasın Seviyesine Göre:

a) Yüksek Pas: Blok üzerinden vurabilen uzun boylu veya çok sıçrayabilen smaçörlere atılacak pastır. Atılış şekillerine göre dörde ayrılır.

1) Kule pas

2) Yüksek pas

3) Orta pas

4) Açık pas

b) Yatık Pas: Oyunu süratlendirmek ve rakip blok disipliniııi bozmak amacıyla atılan pastır. Şöyle sınıflandırılır:

1) Jet Pas

a) Normal jet
b) Bombeli jet
c) Kurşun jet
d) Yarım jet

2) Kurşun pas

a) Uzak kurşun
b) Yakın kurşun

3) Kaydırarak pas

4) Kısa pas

a) Yüksek kısa
b) Erken kısa
c) Ölü kısa

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 08.09.2012, 15:09   #12 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada

3) Sıçrayarak Pas: Rakip takımda blok yapan oyuncuları şaşırtmak, onları tereddüte düşürüp hücum eden smaçörlere rahat top kullanma imkânı vermek amacıyla kullanılır. Öne ve geriye sıçrayarak yapılır.

Voleybolda pasörlük

Voleybol takımında en önemli mevkii pasörlüktür. Maç yapan iki takım arasındaki pasörlerin farkı bile müsabakanın neticesini değiştirebilir.

Pasörler takımların oyun kurucu elemanlarıdır. Yapılacak her hücumun hazırlığı pasörlerin kararı ve attıkları pasla gerçekleştirilir.

Bu derece önemli bir mevkide görev yapabilecek pasörün bazı nitelikleri olmalıdır. Bunlar sırasıyla:

1) Mücadelecilik

2) Zihinsel çabukluk

3) Anında harekete geçebilme yeteneği

4) Sürekli hareketlilik

5) Serinkanlılık

6) Dayanıklılık

Pasörlük yeteneği ve özellikleri böyle çok olunca bu yeteneklere sahip oyuncuların eğitimi de oldukça zordur.

Voleybolda manşet

Voleybol sporunda manşet, önemli teknik hareketlerden biridir. Voleybol müsabakasında karşıdan gelen topların pasöre iletilmesi sırasında kullanılan bu hareket, başarılı yapılırsa servis karşılama ve savunma sırasında pasörü rahatlatır, takımın başarılı hücum yapma olanağını sağlar. Takımların oyun tempolarını manşetle ayarladıkları görülmektedir. İki çeşit manşet vardır:

1) Yüksek Manşet: Maçın oyun temposunun yavaşlatılması, oyunun rolantiye alınması istendiğinde kullanılır.

2) Yatık ve Kurşun Manşet: Temponun hızlandırılması için kullanılan bir tekniktir. Karşıdan gelen servisin pasöre çabuk iletilmesi amacıyla kullanılır.

Manşetin Teknik Gelişimi:

a) Hazırlık pozisyonu
b) Ayaklar üzerinde kayarak hareket etme
c) Vuruş öncesi pozisyon
d) Vuruş
e) Vuruş sonrası takip pozisyonu

Yer müdafası (Savunma): Voleybol müsabakası sırasında, seyircilerin seyretmekten zevk aldıkları bir başka hareket de vurulan çok bir smaçın müdafa tarafından çıkamasıdır. Topun karşılıklı gidip gelir seyirciye doyumsuz bir heyecan ve ancak sporcuları da yorar.

Müdafa sistemleri; arka orta içerde ve arka dışarda olmak üzere iki şekilde uygulanır.

Dublajlar: Voleybolda gösterişsiz ve oyların çalışmasını yaparken çok dıkları bir harekettir. İki şekilde uygulanır:

a) Hücum Dublajı: Takım halinde yapılan bir hücum sırasında, rakip bloktan dönme ihtimaline karşı, topun tekrar kazanılıp hücum yapabilmek amacıyla kullanılan, alçak pozisyondaki manşet vuruşudur.

b) Müdafa Dublajı: Rakibin yaptığı bir hücumda blok yapan oyuncuların arkasında alçak pozisyonda yapılan manşet vuruşudur. Servis ya da sayı kaybının önlenmesinde etkendir.

Takımın yaptığı hücum süratine göre ikiye ayrılır:

1) Erken Dublaj: Yatık pasla süratli hücumlar yapıldığında kullanılır.
2) Geç Dublaj: Normal ve yüksek pasla yapılan hücumlar sırasında kullanılır.

Fileye gelen topların alınması: Voleybolda yanlış alınan bir manşet vuruşunun fileye gitmesi durumunda, takımın aleyhine olabilecek hatanın düzeltilmesi amacıyla yapılır. Mutlaka çalışılması gereken bir hareket olup, topun fileye gelmesi sırasında sporcunun yapacağı ilk şey, topun filenin hangi tarafına geldiğini tespit etmesidir.

Top filenin üç bölümüne gelebilir ve şöyle çıkartılır:

1) Top filenin bantına yakın gelirse hemen aşağıya kayar. Sporcuların bu topu erken dublaj hareketi gibi çabuk girerek çıkartmaları gerekir.

2) Top filenin ortasına çarparsa açığa düşer, alçak manşet pozisyonunda bir metre kadar filenin önüne yaklaşan sporcu, bu topu çıkartabilir.

3) Top filenin alt kısmına düşerse bir an filede kalıp dışarı düşer, geç dublaj hareketi yapan bir sporcu bu topu çıkartabilir.

Voleybolda yer hareketleri: Voleybol müsabakası sırasında savunma yapan takım oyuncularının, topun çıkartılmasında çaresiz kaldıkları durumlarda kullandıkları hareketlerdir. Biraz da artistik olan bu hareketler, iyi bir voleybol takımında çok az kullanılır. Çünkü yere düşmeden ve atlamadan topa müdahale etmek, takımların ayak çabukluğu için önemli bir değerlendimıedir.

Yer hareketleri üç çeşittir:

1) Yana ters takla (sağa, Bola)
2) Plonjon
3) Burgu

Bütün bu hareketlerde amaç topun yere değmeden çıkartılmasıdır.

Voleybolda servis

Bazı başka sporlarda olduğu gibi voleybolda da servis oyunu başlatan vuruştur. Servis atışı sırasında etkili olabilmek için uzun servis antrenmanları yapmak gerekir. Takımların sayı alabilmeleri için önemli bir etken olan servis aynı zamanda sayı almanın da en kestirme yoludur.

Atılış şekillerine göre servisler ikiye ayrılır:

a) Alttan atılan servisler,

1) Onden atılan servisler
2) Yandan atılan servisler

b) Üstten atılan servisler,

1) Tenis servis
2) Amerikan servis
3) Balans servis
4) Kelebek servis
5) Japon servis
6) Smaç servis

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 08.09.2012, 15:10   #13 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada

Taktik Servis Atma: Voleybol müsabakasında taktik servisin önemi çok büyüktür. Oyuncular servisten direkt sayı alabilmek için, servisi kötü manşet olan rakip oyuncuya veya rakibin boş alanlarına alma çalışmaları yaparlar. Bu tür servisler rakip takımın servis karşılama disiplinini bozar. Servis karşılama dizilişinde olan bir takımın önüne atılan bir kısa servis (Kesik Servis) veya gerisine atılan uzun servis (Derin Servis) takımin manşetlerini bozar.

Servis Karşılama: Etkili hücum yapmak isteyen takımların en önemli özelliklerinden biri hatasız servis karşılama olmalıdır. Karşıdan gelen etkili servislerin, pasör yerine doğru çıkartılması, antrenmanlarda uzun süren servis karşılama çalışmaları ile mümkün olur. Takımlar müsabaka sırasında birbirlerinin servis karşılamalarını bozmak için etkili servis alma yarısına girerler.

Smaç: Voleybolda etkili bir hücum silahıdır. Günümüz voleybolunda çeşitli hücum şekillerinin yaratılmış olmasının başlıca sebebi, etkili bir smaç vurmaktır. Çağdaş voleybolda sporcular artık sahanın her yerinden smaç vurabiliyorlar. Ön hat oyuncularının file önünde vurdukları smaçların yanında, arkada oynayan oyuncuların da bulundukları yerden sıçrayarak smaç vurmaları bu hareketin önemini kanıtlamaktadır.Voleybolda hücum şekilleri

Voleybolda bir hücum anında smaçörlerin rakip blok karşısında rahat top kullanabilmeleri için çeşitli hücumlar üretilmiştir.

Bunlar harekette görev alan oyuncu sırasına göre ikiye ayrılırlar:

A) İkili girişler

B) Üçlü girişler

A) İkili girişler:

1) Paralel romen
2) Çapraz romen
3) Vagon
4) Asansör
5) Boş top
6) Kurşeın kısa
7) Kaydırak kısa
Kurşun, arkaya kısa
9) Ters paralel romen
10) Ters çapraz romen
11) Yarma
12) Arkaya tck adım

B) Uçlü girişler: Yukarıda belirtilen ikili girişlere katılan oyuncularııı arasına bir başka oyuncunun da ilave olmasıyla yapılan hücumlardır. Bütün bu hücümların amacı rakip takımda blok takip etmekle görevli oyuncuları şaşırtarak güzel, göze hoş gelcn smaçlar vurmaktır.

Blok: Blok, voleybola ilk zamanlar smaça karşı bir savunına çaresi olarak girmiştir. Ancak günümüzde takımlar blok hareketini sayı almak amacıyla kullanıyorlar. Antrenörler müsabaka sırasında bloktan sayı alabilmek için oyuncu değiştirmesi yapıyorlar, uzun zaman harcayarak blok yapmakta görevlendirecekleri oyuncular yeliştiriyorlar.

Bütün bunların nedeni voleybol müsabakası sırasında servis atan takımın, servis karşılayacak olan rakibin manşette hata yapmasını beklemeden blok yaparak sayı alma şanslarının olmasıdır.

Yapılış şekillerine göre iki çeşit blok vardır: a) Pasif blök b) Aktif blok

a) Pasif Blok: Genelde yüksek smaç vuran smaçörlere karşı, blokçuların ellerini uzanabildikleri kadar yukarıya kaldırmaları şeklinde yapılır.

b) Aktif Blok: Hızlı hücumlar ve fileden açık pasta yapılan hücumlar karşısında kullanılır, blok yapan oyuncunun ellerini filenin üzerindcn içeri sokmasıyla yapılır.

Bloka katılan oyuncu sayısına göre üç çeşit blok vardır.

1) Tekli blok
2) İkili blok
3) Üçlü blok (grup blok)Voleybolda sistemler

Voleybolda sistem belirlemede iki esas, antrenörler tarafından göz önüne alınır.

Bunlar:

1) Elde bulunan oyıınculara göre uygulanacak sistem

2) Önceden düşünıülen, uygulanması planlanan sisteme göre oyuncu tespiti

Bu sistemlerde oyuncular görev yerlerine göre şöyle sınıflandırılırlar:

a) Pasör

b) Smaçör

c) Sımaçör pasör

Smaçör ve smaçör pasörlerin her ikisinin de hücum elemanı olduğunu kabul ettiğimizde, sistemlerin oluşmasında smaçör ve pasör olarak iki görev adamı belirlenir.

Bu oyuncuların sahada bulunan takımdaki sayılarına göre sistemler şöyle adlandırılırlar.

a) 3-3 (3 pasör, 3 smaçörj

b) 4-2 (2 pasör, 4 smaçör)

c) 5-1 (1 pasör, 5 smaçör)

d) 6-0 (4-2 gibi 2 pasör 4 smaçör özelliklerine whip)

Diziliş aldatmacaları: Çağdaş voleybolda gittikçe çok kullanılan bir uygulamadır. Uygulanmasının iki temel esası vardır.

1) Bir ön oyuncuyu arka oy gibi gösterip, rakip blok yapm smaç vurmasını sağlamak.

2) Bir arka oyuncuyu ön oyuncu gibi gösterip, ona blok yapılmasını sağlamak ve smaç vuracak ön oyuncuya bloksuz vurma şansı kazandırmak.

Voleybolda kullanılan malzemeler

File 1 m genişliğinde, 9.50 m uzunluğunda ve orta çizginin üzerinde zemine dik olarak yer alır. File kenarları 10 cm'lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Filenin üst kısmında 5 cm genişliğinde yatay, beyaz bir bant vardır. Bu bant çadır bezinden yapılmıştır ve file boyunca iki kat dikilir. Bantın içinden elastiki bir kablo geçer. Bu kablo filenin direklerine bağlanmasını ve üst kısmının gergin olmasını sağlar.

Filenin alt kısmında kareler arasından geçerek onu direklere bağlayan ve filenin gergin olmasını sağlayan bir ip vardır. 5 cm genişliğinde ve 1 m uzunluğunda iki adet beyaz bant her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye dik olarak bağlıdır. Bu bantlar filenin bir parçası olarak kabul edilirler. Anten 1.80 m boyunda, 10 mm çapında esnek çubuktur. Fiber glas veya benzeri bir maddeden yapılmıştır.

İki adet anten yan bantların dış tarafına bağlanır ve karşılıklı olarak filenin ters yönlerine yerleştirilir. Antenlerin 80 pp'lik kısımları filenin üzerinde devam eder. Bu kısımlar 10 cm'lik birbiri ile zıt iki ayrı, (tercihen kırmızı ve beyaz) renkte işaretlenir. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler. Filenin yüksekliği erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m'dir ve oyun alanının ortasından bir ölçü çubuğu ile ölçülür.

Filenin iki (yan çizgilerin üzeri) oyun alanının yüzeyinden aynı yüksekliktedir. Buradaki yükseklik kuralda belirtilen yüksekliği 2 cm'den fazla geçemez. Filenin bağlandığı direkler, düzgün, yuvarlak ve 2.55 m yüksekliğindedir. Direkler iki yan çizgiden 0.50 m ile 1.00 m mesafede yerleştirilmiştir. Direklerin yere tel ile tutturulması ise yasaktır. Top, içinde lastik veya benzeri maddeden bir kese bulunan, küresel ve dış kısmı esnek bir deriden yapılmıştır.

Renk: Tek ve açık Çevresi: 65-67 cm. Ağırlığı: 260-280 gr İç basıncı: hPa (0.40-0.45 kg/cm) veya 392-444 m bar'dır. Bir müsabakada kullanılan tüm toplar çevre genişliği, ağırlık, basınç ve cins olarak aynı özellikte olmalıdır. Uluslararası resmi müsabakalar FIVB tarafından onaylanan toplarla oynanır.

Uluslararası resmi müsabakalarda üç top kullanılır. Bu durumda altı top toplayıcı bulunur. Bunlardan dört tanesi serbest bölgenin dört köşesinde, birer tanesi ise baş ve yardımcı hakemlerin arkasında yer alır.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 08.09.2012, 15:10   #14 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada

NE İSTER ?

Bir voleybolcuda aranan özellikler şunlardır:
a) Çabukluk
b) Sürat
c) Kuvvet
d) Çabuk kuvvet
e) Dayanıklılık
f) Beceriklilik
g) Oyun zekâsı

Bir voleybol çalışmasından önce sporcular, oyun sırasında kullanacakları adale gruplarını hareketlere hazırlama çalışmaları, yani ısınma yaparlar. Isınma hareketlerine streaching (gerdirme) ile başlanır. Kolay hareketlerden sırasıyla zor hareketlere kadar süren bu çalışma, ortalama 15-20 dakikadan az olmamalıdır. Bu çalışmalardan sonra sporcular oyun sırasında kullanacakları çabukluk ve ayak hareketlerini yapar, daha sonra top teknik çalışmalarına geçerler.

VOLEYBOLUN SEZON ÖNCESİ HAZIRLIKLARI

Voleybol sporunda da diğer spor dallarında olduğu gibi hazırlık döneminde iyi çalışılması başarıyı getirir. Voleybolda hazırlık dönemi üç bölümden oluşur:

A) Birinci ön hazırlık devresi
B) İkinci ön hazırlık devresi
C) Geçiş devresi

A) Birinci Ön Hazırlık Devresi:


Müsabakaların başlamasına en az dört ay kala başlayan hazırlık çalışmalarının ilk iki ayını içerir. Çalışmaların büyük bir bölümü kondüsyon (kuvvet, çabukluk, dayanıklılık) çalışmalarına ayrılır. Voleybola has özel çalışmalarında yapıldığı bu devrede en kısa tutulması gereken bölüm top teknik çalışmasıdır.

B) İkinci Ön Hazırlık Devresi:


Bu hazırlık devresi müsabaka dönemini de içine alır. Bu devrede artık kondüsyon çalışmaları en aza indirilmiştir. Teknik ve taktik çalışmalar antrenman planının büyük bir bölümünü tutar. Yaklaşık bir buçuk ay sürebilen bu devrede, antrenörler müsabakalar sırasında rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilmek için, hazırladıkları özel taktikleri bu devrede yaptıkları antrenman maçları, katıldıkları özel turnuvalarda denemek fırsatı bulurlar. Müsabakalar boyunca da takımlarında gördükleri eksikleri ve rakibe karşı özel önlemleri bu dönem antrenmanlarında yaptırırlar.

C) Geçiş Devresi:


Bu devreye sporcular "Ölü Sezon" da derler. Müsabakaların bitiminden itibaren başlayan bu dönemde sporcular antrenmanlarda başka sporlarla ilgilenirler. Voleybol antrenmanı yapmaz, oynadıkları oyunlarla hem eğlenirler hem de kondisyonlarını koruyarak bir başka yeni sezon çalışmalarına hazır hale gelirler.


VOLEYBOLDA TOPLA YAPILAN TEKNİK HAREKETLER

Voleybolda, sporcuların maç sırasında yaptıkları teknik hareketleri başarıyla uygulayabilmeleri için saha içersinde duruş pozisyonlarının doğruluğu çok önemlidir. Üç çeşit pozisyon vardır.

a) Yüksek pozisyon
b) Orta pozisyon
c) Alçak pozisyon

Voleybolda müsabaka sırasında sporcuların kullandıkları temel hareketler ise şunlardır:

a) Pas
b) Manşet
c) Servis
d) Smaç
e) Blok

PAS:
Voleybol sporunda önemli bir teknik harekettir. Voleybolun en etkileyici ve en arzulanan hareketi olan smaç bile pasın başarısı ile değer kazanır. Pas, voleybol sporunda tamamen uzmanlık isteyen ve üzerinde çok çalışması gereken bir harekettir. Bunun sebebi topun havaya atılması değil, isteğe göre belirli bir yere ve istenilen yüksekliğe atılmasıdır.

Pas Çeşitleri:

1) Pasın yönüne göre:
a) Öne pas
b) Geriye pas

2) Pasın seviyesine göre:
a) Yüksek pas
b) Yatık pas

3) Sıçrayarak pas:
a) Öne sıçrayarak pas
b) Geriye sıçrayarak pas


1) Pasın Yönüne göre:
a) Öne Pas: Pasörün sahanın her yerinden smaçörlere yüzü dönük şekilde attı~ı pastır.
b) Geriye Pas: Pasörün arkasından hücum yapacak olan smaçöre attı`ı pastır.

2) Pasın Seviyesine Göre:
a) Yüksek Pas: Blok üzerinden vurabilen uzun boylu veya çok sıçrayabilen smaçörlere atılacak pastır. Atılış şekillerine göre dörde ayrılır.

1) Kule pas
2) Yüksek pas
3) Orta pas
4) Açık pas

b) Yatık Pas: Oyunu süratlendirmek ve rakip blok disiplini bozmak amacıyla atılan pastır. Şöyle sınıflandırılır:

1) Jet Pas

a) Normal jet
b) Bombeli jet
c) Kurşun jet
d) Yarım jet

2) Kurşun pas

a) Uzak kurşun
b) Yakın kurşun

3) Kaydırarak pas

4) Kısa pas

a) Yüksek kısa
b) Erken kısa
c) Ölü kısa

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 08.09.2012, 15:10   #15 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada

3) Sıçrayarak Pas:
Rakip takımda blok yapan oyuncuları şaşırtmak, onları tereddüde düşürüp hücum eden smaçörlere rahat top kullanma imkânı vermek amacıyla kullanılır. Öne ve geriye sıçrayarak yapılır.


PASÖRLÜK
Voleybol takımında en önemli mevkii pasörlüktür. Maç yapan iki takım arasındaki pasörlerin farkı bile müsabakanın neticesini değiştirebilir. Pasörler takımların oyun kurucu elemanlarıdır. Yapılacak her hücumun hazırlığı pasörlerin kararı ve attıkları pasla gerçekleştirilir. Bu derece önemli bir mevkide görev yapabilecek pasörün bazı nitelikleri olmalıdır. Bunlar sırasıyla:

1) Mücadelecilik
2) Zihinsel çabukluk
3) Anında harekete geçebilme yeteneği
4) Sürekli hareketlilik
5) Serinkanlılık
6) Dayanıklılık
Pasörlük yeteneği ve özellikleri böyle çok olunca bu yeteneklere sahip oyuncuların eğitimi de oldukça zordur.


MANŞET
Voleybol sporunda manşet, önemli teknik hareketlerden biridir. Voleybol müsabakasında karşıdan gelen topların pasöre iletilmesi sırasında kullanılan bu hareket, başarılı yapılırsa servis karşılama ve savunma sırasında pasörü rahatlatır, takımın başarılı hücum yapma olanağını sağlar. Takımların oyun tempolarını manşetle ayarladıkları görülmektedir.

İki çeşit manşet vardır:
1) Yüksek Manşet: Maçın oyun temposunun yavaşlatılması, oyunun rolantiye alınması istendiğinde kullanılır.

2) Yatık ve Kurşun Manşet: Temponun hızlandırılması için kullanılan bir tekniktir. Karşıdan gelen servisin pasöre çabuk iletilmesi amacıyla kullanılır.

Manşetin Teknik Gelişimi:
a) Hazırlık pozisyonu
b) Ayaklar üzerinde kayarak hareket etme
c) Vuruş öncesi pozisyon
d) Vuruş
e) Vuruş sonrası takip pozisyonu


YER MÜDAFASI (SAVUNMA)
Voleybol müsabakası sırasında, seyircilerin seyretmekten zevk aldıkları bir başka hareket de vurulan çok bir smaçın müdafa tarafından çıkarılmasıdır. Topun karşılıklı gidip gelir seyirciye doyumsuz bir heyecan ve ancak sporcuları da yorar. Müdafaa sistemleri; arka orta içerde ve arka dışarıda olmak üzere iki şekilde uygulanır.


DUBLAJLAR
Voleybolda gösterişsiz ve oyların çalışmasını yaparken çok dıkları bir harekettir. İki şekilde uygulanır:

a) Hücum Dublajı:
Takım halinde yapılan bir hücum sırasında, rakip bloktan dönme ihtimaline karşı, topun tekrar kazanılıp hücum yapabilmek amacıyla kullanılan, alçak pozisyondaki manşet vuruşudur.

b) Müdafaa Dublajı:

Rakibin yaptığı bir hücumda blok yapan oyuncuların arkasında alçak pozisyonda yapılan manşet vuruşudur. Servis ya da sayı kaybının önlenmesinde etkendir. Takımın yaptığı hücum süratine göre ikiye ayrılır:

1) Erken Dublaj: Yatık pasla süratli hücumlar yapıldığında kullanılır.
2) Geç Dublaj: Normal ve yüksek pasla yapılan hücumlar sırasında kullanılır.FİLEYE GELEN TOPLARIN ALINMASI

Voleybolda yanlış alınan bir manşet vuruşunun fileye gitmesi durumunda, takımın aleyhine olabilecek hatanın düzeltilmesi amacıyla yapılır. Mutlaka çalışılması gereken bir hareket olup, topun fileye gelmesi sırasında sporcunun yapacağı ilk şey, topun filenin hangi tarafına geldiğini tespit etmesidir. Top filenin üç bölümüne gelebilir ve şöyle çıkartılır:


1) Top filenin bandına yakın gelirse hemen aşağıya kayar. Sporcuların bu topu erken dublaj hareketi gibi çabuk girerek çıkartmaları gerekir.
2) Top filenin ortasına çarparsa açığa düşer, alçak manşet pozisyonunda bir metre kadar filenin önüne yaklaşan sporcu, bu topu çıkartabilir.
3) Top filenin alt kısmına düşerse bir an filede kalıp dışarı düşer, geç dublaj hareketi yapan bir sporcu bu topu çıkartabilir.VOLEYBOLDA YER HAREKETLERİ

Voleybol müsabakası sırasında savunma yapan takım oyuncularının, topun çıkartılmasında çaresiz kaldıkları durumlarda kullandıkları hareketlerdir. Biraz da artistik olan bu hareketler, iyi bir voleybol takımında çok az kullanılır. Çünkü yere düşmeden ve atlamadan topa müdahale etmek, takımların ayak çabukluğu için önemli bir değerlendirmedir. Yer hareketleri üç çeşittir:

1) Yana ters takla (sağa, Bola)
2) Planjon
3) Burgu

Bütün bu hareketlerde amaç topun yere değmeden çıkartılmasıdır.SERVİS
Bazı başka sporlarda olduğu gibi voleybolda da servis oyunu başlatan vuruştur. Servis atışı sırasında etkili olabilmek için uzun servis antrenmanları yapmak gerekir. Takımların sayı alabilmeleri için önemli bir etken olan servis aynı zamanda sayı almanın da en kestirme yoludur. Atılış şekillerine göre servisler ikiye ayrılır:

a) Alttan atılan servisler,
1) Önden atılan servisler
2) Yandan atılan servisler

b) Üstten atılan servisler,
1) Tenis servis
2) Amerikan servis
3) Balans servis
4) Kelebek servis
5) Japon servis
6) Smaç servis

Taktik Servis Atma:


Voleybol müsabakasında taktik servisin önemi çok büyüktür. Oyuncular servisten direkt sayı alabilmek için, servisi kötü manşet olan rakip oyuncuya veya rakibin boş alanlarına alma çalışmaları yaparlar. Bu tür servisler rakip takımın servis karşılama disiplinini bozar. Servis karşılama dizilişinde olan bir takımın önüne atılan bir kısa servis (Kesik Servis) veya gerisine atılan uzun servis (Derin Servis) takımın manşetlerini bozar.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 08.09.2012, 15:11   #16 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada

Servis Karşılama:


Etkili hücum yapmak isteyen takımların en önemli özelliklerinden biri hatasız servis karşılama olmalıdır. Karşıdan gelen etkili servislerin, pasör yerine doğru çıkartılması, antrenmanlarda uzun süren servis karşılama çalışmaları ile mümkün olur. Takımlar müsabaka sırasında birbirlerinin servis karşılamalarını bozmak için etkili servis alma yarısına girerler.SMAÇ
Voleybolda etkili bir hücum silahıdır. Günümüz voleybolunda çeşitli hücum şekillerinin yaratılmış olmasının başlıca sebebi, etkili bir smaç vurmaktır. Çağdaş voleybolda sporcular artık sahanın her yerinden smaç vurabiliyorlar. Ön hat oyuncularının file önünde vurdukları smaçların yanında, arkada oynayan oyuncuların da bulundukları yerden sıçrayarak smaç vurmaları bu hareketin önemini kanıtlamaktadır.VOLEYBOLDA HÜCUM ŞEKİLLERİ
Voleybolda bir hücum anında smaçörlerin rakip blok karşısında rahat top kullanabilmeleri için çeşitli hücumlar üretilmiştir. Bunlar harekette görev alan oyuncu sırasına göre ikiye ayrılırlar:

A) İkili girişler
B) Üçlü girişler

A) İkili Girişler:
1) Paralel romen
2) Çapraz romen
3) Vagon
4) Asansör
5) Boş top
6) Kurşun kısa
7) Kaydırak kısa
Kurşun, arkaya kısa
9) Ters paralel romen
10) Ters çapraz romen
11) Yarma
12) Arkaya tek adım

B) Üçlü Girişler:
Yukarıda belirtilen ikili girişlere katılan oyuncuların arasına bir başka oyuncunun da ilave olmasıyla yapılan hücumlardır. Bütün bu hücümların amacı rakip takımda blok takip etmekle görevli oyuncuları şaşırtarak güzel, göze hoş gelen smaçlar vurmaktır.BLOK
Blok, voleybola ilk zamanlar smaça karşı bir savunma çaresi olarak girmiştir. Ancak günümüzde takımlar blok hareketini sayı almak amacıyla kullanıyorlar. Antrenörler müsabaka sırasında bloktan sayı alabilmek için oyuncu değiştirmesi yapıyorlar, uzun zaman harcayarak blok yapmakta görevlendirecekleri oyuncular yetiştiriyorlar.

Bütün bunların nedeni voleybol müsabakası sırasında servis atan takımın, servis karşılayacak olan rakibin manşette hata yapmasını beklemeden blok yaparak sayı alma şanslarının olmasıdır. Yapılış şekillerine göre iki çeşit blok vardır:

a) Pasif blok
b) Aktif blok

a) Pasif Blok:
Genelde yüksek smaç vuran smaçörlere karşı, blokçuların ellerini uzanabildikleri kadar yukarıya kaldırmaları şeklinde yapılır.

b) Aktif Blok:
Hızlı hücumlar ve fileden açık pasta yapılan hücumlar karşısında kullanılır, blok yapan oyuncunun ellerini filenin üzerinden içeri sokmasıyla yapılır. Bloka katılan oyuncu sayısına göre üç çeşit blok vardır.

1) Tekli blok
2) İkili blok
3) Üçlü blok (grup blok)
VOLEYBOLDA SİSTEMLER
Voleybolda sistem belirlemede iki esas, antrenörler tarafından göz önüne alınır. Bunlar:

1) Elde bulunan oyunculara göre uygulanacak sistem
2) Önceden düşünülen, uygulanması planlanan sisteme göre oyuncu tespiti
Bu sistemlerde oyuncular görev yerlerine göre şöyle sınıflandırılırlar:

a) Pasör
b) Smaçör
c) Smaçör pasör

Smaçör ve smaçör pasörlerin her ikisinin de hücum elemanı olduğunu kabul ettiğimizde, sistemlerin oluşmasında smaçör ve pasör olarak iki görev adamı belirlenir. Bu oyuncuların sahada bulunan takımdaki sayılarına göre sistemler şöyle adlandırılırlar.
a) 3-3 (3 pasör, 3 smaçör)
b) 4-2 (2 pasör, 4 smaçör)
c) 5-1 (1 pasör, 5 smaçör)
d) 6-0 (4-2 gibi 2 pasör 4 smaçör özelliklerine whip)DİZİLİŞ ALDATMACALARI

Çağdaş voleybolda gittikçe çok kullanılan bir uygulamadır. Uygulanmasının iki temel esası vardır.

1) Bir ön oyuncuyu arka oyuncu gibi gösterip, rakip blok yapma smaç vurmasını sağlamak.
2) Bir arka oyuncuyu ön oyuncu gibi gösterip, ona blok yapılmasını sağlamak ve smaç vuracak ön oyuncuya bloksuz vurma şansı kazandırmak.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 08.09.2012, 15:13   #17 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada


Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 17.03.2015, 22:47   #18 (permalink)
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada

Şu veleybolu oynayamıyorum bi top çok şiddetli geliyor vuramıyorum kendimi rezil ediyorum futbolda daha iyiyim ben yahu

Perii isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.04.2016, 19:00   #19 (permalink)
esd
Üyeliği Durduruldu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Voleybol Hakkında Bilgi, Teknikleri, Kuralları Herşey Burada

herzaman öndeyiz.

esd isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: https://www.forumaski.com/voleybol/798-voleybol-hakkinda-bilgi-teknikleri-kurallari-hersey-burada.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 21.04.2013 19:30

Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 00:54


bizimmekan.com sohbet eczaonline.com