Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10.07.2015, 01:34   #1 (permalink)
DeRDeST
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
tick Okul Başarısı Nasıl Artırılır?

Okul Başarısı Nasıl Artırılır?


Düşünülenin aksine başarısız bir çocuk yoktur, bir çocuk sağlıklı bir düşünme yapısına sahipse, başka problemleri yoksa başarı konusunda sadece bizim göreceli davranmamız yüzünden başarısız nitelendirilebilir. Her çocuk başarı konusunda birbirinden ayrı yeteneklere, düşünce yapısına sahiptir. Doğuştan gelen derleyici ya da spontane davranan çocuklar analitik ya da öğrenen bir zekayla çalışan beyin yapılarına sahiptir.

Bizler de çocuklarımızın gerek hayatta gerek okulda başarılı olmalarını istiyorsak onların öğrenme aşkını ve hevesini kırmadan öğrenmelerini teşvik etmeliyiz. Mesela bir derste başarısız olan bir çocuğun öğretmeni değiştikten sonra o derste başarı sağladığı görülmüştür. Başarı sağlamasını istediğiniz çocuğunuzun her zaman yanında olun ve ona güven verin. Başka çocuklarla kıyaslayıp “ o ne kadar zeki sen çok aptalsın senden hiçbir şey olmaz” gibi aşağılayıcı sözler travmalara yol açabilir ve bunların dışa dönümü de ağır olabilir. Unutmayın zeka seviyesi ve akıl işlevliği bilimsel olarak ispatlanmıştır ki, öğrenmeyle ve düşünmeyle gelişir ve zeka seviyesi artar.

Aynı bir kılıcın bileylenmeye ihtiyacı olduğu gibi aklın da bileylenmeye ihtiyacı vardır. Kılıcın bileyi eğer aklın bileyi ise kitaptır. Çocuklarınıza küçük yaştan okuma alışkanlığını verin. Onlara hikayeler okuyarak hayal dünyalarını genişletin her bir öğrenilmiş şey beyinde yeni bir nöron ağı demektir. Bu şekilde hem gelişimine yardımcı olurken aranızdaki güven ve sevgi bağını kuvvetlendirmiş olursunuz. Çocuğunuz sizden farklı bir kişiliğe sahiptir ve bu kişiliğin ortaya çıkması kendi yeteneklerini tanıması, özgüven kazanması onun ayaklarını yere sağlam basmasına ve sorumluluk almasına sebep olacaktır. Bu gibi sorumluk taşıyan ve yeteneklerini çıkaracak güveni vermeniz çocuğunuzdaki zeka seviyesi ve öğrenme isteğindeki artış esnasında ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor.

Çocuğunuz bu yol ayrımında seçeceği yolu tahmin etmekte zorlanabilir ve onun zekasını kullanmayı doğru bir şekilde derslerine öğrenmesine ve ilerde başarı sağlayacağı unsurlara itilmesi gerekmekte. Yoksa bu başarısını teknolojik oyunlarda ya da teknolojik aygıtlarda geliştirebilir. Bunu için çocuğunuza belirli kurallar içinde boş zaman aktiviteleri verecek ve oyun oynama ihtiyacını gidermiş olacaksınız. Bu şekilde de sorumluluk ve karşılık duygularına sahip olacaktır. Çocuklarınıza okuldan verilmiş ödevlerin düzenlemelerini birlikte yapın, onun ruh halini gözetip, çalışma dakikalarını sıkılmayacağı şekilde ayarlayın imkanınız varsa bazı ödevleri oyun haline getirin. Çocuğunuz bu ödevleri yaparken heyecan duyacak ve öğrenme isteği artacaktır. Çocuğunuza bu çalışma prensipleri karşılığı ödüller ve hediyeler verin teşvik etmek her zaman başarı getirir.

Unutmayın her çocuk zekidir, sizin çocuğunuz da zeki ve akıllı bir birey bu yüzden bunun bilincine önce siz varmalı ve çocuğunuza güvenmeli, birlikte bu gelişimi sağlamalısınız. O zaman çocuğunuzdaki değişimi kendi gözlerinizle göreceksiniz.

DeRDeST isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla