Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Dersler > Tarih - İnkılap Tarihi
facebook bağlan


Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü? Kanuninin Hayatı (Kanuni Sultan Süleyman kimdir?)

Tarih - İnkılap Tarihi kategorisinde açılmış olan Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü? Kanuninin Hayatı (Kanuni Sultan Süleyman kimdir?) konusu , Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü? Kanuninin Hayatı (Kanuni Sultan Süleyman kimdir?) kanuni sultan süleyman, süleyman nasıl öldü, kanuni nasıl öldü, kanuni sultan sülaymanın ölümü, kanuninin hayatı, sultan sğleyman kimdir, Kanuni ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05.06.2014, 22:44   #1 (permalink)
BaHaRamaZaN

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü? Kanuninin Hayatı (Kanuni Sultan Süleyman kimdir?)Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü? Kanuninin Hayatı (Kanuni Sultan Süleyman kimdir?)kanuni sultan süleyman, süleyman nasıl öldü, kanuni nasıl öldü, kanuni sultan sülaymanın ölümü, kanuninin hayatı, sultan sğleyman kimdir,

Kanuni Sultan Süleyman nasıl öldü? Osmanlı İmparatorluğu'nda en uzun süre tahtta kalma unvanına sahip olan Kanuni Sultan Süleyman yaptıklarıyla dünya tarihinde kalıcı izler bırakmıştır. Peki kimdir Kanuni Sultan Süleyman? Kanuni Sultan Süleyman'ın eşleri kim? 72 yaşında vefat eden Kanuni Sultan Süleyman'ın çocukları kim? Kanuni Sultan Süleyman hakkında bilmek istediğiniz her şey hurriyet.com.tr'de (Kanuni Sultan Süleyman)

Kanuni Sultan Süleyman nasıl öldü? Osmanlı İmparatorluğu'nda en uzun süre tahtta kalma unvanına sahip olan Kanuni Sultan Süleyman yaptıklarıyla dünya tarihinde kalıcı izler bırakmıştır. Peki kimdir Kanuni Sultan Süleyman? Kanuni Sultan Süleyman'ın eşleri kim? 72 yaşında vefat eden Kanuni Sultan Süleyman'ın çocukları kim? Kanuni Sultan Süleyman hakkında bilmek istediğiniz her şey hurriyet.com.tr'de (Kanuni Sultan Süleyman)
Star TV’de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl ile beraber Osmanlı İmparatorluğu’nun onuncu padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman hayatlarımızda daha da bir yer etmeye başladı. Osmanlı’nın 10. Padişahı olmasının yanı sıra 89. İslam Halifesi unvanını da elinde bulunduran Kanuni Sultan Süleyman, 6 Kasım 1494 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelmiştir.

MUHTEŞEM YÜZYIL SON BÖLÜM İZLE

Batı ülkelerinde Muhteşem Süleyman, Doğu ülkelerinden ise adil yönetimi nedeniyle Kanuni Sultan Süleyman olarak bilinen I. Süleyman, 1520 yılında babası I. Selim’in ölümünün ardından Osmanlı tahtına çıkmıştır. 1520’den 1566’ya kadar tahtta kalan I. Süleyman, Osmanlı2nın en uzun süre görev yapan padişahı unvanını da elinde bulundurur.

46 yıllık hükmü sırasında 13 kez sefere çıkan Süleyman, ayrıca Osmanlı’nın hem en çok sefer yapan hem de en uzun süre sefer yapan Padişahı da olmuştur.

Babası tarafından küçük yaşlarından itibaren yetiştirilmeye başlanan Kanuni, iyi bir tahsil görmüştür. İlk eğitimini annesinden ve babaannesi Gülbahar Hatun'dan alan Süleyman, yedi yaşında öğrenimine devam etmekiçin İstanbul'a, dedesi Sultan II. Bayezid'in yanına gönderildi.

Kanuni, 1508 yılında Şarkî Karahisar sancak beyi olarak atandı; ancak babası Selim'in kardeşi Amasya sancak beyi Ahmed'in itirazı sonrasında Bolu'ya atandı.[10][11] Ahmed'in buna da itiraz etmesi sebebiyle atandığı Kefe sancağına 1509 Temmuz'unda çıktı.

Babası Yavuz Sultan Süleyman’ın 1512 yılında tahta çıkmasının ardından İstanbul ve Edirne’de oturan Süleyman, 1513 yılında Saruhan sancak beyliğine atanmıştır. Yaklaşık 7 yıllık Saruhan sancak beyliğinin ardından 1520 yılında babası I. Selim’in vefatının ardından İstanbul’a hareket eden Kanuni, tahtta hak iddia eden başka biri olmadığı için, herhangi bir mücadele veremden 30 eylül 1520 tarihinde Osmanlı Padişahı olmuştur. Hükümdar olduktan bir yıl sonra Belgrad’ı Osmanlı topraklarına katan Kanuni, batıda Rodos, Boğdan ve Macaristan’ın büyük kısmını Osmanlı topraklarına katmıştır. 1529 yılında Viyana kapılara dayansa da çeşitli sebepler nedeniyle Viyana Kuşatması başarılı olamamıştır.

Doğuda ise Safevilerle yapılan savaşlar sonrasında Orta Doğu’nun büyük bir kısmını ele geçiren Kanuni, Afrika kıtasında da sınırlarını Cezayir’e kadar genişletmiştir. Osmanlı Donanması ile Akdeniz’den Kızıldeniz’e kadar olan sularda hakimiyet sağlamıştır.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN EŞLERİ
Saruhan Sancak Beyi olduğu sıralarda hareme giren ve gerçek ismi bilinmediğinden Fülane Hatun olarak geçen kadın, çoğu tarihçi tarafından Süleyman'ın ilk eşi olarak gösterilir.

Hürrem Sultan: Kanuni Sultan Süleyman’ın eşleri arasında en bilineni Hürrem Sultan’dır. Süleyman’ın Sancak beyliği veya 1520'deki tahta çıkışının ardından haremine girdiği tahmin edilen cariye Hürrem Sultan, 1521'de Mehmed'i, 1522'de Mihrimah'ı, 1522 veya 1523'te Abdullah'ı, 1524'te Selim'i, 1525'te Bayezid'i, 1531'de Cihangir'i dünyaya getirmiştir. Hürrem Sultan 15 Nisan 1558'de vefat etti.
Mahidevran Sultan: 1500 yılı civarında doğan ve cariye kökenli olan Mahidevran Sultan, 1515 yılında Fatma, Raziye, Ahmet ve Mustafa'yı dünyaya getirdi. Mustafa'nın Süleyman tarafından 6 Ekim 1553'te boğdurulmasının ardından Bursa'da yaşamaya başladı. 3 Şubat 1581'de, Bursa'da vefat etti.
Gülfem Hatun: Süleyman'ın, Hürrem Sultan'dan önceki ve sonraki hasekisi olduğu yönünde görüşler olan, cariye kökenli eşiydi. 1561 veya 1562 yılında vefat eden Gülfem Hatun'un 1521'de dünyaya gelen ve 12 Ekim 1521'de vefat eden Şehzade Murad'ın annesi olduğu yönünde görüşler blunmaktadır.
Fülane Hatun: Süleyman'ın ilk eşi olup, gerçek adı bilinmemektedir. 1512'de dünyaya gelen Mahmud'un annesi olarak bilinir.
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN ÇOCUKLARI

Şehzade Mahmud: 1512 yılında, Fülane Hatun'dan doğan Süleyman'ın ilk oğluydu. 29 Ekim 1521'de, geçirdiği hastalık sebebiyle vefat etmiştir.
Şehzade Murad: 1521'de dünyaya gelen ve Ekim 1521'de vefat eden Murad'ın annesi kesin olarak bilinmese de, Gülfem Hatun olduğu iddia edilir.
Şehzade Mehmed: 1521 yılında Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Mehmed, 1543 yılında vefat etmiştir.
Mihrimah Sultan: 1522 yılında doğmuş, 1578'de vefat etmiştir. Annesi Hürrem Sultan’dır.
Şehzade Abdullah: 1522 yılında, Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Abdullah, doğumundan birkaç yıl sonra vefat etti.
Şehzade Selim: 1524'te Hürrem Sultan'dan dünyaya geldi. Annesi Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra, kardeşi Bayezid ile girdiği taht mücadelesinde babası Süleyman'ın da desteğini almaya başarmıştır. Süleyman'ın vefatının ardından, II. Selim olarak Osmanlı Padişahı oldu. 1574'te ölene kadar padişah olarak kaldı.
Şehzade Mustafa: 1515 yılında Mahidevran Sultan'dan dünyaya geldi. Çeşitli sancaklarda, sancak beyi olarak görev yapmıştır. Tahta geçmek istediği söylentilerinin ardından 6 Ekim 1553 günü, Konya Ereğlisi'nde babası Süleyman tarafından boğdurtuldu.
Raziye Sultan: Mahidevran Sultan'dan dünyaya geldi.
Şehzade Bayezid (1525-1561): 1525'te Hürrem Sultan'dan dünyaya geldi. Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra, kardeşi Selim ile taht mücadelesine girmiştir. Süleyman'ın Selim'in tarafını tutmasıyla İran'a kaçan Bayezid, 1561'de Osmanlı elçileri tarafından Kazvin'de boğularak öldürüldü.
Şehzade Beyazıt gerçek hayatta nasıl öldü? (Şehzade Beyazıd öldürüldü)

MUHTEŞEM YÜZYIL’DA ŞEHZADE BEYAZIT NASIL ÖLDÜ

Şehzade Cihangir: 1531'de Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Cihangir, 1553'te vefat etti.
Şehzade Ahmed: Mahidevran Sultan'dan dünyaya geldi.
Şehzade Orhan (1543-1562)
Şehzade Osman (1545-1562)
Şehzade Abdullah
Şehzade Mehmed (1526-1533)
Şehzade Mehmed: 3 yaşında boğdurulduğuna dair iddialar bulunmakta.
Şehzade Orhan (1554-1562)
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN NASIL ÖLDÜ
Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan’ın ölümünden 8 yıl sonra 72 yaşındayken vefat etmiştir. Ölümüne ihtiyarlık çöküntüsü, yorgunluk, gut, dizanteri, anjin ve inmenin sebep olduğu belirtilmektedir. Bir hafta süren bir hastalık geçiren Kanuni, Zigetvar’da vefat etmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman nasıl öldü? Osmanlı İmparatorluğu'nda en uzun süre tahtta kalma unvanına sahip olan Kanuni Sultan Süleyman yaptıklarıyla dünya tarihinde kalıcı izler bırakmıştır. Peki kimdir Kanuni Sultan Süleyman? Kanuni Sultan Süleyman'ın eşleri kim? 72 yaşında vefat eden Kanuni Sultan Süleyman'ın çocukları kim? Kanuni Sultan Süleyman hakkında bilmek istediğiniz her şey hurriyet.com.tr'de (Kanuni Sultan Süleyman)

__________________
Aşk der ki sana: Yolumdaysan başım feda yoluna; ama bil ki senin de başını isterim yoluma. Kahır, kapris gelecekse senden amenna! Ama ayağına diken batarsa yolumda ah edip vahlanma!...
Aşk bilek gücü değil “YÜREKTİR”! Yüreğin yetmiyorsa düşme yollara!…
KaRaqiZz isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
KaRaqiZz
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 00:52