Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Anne ve Çocuk > Çocuk Masalları
facebook bağlan


Andersen Çocuk Masalları - Parmak Kız - Çocuk Masalları

Çocuk Masalları kategorisinde açılmış olan Andersen Çocuk Masalları - Parmak Kız - Çocuk Masalları konusu , Andersen Çocuk Masalları - Parmak Kız - Çocuk Masalları PARMAK KIZ.... Bir zamanlar çocuklara çok düşkün bir kadın varmış. Çocukları bu kadar çok sevdiği halde bir türlü çocuğu olmuyormuş. Bir ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 08.07.2013, 11:28   #1 (permalink)
Root Administrator

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Post Andersen Çocuk Masalları - Parmak Kız - Çocuk MasallarıAndersen Çocuk Masalları - Parmak Kız - Çocuk Masalları

PARMAK KIZ....
Bir zamanlar çocuklara çok düşkün bir kadın varmış. Çocukları bu kadar çok sevdiği halde bir türlü çocuğu olmuyormuş. Bir gün ihtiyar bir büyücüye gidip ona bir çocuk sahibi olup olamayacağını sormuş.


Büyücü; ‘Buna üzülme çaresi var. Al sana bir arpa tanesi. Bu arpayı ne köylü tarlasına eker ne de tavuklar yer. Verdiğim arpayı evinde bir saksıya ek sonra da bekle ne olacağını görürsün.’ demiş.


Kadın teşekkür ederek büyücünün bu iyiliği karşısında ona biraz para vermiş. Sonra doğruca evine giderekarpa tanesini saksıya ekmiş. Sabırla saksının başında beklemeye başlamış. Çok geçmeden saksıda laleye benzeyen iri bir çiçek açmış. Lalenin taç yaprakları sanki olgunlaşmamış gibi sımsıkı kapalı duruyormuş.


Saksıdaki bu çiçeği hayran hayran seyreden kadın dayanamayıp öpüp koklamaya başlamış. O an içinden ne güzel çiçek diye düşünmüş. Kadın böyle düşünür düşünmez aniden çiçeğin yaprakları açılıvermiş. Bu kadının hayatında gördüğü en güzel ve büyük laleymiş. Lalenin çanağının bir köşesine büzülüp oturmuş parmak boyunda bir çocuk varmış.


Çocuğu görür görmez kadın hemen adını “Parmak Kız” koymuş. Kadın parmak kızın beşiğini cilalı ceviz kabuğundan yatağını menekşe yaprağından yorganını da gül yaprağından yapmış.


Parmak kız yeni hayatına kolayca alışmış. Geceleri kendisi için yapılan yatakta uyur gündüzleri masanın üstünde oynarmış. Kadın masanın üzerine içi su dolu etrafında çiçek süsleri olan tabağını koyarmış. Parmak kız da suya bir lale yaprağı atarak üstüne oturur iki beyaz at kılını kürek gibi kullanıp tabağın bir başından bir başına geçermiş. Onun bu hali göze o kadar hoş görünürmüş ki seyrine doyum olmazmış. Üstelik parmak kız o kadar içten o kadar güzel şarkı söylermiş ki böylesi bugüne kadar ne duyulmuş ne de işitilmiş…


Bir gece parmak kız beşiğinde mışıl mışıl uyurken pencerenin kırığından içeriye çirkin bir kurbağa girmiş. Bu patlak gözlü çirkin hayvan küçük kızın uyuduğu masaya sıçramış. Küçük kızın yorganın altında mışıl mışıl uyuduğunu görünce;
— Ne kadar güzel bir kız oğluma çok güzel bir eş olur diyerek parmak kızın uyuduğu ceviz kabuğundan beşiği kaptığı gibi girdiği yerden bahçeye çıkmış.


Evin yakınında bataklık bir arsanın yanında geniş bir dere akmaktaymış. Çirkin kurbağa ile oğlunun evleri bu bataklıktaymış. Çirkin kurbağanın oğlu da kendisi gibi pis ve çirkinmiş. Babasının getirdiği ceviz kabuğundaki küçük güzel kızı görünce; “Viraaaak… Viraaaak….” diye bir çığlık atmış.
Baba kurbağa;


— Çok yüksek sesle konuşuyorsun şimdi uyandıracaksın. Kuğu tüyü gibi hafif uyanırsa korkudan uçup gidiverir sonra demiş.


Baba ile oğul kurbağa parmak kıza kalacak bir yer yapmaya karar vermişler. Bu arada baba kurbağanın aklına çok güzel bir fikir gelmiş; ‘Derede yetişen nilüfer yapraklarından birisinin içine oturtalım. Orada bir adadaymış gibi olur ve kaçamaz. Biz de bu arada bataklığın dibindeki büyük odayı güzelce derler toplarız. Sizin yatak odanız olur.’ demiş


Derenin ortasında gerçekten de suyun üstünde açılmış nilüferler ile yeşil yassı yaprakların yüzdüğü görülmekteymiş. Uzaklarda çok iri bir yaprak varmış. Baba kurbağa parmak kızı alarak o yaprağa doğru gitmiş. Parmak kızı ceviz kabuğundan beşiği ile birlikte oraya bırakmış.


Sabah güneşin ilk ışıklarıyla birlikte parmak kız da uyanmış. Önce nerede olduğunu anlayamamış. Zavallı parmak kız bir an sonra nerede nasıl bir yerde olduğunu görmüş. Üstünde durduğu koca yaprağın etrafının su ile çevrili olduğunu anlayıp yere inemeyeceğini düşününce ağlamaya başlamış.


O anda ihtiyar kurbağa da bataklığın dibindeki odayı oğlu ile parmak kıza hazırlamak için uğraşıyor renkleri sararmış su bitkilerinin yapraklarıyla süpürüyormuş. Amacı güzel geline layık bir oda hazırlamakmış. İşini bitirdikten sonra çirkin oğluyla beraber küçük kızın yatağını alıp gelin odasını hazırlamak için işe koyulmuşlar.


Baba kurbağa ve oğlu parmak kızı almak için yanına gittiklerinde suya dalıp çıkmışlar. Baba kurbağa; ‘Güzel kızişte kocan olacak oğlum bu. Bataklığın dibinde size eşsiz bir ev hazırlıyorum.’ demiş.


Çirkin oğlanın ağzından “Vıraaak vıraaak” diye sürekli aynı ses çıkıyormuş. Baba ile oğul kızın yattığı ceviz kabuğundan zarif yatağı almış kızın yatağın üzerinde yalnız bırakıp yüzerek evlerine dönmüşler. Parmak kızbaba kurbağa kadar çirkin bir yaratığın yanında oturacağını bir de onun oğluna eş olacağını düşündükçegözünden seller gibi yaşlar akıyormuş.


O sırada derede yüzen kırmızı balıklar ihtiyar kurbağanın söylediklerini duymuş Parmak kızı görür görmez o kadar güzel bulmuşlar ki çirkin bir bataklık kurbağasının bu kadar güzel bir kızı alıp onu üzmesine gönülleri razı olmamış. Hep beraber kızı kurtarmak için çalışmaya başlamışlar. Önce kızın üzerinde oturduğu yaprağın etrafına toplanıp iyice dişleyerek yaprağı koparmışlar. Böylece serbest kalan yaprak akıntıya kapılarak çirkin baba oğul kurbağalarının yetişemeyecekleri kadar uzaklara sürüklenmiş.


Parmak kız bu şekilde yeşil yaprağın üzerinde yol alırken onu gören kuşlar; ‘Oh! Ne kadar güzel ve nazlı kız!’ diye öterek hayranlıklarını gizleyemiyorlarmış. Akıntı ile durmadan yol alan parmak kız çok geçmeden ülkesinin sınırlarını geçmiş....


Bu yolculuk esnasında parmak kıza güzel bir beyaz kelebek arkadaşlık etmiş. O da yaprağın üzerine konmuşyanındaki beyaz kelebekle birlikte üstelik kurbağaların kendisine yetişemeyeceklerinden dolayı parmak kız çok mutluymuş.


Sular güneşin gönderdiği ışınlarla saf altınlar gibi parıldıyor parmak kız bu güzellikleri seyretmeye doyamıyormuş. Daha hızlı yol alabilmek için kemerinin bir ucunu kelebeğe bir ucunu da yaprağa bağlamış. Kelebeğin gücüyle şimdi daha hızlı yol alıyorlarmış. Onlar bu şekilde son hızla yol alırken oradan geçmekte olan büyükçe bir mayıs böceği parmak kızı görmüş. Küçük vücudunu ayakları ile sararak birlikte uçup bir ağaca konmuş. Yeşil yapraklar ise kelebekle birlikte akıntıya kapılıp gitmiş. Bir anda kendisini küçük vir ağacın üzerinde bulan parmak kız büyük bir korkuya kapılmış. Fakat onu en fazla üzen beyaz kelebek olmuş. Çünkü küçük beyaz kelebeği kemeri ile yaprağa bağlamıştı. Kelebek bu yüzden açlıktan ölebilir sulara boğulabilirdi.


Mayıs böceği ise parmak kızın derdini sormak şöyle dursun onu ağacın en iri yaprağına oturttuktan sonraağaçtaki çiçek suları ile karnını doyurup başının çaresine bakmasını söylemiş. Sonra da parmak kızın gönlünü almak için; ‘Her ne kadar mayıs böcekleri gibi güzel değilsen de pek çirkin de sayılmazsın.’ demiş.


O ağaçta oturan diğer mayıs böcekleri biraz sonra parmak kızı görmek için misafirliğe gelmişler. Dişi mayıs böcekleri parmak kıza yüksekten bakıp küçümseyen bir sesle; ‘Ne kadar gülünç bir yaratık yalnızca iki bacağı var.’ diyerek gülmeye başlamışlar.


Diğer mayıs böcekleri konuşmayı sürdürmüşler; ‘Ne kadar da cılız öyle kanatları bile yok.’


Daha başkaları; ‘Ay ne kadar çirkin yüzüne bakılır gibi değil.’ demişler.


Hepimiz biliyoruz ki parmak kız onların söyledikleri gibi çirkin değil aksine seyrine doyum olacak kadar güzelmiş. Onu kaçıran ve ilk bakışta güzel bulan mayıs böceği de diğerlerinin söylediklerine inanmaya başlamış. Bu nedenle parmak kızı daha fazla yanında alıkoymak istememiş. Parmak kıza gönlünün dilediği yere girmekte serbest olduğunu söylemiş.


Mayıs böcekleri onu alıp bir papatyaya oturtmuşlar. Çok güzel olduğu halde kendisini çirkin bulan mayıs böceklerine içerleyen parmak kız ağlamaya başlamış. Parmak kız o yaz tek başına yaşamış. Açlığını ve susuzluğunun çiçeklerin öz sularını içerek gidermeye çalışmış. Parmak kız yaz ve sonbahar mevsimlerini böyle geçirmiş. Kış olunca ona şarkıları eşlik eden kuşlar bile bir bir gitmeye ağaçlar yapraklarını dökmeye başlamış. Altında barındığı yapraklar bile sararıp kurumuşlar.


Parmak kızın giysileri de zamanla eskiyip lime lime olduğundan soğuktan etkileniyormuş. Kış mevsimi iyice bastırınca lapa lapa kar yağmaya başlamış. Her kar tanesi onun ufacık vücudunu bir kürek toprak gibi örtüyormuş. Üşümemek için kuru yapraklara sarınmış ama yapraklar onu battaniye gibi ısıtamadığından tir tir titriyormuş.


Parmak kızın sığındığı ormanın yakınında sürülmüş büyükçe bir tarla varmış. Tarlanın üzeri samanla örtülüymüş. Parmak kız oraya gidebilmek için ormanı bir baştan bir başa kat etmek zorundaymış. Tüm gücünü sarf etmiş ve son bir gayretle tarlaya ulaşmış. Samanların altında bir tarla faresinin yuvasını bulmayı başarmış. Tarla faresinin yuvası tıka basa yiyeceklerle dolu dayalı döşeli yatak odası mutfağı ve kileri ile çok rahat bir yuvaymış. Farenin de keyfi pek yerindeymiş. Açlıktan ve soğuktan ölmek üzere olan parmak kız bir lokma yiyecek bulma ümidiyle evin kapısını bir dilenci gibi çalıp bir arpa tanesi rica etmiş.


Bu yuvada yaşayan dişi tarla faresi aslında çok iyi yürekliymiş. Dilenci olmadığını anladığından parmak kıza; ‘İçeriye gir bakalım sıcacık bir odam ve pek çok yiyeceğim var. Benimle birlikte karnını doyurursun.’ diyerek onu yuvasına davet etmiş.


Parmak kızı çok beğendiği için ona kendisine her gün bir masal anlatması şartı ile kışı birlikte geçirmeyi teklif etmiş. Parmak kız bu teklifi ve şartları memnuniyetle kabul etmiş. Aradan birkaç gün geçtikten sonra tarla faresiparmak kıza şunları söylemiş;


— Bugün konuğumuz gelecek. Komşum haftada bir defa gelmeyi adet edinmiştir. Onun hali vakti benden daha iyidir. Evi çok geniş ve salonu mobilyalıdır. Üstelik sırtında siyah kadife kürkü var. Eğer onun yanına gidebilsen çok rahat edersin ama o burnunun ucunu bile göremez. Bildiğin en güzel masalları anlatıp onu ömür boyu oyalaman gerekecek.


Tarla faresinin komşum dediği köstebekten başkası değilmiş. Parmak kız böyle birisinin yanında yaşamaya hiç de niyetli değilmiş.


Biraz sonra sırtında kadife kürkü ile köstebek gelmiş. Tarla faresinin anlattığına bakılırsa çok zenginmiş.


Evi tarla faresinin yirmi katı kadarmış. Köstebek çiçekleri ve güneşi hiç görmemiş ama yine de seviyormuş.


Parmak kız evlerine gelen konuğu ağırlamak için şarkı söylemeye başlamış. . Parmak kızın söylediği şarkılar “Uç böceğim uç” ile “Papaz tarlaya gelince” imiş.


Parmak kızın sesini ve şarkılarını çok beğenen köstebek şefkatle kızın üzerine doğru atılmış fakat parmak kız çok sessiz olduğundan ağzını açıp bir şey söylememiş.


Köstebek biraz önce kendi evi ile fareninki arasında bir yeraltı koridoru yaparak buraya geldiğini anlatmış. Komşusu fareye ve yabancı kıza isterlerse orada gezinebileceklerini söylemiş ve “Tabii geçitteki bir kuş ölüsüne aldırmazsanız.” diye de eklemiş. Koridordaki kuş öleli aslında çok olmamış. Buraya da köstebek koridoru kazdığı sıralarda düşmüş gibi duruyormuş.


Köstebek dişlerinin arasına karanlıkta parlayan ve etrafa ışık saçarak aydınlatan bir çöp almış ve koridor boyunca hanımlara yol göstermiş. Koridora ölü kuşun yanına yaklaştığında toprağı burnuyla eşeleyerek ışığın aydınlatabileceği bir delik açmış. İşte o zaman yerde yatan bir kırlangıç görmüşler. Kanatları yanına düşmüşbaşı ve ayakları tüylerinin arasına sokulmuş zavallıcık herhalde soğuktan ölmüş.
Ormanda etrafında uçuşup cıvıl cıvıl ötüşen kuşlara karşı gönlünde sonsuz bir sevgi bulunan parmak kızgördüğü bu manzara karşısında çok üzülmüş. Fakat köstebek kırlangıcı ayağı ile iterek; ‘Artık ötmüyor. Dünyada kuş doğmak gibi bir felaket var mı? Allah’a çok şükür çocuklarımdan hiçbirinin başına böyle bir dert gelmedi. Varı yoğu ötüşünden ibaret bir kuş tez zamanda yoksulluğa düşer kış gelince de ölür.’ demiş.


Tarla faresi; ‘Evet komşucuğum pek akıllıca konuştunuz. “Kiviit” diye ötmek neye yarar? Ancak yoksulluk içinde ölmek için birebirdir. Gene de öttükleri için tavus kuşu gibi kurulanlar bile var.’ demiş. Parmak kız bu konuşmalara katılmamış. Ama sırtları kuşa doğru döndüğünde kırlangıcın başındaki tüyleri kaldırıp bir öpücük kondurmuş. İçinden de; ‘Belki bu da yaz aylarında benim için neşeli neşeli ötenlerden biridir. Şayet öyleyse ona ne sevinçler ne mutluluklar borçluyum.’ demiş.


Köstebek ışığın girmesi için açtığı deliği tıkadıktan sonra hanımları evlerine kadar uğurlamış fakat gece parmak kız uyuyamamış. Kalkmış saman çöplerinden bir hasır örmüş ve koridora gidip kırlangıcın üzerine örtmüş. Toprağın soğuğundan koruyabilmek için de ayrıca farenin evinde bulduğu pamuklarla iyice sarmış; ‘Allah’a ısmarladık şirin küçük kuşcağız. Ağaçlar yaprakla örtülüyken güneş bizi ısıtırken yaz boyunca neşeli şarkılarını dinledim.’ demiş. Sonra da başını kuşun göğsüne dayamış fakat korku ile doğrulması bir olmuş.


Çok heyecanlanan parmak kız önce ürkmüş. Kendisi bir başparmak büyüklüğünde olduğundan kuş yanında dev gibi duruyormuş. Yine de gayretle kırlangıcın iki yanındaki pamukları iyice sarmış yorgan olarak kullandığı nane yaprağını da getirip kırlangıcın başına koymuş.


Ertesi gece parmak kız sürünerek kırlangıca bakmaya gitmiş ve onu hayatta bulmuş. Zavallı kırlangıç çok bitkin ve hasta olduğundan küçük kıza bakmak için gözlerini zorlukla aralayabilmiş.


Koridor çok karanlık olduğu için parmak pız elinde ışıltılı bir çöp tutmaktaymış.


Hasta kırlangıç; ‘Sana nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum küçüğüm. Beni öyle ısıttın ki yakında hiçbir eyim kalmayacak. Tamamen iyileştiğim zaman ben de güneşi çok olan ülkelere gideceğim.’ demiş.


Parmak kız kırlangıcın başını okşamış ve ‘Dışarısı çok soğuk. O kadar çok kar var ki her taraf buz tutmuş. Sıcacık yatağında yatıp bir an önce iyileşmelisin. Senin için elimden geleni yapacağım demiş.
Parmak kız bunları söyledikten sonra çiçek yaprağıyla su getirip kırlangıca içirmiş. Sonra da onun kanadını bir çalıya çarparak nasıl yaralandığını dinlemiş. Bu nedenle kırlangıç arkadaşları kadar hızlı uçamamış. Sıcak ülkelere doğru zaman kaybetmeden yollarına devam ederlerken o daha fazla dayanamamış yorgunluktan ve halsizlikten yere düşmüş. Kendinden geçmiş. Nasıl olup da buralara geldiğini hatırlayamıyormuş.


Zavallı kırlangıç bütün kış mevsimini orada geçirmiş. Parmak kız tarla faresi ile köstebeğe sezdirmeden kırlangıca yardım ediyormuş. Çünkü onların birtakım nedenlerle bu yardımları engellemelerinden korkuyormuş.


Yavaş yavaş güneş toprağı ısıtmaya ilkbahar tüm güzelliğiyle kendini göstermeye başlamış. Kırlangıç artık parmak kıza veda etme zamanın geldiğini biliyormuş. Ondan köstebeğin açıp kapattığı deliği yeniden açmasını istemiş. Sırtına binip yakındaki ormana gelip gelmeyeceğini sormuş. Oradan ayrılmasının arkadaşı tarla faresini çok üzeceğini bilen parmak kız; ‘Seninle gelebilmeyi çok isterdim fakat olmaz.’ diye cevap vermiş.


Kırlangıç güneşli yerlere doğru uçarken; ‘O halde hoşça kal benim nazlı küçük çocuğum. Senin yaptıklarını asla unutmayacağım. Allaha ısmarladık!’ demiş.
Parmak kız gözleri yaşlarla dolu kırlangıcın gidişini izliyormuş. Bu ayrılığa nasıl dayanacağını düşünmeye başlamış çünkü kırlangıca yürekten bağlanmış. Kırlangıç son bir defa; “Kiviit! Kiviiit!” diye öterek gözden kaybolmuş.


Parmak kızın derdi yaz mevsimin gelmesiyle birlikte artmaya başlamış. Güneşe çıkıp ısınması imkânsızlaşmış. Tarla faresinin evinin üzerindeki buğdaylar büyümüş parmak boyundaki bir kız için geçilmesi zor bir orman haline gelmiş.


Tarla faresi;
—Artık yaz geldi. O can sıkıcı kadife kürklü köstebek mutlaka seninle evlenmek istediğine göre çeyizini hazırlamalısın. Sonra en güzel çeyizler gerek. Köstebek karısının hemen hemen hiç eksiği olmamalı.


Tarla faresi bu amaçla dört çıkrık kiralamış. Parmak kız iplik eğiriyor gece gündüz demeden çalışıyormuş. Durmaksızın kumaş dokusunlar diye gündelikle dört tane örümcek tutmuş. Köstebek hemen her akşam misafirliğe geldikçe toprağı ısıtıp dayanılmaz hale getiren güneşi kötülemekteymiş. Bu yüzden düğün mevsim sonuna kalmış. Düğün günü yaklaştıkça parmak kız her gün güneşin doğuşu ve batışında kapıya çıkıprüzgârda sallanan buğday başaklarının arasından gökyüzünün mavisini doğanın güzelliklerini seyredipsevgili kırlangıcını düşünüyormuş. Fakat kırlangıç uzaklara gittiğinden belki hiç dönmeyeceğini düşünerek üzülüyormuş.


Sonbahar yaklaşırken parmak kızın çeyizi tamamlanmış. İhtiyar fare; ‘Dört hafta sonra düğün yapılacak.’ Demiş fakat parmak kız ağlayarak çirkin köstebekle evlenmek istemediğini söylemiş.
Fare; ‘Yoo… Yoo… İnatçılık yok rica ediyorum senden. Yoksa beyaz dişlerimin tadını tadarsın haa… Üstelik böyle yakışıklı bir erkekle evlendiğin için ne mutlu sana. Kürkün böylesi krallarda bile yoktur mutfağının kileri tıklım tıklım dolu. Karşına böyle kısmet çıktığı için sevinmelisin.’ demiş.


Düğün günü gelip çatmış. Köstebek . Parmak kız’ı toprağın çok derinliklerindeki evine götürmek üzere gelmiş. Köstebek güneşi sevmediği için artık o da bir daha güneşin parlak ışıklarının girmeyeceğini düşünüyormuş. Tarla faresinin evinde hiç olmazsa gidip kapıdan dışarıya bakabiliyormuş.


Parmak kız küçük kollarını kaldırarak; ‘Allah’a ısmarladık güneş! Allah’a ısmarladık. Senin ışıklarının girmediği bu iç karartıcı yerde yaşamaya mahkûmum artık ben.’ diye seslenmiş.
Tarladaki buğdaylar biçilmiş yerde yalnızca samanlar kalmış. Bu nedenle parmak kız farenin evinin önünde birkaç adım ilerlemiş. Kırmızı bir çiçeği elini değdirmiş. Ona dönerek:
- Allah’a ısmarladık. Eğer benim kırlangıç dostumu görürsen selamımı söyle demiş.


Tam içeriye gireceği anda başının üzerinde “ Kiviiit!.. Kiviiit!” diye bir ses duymuş. Başını kaldırıp da baktığındaçok sevdiği kırlangıcını görmüş. Kırlangıç da kızı gördüğü için çok sevinçliymiş. Parmak kızkırlangıca köstebekle zorla evlendirileceğini güneş girmeyen bir yeraltı evinde oturmaya mahkûm olacağını anlatmış. Bunları anlatırken de gözlerinden yağmur gibi yaşlar dökülüyormuş.


Tüm bunları dinleyen kırlangıç:
— Artık kış yaklaşıyor sıcak ülkelere gitmeye hazırlanıyoruz. Birlikte gelmek ister misin? Seni bir kuşakla sırtıma iyice bağlarım. Birbirimizden hiç ayrılmayız. Uzaklara çirkin köstebekle güneş girmeyen karanlık evinden çok uzaklara kaçarız. Böylece güneşin her gün görüldüğü göz kamaştırıcı çiçeklerin açtığı sıcak ülkelere varmak için birlikte dağlar aşarız gel ne olursun. Seni bu halde bırakamam. Ben yerde yarı donmuş baygın yatarken beni ölümden kurtardın sevgili küçük benimle gel.


Parmak Kız:
— Seninle elbette gelirim demiş:
En sağlam tüylerden birine kuşağına bağlamış. Böylece kırlangıçla parmak kız ormanların denizlerin karla örtülü dağların üzerinden uçup gitmişler. Böyle rüzgâra ve soğuğa alışkın olmayan Parmak kız kırlangıcın tüyleri arasına iyice büzülmüş. Yalnızca aşağıdaki seyrine doyum olmaz güzellikleri seyredebilmek amacıyla başını çıkartıyormuş.


Sonra iki dost sıcak ülkelere gelmişler. Buralar öyle güzel yerlermiş ki sanki güneşi daha parlak gökyüzü pırıl pırılmış. Bahçelerde bağ ve kayalıklarda sarılı kırmızı güzel asmalar kendiliğinden yetişiyor ormandaki ağaçlardan limonlar elmalar sarkıyormuş. Belki de dünyanın en güzel çocukları yollarda kırlarda bin bir renkli kelebeklerle oynuyorlarmış.


Kırlangıç yol aldıkça gördüğü bu güzelliklere yeni güzellikler ekleniyormuş. Etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrilimavi bir gölün ortasında bembeyaz mermerden bir saray görünmüş. Bu sarayın uzun sütunlarına asmalar sarılmış. İşte bu sütunların tepesinde birçok kırlangıç yuvası varmış. Tabii parmak kızı taşıyan kırlangıcındaki de oradaymış.


Kırlangıç:
— İşte evime geldik. Ama birlikte kalmamız yakışık almaz. Zaten seni ağırlamak durumunda değilim. Sen en güzel çiçeklerden birini seç. Seni orada rahat ettirebilmek için elimden geleni yapmaya çalışacağım demiş.


Parmak kız ellerini çırparak:
— Çok güzel ne mutlu bana! diye cevap vermiş.
Aşağıda büyük bir mermer sütun üçe bölünmüş halde yere uzanıyormuş. Aralarında çok güzel çiçekler varmış. Kırlangıç parmak kızı yaprakların birisinin üzerine oturtmuş. Bu güzellikler içinde Parmak kız çok mutluymuş.


Yaprağında oturduğu çiçeğin içine baktığında birden hayretler içinde kalakalmış. Çiçeğin içinde cam gibi pırıl pırılbembeyaz ve küçük bir adam oturuyormuş. Adamın boyu bir parmak kadarmış. Omuzlarında parlak kanatlarıbaşında ise altın tacı varmış. Bu görkemli adam o çiçeğin perisiymiş. Oradaki her çiçek bir küçük erkekle kadına saray olmuş. Kendisi de tüm bu ulusa hükmediyormuş. Parmak kız kırlangıcın kulağına eğilerek; ‘Aman ne güzel.’ demiş.


Koskoca dev gibi kırlangıcı görünce çiçekler kralı biraz korkmuş. Fakat yanındaki kıza gözü ilişince hem korkudan sıyrılmış hem de çok sevinmiş. Hayatında bu kadar güzel bir kıza ilk kez rastlıyormuş. Önce ismini sormuş. Sonra da başındaki tacı çıkararak parmak kızın başına koymuş. Ardından da kendisiyle evlenmek istediğini söylemiş. Razı olursa tüm çiçeklerin kraliçesi olacağını da sözlerine eklemeyi ihmal etmemiş. Karşısına çıkan bu şansın ne kurbağanın oğluna ne de siyah kadife kürklü köstebeğe benzediğini düşünen parmak kız“Evet!” demekte tereddüt etmemiş. Kral ve kraliçeye armağanlar vermek üzere her çiçekten erkekli kadınlı seçkin bir kalabalık ortaya çıkmış. Verilen armağanların içinde omzuna iliştirilen ve çiçekten uçmasına yarayan bir çift kanat kadar hoşuna giden olmamış.


Parmak kız böyle ağırlanıyorken kırlangıç da yuvasında olabildiğine hüzünlü ötüyormuş çünkü parmak kızı çok sevmiş ve ondan hiçbir zaman ayrılmak istemiyormuş. İşte bu nedenle çok üzgünmüş.
Çiçekler kralı Parmak Kız’a; ‘Bundan sonra senin adın Parmak Kız olmasın. Senin gibi güzel bir kıza yakışmayançirkin bir ad bu bugünden sonra biz sana Maia diyeceğiz.’ demiş.
Kırlangıç üzüntü içinde uzaklara doğru uçarken; ‘Allah’a ısmarladık! Allah’a ısmarladık!’ diyormuş.


Kırlangıç gittiği ülkede Parmak kızın masalını yazan yazarın penceresinin üstündeki yuvasına yerleşmiş. Yazarda dört gözle onun dönüşünü bekliyormuş. Kırlangıç “Kiviiit!.. Kiviiit!” diyerek ona olan biteni anlatmış. Yazar bu serüveni böylece öğrenmiş ve çocuklar okusun diye yazmış.


__________________
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL][Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Konu Laura tarafından (20.08.2013 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir.
Jaqen isimli Üye şuanda  online konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 2
Laura, Ravza
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 11:31