Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu

Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu (https://www.forumaski.com/)
-   Yabancı Dil (https://www.forumaski.com/yabanci-dil/)
-   -   Yabancı Dil Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır? (https://www.forumaski.com/yabanci-dil/159586-yabanci-dil-sinavlarina-nasil-hazirlanilir.html)

DeRDeST 10.07.2015 01:26

Yabancı Dil Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?
 
Yabancı Dil Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Yabancı dil sınavları bugün sadece yüksek lisans programlarının değil kurumsal şirketlerin bile talep ettiği belgeler haline gelmiştir. Bu yüzden bugün şirket çalışanları, özel sektörde kariyer hedefleyenler, kamu sektöründe atama bekleyenler, akademik kariyere hazırlananlar derken hemen hemen herkes bu sınavlara hazırlanmaktadır. Peki, yabancı dil sınavlarına nasıl hazırlanır?

Yabancı dil sınavları kişilerin dil seviyelerini belirleyen bir tür belge niteliğinde dayanaktır. Uluslararası alanda sınavlar olduğu gibi ülkelerin kendi içinde yaptığı merkezi sınavlar da vardır. Bizim ülkemizdeki yabancı dil sınavları uluslararası geçerliliği olması bakımından ağırlıklı olarak TOEFL, IELTS, DELE, TELC gibi sınavlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra YDS adında düzenlenen ülkemizin merkezi olarak düzenlediği sınavlar da bulunmaktadır. Üniversiteler de kendi içerisinde kendi sınavlarını hazırlamakta ve öğrencilerini bu çerçevede değerlendirmektedir. Hatta bugün kurumsal şirketlerin dahi işe alımlarda uygulamaya koydukları yabancı dil sınavları mevcuttur.

Bu sınavlara hazırlanırken öncelikle hangi sınava girileceğine karar verilmesi ve ardından o sınavın tekniklerine göre daha kapsamlı çalışılması gerekecektir. Eğer ki İngilizce için konuşulacak olunursa, burada İngilizceye çalışmak ve de neticesinde İngilizce öğrenmek çok önemli olsa da bazı sınavların özellikle teknik kısımlarına ağırlık vererek çalışmak daha doğru olacaktır. Çünkü bazı sınavlar test olurken bazı sınavlar yazılı olmakta hatta bazı sınavlar konuşma (speaking) egzersizlerini de sınava dahil etmektedir. Örneğin YDS ülkemizde uygulanan 80 tane çoktan seçmeli sorudan oluşan bir tür yabancı dil test sınavıdır. Bu sınava çalışırken ağırlıklı olarak test çözmek, kelime ezberlemek, gramer kurallarını öğrenmek gerekecektir. Fakat TOEFL dinleme (listening), konuşma (speaking), okuma (reading), yazma (writing) bölümleri olmak üzere 4 kısımdan oluşan bir sınavdır. Bu sınava hazırlanırken daha çok konuşma ve dinleme alıştırmaları yapılmalıdır. YDS için gerekli olmayan bazı alıştırmalar TOEFL için gerekli olmaktadır. Bu yüzden sınavın tarzı ve gerektirdikleri neyse ona ağırlık verilmelidir. Bu şekilde sınavdan beklentiler daha rahat karşılanacak ve sorulara daha pratik bir şekilde cevap verilmiş olacaktır.


Saat: 19:18

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2019, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.


SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.