Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu konusu , Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu İstanbul'un Karaköy semtinde bulunan bir özel yabancı lisedir. İdarî kadrosunun ve öğretmenlerinin çoğunluğu Avusturyalı'dır ve derslerde ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24.06.2013, 01:02   #1 (permalink)
Son/suz Söz,Öz/söz Olmalı!

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu
Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu
Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu İstanbul'un Karaköy semtinde bulunan bir özel yabancı lisedir. İdarî kadrosunun ve öğretmenlerinin çoğunluğu Avusturyalı'dır ve derslerde öğretim dili Almanca'dır. Türkiye Coğrafyası, Türk Tarihi gibi Türk Kültürü dersleri Türkçe verilir. Ayrıca 5 yıl zorunlu İngilizce ve 4 yıl süreli seçmeli Fransızca veya Latince eğitimi verilmektedir. Bununla beraber, 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu çerçevesinde, ders programı dahil okulla ilgili tüm faaliyetler Millî Eğitim Bakanlığı kanunlarına tabidir ve mezun olan öğrencilere Türk lise diploması verilir.1995-96 öğretim yılında başlatılan bir uygulama ile, Türk öğrencilere Türk lise diplomasının yanı sıra Avusturya lise diploması (Matura) alma imkânı da tanınmıştır. Bu diplomayı almak isteyen öğrencilerin, okul bünyesinde gerçekleştirilen "olgunluk sınavları"nı başarıyla geçmeleri gerekir. Matura diploması alan öğrenciler, Avusturya Yüksek Öğretim Kanunu ve ilgili yönetmelikler uyarınca, Avusturya'da (ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde) diledikleri üniversitede okuyabilirler.

İstanbul'un yanı sıra Prag, Budapeşte, Guatemala ve Papua Yeni Gine'de de birer Avusturya Lisesi bulunur.


Tarihçe

1882 yılında Avusturyalı bir Lazarist cemaati tarafından kurulan okul, önce Almanca konuşan Katolik çocuklar için ilkokul ve yetimhane olarak düşünülmüş, daha sonra orta ve lise kısımlarının eklenmesiyle 1913'te ilk lise mezunlarını vermiştir.

I. Dünya Savaşı yıllarında Fransa ve İtalya, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savaştıklarından Türkiye'deki Fransızlara ve İtalyanlara ait dinsel, eğitsel kurumlar kapatılmış; ancak Avusturya Lisesi bu durumdan etkilenmemiştir. Hatta Avusturyalı rahipler, boşaltılan binalara yerleşmişlerdir. Örneğin Karaköy'de Fransız Lazaristlerin yönetiminde olan Saint Benoit Fransız Lisesi binasındaki kilise, Avusturya Lisesi'nde görev yapmakta olan Avusturyalı rahiplerce savaş sona erene dek koruma altına alınmıştır.

I. Dünya Savaşı sonrasında ise durum tam tersine dönmüş, bu kez sürgün edilme sırası Avusturyalılara gelmiştir. İstanbul'daki işgal kuvvetlerine bağlı bir Fransız komutanı, okul çalışanlarına Osmanlı Devleti'ni terketme emri verince okul 1919'da kapatılmış, ancak 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra tekrar açılabilmiştir.

1938'de Nazi Almanya'sı Avusturya'yı ilhak edince okulun adı St. Georg Alman Lisesi olarak değiştirilmiş, 1944'te Türkiye-Almanya ilişkilerinin kopması üzerine okul ikinci kez kapatılmıştır. Üç yıl kapalı kalan okul, 1947'de Avusturya Lisesi adıyla tekrar açılmıştır.
1995'te okulun kız ve erkek bölümleri birleştirilmiş, 1997'de yürürlüğe giren "sekiz yıllık kesintisiz ilköğretim" reformu sonucunda da okulun sekiz yıllık öğrenim süresi (Hazırlık + Orta 1-3 + Lise 1-4) beş yıla indirilmiştir (Hazırlık + Lise 1-4).

Avusturya Lisesi, bugün yaklaşık 577 öğrenci, 45 Avusturya Vatandaşı ve 25 Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı öğretmen ile eğitime devam etmektedir.

Öğretim dili

Avusturya Lisesi'nde öğretim dili Almanca ve Türkçedir. Türk dili ve kültürüyle ilgili dersler (Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Millî Güvenlik, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Türkçe dilinde, diğer dersler ise Almanca dilinde işlenir. Ayrıca okulda İngilizce (zorunlu), Fransızca ve Latince (seçmeli) dersleri verilmektedir.

Kütüphane

1988 yılında okul içinde bulunan küçük kütüphaneler birleştirilerek büyük bir bilgi merkezi oluşturulmuş, 1996 yazında kütüphanedeki tüm kitap ve malzemelerin bilgisi "Littera" adlı programla bilgisayar ortamında dosyalanmaya başlamıştır.


Eski kız ve erkek okullarının avlularını bağlayan merdiven

Bugün kütüphanede yaklaşık 16.000 kitap, çeşitli dillerde 20 adet dergi aboneliği ve eğitim amaçlı çok sayıda CD ve DVD bulunmaktadır. Yeni alımlar büyük ölçüde okulun kendi bütçesinden karşılanmakta, bunun yanı sıra Avusturya'daki kütüphanelerden, Avusturya Eğitim, Sanat ve Kültür Bakanlığı'ndan, İstanbul'daki Avusturya Kültür Ofisi'nden ve bazı başka firma ve kurumlardan da destek alınmaktadır.

Avusturya Lisesi dostları, öğretmenler, mezunlar ve öğrenciler kullanmadıkları kitapları kütüphaneye iletmektedirler. İyi ve güncel durumda olanlar kütüphanede kullanıma sunulmakta, bunun dışındakiler ise, özellikle birden fazla olanlar, öğrencilere karşılıksız olarak verilmektedir.

Ticaret bölümü

1900 yılında eğitime başlayan Ticaret bölümü (Handelsakademie), 1999-2000 öğretim sezonunda meslek liselerinin puan katsayı sorunları yüzünden kapatılmış ve 2003-04 öğretim yılında tekrar eğitim vermeye başlamıştır.

Sosyal etkinlikler

Okulda her yıl gösteriler sunan Türkçe ve Almanca tiyatro gruplarının yanı sıra, bir de dans kulübü vardır. Hem Tiyatro Kulüpleri hem de Dans Kulübü, yıl boyunca gösterilerini hem Türkiye'deki hem de Avusturya başta olmak üzere Avrupa'daki çeşitli kentlerde sergilerler. Okulda ayrıca Sosyal Yardım Kulübü de aktif kulüplerin başında gelmektedir. Yalova'daki kardeş okula yapılan yardımlar ve daha birçok sosyal yardımlar ile öğrencilere yardımlaşma ve sevgiyi aşılamaktadır. Arkeoloji Kulübü de yıl içinde İstanbul içinde birçok arkeolojik ve tarihi geziler düzenler, ayrıca her yıl sonu okulların son haftasında, o yılki konusuna bağlı olarak (Frigya, Hititler vs.) Anadolu'ya gezi düzenler.

Ayrıca Gezi Kulübü de yıl boyunca öğrencilere keyifli ve güzel anlar yaşatan yurtiçi ve yurtdışı geziler düzenlemektedir. Geçtiğimiz yıllarda; Prag, Roma gibi yurtdışı geziler ile Batı Anadolu, Kapadokya, Güneydoğu Anadolu vb. gibi yurtiçi geziler düzenlemiştir. Okul ayrıca, 2004-05 öğretim yılında özellikle yurtdışı üniversitelere kabulü kolaylaştıran Uluslararası Gençlik Ödülü programını uygulamaya başlamıştır. 2008 yılında Avusturya Lisesi mezunu gençlerimiz, Uluslararası Gençlik Ödülleri'ni İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in elinden alma onuruna erişmişlerdir.

Sportif etkinlikler

Okulun voleybol, basketbol, masatenisi ve satranç, kayak ve snowboard takımları ise çeşitli müsabakalarda birçok ödül almıştır.

Genç erkek voleybol takımı 1987-88 ve 1988-89 sezonlarında İstanbul, 1988-89 sezonunda Türkiye şampiyonu oldu. Yıldız erkek voleybol takımı ise, 1982-83, 1983-84, 1993-94, 1994-95, 1995-96, 1996-97, 1999-2000 ve 2000-01 sezonlarında İstanbul, 1982-83, 1985-86 ve 1988-89 sezonlarında ise Türkiye şampiyonluğuna ulaştı; 1994-95, 1995-96, 1996-97 ve 1998-99 sezonlarında ise Türkiye ikincisi oldu

1980'li yıllarda birçok kez İstanbul ve Türkiye şampiyonu olan masatenisi takımı 2005-06 sezonunda İstanbul üçüncüsü, 2006-07 İstanbul ikincisi oldu.

Mezunlar günü

Avusturya Lisesi mezunları her yılın Nisan ayının son haftasında okulda Strudeltag denilen mezunlar gününde bir araya gelirler. Bir diğer mezunlar günü de Mayıs ayında Viyana'da düzenlenir.

Ünlü mezunlar

Mesut Yılmaz, eski başbakan
Ediz Hun, aktör ve milletvekili
Rutkay Aziz, oyuncu, tiyatrocu, yönetmen ve sanat yönetmeni
Toktamış Ateş, ünlü Türk iktisat profesörü, yazar, siyaset bilimci
Alev Korun, Avusturya Parlamentosu'ndaki ilk Türk kökenli milletvekili
Zeynep Damla Gürel, Cumhurbaskanlığı AB danışmanı, eski CHP İstanbul milletvekîli
Zeyno Baran, Hudson Enstitüsü'ne bağlı Avrasya Politikası Merkezi Müdürü ve Türkiye Uzmanı
Ahmet Tulgar, yazar ve gazeteci
Petros Markaris, Yunan yazar
Enis Berberoğlu, Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni
Merva Ulusoy, ekonomist ve CNN Turk'te program editörü
Kenan Ece, aktör
Kenan Kolat, Almanya Türk Toplumu (TGD) Derneği başkanı
Fatih Özgüven, yazar, çevirmen ve köşe yazarı
Tunç Hamarat, Dünya Korespondens Satranç Şampiyonu 1999-2004
Murat Ses, besteci/müzisyen, organist, Grammy seçici kurul üyesi
Teoman Kumbaracıbaşı oyuncu; tiyatrocu
Mehmetcan Mincinozlu, oyuncu, tiyatrocu
Zehra İpşiroğlu, yazar, eleştirmen.
Cansu Demirci, oyuncu
Su Olgaç, oyuncu (DOT Tiyatrosu)
Selen Uçer, oyuncu
Ali Murat Hamarat, gazeteci
Elif Key, gazeteci
Elif Tanverdi (Cizenbayan), ünlü blogger, yazar, DJ
Dilek Çınar, Boğaziçi Üniversitesi profesörü
Aret Güzel Aleksanyan, Viyana Interkul Tiyatrosu'nun (Wiener Interkul Theater)kurucusu, 2008 Viyana Altın Üstün Hizmet madalyasının sahibi
Leyla Gediz, ressam, sergi küratörü
İsmail Hakkı Sır, yazar
Mine Ayşe Karamehmet, Atölyedans ve Atölyemüzik sanat okulları kurucusu
Meral Güneyman, müzisyen ve piyanist
Nijad Sirel, yazar
Gül Erali, Gül Erali Seramik Atölyesi kurucusu
Irmak Vakıflı, yazar
Osman F. Seden yönetmen,senarist,yapımcı,oyuncu

wikipedia


__________________

Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan,
Yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan,
Ne görebiliyorsun,Ne duyabiliyorsun.

"Hayret et! Çünkü hayrettir göğe açılan pencere.
Hayret ettim ve gördüm, bin ayet güldü yüzüme."
Asrevya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 1
Asrevya
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 21:15