Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Teknoloji Dünyası > Bilgisayar - Donanım > Windows İşletim Sistemi

Window Hakkındaki Bütün Terimler

Windows İşletim Sistemi kategorisinde açılmış olan Window Hakkındaki Bütün Terimler konusu , ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16.11.2012, 21:24   #21 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

primary domain controller (ana domain kontrol birimi). Primary Domain Controller. NT Server'ın bir domain'inde merkezi yönetim amaçlı kurulması. Ana domain kontrol birimi kullanıcı veritabanına sahiptir. Domain kullanıcılarının sisteme girişi ana kontrol birimi üzerinden kontrol edilir.
primary partition (ana bölüm). Diskin işletim sistemi tarafından işaretlenen bölümü Bir diskte maksimum dört bölüm bulunur. Eğer ek bir bölüm varsa bu üç olur.
process (program). Çalışmakta olan bir uygulama program.
program. Belli bir işlevi olan komut dizisi.
primary key (ana anahtar). PK. Bir tablo içindeki bir satırı tek olarak (unique) tanımlayan kolon ya da kolonlar bileşimi.
property (özellik). Bir nesnenin renk yer vb. durumlarını açıklayan bilgileri.
protected mode (korumalı kip). Intel 386 mikroişlemcinin bellek kontrolü yaparak adresleri giriş/çıkış kapılarını fonksiyon çağırmalarını yönettiği bir işletim biçimi. Bir uygulamanın korumalı kipte çalışması; uygulamanın sanal bellek alanlarından yararlanması anlamına gelir.
protocol (protokol). İki (yazılım) biriminin birbiriyle iletişiminin tanımlanması. Ağ üzeride iki bilgisayarın kullandığı dil.
publish (yayınlama). Verilerin replikasyon için hazırlanması. Windows 2000 Server ve Internet Information servisleri belgelerin Intranet ve Internet ortamında yayınlanması sağlar. Windows 2000 yayınlama için WebDAV (HTTP/1.1 için yeni bir ekleme) Microsoft FrontPage Server Extensions ve FTP teknolojilerine sahiptir.
query (sorgu). Tablolardaki saklı verilerin üzerine kurulmuş sorgular. Sorgular tablolarda yer alan verilerden istenilen verilerin seçilmesini sağlarlar.
recordset. Sorgu sonucunu içere nesne.
redirector (gönderici). İstemci tarafından bir dosya istediğini kabul eden ve dosyayı ağ içinde istenilen yere gönderen yazılım.
registry (sistem veritabanı). Sistem bilgilerinin yer aldığı ve Windows NT tarafından kullanılandonanım ve yazılım birimleri hakkında bilgi içeren veri tabanı.
real mode (gerçek kip). Uygulamaların bellekte tek başına (global) olarak çalışması biçimi. Bkz. Protected-mode.
relational database (ilişkisel veritabanı). Tabloların aralarındaki ilişkiler temelinde kullanıldığı bir veritabanı sistemi.
relationship (ilişki). İki tablonun ortak kolonları arasındaki bağlantı.
remote proceduer call (uzak işlem çağrısı) . Dağıtılmış uygulamaların network ortamındaki bilgisayarlarda çalışmasını sağlayan mesaj-geçirme sistemi.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.2012, 21:24   #22 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

Replication (replikasyon). Verilerin çok sayıda bilgisayar arasında senkronize edilmesi. Windows 2000 replikasyon işleminde Active Directory veritabanı domain kontroller arasında kopyalanır.
Dikkat!!:Bu doküman faruk çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Dokümanlar "beta" olarak hazırlanmıştır. Bir kitap olarak hazırlanıp yayınlamamıştır. Daha fazla bilgi için:
Repository. Microsoft Repository. Automation nesnelerine erişim sağlayan sistemi. Microsoft Repository TDS paketlerinin saklanması için ilişkisel database bileşenleri içerir.
resource (kaynak). Ağ üzerinden yararlanılabilen bir nesne.
resource arbitrator (kaynak tanımlayıcı). Plug-and-Play teknolojisinde donanım birimlerinin gereksim duydukları kaynakları yöneten birim.
result set (sonuç seti). Bir SELECT deyim ile elde edilen bilgiler.
rule (kural). Sütuna ne tür veri girişi yapılacağını belirten tanımlamalar. Alfabetik veri girişi ya da sıfırdan büyük veri girişi gibi.
revoke (izini almak). Verilmiş bir izini almak.
row (satır). Bir tabloda yer alan ve bir birim (kayıt) olarak işlenen veriler.
rule (kural). Bir kolona ya da kullanıcı-tanımlı data tipine bağlı olarak kullanılan ve veri girişini kontrol eden tanımlamalar.
screen saver (ekran koruyucusu). Belli bir süre klavyeye ya da fareye dokunulmadığı zaman aktif hale geçerek ekranda bir resmin ya da şeklin hareket ettirilmesi.
script. Windows 2000 ortamında kod yazma. Windows 2000 Windows Script Host ile Visual Basic Scripting Edition (VBScript) ya da Jscript ile yazılan scriptleri destekler. Script çalıştırıldığında önce kendisini script engine'e kaydeder. VBScript Visual Basic gibi bir programlama dilir. Visual Basic® Scripting Edition (VBScript) olarak bilinir. Windows Script Host üzerinde çalışır ve yönetim işlemleri için kullanılır. Notepad gibi ortamlarda yazılan scriptler .vbs uzantılı olur ve üzerine çift tıklanarak çalıştırılır.
scroll (kaydırma). Pencereye sığmayan belgenin aşağı/yukarı ve sağa/sola kaydırılarak tamamının görüntülenmesi.
scroll bar (kaydırma çubuğu). Pencerelerin sağında ve altında bulunan ve üzerindeki oklar yardımıyla pencere alanından büyük olan belgelerin görüntülenmesini sağlayan araçlar.
schema (şema). Nesne kümesi. Windows 2000'de Active Directory şeması nesne class bilgilerini içerir. Active Directory şema bilgileri dinamik olarak güncellenir.
Section (Bölüm). İçinde belirli sayfa biçimlendirmelerini ayarlayabileceğiniz belge parçasıdır. Satır numaralandırma sütun sayısı üstbilgi ve altbilgi gibi özellikleri belli bir metin alanı için değiştirmek istediğinizde yeni bir Section (Bölüm) yaratmanız gerekir. Siz Section (Bölüm) sonları belirlemediğiniz sürece Word belgeyi tek bir Section (Bölüm) olarak oluşturur.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.2012, 21:25   #23 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

security log (güvenlik defteri). Kullanıcıların Audit düzenlemeleri temelinde güvenlik ile ilgili işlemlerin takip edildiği kayıtlar.
server (hizmet birimi). Ağın yöneten ve ağ kaynaklarını diğer bilgisayarlara (client) sunan ana bilgisayar.
server manager. Domain workgroup ve bilgisayarların kontrolünü sağlayan program.
service (servis). Dosya ve aygıt paylaşımları için gerekli hizmetleri yükleyen yazılımlar. Özel fonksiyonları olan API'ler.
share (paylaşım). Kaynakların (dizin yazıcı vb) network'ün kullanımına açılması.
shortcut (kısayol). Bir nesneye ulaşmanın alternatif (kısa) yolu.
shortcut key (kısayol tuşu). Bir komut ya da işlemin yerine getirilmesini sağlayan tuşlar.
site (site). Active Directory serverlarının yer aldığı bir ağ ortamı. Active Directory tasarımında bir site aralarında hızlı bir bağlantı olan bir TCP/IP subneti anlamına gelir.
site link. Siteler arasındaki iletişimi temsil eden nesne.
software (yazılım). Program işletim sistemi gibi bilgisayarların çalışmasını sağlayan ve kullanıcıların belli sorunlarını çözen elemanlar.
Source Document (Kaynak Dosya). Bir nesnenin geldiği ya da bir uygulamanın nesneyi yaratmak için kullandığı dosyadır. Bir kaynak dosyadaki bilgileri değiştirdiğinizde nesnenin bağlı olduğu dosyada bilgiler de otomatik olarak güncellenir.
status bar (durum çubuğu). Genellikle pencerelerin en alt satırında bulunan ve o anki duruma ilişkin bilgileri içeren alan.
stored procedure. Transact-SQL dilinde ve SQL Server'da komut satırlarından kullanılmak üzere hazırlanmış deyimler.
subdirectory (altdizin). Bir dizinin içinde yer alan dizin.
subnet (alt network). Birbiriyle doğrudan iletişim kurabilen bilgisayarlardan oluşan bir yerel bilgisayar ağı.
synchronize (zaman uyumlaştırma). Domain veritabanının diğer domain kontrol birimlerine çoğaltılması.
system partition (sistem bölümü). NT'nin yüklenmesi için donanıma özel dosyaları içeren disk bölümü.
taskbar (görev çubuğu). Açılmış (aktifleştirilmiş) uygulamaları gösteren alan


Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.2012, 21:25   #24 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

thread (iş parçacığı). Bir programın işletilebilir bir parçası.
tile (döşeme). Pencerelerin her birinin ekranda yer alacak biçimde yan yana dizilmesi.
title bar (başlık çubuğu). Pencerelerin en üstünde ve pencere uygulamasının adını yazılı olduğu satır.
transaction (işlem bilgisi). Bir grup olarak bir işlemi yerine getiren database işlemleri.
transaction log. Değişikliklerin kayıtlarının yapıldığı database dosyası. Transaction log dosyası otomatik kurtarma işlemi için kullanılır.
tree (ağaç). Hiyerarşik gösterim biçimi. Sabit diskte yer alan dizinlerin hiyeyarşik biçime (iç içe) gösterilmesi.
trigger (tetikleyici). Bir tabloya belli bir değer girildiğinde işletilecek deyimlerini kapsar. Örneğin bir fatura kaydının girilmesi sonucunda stok ve cari hesap güncellemelerinin yapılaması gibi.
Unicode. Harfler rakamlar ve simgelerden oluşan ve 65000 olası değer alabilen karakter seti.
user account (kullanıcı kaydı). Kullanıcı hakkında bütün bilgileri içeren kayıt. Kullanıcının adıparolası vb bilgileri içerir.
user profile (kullanıcı profil dosyası). Kullanıcı temelli ortam bilgilerini içeren dosya.
view (görünüm). Bir ya da daha çok tablodan gelen verilerin görünümü.
virtual address space (sanal adres alanı). Belli bir iş parçacığına (thread) atanan toplam bellek alanını gösteren adres toplamı.
virtual machine (sanal makina). İşletim sistemi tarafından yaratılan bir ortamdır. Sanal makinebilgisayarın tüm işlevlerini (bellek işlemci) benzetir.
virtual machine manager (sanal makine yöneticisi). İşletim sistemi kaynaklarının atanmasını ve yönetilmesini yöneten sistem.
virtual memory (sanal bellek). Ana bellek alanının yanı sıra sabit disk alanın belli bir kısmının ana bellek alanı gibi kullanılması.
wall paper (duvar kağıdı). Masaüstünde artalanın deseni.
web browser (web tarayıcı). Web server üzerindeki web sayfalarını tarayan (arayan ve bulan) program. Örneğin Internet Explorer.
window (pencere). Bir uygulamanın yer aldığı sınırlı alan. Windows'ta her uygulama bir pencere ile yer alır.Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.2012, 21:25   #25 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

volume. Bir ya da daha çok disk bölümünden (partition) oluşan bir birim disk alanı.
word processing (sözcük işlem). Metin yazma düzenleme ve kağıda baskı işlemlerini yapan programlara verilen ad.
workgroup. Aralarında bağlantı bulunan ve kaynak paylaşımının mümkün olduğu bir grup bilgisayar.
zone (alan) . DNS veritabanında DNS ağacının bitişik olan bir kısmıdır. Zon kendi içinde yer alan kaynakların kayıtlarını (resource records) tutar.
Dikkat!!:Bu doküman faruk çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Dokümanlar "beta" olarak hazırlanmıştır. Bir kitap olarak hazırlanıp yayınlamamıştır. Daha fazla bilgi için:
zone transfer (zon transferi). DNS serverların verilerini uyumlaştırma işlemi.
Kısa Adlar
ADO ActiveX Data Objecs. Microsoft'un bütün verilere erişimde geliştirmiş olduğu bir üst düzey arabirimdir. ADO verilere hızlı biçimde erişim sağlar. Uç database uygulamaları (front-end) ve client/server database uygulamaları geliştirmek için kullanılır.
AEP . Asynchronous Event Package (Zaman uyumsuz olay paketi). Bir olayın oluşumunu bir alt düzeye bildiren ve dosyalama sisteminde kullanılan bir veri yapısı.
ANSI (American National Standards Institute). Bilgisayar dünyasında standartlarını belirleyen örgüt. ANSI. American National Standards Instute. ANSI karakter seti; 8-bitlik bir karakter seti sağlar. 0-255 arasında toplam 256 karakteri temsil eder. İlk 128 karakter alfabetik karakterleriikinci 128 karakter ise özel karakterleri temsil eder.
API. Application Programming Interface (Uygulama Programı Arabirimi). İşletim sistemi tarafından uygulama programına sunulan fonksiyonlar kütüphanesi.
ASCII. American Standard Cod for Information Interchange. metin (text) karakterlerin temsili için geliştirilmiş bir kodlama yöntemi. 256 tane tanımlı karakterden oluşan dosya tipi.
BIND. Berkeley Internet Name Domain. UNIX işletim sistemlerideki Domain Name System (DNS) standardı.
BIOS. Basic Input and Output System. Bir sistemin en alt düzey düzenlemelerin (saat görüntüsabit disk vb.) yapan program.
BDC. Backup Domain Controller. NT Server'ın ana domain kontrol biriminin yedeği olarak kurulduğu bilgisayar. Domain ana kontrol biriminde yer alan kullanıcı veritabanını yedeğini zaman uyumlu olarak taşır. Kullanıcılar BDC'ye logon olabilirler.
CDFS. CD-ROM dosyalama sistemi.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.2012, 21:25   #26 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

COM. Component Object Model. Kod birimlerinin birbirini çağırması ile ilgili Windows'un bileşenler teknolojisi.
DBCC. Database Consistency Checker. Bir database'in mantıksal ve fiziksel tutarlılığını kontrol etmek için kullanılan bir deyim.
DBMS. Database Management System. Verilerin saklandığı üzerinde işlemlerin yapıldığı bir dosya saklama sistemi.
DCL. Data Control Language. Database nesneleri üzerindeki izinleri düzenlemeyi sağlayan SQL deyimleri.
DDE. Dynamic Data Exchange (Dinamik Veri Alışverişi). İki uygulama (program) arasında veri alışverişi. Örneğin: ACCESS'in bir EXCEL tablosunu doğrudan kendi içine alabilmesi.
DDL. Data Definition Language. Bir database yapısını modellemek için kullanılan SQL deyimleri. DDL ile uzak database'ler yaratılır değiştirilir ve silinebilirler.
Dfs. Distributed File System. Windows 2000'de şirket içinde paylaşılan dizinlerin merkezi olarak yönetilmesini sağlayan yeni bir disk yönetim aracı.
DLL. Dynamic Link Library. Çalışma zamanında kullanılan fonksiyon kütüphanesi.
DML. Data Manipulation Language. Bir veritanına erişim ve işlem yapmak için kullanılan dil.
DNS. Domain Name System. Domain adlarının karşılığın IP adresini bulmayı sağlayan bir servis. Örneğin sirket.com domain adına karşılık 151.122.12.1 IP adresinin çözülmesini sağlar.
DOS. Disk Operating System (Disk İşletim Sistemi). Kişisel bilgisayarların işletim sistemini ifade eder. Genellikle MS-DOS ya da diğer firmaların kişisel bilgisayar işletim sistemleri için kullanılır.
DSN. Data Source Name. Bir ODBC veritabanının adı.
EGA. Enhanced Graphics Adapter. Görüntü kartı teknolojisi. (Windows 95 'te desteklenmiyor).
EISA. Extended Industry Standard Architecture. 32-bit veri yolunu ve otomatik tanımayı destekleyen bir veri yolu tasarımı.
FAT. File Al******** Table. MS-DOS dosyalama sistemi.
GDI. Graphical Device Interface. Windows'un çizim renk gibi grafik fonksiyonlarını düzenleyen ve DLL'lerden oluşan özel program kütüphanesi.
GUI. Graphical User Interface. Kullanıcı ile işletim sistemi arasındaki arabirim.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.2012, 21:26   #27 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

GUID. Globally unique identifier . Tek olarak üretilen 16-bayt bir değer. Zamanı ve bir sıra numarasını içerir ve belli bir aygıtı ya da nesneyi tanımlamak için kullanılır.
HAL. Hardware Abstraction Layer. NT işletim sistemini (çekirdeğini) diğer sürücülerden korumak için geliştirilmiş bir katman yazılım.
HTML (Hyper Text Markup Language). ise bir işaretleme dilidir. Web dokümanları HTML dili ile yazılırlar.
HTTP (HyperText Transport Protocol). HTML dokümanlarının taşınmasını ve gösterimini sağlayan protokol.
IFS. Installable File System. Windows 95 ve Windows NT tarafından desteklenen dosyalama sistemi. Windows 95 yüklenebilir dosyalama sisteminin dinamik olarak kullanılmasını sağlar.
IPX/SPX. Novell firmasının ağ protokolü.
IRQ. Interrupt Request Level. İşlemcinin donanım birimlerine ayırdığı servis numaraları (1-15).
ISA. Industry Standard Architecture. IBM PC AT uyumlu bilgisayarların ortak mimarisi.
ISO. International Standards Organizations. Veri iletişimi standartlarını belirleyen örgüt.
ISP. (Internet Service Provider). Internet Servis Sağlayıcı kuruluş. Çok sayıda yerel kullanıcıya Internet hizmeti veren özel kuruluşlar.
LAN. Local Area Network. Sınırlı sayıda bilgisayardan oluşan yerel bilgisayar ağı.
LRU. Least Recently Used Technique. Kullanılan bilgilerin en eskisinin bellekte tutulması ile ilgili bir bellek yönetim tekniği.
MAC. Media Access Control. Network kartının Ethernet adresi.
MAPI. Messaging API. (Bkz. API). Uygulamaların mesaj-ilişkili olarak iletişim kurmalarını sağlayan kütüphane.
MDI. Multiple Document Interface (Çok Dokümanlı Arabirim). Bir uygulamanın çok sayıda dokümanla birlikte çalışabilmesi tekniği.
MIDI. Musical Instrumental Digital Interface (Müzikal Enstrümantel Sayısal Arabirim). Müzik aletleri ile bilgisayar arasında iletişimde kullanılan standart yöntem.
Mutex. Mutual Exclusion Service. Bir komut sürecinde sadece bir işlemin (thread) çalışmasını sağlayan bir yazılım tasarım tekniği.
NDIS. Network Driver Interface Specification. Ağdaki iletişimi sağlayan yazılımın özellikleri.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.2012, 21:26   #28 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

NETBEUI. NetBIOS Extended User Interface. Microsoft ağlarında kullanılan bir protokol.
NTFS. New Technology File System. NT işletim sisteminde kullanıcı ve dosya bazında güvenlik tanımlamalarının yapıldığı dosya sistemi.
ODBC. Open Data Base Connectivity (Açık Veri Tabanı Bağlanabilirliği). Bir veri tabanı ile onu kullanan programlar arasında kalan standart bir katmandır. Bu standart sayesinde programlar diğer veri tabanlarıyla ilişki kurabilirler.
OLAP. Online Analytical Processing. Karar destek sistemlerini tasarlamak için kullanılan bir database yönetim sistemi.
OLE. Object Linking and Embedding (Nesne Bağlama ve Gömme). Bir programdan diğerine sesgrafik ya da metin parçası olan bir nesnenin aktarımı. Nesnenin taşınması iki yöntemle olur. Nesne bağlanırsa o nesne kaynağı ile her zaman bağlantılı olur. Nesne gömülürse asıl kaynağı olan bağlantısı kopar. Nesne tümüyle yeni uygulamanın malı olur.
OLE DB. Verilere erişim sağlayan bir COM ortamı. OLE DB Provider ile oluşturulan OLE DB arabirimi aracılığıyla client uygulamalar server üzerindeki verilere erişirler.
OLTP. Online Transaction Processing. Uçlarda aynı anca çok sayıda işlemin (transaction) yapıldığı veritabanı uygulamaları. Özellikle ticari alanlarda kullanılır.
PCI. Peripheral Component Interconnect. 32-bit ve 64-bit olarak kullanılabilen ve özellikle görüntü birimleri için tasarlanmış veri yolu.
PCMCIA. Personal Computer Memory Card International Association. Özellikle eklenen kartlar için kullanılan özel bir veri yolu.
PDC. Primary Domain Controller. NT Server'ın bir domain'inde merkezi yönetim amaçlı kurulması. Ana domain kontrol birimi kullanıcı veritabanına sahiptir. Domain kullanıcılarının sisteme girişi ana kontrol birimi üzerinden kontrol edilir.
PIF. Program Information File (Program Bilgi Dosyası). Windows dışı bir uygulamanın Windows'ta çalışmasını denetleyen özel bir dosya.
PPP. Point-to-Point Protocol. RAS iletişimde kullanılan bir protokoldür. TCP/IP IPX NetBEUIAppleTalk gibi çok sayıda protokolü destekler.
PPTP. Point-to-Point Protocol. Internet üzerinden RAS server'a erişimi sağlayan protokoldür.
RAM. Random Access Memory (Rastgele Erişimli Bellek). Bilgi ve programların geçici olarak saklandığı ve işlediği bilgisayarın ana belleği.
RAS. Remote Network Access. Telefonla iletişimi sağlayan fonksiyonlar.
RDBMS. Relational Database Management System. İlişkisel olarak kurulmuş bir veritabanı yönetim sistemi.
RNA. Remote Network Access. Uzak kaynaklara ağ üzerinden erişim.


Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.2012, 21:26   #29 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Window Hakkındaki Bütün Terimler

RPC. Remote Procedure Call. Bir fonksiyon aracılığı ile ağ üzerindeki programın çalıştırılması tekniği.
SAM. Security Accounts Manager. Kullanıcıcı veritabanını ve uygulama programı arabirimi sağlayan bir alt sistem.
SCSI. Small Computer System Interface. Endüstri standardı bir veri yolu teknolojisi.
SLIP. oooooo Line Internet Protocol. Seri hatlar üzerinde TCP/IP ile kullanılan bir protokoldür. Internet'e bağlanmak için kullanılır.
SMP. Symmetric Multiprocessing. İşletim sistemi kodunun boş bir işlemci üzerinde çalışmasına izin veren işletim biçimi.
SQL. Structured Query Language (Yapısal Sorgu Dili). Veri tabanlarını sorgulamak için geliştirilmiş standart bir dil.
TAPI. Telephony API. Telefonla iletişim için program kütüphanesi.
TCP/IP. Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Büyük ağlarda kullanılan bir protokol. Windows 95 ve Windows NT tarafından kullanılır.
UNC. Universal Naming Convention). \\ ile başlayarak dosyaların belirtmek için kullanılan tam yol.
UPS. Bilgisayara kesintisiz güç sağlayan bir donanım.
URL. Uniform Resource Locator. Internet adresileri.
TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). İletişim protokolü. Özellikle farklı tipteki bilgisayar arasında iletişim kurmayı sağlar.
VBA. Visual Basic Applications. Microsoft Access ve diğer uygulamalar tarafından kullanılan Visual Basic programlama dilini gösterir.
VESA. Video Electronics Standard Association. Bir tür yerel yol (Local bus) mimarisi.
VGA. Video Graphics Array. Yaygın kullanılan görüntü sistemi. 640X480 çözüünürlüğe ve 16 renge sahiptir. SVGA (Süper VGA) ise 1024X768 çözünürlüğe sahiptir. Grafik kartının belleğine göre 16 milyona kadar görüntü sağlar. Windows 95 için varsayılan görüntü tipi.
VM. Virtual Machine. İşletim sistemi tarafından yaratılan bir ortamdır. Sanal makina bilgisayarın tüm işlevlerini (bellek işlemci) benzetir. Bütün Windows 95 uygulamaları bir sanal makina olarak çalıştırılırlar.
VxD. Herhangi bir sanal sürücü. 32-bir korumalı kipte çalışan (protected mode) sürücüler.
WAN. Wide Area Network. Geniş alanlarda kurulu network. Bir ya da çok alt networklerden oluşan büyük bilgisayar ağı.
WSH. Herhangi bir programlama dilinden bağımsız 32-bit bir Windows platformudur. Microsoft WHS içinde hem Visual Basic® Scripting Edition (VBScript) hem de JScript® için scripting ile programlama desteği verir.
WOSA. Windows Open Systems Architecture (Windows Açık Sistemler Mimarisi). Windows'un açık sistemler özelliği için geliştirilen standartlar.
WYSIWYG. What You See Is What You Get. Ekranda ne görülürse yazıcıdan aynen çıkacaktır. Windows bu olanağı destekler.

Jaqen isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
ataşehir escort maltepe escort pendik escort kartal escort deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler

Saat: 14:28