Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29.07.2013, 13:41   #1 (permalink)
Perii
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kusma ve İshalli Çocuğa Yaklaşım

Kusma ve İshalli Çocuğa Yaklaşım

Kusma ve ishal her yaşta çocukta sık görülen yakınmalardır Aynı anda başlayabilir veya kusmanın ardından ishal gelebilir Kusma ve ishalin pek çok nedeni olabilir ancak en sık kusma nedeni sindirim sistemine alınan bir virüs veya yenilen gıdalardır İshal de en sık yenilen gıdalardan enfeksiyondan veya antibiyotik alımından ortaya çıkar

Kusma anne babaları en çok endişelendiren belirtilerden biridir Bu endişe ve panikle de bazen yanlışlar yapabilirler Örneğin çocuğun susuz kalacağından korkup hızla birşeyler içirmeye çalışmak doğru değildir Evetsıvı alması gerekmektedir ama bunun yavaş yavaş yudum yudum olması emilebilmesine olanak sağlayacaktırYemek için teklifte bulunmamak en iyisidir Altta ciddi bir neden yoksa çoğu kusma yaklaşık 12 saatte geçecekçocuk rahatlayacaktır Yudum yudum vereceğiniz sıvı su veya doktorunuzun önereceği tuz-şeker karışımı olabilir Kusma azalınca sıvı verme hızını arttırabilirsiniz Ancak çocuğun susuz kaldığından endişe ediyorsanızkaybını yerine koyamadığınızı düşünüyorsanız hemen doktorunuza ulaşmalısınız

Sindirim sistemine aldığımız virüsler önce kusma ardından ishale yol açarlar İshalde de çocuğun sıvı kaybını karşılamak çok önemlidir Eğer ishalle kaybettiği sıvıyı verdiğiniz içeceklerle telafi edebiliyorsanız ne kadar sık gaita yapsa da sorun olmayacaktır Eğer yemek istiyorsa barsak hareketlerini hızlandırmayacak muz şeftalielma patates ekmek pirinç yoğurt ( özellikle probiyotik yoğurt ) gibi gıdalar verebilirsiniz Eğer hasta anne sütü alan bir bebekse emmeyi sürdürmekte fayda vardır böylece ishali daha kolay atlatacaktır

Kusma ve ishal durdurucu ilaçları doktorunuz genellikle önermeyecektir Çünkü; kusma ve ishal vücudun kendini rahatsız eden maddeyi uzaklaştırması için faydalı mekanizmalar olarak kabul edilmektedir

Perii isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla