Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Güzellik - Moda > Vücut - Cilt Bakımı
facebook bağlan


Sivilce tedavisi

Vücut - Cilt Bakımı kategorisinde açılmış olan Sivilce tedavisi konusu , Sivilce tedavisi Sivilce, genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülür ve tedavi edilmeden iyileşebildiği halde iz bırakma tehlikesi vardır. Sivilce (Akne Vulgaris) nedir? Akne tıkalı ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 30.11.2013, 20:26   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sivilce tedavisiSivilce tedavisi


Sivilce, genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülür ve tedavi edilmeden iyileşebildiği halde iz bırakma tehlikesi vardır.

Sivilce (Akne Vulgaris) nedir?

Akne tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır. Hastalık genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülebilir.

Ergenlik döneminde birçok kişide sivilce vardır. Bununla birlikte 20'li yaşlara kadar, hatta kırk yaşına kadar sivilce görülebilir. Akne birkaç yıl içinde tedavi edilmeden geriler fakat bu süreçte tedavisiz kalmaya gerek yoktur. Ayrıca tedavi edilmeyen sivilce iz bırakabilir.

Akne yaşamı tehdit eden bir hastalık olmadığı halde, hastayı psikolojik açıdan negatif etkiler. Ayrıca sivilceler ciddi ve kalıcı izler bırakabilir.

Yüzde ve sırtta sivilce

Akne nasıl oluşur?

Erkeklerde ve bayanlarda erkeklik hormonu ergen dönemde artarak, yağ bezlerini uyarır ve büyümesine neden olur. Yağ bezlerinin sık olduğu yüz, sırt ve göğüs gibi alanlarda akne sık görülür. Nadiren akne hormon bozukluklarla birlikte görülebilir.

Yağ bezleri folikül dediğimiz saçı da içeren bir kanalda bulunur. Yağ bezleri sebum denen yağlı bir maddeyi salgılarlar, bu madde kanal boyunca ilerleyerek deri yüzeyindeki gözeneklerden atılır. Yağ bezi kanalının deriye açıldıkları yere por denilir.

Kanaldan salgılanan yağ ve yine kanaldan atılan ölü deri hücreler ile birleşerek deri gözeneklerini tıkar. Böylece bu kanalda rahatlıkla bakteri ürer. Bu bakterilerin ürettiği kimyasal maddeler yağ bezinde iltihabi reaksiyonu uyarır ve böylelikle kanalın duvarı çatlar. Sebum, bakteri ve ölü hücrelerin deri içinde dağılımı kızarıklık, şişme ve iltihabi reaksiyona neden olur.

Sivilce temizlemeyle çıkar mı?

Derideki siyah noktalar yağ foliküllerinin deriye açıldıkları yerde yağ ve ölü hücrelerin oluşturduğu tıkaçlar sonucunda gelişir ve siyah noktaların kirle alakası yoktur. Normal bir cilt bakımı için cildin iki kere sabunla yıkanması gerekir. Akne kirden kaynaklanmaz. Cildi çok sık ve şiddetli yıkamak aknenin kötüleşmesine neden olur.

Diyet sivilce yapar mı?

Akne yediğimiz yiyeceklerden kaynaklanmaz. Akne yiyeceklerden bağımsız olarak kendiliğinden iyileşebilen veya kötüleşebilen bir hastalıktır. Tek başına yapılan diyet akneyi kontrol etmeye yetmez. Fakat aknenizi arttıran gıdaları saptadıysanız, bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Herkeste olduğu gibi akneli hastalara da dengeli beslenme tavsiye edilir.

Güneş ışınları sivilceye neden olur mu

Bronzlaşmak akneyi baskılar, fakat bu durum geçicidir. Güneş erken deri yaşlanmasına ve kansere neden olduğundan güneşte ve solaryumda yanmak önerilmez. Bu nedenle akneli hastalar güneş altındayken, yağsız jel veya losyon tarzında güneşten koruyucular kullanmalıdırlar.

Kozmetiklerin sivilce yapma ihtimali nedir?

Eğer bir nemlendirici veya fondöten kullanıyorsanız bu ürünün yağsız su bazlı olduğundan emin olun. Üzerinde not-komedojenik( siyah nokta oluşturmaz) veya non-acnegenic ibaresi bulunan ürünleri kullanın. Her gece makyaj malzemenizi su ve sabunla temizleyiniz. Benzoil peroksit, salisilik asit ve kükürt içeren losyonlar güvenle kullanılabilir. Pudra içermeyen yağsız ürünler kapatıcı olarak kullanılabilir. Saç spreyi veya jellerini uygularken yüz bölgesi korunmalıdır.

Sivilce tedavisi

Aknenin kontrolü uzun bir süreyi alır. Bütün sivilce tedavileri sivilceden korunmayı sağlar. Çıkan sivilceler kendiliğinden iyileşirler. Bu iyileşme zaman alır. Eğer sivilceleriniz 6-8 haftada iyileşmezse, tedavi değiştirilmelidir. Dermatoloji uzmanınızın tercih ettiği tedavi aknenizin tipi ve şiddetine göre değişir. Ara sıra akne benzeri bir döküntü makyaj malzemeleri, losyonlar veya ağızdan kullanılan ilaçlardan dolayı gelişebilir. Dermatoloji uzmanınıza derinize uyguladığınız veya ağızdan kullandığınız tedaviler hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Dermatoloji uzmanınız A vitamini ve benzol peroksit içeren ve yağ bezlerinin tıkanıklığını açan ve bakteri üremesini engelleyen krem, jel ve losyonlar reçete edebilir. Bu ürünler ciltte kuruma ve soyulmaya yol açarlar. Dermatoloji uzmanı bu ürünlerin doğru kullanımı ve yan etkilerinden korunmak için gerekli bilgileri size belirtecektir.

Antibiyotiklerde akne tedavisinde deriye uygulanabilir. Bu ürünler daha şiddetli akne vakalarında kullanılır. Kist dediğimiz deri altında ağrılı kitleler var ise dermatoloji uzmanınız bu kistlere kortizon enjeksiyonu yapabilir.

Doktorunuz sivilcelerinizin içini boşaltabilir ve siyah ve beyaz noktalarınızı temizleyebilir. Kendi kendinize sivilcelerinizi patlatmayın veya sıkmayın. Sivilceler sıkıldıklarında daha kırmızı ve şiş hal alırlar ve iz bırakırlar.

Ağız yolu ile tetrasiklin, doksisiklin ve eritromisin içeren antibiyotikler sıklıkla orta veya şiddetli akne hastalarında özellikle sırt ve göğüs bölgesinde çok sayıda aknesi olanlarda kullanılır. Antibiyotikler yağ bezindeki bakteri sayısını ve derideki kızarıklığı direk olarak azaltır.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sivilceler anlamlı oranda iyileşir, bu nedenle doğum kontrol hapları akne tedavisinde kullanılabilir. Doğum kontrol haplarının antibiyotiklerle birlikte kullanımının, doğum kontrol haplarının etkinliğini azalttığı bilinmelidir. Doğum kontrol hapları nadiren ara kanamalara neden olabilir. Eğer gebe veya emzikliyseniz veya gebe kalmak istiyorsanız bu durumu doktorunuza bildiriniz.

Daha şiddetli olgularda diğer ilaçlar kullanılabilir. Kadınlık hormonu içeren ilaçların kullanımı erkeklik hormonlarının etkisini azaltır. Diğer bir ilaç ise, diğer tedavilere cevap vermeyen şiddetli sivilce olgularında kullanılan isotretinoindir. Hastalar bu ilacın yan etkileri konusunda bilgilendirilmelidir. Gebelerde ve bebekte önemli sakatlıklara yol açabildiğinden tedavi esnasında gebe kalınmamalıdır.

Akne izlerinin tedavisi

Akne izleri çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Laserle cilt soyma, dermabrasyon, kimyasal peeling ve elektro-cerrahi çukurcuk şeklinde olan sivilce izlerini tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. Ayrıca bu tip izler kollajen, hyaluronik asit veya yağ gibi maddelerle doldurulabilir.

Dermatoloji uzmanınız hangi tedaviyi önerirse önersin, bu tedaviye akne tamamı ile ortadan kalkana kadar devam edilmelidir. Aknede kesin kür yoktur, fakat uygun tedavi ile izlerin gelişmesi engellenebilir.

__________________Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 03.11.2014, 16:19   #2 (permalink)

Gözlerin Aklımda Kaldı

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sivilce tedavisi

Sivilce TedavisiAkne Tedavisi, Şiddetli Sivilce Sorunu, Sivilce Tedavi Yöntemleri, Sivilce Tedavisi, Sivilceler Nasıl Geçer, Sivilceye Ne İyi Gelir

Sivilceler nasıl geçer ? Kesin bir çözüm yok mudur ? Bu soruları hem kendimize, hem çevremize çok sormuşuzdur. Her ne kadar bu cilt rahatsızlığını nedenleri ile birlikte tamamen ortadan kaldıracak mucizevi bir tedavi bulunmamış olsa da, sivilceleri kontrol altına almamızı, azaltmamızı sağlayacak birçok yöntem mevcuttur.

Sivilcenin ne kadar yaygın bir sorun olduğu malum. Farklı yoğunlukta ve sürelerde olsa da birçoğumuzun yolu bu problemle bir yerlerde kesişiyor. Sorun yaygın olunca tedavi yöntemleri ve insanların umutlarından faydalanmak isteyen “sözde tedaviler” de aynı derecede çoğalıyor.

İnternet’te kısa bir süre gezinirseniz, her yerin mucize tedavilerle, bir gecede dertlerinize son veren ve cildinizi pırıl pırıl yapan (!) bitkisel ilaçlarla dolu olduğunu göreceksiniz.

Tüm bu keşmekeş içerisinde yolunuzu kaybetmemeniz için bu yazımızda genel bir bilgilendirme yapacağız. Zaten her konuda olduğu gibi, sivilce tedavisi konusunda da harekete geçmeden önce bilgilenmek, araştırmak şarttır.

Dilerseniz öncelikle tedavi çeşitlerini kısaca özetleyelim.

Sivilce tedavilerinin çeşitleri

Akne tedavilerini 4 başlıkta toparlayabiliriz: Topikal, Sistemik, Prosedürel, Alternatif tedaviler. Altı başlıklarda bu tedavilerin en bilinen çeşitlerine kısaca değinelim.

Topikal (Deriye uygulanan) Tedaviler:

Benzoil Peroksit: Genelde krem veya jel formunda olur, deriye ince tabaka halinde uygulanır. Antibakteriyel etkisi vardır. Gözeneklere nüfuz ederek P.Acnes bakterisinin çoğalmasını engeller. Soyucu etkisi ile yeni komedon (siyah ve beyaz nokta) ve akne oluşumunu azaltır.

Topikal antibiyotikler: Antibakteriyel etkisi vardır, benzoil peroksit ile birlikte kullanıldığında daha etkilidir. İlltihaplı sivilceleri engellemeye yardımcı olur.

Topikal retinoidler: Bir A vitamini formu olan retinoik asit içerirler. Krem, jel veya sıvı halinde kullanılabilirler. Gözeneklerdeki tıkanıklığı gidermede ve sivilcenin şiddetini azaltmada oldukça etkilidirler. Ciltte kuruluk ve kızarıklığa yol açabilirler.

Salisilik asit: Hafif akne problemlerinde ve genellikle diğer tedavilerle birlikte kullanıldığında etkilidir. Gözeneklerde hücre birikmesini azaltarak yeni sivilceleri önlemeye yardımcı olur.

Azelaik asit: Sivilce içerisindeki bakteriyi temizler. Hafif ve orta şiddetli aknede kullanılır. Bakteriye bağlı iltihap, kızarıklık ve lezyonları azaltır.

Sistemik Tedaviler:

Antibiyotikler (oral): Topikal tedavilerin yetersiz kaldığı noktada antibiyotiklere başvurulur ve mutlaka bir uzman muayenesi sonrasında kullanılması gerekir. Reçete ile alınan ilaçlardır. Tetracycline, erythromycin, doxycycline en bilinenleridir.

Isotretinoin (Accutane): Güçlü bir A vitamini türevidir. Bilinen en etkin tedavilerdendir. Sadece çok şiddetli, nodül ve kist oluşumu yaygın vak’alarda kullanır. Kullanımı mutlaka uzman denetiminde olmalıdır. Yan etkileri çok güçlü ve uzun süreli olduğu için mutlaka kullanım öncesinde ve esnasında düzenli tıbbi kontroller yapılır.

Hormonal tedaviler: Bayanlarda, özellikle hormonal sebeplerle oluşan cilt bozukluğunu gidermek için kullanılır. Burada sivilcenin hormonal kaynaklı olduğunun ve hastanın biyolojik olarak tedaviye uygun olduğunun net bir şekilde tespiti gerekir. Anti-androjen ilaçlarla sivilce oluşumu kontrol altına alınır.

Prosedürel tedaviler:

Siyah nokta temizliği: Genellikle estetisyen tarafından yüz bakımı sırasında siyah noktalarda biriken yağ salgısı ve ölü hücrelerin çıkarılmasıdır. Burada iz kalmaması için mümkün olduğu kadar yavaş ve dikkatli olunmalıdır. Nodül haline gelmiş iltihaplı aknelerde bu yöntem kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kimyasal Peeling: Ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlamak için uygulanan asit bileşimleri ile yapılır. Cilt sorununun şiddetine göre doktor tarafından uygulanması gerekebilir. Genellikle bu işlem ciltte yeni deri hücrelerinin üretilmesine yol açtığı için hafif sivilce izlerinin tedavisinde de başvurulur

Mikrodermabrazyon: Alüminyum oksit kristallerinin cilt yüzeyine basınçla uygulanması ve sonrasında vakumla çekilmesi işlemidir. Bu esnada ciltteki ölü deri hücreleri ve diğer atıklar kristallerle birlikte ciltten uzaklaşır. Cildi tazeleyen etkili bir soyma yöntemi olduğu için sivilce izi tedavisinde de kullanılır.

Fototerapi: Cilde mavi-kırmızı ışıklar tutarak bakteriler içerisindeki porphyrin adı verilen bileşeni harekete geçirmeyi hedefler. Bu bileşen gözenek içerisindeki P. Acnes bakterisi için ölümcüldür. Bu yolla bakteriler azaltılarak özellikle iltihaplı sivilcelerin kurutulması sağlanır.

Kortikostreoidler: Özellikle kist haline gelmiş sivilcelere lokal olarak enjekte edilirler. Amaç genel bir tedaviden ziyade inflamasyonun azaltılması ve ileride iz kalmasını önlemektir.

Alternatif tedaviler:

Çay ağacı yağı: Cilde doğal yağlarını kaybettirmeden dezenfekte eder ve rahatlatır. Genelde sulandırılarak kullanılır. Ciltte herhangi bir kuruluk veya rahatsızlık yaratmazlar.

Aloe vera: Aloe Vera jel veya maske olarak kullanılabilir. İnflamasyonu önleyici etkisi ve cildi yenileyici etkisi vardır. Aloe vera içeren birçok cilt temizlik ürünü de mevcuttur.

Elma sirkesi: Sivilce tedavisinde sık başvurulan doğal yöntemlerdendir. Antibakteriyel, yağlanmayı önleyici ve PH dengeleyici özelliği vardır.

Kükürtlü sabunlar, özel akne sabunları: Yağlanmayı azaltır ve cilde gerginlik hissi verir. Kükürt cildi kurutur ve soyularak yenilenmesini sağlar.

Gözenek temizleyici ürünler: Gözeneklerdeki tıkanıklığı giderip sivilce oluşumuna yol açmadan temizlenmesini sağlarlar. Elektronik detoks ürünleri, siyah noktalar için bantlar, maskeler gibi birçok ürün mevcuttur.

Cilt maskeleri: Evde hazırlanabilecek ve tamamen doğal ve zararsız birçok sivilce maskesi mevcuttur. Cildin yağlanmasın önlemek, gözenekleri açmak ve yenilenmeyi sağlamakta yardımcı olurlar.

Sivilcede tedavi seçimi

Sivilcede tedavi seçimi aknenin türü ve şiddeti değerlendirilerek yapılır . Sivilceyi şiddetine göre 3′e ayırabiliriz. Hafif, orta şiddetli ve şiddetli.

Buna göre tercih edilebilecek tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Hafif: Ciltte genel olarak sadece siyah/beyaz nokta ve küçük kızarıklık seklinde sivilceler bulunur. Genellikle topikal (cilde uygulanan) tedaviler tercih edilir. Yağlanmayı önleyici losyonlar ve sivilce sabunları (özellikle kükürt içerikli) etkili olacaktır. Buna ek olarak salisilik asit kullanımı gözeneklerin temizlenmesini sağlar. 6-8 haftada gelişme olmazsa profesyonel destek almak gerekir. Doktor kontrolunde topikal retinoid’ler kullanılabilir.

Orta Şiddetli: Daha yaygın ve şiddetli olduğu için öncelikli amaç akneyi kontrol altına almak, yayılmasını engellemektir. Yukarıdakilere ek olarak benzoil peroksit kullanımı genellikle etkili olur. Zaman zaman deriye uygulanan tedavilerle birlikte oral antibiyotikler kullanılır.

Şiddetli: Kist ve nodüller sıklıkla görüldüğü için tıbbi destek olmadan kontrol altına alınması zordur. Mutlaka dermatolog tarafından tedavi edilmesi gerekir. Topikal ve prosedurel tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda isotretinoin (accutane) veya hormonal tedavi gibi daha ciddi sistemik tedaviler de uygulanır.

Sivilce türleri konusunda daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sivilcede tedavinin ve profesyonel desteğin önemi

Eğer evde uyguladığınız tedaviler ve yukarıda belirttiğimiz reçetesiz (OTC) ürünler fayda sağlamıyorsa, veya cilt bozukluğu ciddi düzeydeyse mutlaka bir dermatoloğa gitmeniz gerekir.

Zamanında ve etkili müdahale, hem sivilceyi daha kısa sürede kontrol altına alarak yaratacağı psikolojik sorunların önüne geçecek, hem de ileride cildimizde iz bırakma riskini azaltacaktır.

Sivilce tedavisi uygulanan insanların yaklaşık %90′ının semptomlarında ilk üç ay içerisinde en az %50 oranında iyileşme görülmektedir. Semptomlar kontrol altına alındıktan sonra uygulanan ek tedavilerle sivilcenin tekrarlaması önlenir.

Sivilce tedavisinde kararlılık

Hepimizin cilt yapısı ve biyolojik yapısı farklıdır. Bu yüzden etkili tedaviyi bulana kadar birçok farklı yöntem denememizden doğal bir şey yoktur. Bir yöntem işe yaramadığında hayal kırıklığına uğramamalı ve kesinlikle vazgeçmemeliyiz. Çünkü tedavi, aynı zamanda bir öğrenme sürecidir.

Birçok akne tedavisinde gözle görülür sonuçlar ancak birkaç ay sonra elde edilir. Hatta bazı tedavilerde ilk aşamada sivilce bir miktar artış gösterir, sonrasında zamanla iyileşme başlar. Hangi yöntemi uygularsak uygulayalım, başarıya ulaşmak için kararlı ve istikrarlı olmalıyız.

Gerekirse moralimizi yüksek tutmak için bu konuda mutlu sona ulaşmış kişilerle görüşebilir ailemizden ve yakınlarımızdan destek alabiliriz. Bu rahatsızlığın psikolojik yönü de en az biyolojisi kadar önemlidir.

MineL isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 3
Jade, LifeisBeauty, MineL
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 19:24