Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > LYS - YGS

LYS Tercih Süresi Başladı mı? (LYS 2014 Tercih Kılavuzu-Üniversite Puanları)

LYS - YGS kategorisinde açılmış olan LYS Tercih Süresi Başladı mı? (LYS 2014 Tercih Kılavuzu-Üniversite Puanları) konusu , ...


Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By KaRaqiZz
  • 1 Post By doktor

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 02.07.2014, 23:19   #1 (permalink)
BaHaRamaZaN

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart LYS Tercih Süresi Başladı mı? (LYS 2014 Tercih Kılavuzu-Üniversite Puanları)

LYS Tercih Süresi Başladı mı? (LYS 2014 Tercih Kılavuzu-Üniversite Puanları)

ÖSYM LYS 2014 sonuçlarını açıkladı. Milyonlarca öğrencinin girdiği LYS Sonuçları açıklandı. Öğrencilerde şimdi tercih heyecanı var. LYS tercihleri ne zaman ve nasıl yapılacak? ÖSYM Tercih kılavuzunu yayınladı. LYS Sınav Sonucunuzu öğrenmediyseniz haberimiz üzerinden öğrenebilirsiniz. LYS sonucunuza göre hangi üniversitelerde tercih hakkınız olacak? LYS Tercihleri hangi tarihler arasında yapılacak? LYS tercih kılavuzu ve üniversitelerin taban-tavan puanları (LYS tercih kılavuzu-LYS sonuçları)
0Sitene Ekle
LYS Tercih Süresi Başladı mı? (LYS 2014 Tercih Kılavuzu-Üniversite Puanları)
ÖSYM LYS 2014 sonuçlarını açıkladı. Milyonlarca öğrencinin girdiği LYS Sonuçları açıklandı. Öğrencilerde şimdi tercih heyecanı var. LYS tercihleri ne zaman ve nasıl yapılacak? ÖSYM Tercih kılavuzunu yayınladı. LYS Sınav Sonucunuzu öğrenmediyseniz haberimiz üzerinden öğrenebilirsiniz. LYS sonucunuza göre hangi üniversitelerde tercih hakkınız olacak? LYS Tercihleri hangi tarihler arasında yapılacak? LYS tercih kılavuzu ve üniversitelerin taban-tavan puanları (LYS tercih kılavuzu-LYS sonuçları)

Tercih süresi, 7-17 Temmuz 2014 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] İnternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] İnternet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

ÖSYM ÜNİVERSİTE TABAN VE TAVAN PUANLARI

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ

LYS SONUÇLARI

2014 Lisans Yerleştirme Sınavı (2014-LYS) Temel Soru Kitapçıklarının Yayınlanması

2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sınavlarının ikinci aşaması olan 2014 Lisans Yerleştime Sınavı (2014-LYS) 81 il merkezinde (91 sınav merkezinde) 14-15 ve 21-22 Haziran 2014 tarihlerinde beş oturum halinde, 5.521.318 adet soru kitapçığı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve herhangi bir sorun olmadan tüm ülkemizde huzur içerisinde tamamlanmıştır. Sınavda toplam 340.562 personel büyük bir özveri ile görev yapmıştır.

Ülkemizin geleceği olan 946.244 gencimizin girmiş olduğu bu yarışın hak ve adalet ölçüsü içerisinde gerçekleştirilebilmesi için sınav öncesinde ve sınav sırasında her türlü tedbir alınmış ve ilgili çalışmalar planlandığı gibi dakika dakika yürütülmüş, sınav sorunsuz biçimde tamamlanmıştır. Sınav sonrasında da aynı titizlikle sınav evrakının değerlendirilmesi temin etmek üzere her türlü çalışma planlanmış ve gerekli koordinasyon sağlanmıştır.

Sınavın sorunsuz olarak gerçekleştirilmesine destek veren başta tüm ÖSYM çalışanlarımız, 21 gün süren Kapalı Dönem görevlilerimiz, Sınav Günü Masası görevlileri, ÖSYM Temsilcilerimiz, Sınav Koordinatörlerimiz, Bina Sınav Sorumlularımız ve Yöneticilerimiz, Emniyet görevlileri olmak üzere tüm sınav görevlilerine ve sınav güvenlik tedbirlerinin uygulamaya geçirilmesine destek veren diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ederiz.

6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 33 üncü maddesi ile 53 üncü maddesi birinci fıkrası (ç) bendi gereğince ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarılmıştır. Sınav güvenliğinin en önemli unsuru olan “Her Adaya Farklı Soru Kitapçığı” uygulaması nedeniyle adayların sorulara verdikleri cevapları da izlemesini ve cevap kâğıdı üzerindeki işaretlemelerini kontrol etmelerini temin etmek amacıyla ÖSYM Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda 2014-LYS’lerde test sorularının tamamından rastgele seçilen % 20’si adaylara ait soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile birlikte adayların incelemesine açılacaktır. Sınav sorularının % 20’sini oluşturan ve adayların incelemesine açılan sorular, ayrıca; “Temel Soru Kitapçığına” aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlanan “Temel Soru Kitapçığı” basın yayın organları tarafından, telif hakları ÖSYM’de saklı kalmak kaydıyla, her hangi bir telif hakkı bedeli ödenmeksizin kullanılabilecektir. “Temel Soru Kitapçığı” adı altında ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlanan sorular dışında kalan ve artık Merkezimize ait gizli bilgi olarak nitelenecek tüm soruların yazılı, görsel veya işitsel olarak herhangi bir yolla bir bütün olarak veya kısmen paylaşılması halinde, paylaşan kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.

Tercih yapacak olan adayların 2014 ÖSYS LYS tercih kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Tercih yaparken asıl olan puanlama değil başarı sırasıdır. Dolayısıyla 2014 LYS tercih kılavuzu ve ÖSYS kontenjanlar tablosunda da yer alan bir önceki yılın taban puanlarına bakarak tercih yapmak sizleri ciddi derecede yanıltacaktır.

Tercih edeceğiniz bölümün geçen yıl ki başarı sırasını ve sizin 2014 LYS Yerleştirme başarı sıranızla karşılaştırın. Tercihlerinizi bu karşılaştırmaya göre belirleyiniz. Adayların tercih sürecinde ihtiyaç duyacakları her türlü bilgi ve belge 2014 LYS tercih kılavuzunda yer almaktadır.2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 23-25 Haziran 2014 tarihleri arasında ÖSYM’nin [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve KontenjanlarıKılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

2014-ÖSYS adaylarına ve kamuoyuna duyurulur.ÖSYM BAŞKANLIĞI

Tercih işlemleri başvuru merkezlerinden veya TC Kimlik Numarası ve internet şifresiyle ÖSYM’nin ”[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] adresinden bireysel yapılabilecek.

Bu yöntemler dışında posta, fax, elektronik posta gibi yöntemlerle tercih bildiriminde bulunulmayacak. İnternet kullanımında deneyimi bulunmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların, tercih bildirimini başvuru merkezi aracılığıyla yapmaları gerekiyor. Tercihlerini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların sorumluluğu kendilerine ait olacak.

”Puanım yeterli olmayabilir” endişesine kapılmayın

ÖSYM, adaylara tercihlerini yaparken kaydolmayı en çok istedikleri programı en üst tercihine, daha sonra istedikleri programı ikinci tercihine yazmaları ve bütün tercihlerini bu şekilde sıralamalarını öneriyor.

Duruma göre yapabilecekleri 30 tercihin baştan birkaç tanesini “Puanım yeterli olmayabilir.” endişesine kapılmadan, sadece ilgilerini göz önüne alarak belirlemeleri gerekiyor.

Adayların kazansalar bile kaydolmayı istemedikleri bir programa tercih listelerinde yer vermemesi önemle vurgulanıyor. Ancak aday, ne olursa olsun bir yükseköğretim programına kaydolmak istiyorsa sonlardaki birkaç tercih sırasına, girebileceğini tahmin ettiği programları yazabilmeleri tavsiye ediliyor.

ÖSYM, adaylara tercih bildirim işlemini gerçekleştirmeden önce şu soruları cevaplayarak tercihlerini kontrol etme uyarısında bulundu:

”Listenizdeki programların bu kılavuzda ‘bakınız’ olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz? Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı? Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, “Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım.” demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?”

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde ”[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

-Kimler tercihte bulunabilecek?

Meslek yüksek okulu ön lisans programlarını tercih edebilmek için (sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar daahil) ilgili YGS puan türünde en az 140 puan; açık öğretim ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmek için YGS puan türünde en az 140 puan; özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için YGS puan türünde en az 140 puan; yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile teknoloji, sanat ve tasarım, turizm fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını tercih edebilmek için ilgili YGS/LYS puan türünde en az 180 puan ve yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili LYS puan türünde en az 180 puan almış olmak şartı aranacak.

YGS/LYS’lerde başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirmeyle yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecek.

Engelli adaylar ise üniversite tercihinde bulunurken engellerini dikkate almaları ve üniversitelerin engellilerle ilgili birimlerinden yükseköğretim programları konusunda bilgi almaları yararlarına olacak.

Puan, tercih ve kontenjanlar dikkate alınacak

2013-YGS’ye ve LYS’lere giren adaylar, ön lisans ve lisans programlarına YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları; okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri; yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecek.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar ise kendi alanlarıyla ilgili ön lisans
programlarına sınavsız olarak; okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecek.

Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2013-ÖSYS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacak.

LYS punları açıklandıktan sonra öğrencileri şimdi de yerleştirme telaşı aldı. Tüm alanların yerleştirme taban puanları ve tavan puanları nelerdir. Üniversitelerin tavan puanları ne. Fakültelerin taban puanları ve tavan puanları kaç. 28 Haziran 2014 tarihinde açıklanan lys sonuçları sorasında iki yıllık ve dört yıllık üniversitelerin puanları ile Kamu Yönetimi taban puanları kaç oldu.

Milyonlarca Öğrencinin beklediği o an geldi. ÖSYM LYS Sınav sonuçlarını açıkladı. 2014 LYS Sınav Sonuçları Öğren. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve oturumlar halinde yapılan LYS sınavı ilk oturum sonuçları açıklandı. Öğrencilerin mereklı bekleyişleri sona ererken şimdi ise diğer oturumların sonuçlarının açıklanması kaldı. LSY sınav sonuçları açıklandı Mı? 2014 LYS sınavı soruları Açıklandı Mı? 2014 LYS sınav cevapları açıklandı Mı?

Binlerce öğrencinin meraklı bekleyişi devam ederken ÖSYM LYS sonuçlarını açıkladı. Adayların gelecekle ilğili yaptıkları planların ve iyi bir yere gelebilme hayallerinin ilk adımı olan LYS sınavı sonuçları açıklandı. Milyonlarca Öğrencinin beklediği o an geldi. ÖSYM LYS Sınav sonuçlarını açıkladı. 2014 LYS Sınav Sonuçları Öğren. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve oturumlar halinde yapılan LYS sınavı ilk oturum sonuçları açıklandı. Öğrencilerin mereklı bekleyişleri sona ererken şimdi ise diğer oturumların sonuçlarının açıklanması kaldı. LSY sınav sonuçları açıklandı Mı? 2014 LYS sınavı soruları Açıklandı Mı? 2014 LYS sınav cevapları açıklandı Mı?

doktor beğendi.
__________________
Aşk der ki sana: Yolumdaysan başım feda yoluna; ama bil ki senin de başını isterim yoluma. Kahır, kapris gelecekse senden amenna! Ama ayağına diken batarsa yolumda ah edip vahlanma!...
Aşk bilek gücü değil “YÜREKTİR”! Yüreğin yetmiyorsa düşme yollara!…
KaRaqiZz isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 09.07.2014, 21:42   #2 (permalink)
Yeni Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: LYS Tercih Süresi Başladı mı? (LYS 2014 Tercih Kılavuzu-Üniversite Puanları)

Paylaşım için teşekkürler lakin ben de bir şey eklemek isterim. Ösym rehber sayfasında üniversitelerin alım şartlarına dair özel durumları var. Tercihinizi yapmadan önce bakmanız akıllıca olur. Hepimiz için en zor süreç bu tercih dönemi sanırım

KaRaqiZz beğendi.
doktor isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 20.07.2014, 18:19   #3 (permalink)
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: LYS Tercih Süresi Başladı mı? (LYS 2014 Tercih Kılavuzu-Üniversite Puanları)

Ben yaptım tercihleri sonuçları bekliyorum

__________________
Anladım ki içimde bu kadar fazla olman, benim eksikliğimdenmiş.
Juliett isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler tiktok takipçi satın al deneme bonusu

Saat: 18:25