Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Bayanların Dünyası > Güzellik - Moda > Saç - Makyaj Bakımı


Saç Rehberi - Saçlar hakkında her şey

Saç - Makyaj Bakımı kategorisinde açılmış olan Saç Rehberi - Saçlar hakkında her şey konusu , ...


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 29.10.2012, 19:14   #1 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Saç Rehberi - Saçlar hakkında her şeySaç Rehberi - Saçlar hakkında her şeyÇoğu zaman karıştırırız; röfle gölge balyaj neydi diye... Saç uzatma yöntemlerine de çeşit çeşit: Çıt çıt postiş kaynak çeşitleri...

Röfle nedir? Nasıl uygulanır?

Saç rengine 1-3 ton arası açık tonlar atılmasıdır. Her zaman doğal renkten sadece 1 ya da 2 ton açık röfle yaptırmak daha iyi sonuç verir.

Eğer koyu renk saçlarınız varsa kuaförünüz saç renginizi açtıktan sonra doğru tonu ekleyebilir ve böylece röfleniz gerçek saçlarınızla daha iyi ten renginizle de daha iyi uyum sağlar.

Perma yaptırdıysanız ya da saçlarınızı düzleştirdiyseniz saçlarınız daha geçirgen olacak ve rengi eşit olmayan bir şekilde emecektir. Bu durumda kuaförünüz yarı kalıcı bir renk kullanabilir. Eğer yakınlarda kimyasal bir işlem yaptırdıysanız saçlarınızı boyamadan önce bir ya da iki hafta beklemelisiniz.

Gölge nedir?

Gölge işlemiyle saç rengi açılıyorsa saç daha canlı ve parlak görünür; koyulaştırılıyorsa da saça koyulukla beraber bir derinlik kazandırılır.

Sarı saçta altın ve papatya renkleriyle saç açılır. Koyu renk saçlarda kızıl kahve ve patlıcan morlarıyla da saç koyulaştırılır. Genellikle saçta etkileyici bir hava yaratmak için iki veya üç ton renk kullanılır.

Daha renkli tonlar kontrastların karışımıyla tam ters bir etki de yaratabilir o nedenle ton seçiminde dikkatli olmak gerekir. Saç renginizden 3 veya 4 ton açık veya koyu tonlarının sınırını aşmamalısınız. Çünkü daha ileri tonlar yapılan gölgelerle saç doğallıktan uzaklaşır.

Balyaj nedir? Nasıl yapılır?

Fırça ile sürülen ürünlerle yapılan gölgelendirme ve renklendirme işlemidir. Gölge işleminin modernleştirilmiş çizgi çizgi oluşunun engellenmiş halidir.

En çok kullanılan balyaj türü krapeyle balyajdır. Saçı diplerine doğru iterek kalan uçlarını boyama uygulamasıdır. Flamingo papatya uğur böceği yarım elma balyaj çeşitleri de vardır.

Balyaj; gölgeler yani koyu renkler ve röfleler (açık renkler) olmak üzere ikiye ayrılır. Saçın basık görünmesini istediğimiz yerlerine gölge şeklinde balyaj atılır. Saçın neresine hacim vermek istiyor ya da vurgulamak istiyorsak oraya açık renk balyaj atılır. Saç sağlıklıysa her renk üzerinde balyaj yapılabilir.


Ten rengine göre sarının tonunu blirlemek gerekir. Ten rengi sıcak tondaysa balyajlar da içinde sarı tonu taşıyabilir. Daha beyaz veya koyu tenli birindeiçinde mavili tonların olduğu balyajları tercih etmek gerekir.

İyi bir balyaj işlemi için saçların önceden kesilmiş modeli verilmiş ve fönlenmiş olması gerekir. Modeline göre balyajı uygulamak daha iyi sonuç verir.

Kalıcı saç düzleştirme nasıl yapılır?

Bu işlemle saçlar yaklaşık sekiz ay boyunca yeni fönlü gibi düz ve parlak görünebilir. Saç düzleştirme işlemi için önce saç analizi ile saçın durumu kontrol edilir. Saça koruyucu sprey sıkılır ve hafifçe taranır. Saçta yıpranmış kısımlar varsa ön bakım yapılır. Saçın pul tabakasını açabilecek ürün saçın tamamına sürülür ve bekletilir. Saç yıkanarak ısıdan korumaya yardımcı bakım spreyi sıkılır. Saçın her bir bölümü kağıt inceliğinde ayrılarak düzleştirici maşa ile düzleştirilir.

Bu işlem saçın uzunluğuna ve gür olma durumuna göre yaklaşık 1-15 saat sürer. Düzleştirilen saça sabitleyici süt sürülerek beklenir. Saç durulanır ve son bakım yapılır. Bu işlemden sonra fırça kullanmadan fön ile kurutulur. Saç düzleştirme işleminden sonra üç gün boyunca saç yıkanmamalı herhangi bir toka kullanılmamalıdır.

Perma

Perma ile saçlar kıvırcık ya da dalgalı hale getirilir.

Perma yapılırken birinci adımda saçlardaki belli başlı iç bileşimler çözülür saç eskisinden daha esnek bir hale gelir. İkinci aşamada saça mekanik olarak belli bir biçim verilir ve son olarak bu biçimi korumak için perma için özel olarak üretilmiş kimyasallar sürülür saçlara.

Permalı saçın uzun süre kalıcı olabilmesi için permalı saçlara özel üretilmiş şampuan ve bakım ürünlerini kullanmak gerekir.

Boya işleminin püf noktaları

Boya işleminden önce saçın mutlaka kuru olması ve birkaç gün yıkanmamış olması gerekir. Eğer saç temiz olursa gözenekler açık olduğu için boya ile birlikte yanma ya da tahriş oluşabilir. Tek renk ve beyaz içeren bir saç ise dip boyası yapılır ve yıkamaya 5-10 dakika kala uçlar da boyanır.

Röfleli bir saç ise sadece dipler boyanır ve saç yıkanır. Koyu rengin kalıcı olması için yoğun pigment içeren boyalar tercih edilir. Boyaya ayrıca bir ürün katmaya gerek yoktur.

Saç boyası saçta gerekenden daha uzun süre bekletildiğinde saçlara zarar verir. Ayrıca koyu renkli saçlar ne kadar açık renge boyanırsa saçlar o denli zarar görür.

Kına nasıl yapılır?

Kına; çivit papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini barındırmaz. Birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır.

Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız nötr kına uygulayın. Boya maddelerinden arınmış kına saçınızı boyamaz. Doğal boyalar kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanır. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak değişebilir de. Örneğin açık renk saçta havuç turuncusu gibi bir sonuç istemiyorsanız uygulama süresini kısa tutmalısınız.

Kaynak ile saç uzatma

Silikon kaynak yapıştırma işlemi İçin kullanılan silikonun ısıtılarak takma saç uçlarının canlı saçın baş derisine 5 cm uzaklıkta tutturulmasıyla yapılır.

Dünyada en fazla yapılan en pratik olan kaynak çeşidi ise halka kaynaktır. Saça zarar vermeden sökülüp takılabilir. Hafif metal alaşımlı halkaların yardımıyla yapılan saç uzatma ve yoğunlaştırma teknolojisidir. Sıkıştırma tekniğiyle mekanik bir birleşme sağlanır. Uygulama çok basittir ancak çok dikkat ister. Yanlış sıkıştırma saçın kopmasına neden olabilir. Sökülen halkalar değiştirilerek 2-3 aylık dönemlerde 2-3 defa uygulanabilir.

Keratin kaynak saç yapısına en uygun ve en kullanışlı kaynak çeşidir. Keratin insan bünyesinde de bulunan (tırnak saç vb.) protein ve aminoasitten oluşan bir maddedir. Bu yüzden keratin saçla hem estetik hem de hijyenik açıdan mükemmel bir birleşme sağlar. Keratinin en önemli özelliği sıcağa karşı dayanaklı olmasıdır. Kolaylıkla fön çekilebilir erime ve yapışma yapmaz. Özel solüsyonu sayesinde saçları yıpratmadan kolayca ayrılır. Eklenecek olan saçla saçınızın aynı olması birleşme noktalarının çok ince olması sonucu saç uzadığında bile kaynak kolay kolay fark edilmez.

Postiş ile saç uzatma

Saç uzatmada en pratik yöntemlerden biridir. Dişli bir mandalın etrafına takılan saçlarla hazırlanır postiş. Önce saçlarda at kuyruğu yapılır ve paket lastiği ile tutturulur. Üzerine de hazır postiş takılır. Bu işlemi herkes evde de çok rahat uygulayabilir.

Çıt çıt ile saç uzatma

8-9 saç tutamının bir klips üzerine tutturulmasıyla oluşturulur. Takma işlemine enseden başlanır. Evde de uygulanabilen bir saç uzatma yöntemidir.

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2012, 19:14   #2 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Saç Rehberi - Saçlar hakkında her şey

Saç Bakımı Ve Saç Terapileri

Piyasada bir çok saç bakım ürünleri bulunuyor... Hepsini denediniz. Yine de saçlarınız istediğiniz gibi değil... Acaba uygulamada mı hata yapıyorsunuz İşte A'dan Z'ye saç bakımı...

Şampuan Seçimi ve Uygulaması

Şampuan seçerken saçınızın yapısına ve gereksinimlerine uygun olanları tercih etmelisiniz.

Seçim kadar doğru uygulama da önemli. Şampuandan önce saçınızı mutlaka fırçalayın. Böylece saçınız birikmiş olan tozlardan arınır ve şampuanın etkisi artar.Kullanım Önerisi: Şampuanı saçınıza uygulamadan önce avucunuza dökün. Şampuanlama sırasında parmak uçlarınızla saç derinize hafif masajlar yaparak kan dolaşımını hızlandırın. Saçınızı şampuanlıyken seyrek dişli bir tarakla tarayın. Ilık suyla bolca durulayın.

- İyice durulandıktan sonra parlaklık kazandırmak için diplerden uçlara soğuk su tutun.

Saç Maskeleri

Saç bakım maskeleri saç tellerini onarır ve saçların derinlemesine bakımını sağlar. Maskenizi saç yapınıza uygun olarak seçin. Etkili bakım için haftada bir kez uygulayın. Boya perma güneş gibi saçları yıpratan durumlarda ise haftada 2 veya 3 kez şok bir kür uygulayın. Böylelikle saçlarınız eski canlılığına daha çabuk kavuşur. Kullanım Önerisi: Fındık büyüklüğünde bir parça maskeyi temiz saça uygulayın. Maskenin saça daha iyi ve hızlı nüfuz etmesi için saçınızı sıcak bir havlu ile sarın. Maskede önerilen süre kadar bekledikten sonra bol suyla durulayın. Durulamanın sonunda diplerden uçlara soğuk su tutun.

Kuruluk

Sebumun yetersiz salgılanması gibi iç etkenler veya perma boya sıcak kurutma uzun süreli güneşlenme gibi dış etkenler saçlarda kuruluğa yol açar. Bunu duruma gidermek için besleyici bir program uygulamak gerekir.Ne Yapılmalı: Eğer saçınız çok yıpranmışsa ( güneş sonrası gibi ) şampuandan önce besleyici bir ürün uygulayın. Saçınızı sıcak bir havluyla sararak uyguladığınız üründe önerilen süre kadar bekleyin. Sıcak havlu ürünün saçınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Şampuan öncesi uyguladığınız bu bakım saçı daha sonraki bakımlara hazır hale getirir.

Daha sonra saç tipinize uygun ve besleyici özelliğe sahip bir şampuan ile saçınızı yıkayın. Kuru saçlar onlarla ilgilenmenize bayılır; şampuan sonrası saç kremi uygulamakta tereddüt etmeyin. Kreminizi durulama gerektirmeyen ürünler arasından da seçebilirsiniz. Bu tip ürünler diğer yıkamaya dek saçı dış etkenlere karşı korur.

Haftada bir kez kuru saçlar için hazırlanmış besleyici bir maske uygulayın. Saçınızı çok sıcak kurutmayın. Eğer güneşleniyorsanız şapka veya bandana kullanın ya da güneşten koruyucu bir ürün uygulayın.

Saçınızı hiç bir zaman sert bir şekilde fırçalamayın. Kuru saçlar kırılmaya çok meyillidir. Fırçalamadan önce saçınızın kolay taranmasını sağlayacak ürünler kullanmaktan çekinmeyin. Saç fırçanızı ise yumuşak ve doğal kıllı olanlardan seçin. Saçın doğal korunmasını köklerdeki sebum salgısı sağlar. Saçınızı kökten uca doğru fırçalayın böylece sebumun saç boyunca yayılmasını sağlamış olursunuz.

Kuru saçlarda saç uçlarında çatallaşmalar yani kırıklar çok sık görülür. Saç uçları köklere göre daha hassas ve kırılgandır. Onları düzenli olarak kestirin.

Dökülme

Günde 100 kadar saç teliniz dökülüyorsa huzursuz olmayın. Bu dökülme yeni çıkan saçlarla dengelendiği için gayet normal. Saçlarınızın sağlığını korumaya devam etmeniz yeterli. Normal sınırların dışında bir saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka önlem almanız gerekiyor. Eğer bir saç hastalığınız yoksanormalden fazla saç dökülmesinin genellikle 3 nedeni vardır. Bunlar; ilkbahar ve sonbahardaki iklim değişimleri; hamileliğe bağlı hormonal değişiklikler (özellikle doğumdan sonraki 3 aylık dönem) ve bilinçsiz olarak uygulanan zayıflama rejimleridir...Ne Yapılmalı: Saç dökülmesini engellemek için en az 3 ay bakım uygulamanız gerekir. Ayrıca bu bakımı beslenme ile de takviye etmelisiniz. Unutmayın saç kökünün beslenmesi yediklerimizle doğrudan ilişkilidir. Özellikle H B5 B6 çinko gibi saçı besleyen vitamin mineral ve besinlerden mahrum kalmayın. Saçınızı saç yapınıza uygun ve sık yıkama için hazırlanmış bir şampuanla her gün yıkayın. Bebek şampuanı kullanmayın. Büyüklerin saçları için yetersizdir. Haftada bir kez mutlaka besleyici ve nemlendirici maske uygulayın. Bu saçınızı hem dışarıdan gelecek zararlı etkenlere karşı korur hem de kuvvetlendirir. Güneşlenme havuz ve deniz sırasında koruyucu ürün kullanın.

Parlaklık Kaybı

Saç gün boyu kireç sigara dumanı yağmur ve hava kirliliği yüzünden tozlanıp kirlenir. Bir de bunlara uzun süreli güneşlenme sıcak kurutma perma ve boya gibi etkenler eklenince saçın yapısında değişiklikler oluşmaya başlar. Su ve sebum yetersizleşir. Korunmasız kalan saç parlaklığını kaybeder ve donuklaşır. Saçınıza eski parlaklığını kazandırmak ışığı daha iyi yansıtmasını sağlamak için özel bir program uygulamanız gerekir. Ne Yapılmalı: Önceliklesaçınızı gün boyu birikmiş kirden arındırmak için köklerden uçlara doğru iyice fırçalayın. Daha sonra saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Böylece saçınızdaki kireç ve kirlilik yok olacak saç telleriniz kayganlaşacak saçınız parlamaya başlayacaktır.

Şampuandan sonra saç telleriniz parmaklarınızın arasında gıcırdayana dek ılık su ile durulayın. Durulamanın sonunda saçınıza soğuk su tutun. Soğuk susaç tellerinize canlılık ve dirilik verecektir. Saçınızı derinlemesine tazelemek ve parlaklığına kavuşturmak için haftada bir kez parlaklık verici özel bir maske uygulayın.

Daha parlak bir görünüm istiyorsanız saçınızı kurutup şekillendirdikten sonra parlatıcı bir spray sıkın.

Saçınız elleyince bir köpüğü andırıyorsa şekil vermekte zorlanıyorsanız canlılığını diriliğini ve gücünü kısaca esnekliğini yitirmiş demektir.

Esneklik Kaybı

Esneklik kaybı her tip saçta görülebilir. Nedeni ise genellikle stres sigara uykusuzluk gibi sağlıksız bir yaşam ve dengesiz beslenmedir. Sizin canlılığınızı yok eden bu kötü koşullar saçınızı da etkiler. Çözüm vitaminler ve enerjidir. Ciddi bir şekilde bakım programı uygulamanız gerekir. Ne Yapılmalı: Saçınızısaç tipinize uygun olarak seçtiğiniz şampuan ile dönüşümlü olarak enerji verici özel bir şampuan ile de yıkayın. Şampuan sonrası vitaminler açısından zengin canlandırıcı özelliğe sahip bir yıkama maskesi uygulayın. Uygulama sırasında saç diplerinize masaj yapın. Masaj sırasında sert olmayın küçük basınçlar uygulayarak kan dolaşımınızın hareketlenmesini sağlayın.

Saçınızı mümkün olduğunca kendi kendilerine kurumaya bırakın. Eğer sıcak kurutma yapmak durumundaysanız saç kurutma makinesini saçınızdan 30cm. uzakta tutun.


Şekil vermek için canlılık ve enerji veren ürünler kullanın. Seçtiğiniz ürünlerin sprey köpük ve su gibi hafif yapıda olmalarına özen gösterin.

Saçınızdaki esneklik kaybının genellikle iç nedenlerden kaynaklandığını unutmayın. Dengeli beslenin ve vitamin alın. Özellikle B vitamini saçlara canlılık verir.* B vitamininin en çok bulunduğu besinler: Tahıllar baklagiller fındık çay süzme bal bira mayası ıspanak bezelye fasulye karnıbahar lahana sütyumurta kırmızı et karaciğer böbrek ve balık.

Hacimsiz Saçlar

Saçınızı fazla hacimsiz mi buluyorsunuz Bunun iki nedeni olabilir: ya saç tellerinizin incedir ya da normal kalınlıktadır ama çok düz oldukları için kabarmazlar. Saç telleriniz inceyse onlara hacim kazandırmak için ince saçlar için özel olarak üretilmiş ürünler tercih etmelisiniz. Saçınız çok düzse onu ağırlaştıracak ürünlerden uzak durun ve saçınızı hacimli gösterecek modeller uygulayın. Örneğin uzun saç daha ağırdır ve ağırlığından dolayı kısa saça göre daha hacimsiz görünür. Ne Yapılmalı: Saçınızı hacim kazandırıcı bir şampuan ile yıkayın. Kremli şampuanlardan kaçının. Şampuandan sonra hacim verici bir yıkama maskesi uygulayın.

Saçınızı havluyla hafif friksiyonlar yaparak kurulayın. Böylece saçınız tel tel ayrılacak ve kabaracaktır. Kurutma makinesi kullanıyorsanız parmaklarınızla saç köklerinizi ayırarak kurutun.

Eğer saç telleriniz inceyse ince telli saçlar için hazırlanmış bir serum uygulayın. Saçınıza şekil verirken hacim artırıcı spray veya köpüklerden yararlanın.

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2012, 19:15   #3 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Saç Rehberi - Saçlar hakkında her şey

Kepek Sorunu


Bir kişinin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atar. Cilt her yirmi dört günde bir yüzeyini yeniler. Kepek kafa derisindeki ölü deri hücrelerin anormal oranlarda kuruyarak atılması durumudur. Bu durum kaşındırıcı sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemseldir. Yaz aylarında azalır kış aylarında azar.

Normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşması süreci normal ve orantılıdır. Kepek sorunu olan bir kişide ise bu oran bozulurçoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiştir. Asıl ortaya çıkarılamayan da bu durumun nedenidir.

Kepek Probleminin Nedenleri

İçsel Nedenler...

- Hormonal dengesizlikler
- Sağlık sorunları
- Fazla terleme
- Yetersiz temizlik/hijyen
- Alerjik hassasiyetler
- Yorgunluk
- Duygusal stres
- Fazla oranda şeker yağ nişasta tüketimi
- Dengesiz/yanlış beslenmeDışsal Nedenler...
- Abartılı saç spreyi saç jölesi veya saç jeli kullanmak
- Saç boya maddelerinin yanlış kullanımı
- Elektrikli bigudilerinin yanlış kullanımı
- Soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları
- Sıkı şapka veya eşarplar
- Saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması
- Stres panik tansiyon

Kepek problemi genellikle kafa derisinin kuruluğu olarak bilinmesine rağmen bu problemi yaşayanların çoğu yağlı deriye sahiptir. Bu arada genel kanını aksine seyreden diğer bir husus da kepeğin kellikle hiç bir bilinen bağının olmamasıdır.Kepek Tedavi Edilir mi

Kepek probleminin en yaygın tedavisi aşağıdaki maddeleri içeren şampuanlardır...

- Kömür-katran
- Pyrithione-çinko
- Salisilik asit
- Selenyum sülfit
- Kükürt

- Kepek doğal bir süreç olduğundan ortadan kaldırılamaz; ancak kontrol edilebilir.

- Yoğun problem yaşanmayan durumlarda kepeği düzenli kullanılan kepek şampuanıyla kontrol altında tutmak mümkündür. Bu mümkün olmadığı taktirde doktor tavsiyesiyle alınabilecek ilaçlı şampuanlar kullanılabilir.

- Her iki durumda da şampuan sonrası saçın çok iyi durulanması gerekir. Saç yıkama sıklığının yani hijyenin kepek ile doğrudan ilişkisi olduğundan sık ve iyi yıkanmanın önemi unutulmamalıdır.

- Kepek problemi olan kişide saç derisi dışında kaş şakak alın gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte oluşan kepeğimsi döküntüler varsa bu kişinin kepekten ayrı bir problemi olabileceğinden doktora başvurması doğru olur.Kepek Problemi İçin Öneriler

- Beslenme: Beslenmenin kepek üzerinde büyük etkisi var. Kepeğin oluşmasına imkan sağlayacak yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol B vitamini tüketin.

- Şampuan: Piyasada bulunan iyi kepek şampuanlarından kullanın. Saçınızı sık yıkayarak iyi durulayın.

- Alternatif uygulamalar: Kafa derisinin pH değerlerini dengelemesi açısından yıkanırken iki şampuan arası elma sirkesi kullanımı faydalı sonuçlar vermiştir.

- Sarımsak ve kekik de kepeğe karşı iki iyi silah sayılır. Bunların tablet veya doğal yollarla tüketimi kepek probleminde yardımcı olacaktır.

- Soğanlar yüksek oranda kükürt içerir. Ara sıra bir soğanın ezilerek kafa derisine masajla sürülmesi etkili olabilir. Haftada bir de saçınızı mutlaka kükürtlü bir şampuanla yıkamalısınız.

- Alternatif tedaviler: Kepeğin bazı homeopatik tedaviye akupunktura bazı özel masajlara cevap verdiği de kanıtlanmıştır.

- Hangi tedavi veya uygulama yöntemini seçerseniz seçin; etraflı bilgi edinin ve çözümlerin şahsa özel olduğunu unutmayın.

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2012, 19:15   #4 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Saç Rehberi - Saçlar hakkında her şey

Dökülen Saçlara Çareler

Güzelliğin önemli simgelerinden birisi saçlardır. Saçların dökülmesi ve çıplak baş derisinin görünmesi neredeyse herkesin korkulu rüyasıdır. Peki saç neden dökülür ve nasıl önlem almak gerekir?

Saçlarımız günde ortalama 50 ila 100 tel arasında dökülür. Bu sayı normaldir. Dökülen saçlar yerine yenisi gelir. Saç dökülmesi sorunu dökülen saçların yerine yenisinin gelememesi ile başlar.

Kadınlarda östrojen hormonu menopoz dönemine girilmesi ile azalmaya başlar.Ayrıca hailelik döneminde kadının vücudu ömrün en yüksek östrojen seviyesindedir. Gebeliğin bitiminden sonra hormon eski seviyesine düşer. Bu iki durumda da saçlar kötü yönde etkilenir. Bazen travmatik olaylardaşiddetli psikolojik değişimler esasında da saç dökülmesi görünür. Saç dökülmesine sebep olan faktörler şunlardır:

Troit bezi sorunları
Mevsim değişiklikleri
Hormonal değişimler
Kalıtımsal
Stres
İlaçlar
Bazı ateşli hastalıklar
Yanlış uygulanan diyet programları
Kötü beslenme
Zehirlenme ve radyasyon
Kansızlık
Saça uygulanan kalitesiz boylar
Devamlı gerilerek saçı toplama
Sıkıntı stres endişe ve bozuk dişler

İçimizi rahatlatan konu saçın köklerinin bizde olması. Doktorlara göre ruh ve bedene iyi gelen her uygulama saça da olumlu etki ediyor. Hayata olumlu bakan pozitif düşünen yaşamı zevkli geçirmeye çalışan herkesin saçları ve cildi de bu durumdan faydalanarak sağlık kazanıyor.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için bazı önerilerimiz var. Saçınızın yapısına uygun iki değişik şampuanı dönüşümlü olarak kullanın. Baş derisinde kan dolaşımı arttıran Uzak Doğu kökenli (yeşil çay gibi) ürünleri tüketin.

Biberiye çoğunlukla mutfaklarımızda kullanılan bir bitkidir. Biberiyeyi çay gibi demledikten sonra suyunu süzerek her banyonun ardından saçınıza uygulayabilirsiniz.

Tıbbın ilerlemesi bir çok saç dökülmesini önleyici ürünü de piyasaya soktu. Bu ürünleri kullanarak iyi sonuç almanız mümkün.

Saç dökülmesi en az 3 aylık ciddi bir bakım gerektirir. Saç köklerinin beslenmesi sizin beslenmenizle doğru orantılıdır. Bu yüzden saçlarınızda bakım uygularken dengeli ve düzenli beslenmeye gayret edin. Özellikle çinko kalsiyum ve B6 saçın canlanmasında büyük rol oynamaktadır.

Bebek şampuanlarını kendi saçlarınıza kullanmayın. Onarıcı ve besleyici özelliği olmadığı için saçınıza bir fayda sağlamayacaktır.

Son olarak tıp dünyası saç dökülmesinde cerrahi operasyonlar uygulayarak çok büyük başarı elde ediyor. Doğal yöntemlerle önüne geçemediyseniz bu uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2012, 19:16   #5 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Saç Rehberi - Saçlar hakkında her şey

Saçlarda Yaşanan Problemlere Çözüm Yolları

Saçlarınız mı kırılıyor hemen yağlanıyor mu ya da kepekleniyor mu uzun saçlarınızı şekillendirmek için çok mu uğraşıyorsunuz? 7 saç problemine 7 pratik çözüm önerilerimizle saç sorunlarınıza elveda diyebilirsiniz.

Saçlarım uzun ve şekle girmiyor!
Uzun saçlara şekil vermek dalgalı ve hacimli görünmesini istiyorsanız saçlarınızı yıkayıp nemini aldıktan sonra bolca saç köpüğü sürün. Ardından kalın bigudilerle saçlarınızı sarın. Yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı açın ve ellerinizle şekil verin.

Saçımı yıkayacak vaktim yok!
İnce telli saçlar çok genelde çabuk yağlanır. Acil durumlarda saçınızı yıkamaya vaktiniz olmayabilir. Çok eskilerden gelen talk pudrası sürme taktiğiyle saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Bir miktar talk pudrasını saç diplerinize dökün ve elinizle iyice dağıtın. Talk pudrası kullanmayı istemezseniz bir miktar yüz temizleyici toniği pamuğun üzerine dökün. Saç derinizi tonikle temizleyin.

Saçlarım Cansız Görünüyor!
Saçlarınızın cansız görünmesinin ve dökülmesinin nedeni yetersiz kan dolaşımıdır. Kan dolaşımını hızlandırmak için günde 2 defa kafa derinize masaj yapın.


Saçımdaki Boya Hemen Akıyor!
Özellikle kızıl renkli saç boyaları her yıkamada bir ton daha açılabilir. Saçınızın rengini korumak istiyorsanız saçlarınızda son durulama yapmadan önce bir miktar üzüm sirkesi sürüp bekletin ve bol suyla yıkayın.

Saçlarım Kırılıyor!
Saçlarınızın kırık uçlarını mutlaka kestirmeniz gerekir. Kırılmaya karşı koruyucu özel şampuan ve bakım kremlerinden kullanabilirsiniz.

Saçlarım Parlamıyor!
Saçlarınıza ayda 1 kez ekstra bakım yapmanız gerekir. Temiz saça bakım maskesi yapmamanız gerekir çünkü saçınız daha da matlaşır.

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2012, 19:17   #6 (permalink)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Saç Rehberi - Saçlar hakkında her şey

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlarınızın sağlıklı görünmesini istiyorsanız; 2 ayda bir kestirin ılık su ile yıkayın ve kremi sadece uçlarına sürün.

Saç bakımında dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şöyle:

Jöle sürünce saçlar dökülür mü?
Jöle saçta 2-3 gün kalırsa havasız bıraktığı için saç dökülür. En azından ertesi gün saç yıkanmalıdır.

Mevsim dönümlerinde saçlara özel bir bakım uygulanmalı mı?
Bu konuda her zaman bir bakım yapmak lazım. Belli markaların şampuan krem ve serumları her zaman değil ama mevsim dönümlerinde kullanılmalı.

2 ayda bir saçları kestirmek gerekir mi?
Saçlar ucundan alınınca daha sağlıklı olduğu için çabuk ve dengeli uzar. 2 ayda bir saç kesimi normaldir. Böylece şekli de bozulmamış olur.

Saçın her gün yıkanması zararlı mıdır?
Saç kendi yağında kalmalıdır. Ama mesela günde 3 şampuan yapıyorsanız zararlıdır. Her gün yıkansa bile 1 şampuan yeterlidir.

Saç için özel bir krem kullanılmalı mıdır?
Her zaman saçın ucuna uygulanmalıdır. Çünkü krem saçın dibini yumuşattığı için saçı döker.

Saç nasıl suyla yıkanmalıdır?
Saçları ılık suyla yıkamak daha iyidir. Ilık su saçı parlak yapar. Yıkama sonrasında 1 kez soğuk su tutulmalıdır. Çünkü hem beyin rahatlar hem de saçlar canlanır.

Esmer bayanlara ne renk saç önerilir?
Aslında en güzel sarışınlar esmerlerden çıkar. Esmerler sarışın olacaksa önce uçlardan başlanılır. Yani dip çok koyu uçlar sarı olmalı. Dekolteye düşen sarı saçın esmer tene yakışıp yakışmadığına bakılır.

Saç sağlığı için en önemli olan diyetin içeriğidir. Protein açısından yetersiz diyetler saç köklerini dinlenme dönemine sokarak proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebilir.

Sıkı toplanmış saçlar at kuyrukları topuzlar ve örgüler saçların köklerini zayıflatmaktadır. Özellikle alnın yan kısmındaki saç dökülmelerinden sıkı ve gergin toplamalar sorumludur" diye konuştu.


Saç Telinin Sayısı ve Ömrü

Dokusu ne olursa olsun kızıl saçlı kişilerin saçları herkesden gürmüş gibi durur.

Bir tek saç telinin ömrü birkaç ayla birkaç yıl arasında değişir. Her telin ise kendine göre bir büyüme ve dinlenme evreleri vardır. Bu yüzden kimi mevsimler saçlarımız çok zor uzayabilmekte. Her gün belirli bir sayıda saç dökülmesi de son derece normaldir.


Ortalama olarak saç ayda 1-3 cm. uzar. Yaşlandıkça saçın uzaması ağırlaşır. Saçlar sıcak havada bir de geceleri daha çabuk uzar. Çoğu zaman sağlıklı görünmesini sağlar.

__________________Siz sanıyor musunuz ki insanlar sadece kışın üşür, onlar sevdikleri yanında olmayınca da üşür..
-Narsinha-
Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 12:24