Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Meslek Tanıtımları
facebook bağlan


Bütün Dünyada Gözde Meslekler

Meslek Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Bütün Dünyada Gözde Meslekler konusu , Bütün Dünyada Gözde Meslekler Üniversite sınavı kadar tercih yapmak da oldukça önemli. Yapılacak yanlış bir tercih ileride işsiz kalmaya yada hedeflerinize ulaşamamaya neden olabilir. Peki dünya genelinde ve ülkemizde parlayan ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24.08.2015, 12:28   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bütün Dünyada Gözde MesleklerBütün Dünyada Gözde Meslekler

Üniversite sınavı kadar tercih yapmak da oldukça önemli. Yapılacak yanlış bir tercih ileride işsiz kalmaya yada hedeflerinize ulaşamamaya neden olabilir. Peki dünya genelinde ve ülkemizde parlayan yeni meslekler neler? Geleceğin meslekleri ve çok kazandıracak meslekler hakkında işinize yarayacak bilgileri derledik.

meslekler, iş hayatı, kariyerDijital dedektiflik

İleriki nesiller içinde geçerliliğini hala ve mutlaka koruyacak olan mesleklerden biride şüphesiz bilgisayar alanıdır. Yakın gelecekte de, bilhassa büyük şirketlerin kendilerini sanal korsanlardan sakınmak için bu doğrultuda gerçek uzmanlara gereksinim duyulmasına kaçınılmaz gözüyle bakılmakta ve bu mesleğe soyunan kişilerin yıllık kazançları Amerika da yaklaşık 60 bin dolardır.

Sıfır enerji ev mimarı

Global ısınma, mevsimlerin dönmesi, ve manyetik kaymalar sebebiyle günden güne daha da önem kazanan enerjitasarrufu, büyük küçük her türlü mekanın ilgi alanında bulunuyor.Artık evlerimizde de enerji tasarrufu konusundaelimizden geldiğince dikkatli davranıyoruz. Bu yeni alan, tam da bu fikir üzerine kurulu bir “yeşil ev” projesidir.

Sıfır enerji ev mimarları bu evleri inşa ederken tamamen enerji tasarrufunu hedefleyerek yeni bir iş sahası yaratmış oldular. Gelecekte çok yükselecek olan bu alanın bölümü şimdilik sadece Amerika’da bulunan Yale üniversitesinde mimarlık ve çevre yönetimi bölümüne bağlı olarak öğrencilerin seçimine sunulmuştur. Bu alanı tercih edecek olan öğrencilerin kazancı ise tam anlamıyla olağanüstü; yılda 45 bin – 100 bin dolar arasında değişiyor.

Fikir geliştirme direktörü

Bundan böyle kafanızı kurcalayan bir konuyu araştırmanıza, saatlerinizi ayırıp kafa yormanıza hiç lüzum yok. Siz günlük işlerinizi yaparken bu şirketler sizin yerinize düşünecek, araştırma yapacak ve hatta yazılı döküman yerine dışardaki insanlardan fikir alarak geliştirip sizin beğeninize sunacaklar. Bir anlamda işin özü halkla ilişkilere de dayalı. İletişimi sağlam ve konuşkan insanlar için biçilmiş kaftan denilebilir.

Hız direktörü

Yaşamın nasıl da süratle geçtiği çok açık. Bu sürati yakalayabilenler olduğu gibi, yakalayamayanlarda çok var. Tamda bu aşamada hız direktörleriyle işbirliği yapan şirketler, müşterilerinin isteklerine hemen cevap vererek, onlara nasıl değer verdiklerini açıkça sergileyebiliyorlar.Sanat camiasında çalışanların bile menajerlerinin dışında ayrıca bir hız direktörüne ihtiyaç duymaları da yakındır.

Ergonomi mühendisliği

Ergoniminin kısa sözlük anlamı rahatlık, güvenlik, verim arttırmakdır.Ergonomi mühendisleri, tam olarak bunu hedefleyerek, kimi işyerlerindeki, her meslekten çalışana rahat ve güvenli bir çalışma platformu sağlayarak verim arttırmayı hedeflerler. Bu bölümden mezun olan mühendisler bankacılık ve endüstri şirketlerinde kolaylıkla iş bulabiliyorlar.

Haber analisti

Bildiğimiz gibi internet üzerinden sunulan sanal gazetelerdeki okur yorumları belli kontrollerden geçerek yayınlanmaktadır. Haber analistlerinin işi, sanal medyada, ortaya yeni fikirler koyarak yeni tartışma konularını açığa çıkarmak, fikir alışverişini teşvik etmek ve bu haberin yayılmasını sağlamaktır. Sonrada sıra analize gelir. Genel anlamda, bu doğrultuda ilerleyerek tespit ettikleri sosyal eğilimleri topluma sunmak diyebiliriz. Bu bölüm ilk olarak Amerika Massachussetts’de açılmış olup mezunları yılda 70 bin dolar kazanmaktadır.

Enformasyon mühendisliği

Bu dalın, bizi her anlamda etkisi altında bırakan haberleşme ve tanıtım patlamasının neticesinde, en ihtiyaç duyulacak mesleklerden biri haline gelmesi çok muhtemeldir. Bilgiye ulaşmak isteyen ulaşıyor, fakat buna ulaşalım derken bir çok yalnış bilgiylede karşılaşabiliyor bu bölümü bitirenler bilgiye ulaşmak isteyen çeşitli kuruluş ve kişilere, en kısa sürede ve en doğru biçimdeki bilgiyi bulma hizmeti sunuyor denebilir.

Yapay zekâ pazarlamacılığı

Bir dönemin gişe rekorları kıran ütopyası, gelecek kuşakların rüyası.İnsan zekasından yola çıkılarak yapılmış ama insandan ayrı olarak dizayn edilmiş yapay zekanın günlük hayatta ki kullanımı çok uzun bir zamanı alacak gibi görünse de, kendi kişisel zekasını geliştinler yapayını yapmanın önemini anlamışlar.Zeki robotlar ve aynı zihniyetten yola çıkılarak yapılmış sistemler küçük küçük de olsa şimdiden hayatımıza renk katmaya başladılar bile.

Bilginin hızla yayılması yeni iş fikirlerinin daha da artacağının bir işareti. Yeni iş fikirlerini sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tasarım Mühendisliği

Uluslararası rekabette artık kalitesiz ürünün yerinin olmadığı ortada. Bu noktada devreye giren tasarım mühendisleri çalıştıkları firmaların ürünlerini dış veya iç pazar ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeniden tasarlama noktasında önemli bir rol üstleniyor.

Deneyim Tasarımcısı

Perakende sektöründe çalışan bu kişiler özellikle müşterileri etkileme üzerine çalışırlar.

Sanat Yönetmeni

Görsellikle ilgili izleyiciyi etkileyebilecek kişiler için cazip bir meslek.

Medya Promosyoncusu

Bir ürünün kulaktan kulağa yayılmasını sağlar. Böylece ürün piyasaya çıkmadan bile genel tüketici tarafından tanınmış olur.

İnternet Güvenliği

İnternette kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması güvenlik programlarını hazırlayanların önemini arttırmıştır.

Şehir Planlayıcısı

Nüfusun artmasıyla bir kaos haline gelen şehir yaşamı, etkinliklerin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını zorunlu kılıyor.

Tıp Mühendisliği

Tıp her zaman en popüler meslekler arasında yerini almıştır. Bazı buluşlar insanlara yarar sağladıkları gibi hayatı tehdit eden birtakım unsurları da beraberinde getirir. Örneğin nükleer santraller insanların kanser olmalarına ya da başka hastalıklara yakalanmalarına neden olabilmektedir. Tıp mühendisleri hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesinde kullanılacak yeni teknik ve cihazların geliştirilmesinde rol oynar.

Genetik Mühendisliği

Teknoloji insan neslinin karşısına yeni sorunlar çıkarıyor. Canlıların kalıtsal özelliklerinin değiştirilerek onlara yeni işlevler kazandırılmasına yönelik araştırmalar yapan genetik mühendisleri, hastalıklara tedavi yöntemleri üretmeyi hedefler.

Türkiye’de Geleceğin Meslekleri
Doktor, öğretmen, avukat olmayı hayal eden gençlerin önüne yakın gelecekte ‘vücut parçası imalatçısı’, ‘iklim değiştirme uzmanı’, ‘uzay rehberi’, ‘hafıza artırma cerrahı’ ve ‘sanal karmaşa uzmanı’ gibi sıradışı meslek tercihleri de gelecek.

Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu (TiSK) yayın organı işveren’in son sayısında geleceğin mesleklerine ilişkin bir dosyaya yer verildi. Dosyada konunun uzmanları, yakın gelecekte ortaya çıkacak ya da cazibesi artacak mesleklere ilişkin öngörüleri değerlendirdi.

Buna göre, ‘bireysel portföy yöneticiliği’ geleceğin mesleklerine yönelik değerlendirmelerde öne çıkıyor.

Bilgisayar başında geçirilen uzun ve sağlıksız saatlerin beraberinde getirdiği hastalıklardaki hızlı artış, tıbbi hizmetler alanındaki mesleklere ihtiyacı artıracak.

Öne çıkan mesleklerden biri de ‘aktüerlik’. Aktüerlik, finansal riskleri değerlendirebilen, çözümler öneren, her çözümün uzun dönemdeki sonuçlarını irdeleyebilen, sigorta riskleri ile primlerini istatistik ve olasılık hesaplamaları yoluyla tespit eden ve geleceğe yönelik stratejik değerlendirmeler yapan bir iş kolu olarak tanımlanıyor.

Gelecekte cazibesi artacak meslekler arasında biyokimyager ve biyofizikçi, satış yöneticisi, salgın hastalıklar uzmanı, bilgisayar sistem analisti, temsilci ve yönetici, pazarlama yöneticisi, üretici, aktör, bilişim hukuku alanında avukat, reklam müdürü, yönetim analisti, ikinci eğitim yöneticisi, finans yöneticisi, pilot, jeolog, piyasa araştırma analisti, hisse satış temsilcisi bulunuyor.

Gelecekte ihtiyaç duyulacak sıra dışı meslekler de dikkati çekiyor. Buna göre, ‘insan yedek parçası üretimi’ olarak da nitelendirilen ‘vücut parçası imalatçılığı’nın popüler mesleklerden biri haline gelmesi öngörülüyor. Bu işi seçen kişi, hücre ve gen teknolojisindeki ilerlemelerden faydalanarak hasarlı, hastalıklı ve hatta eskimiş organların yerine yenilerini üretecek.

Geleceğin gözde meslekleri arasında beynin kapasitesini artırmaya yönelik çalışacak ‘hafıza artırma cerrahları’ ile ay ve yakın gezegenlerdeki hayatı yaşanılır kılacak ‘uzay mimarları’ bulunuyor.

Geleceğin meslekleri arasında, Facebook ve Twitter gibi sitelerde daha ‘ilginç’ ve ‘çekici’ görünmeyi sağlayacak ‘kişisel markacı’, her şeyin ters gitmesine karşılık kişileri bilgisayar bağımlılığından kurtarmakla yükümlü ‘sosyal ağ çalışanı’ ve elektronik hayatları organize edecek ‘sanal karmaşa uzmanlığı’ bulunuyor.

UZAY PiLOTLARı VE MiMARLARıYLA TANıŞACAĞıZ

Çok uzak olmayan bir gelecekte uzay pilotları, uzay rehberleri ve uzay mimarlarının hayatımıza girmesi öngörülüyor.

Küresel ısınmanın sonuçlarını tersine çevirebilecek iklim değiştirme uzmanları da gelecekte ‘iyi kazanacak’ mesleklerden.

Bütün bunların yanında, hafıza genişletme operasyonları, sanal hukuk ve nano ilaç sektörünün cazibesinin artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Geleceğin işlerinin tümü ‘eğlenceli’ ya da ‘temiz’ olmayacak. Hastalıkların yayılmasını engellemekle görevli ‘karantina uzmanları’, siber suçlulara karşı korunmayı amaçlayan ‘atık veri temizleyicileri’ ile tanışılacak.

ROBOTiK SORUNLAR AVUKATLıĞı

Gelecekte önem kazanacak mesleklerden bazıları ve çalışma alanları şöyle olacak:

‘- Taşeron-Fason Yöneticiliği: Kurumlar sabit, ücretli çalışanlar kadar, hatta daha fazla kendi uzmanlık alanlarında bağımsız hizmet sağlayıcı kişi ve/veya küçük-butik kurumlarla çalışacak. Taşeron-fason yöneticiliği, değişik yapılardaki çok sayıda taşeron-fasoncu arasındaki rekabeti yönetmek ve uyumu sağlamaktan sorumlu olacak.

– Değişim Yöneticiliği: Güncel operasyon sürerken kurumların gelecek hedeflerini oluşturmak ve bunlara ulaşmak için değiştirilmesi gereken alanları (insan, teknoloji, ürün, hizmet, süreç, paydaş, iletişim vb. tüm unsurlar) planlamak, iletişimini ve hazırlıklarını yapmak, teknolojik gereksinimlerini saptayıp, tedarik etmekle uğraşacak.

– Sanal Market işletmeciliği: Bugünün perakende sektörü yöneticilikleri büyük ölçüde sanal market işletmeciliği ve yöneticiliği ile yer değiştirecek. Her türlü alışverişin çoğu internet üzerinden yapılacağından perakende satış noktalarının ve bu tür mekanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurgulanmış tüm diğer servis sağlayıcı kişi ve kurumlar robotik, sanal sistemlerle yer değiştirecek. Tüm bu sistemlerin yöneticiliği, yaratıcı uygulamalar geliştirilmesinden sorumlu pozisyon sanal market işletmeciliği olacak.

– Robotik Sorunlar Avukatlığı: Üretim ve hizmet alanlarında satın alınan robotların kullanımında karşılaşılan sorunların çözümünde, robotları üreten, satan, kullanan kişi ya da kurumların hak ve sorumlulukları alanında çalışan sektörel uzman avukatlar olacak.

DUYGU TASARıMCıLıĞı

– Yapay Zeka Pazarlamacılığı: insan düşünce sisteminin elektronik cihazlara aktarılması sonucu ortaya çıkacak ürünlerin satıcılarına denilecek. Örnek bir pazarlamacı sunumu, ‘Bakın bu küçük aleti uyurken odanıza koyarsanız, siz uyanırken vücut ısınızın değişiminden, beyin dalgalarınızdan bunu anlayıp, ışıklarınızı açacak, sevdiğiniz müziği başlatacak, oda sıcaklığını sizin istediğiniz düzeye getirecek sistemleri çalıştıracak’ şeklinde olacak.

– Beş Duyu Reklam Tasarımcılığı: Yapay zeka ile koku almak, dokunuş, hissetmek vb. duygular da uzaklara iletilebilecek. Beş duyuyla hissedilebilecek teknoloji ile sunulan reklam spotlarının tasarımcılığı en popüler, yaratıcılık gerektiren alanlardan olacak.

– Soru Bankası Tasarımcılığı: insanların kapasiteleri giderek artacağından, gelişim sağlayacak, yeni şeyler sorabilmek zorlaşacak. Yenilikleri tetikleyecek soru sorabilmek ayrı bir uzmanlık alanına dönüşecek. Sektörel, tematik soru bankaları gelişecek. Bunların tasarımcıları en arananlardan olacak.

– Elektronik Gazetecilik: Ekolojik nedenlerden ve yeni nesillerin algı sistemlerindeki evrimsel değişikliklerden dolayı kağıttan öğrenmenin yerini internet üzerinden dijital gazetecilik, mobil yayınlar alacak. Statik haberlerin, fotoğrafların yerini hareketli, sesli yayınlar alacak. Erişimleri, içerikleri, zamanlaması vb. de kişisel tercihlere göre seçilebilir nitelikte olacak.

– Duygu Tasarımcılığı: Genetik ve nano teknolojilerin gelişmesi ile yapılacak işe, yaşanılacak duruma uygun duyguların belirlenmesi ve gerekli kimyasal drog reçetelerinin, yapay zeka, sanal ortam uygulamalarının kurgulanması mümkün olacak. Bunu, ihtiyaca göre duygu tasarımcıları yapacak. Bugünün ‘image makerları’ muhtemelen bu işleri yapıyor olacak.

GEN TERAPiSTLiĞi

– Gen Terapistliği: ‘Geçmiş olsun, hayrola neyiniz var?’ denildiğinde verilecek yanıtlar çok daha özel ve belirgin olacak. ‘Göğüs hücrelerimdeki genlerde sorun var, gen terapisi alıyorum’ gibi… Bozuk genlerin tespiti ve düzeltilmesi ile ilgilenen, hatta gen haritasına göre ileride bozulacak genleri önceden tespit edip, önlem alacak programları geliştirenlere ‘gen terapistleri’ denilecek.

– Genetik Ekonomi: Genetik teknolojiyle ilintili her şey, tıpkı bugünün dijital devrim zenginleri gibi genetik zenginleri, iş alanları oluşacak. Bu tür sınırsız ürünün satış piyasasının yönetilmesi, yepyeni bir ekonomik yapı ve boyut yaratacak. Tüm güç dengeleri genetik teknoloji ve ürünlerine sahip kişi, kurum, toplumlar lehine değişecek.

– Bilgi Madenciliği: Sınırsız bilgi üretme, yayma kapasitesi nedeniyle insanların, ‘neyi bilmek, neyi bilmemek gerekli, gerekli olmayanlar nasıl elenecek, asıl ve öncelikli olanlara nasıl erişeceğim?’ sorularına yanıt vermeye yarayacak sistemlerle uğraşanlara ‘bilgi madencileri’ denilecek.

– Alternatif Besin Mühendisi: Beslenme için gerekli maddelerin konsantre ve karma tabletlere, sıvılara dönüştürülmesiyle uğraşacaklar. Genetik ve nano teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanarak insanların beslenme ihtiyacına yanıt verecek alternatifler üzerinde çalışacaklar.

– Franken Food Denetçiliği: Genetiği ile oynanmış ürünlerin sağlığa zarar vermemesi için oluşacak denetim mekanizmaları ve bunları uygulayanlara denilecek.

– Siber Teknoloji Mühendisi: insansı robotik sistemler, yapay zeka ve bunların entegrasyonu üzerinde çalışacak hayati mesleklerden biri olacak.

– Enformasyon-Bilgi Mühendisi: Bilgi madencilerinin işlediği, derlenmiş bilgilerin uygun kişilere, uygun içeriklerde ve formatlarda iletilmesi için çalışanlara denilecek.

– Nano Yapı Mühendisi: Nano teknolojinin inşaat, yapı sektörüne kazandıracağı ürünleri maksimumda geliştiren, kullanan, bugünün inşaat mühendislerinin yerini alacak meslek olacak. Geleceğin mimar ve mühendislerine benzer işleri yapanlar sadece yaratıcılıklarını kullanacak, çünkü tüm hesap ve çizimleri, üstelik boyutlu prova verecek şekilde robotik sistemler yapacak.'(Bugün)


__________________
Kadının gücünü
Hafife Alma.
Her Yol Sana Çıkar
Galatasaray !


EbruLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 4
aShk, eXtreme, Mithrandir, Papatya
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 03:19