Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu
 

Go Back   Forum Aski - Türkiye'nin En Eğlenceli Forumu > Eğitim - Öğretim > Üniversite - Lise Okul Tanıtımları
facebook bağlan


Erzurum Atatürk Üniversitesi

Üniversite - Lise Okul Tanıtımları kategorisinde açılmış olan Erzurum Atatürk Üniversitesi konusu , Erzurum Atatürk Üniversitesi Üniversite Türü: Devlet Kuruluş Tarihi: 07.06.1957 Telefon: +90 442 231 11 11 Faks: +90 442 236 10 14 Internet: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL ] ...


Like Tree3Beğeni
  • 1 Post By Narsinha
  • 1 Post By Cehennem
  • 1 Post By Narsinha

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24.09.2012, 16:10   #1 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Erzurum Atatürk ÜniversitesiErzurum Atatürk ÜniversitesiÜniversite Türü:
Devlet

Kuruluş Tarihi: 07.06.1957
Telefon: +90 442 231 11 11
Faks: +90 442 236 10 14
Internet: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Adres: Atatürk Üniversitesi 25240 Erzurum
Öğrenim Dili: Türkçe
Yerleşim: Üniversite, büyük bir bölümü ağaçlandırılmış 35 870 dekarlık alan üzerinde kurulmuş bir ana kampüse sahip. Civar il ve ilçelerdeki mevcut fakülte ve yüksekokullar itibariyle toplam 12 kampüsten oluşuyor. Merkez, Erzurum, Ağrı ve Erzincan?a bu kampüsler dağılmış durumda.
Akademik birimler: 15 fakülte, 17 yüksekokul, 6 enstitü, 10 araştırma merkezi, 2 araştırma hastanesi mevcut.
Barınma: Merkez kampüs ile fakülte ve yüksekokulların bulunduğu il ve ilçelerde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü?ne bağlı olarak hizmet veren yurtların kapasitesi 4 254 kız, 5 600 erkek olmak üzere toplam 9 854?tür. Ayrıca talep gözönünde bulundurularak 1 000 yatak da boş tutuluyor.
Beslenme: Bütün kampüslerde öğrencilerin yararlanabileceği birer kantin bulunuyor. Ayrıca Erzurum kampüsünde 2 modern kafeterya hizmet veriyor. Erzurum merkez kampüste aynı anda 10 000 öğrenci yemek yiyebiliyor. Diğer il ve ilçelerde de yemekhane hizmeti mevcut.
Teknoloji: Sayıları 150?yi bulan modern laboratuvarlara sahip olan üniversite çağdaş teknolojik şartlarla donatılmış bir bilgi işlem merkezine sahip.
Sağlık hizmetleri: Öğrenci kliniği bulunuyor. Bu klinik bünyesinde görev yapan 5 doktor, 1 diş hekimi, 1 psikolog, 3 hemşire, 2 sağlık teknisyeni öğrencilere ücretsiz olarak hizmet veriyor.
Spor tesisleri: Üniversitede toplam 4 adet spor salonu bulunuyor. Ayrıca merkez kampüste 1 adet çim, 5 adet toprak futbol sahası var.
Burs: Üniversitede 3 bin 800 muhtaç ve başarılı öğrenciye 45 milyon lira karşılıksız burs veriliyor. Ayrıca ÖSS sınavı sonunda ilk 2 bine girip üniversiteyi tercih eden öğrencilere de 125 milyon ile 225 milyon lira arasında değişen miktarlarda karşılıksız burs veriliyor
Genel Bilgi: Ulu Önder Atatürk'ün direktifleri doğrultusunda kurulan üniversite, 45 yıldır gençlerimizi yetiştiriyor. Üniversite kurulduğu yıldan itibaren yüksek öğretim kadrolarına en fazla öğretim elemanı kazandıran üniversitelerden birisi. Fakülte ve yüksek okullardaki her sınıfın bir danışmanı var. Kayıt ve sınavlar sırasında öğrencilere yol gösteren danışmanlar üniversite ile ilgili kuralları anlatır ve kişisel konularda da gençlere yardımcı olur.
Teorik ve uygulamaları derslere, laboratuvar ve atölye çalışmalarına devam zorunluluğu var. Öğrencilerin ortak kullanımına sunulan eğitim ve araştırmalara yönelik 150 laboratuvar bulunuyor. Merkez kampusünde yer alan kütüphanelerinde 70 bini nadir eser olmak üzere 257 bini aşkın kitap. 239 yerli, 510 yabancı süreli yayını, 14 adet veri tabanı ile 7 bin civarında dergiye tam metin ulaşımı sağlanıyor. Bilgisayar teknolojisinin sağladığı olanaklardan yararlanmak amacıyla üniversite bünyesinde Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunuyor. Bu merkezden öğretim elemanları, öğrenciler ve vatandaşlara bilgisayar eğitim ve öğretimi, bilgisayar ile ilgili yayınlar ve danışmanlık hizmeti veriliyor. Öğrencilerin fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı, dengeli, kişilikli olarak gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla yürütülen sportif etkinliklere her yıl 5 dolayında genç katılıyor. Bu çalışmalar 10 spor salonu ve bir stadyumda yürütülüyor.
Rektörün Adaylara Mesajı: "Üniversitemiz ülkemizin en gelişmiş ve en köklü üniversitelerinden birisidir. Bir üniversitede olması gereken tüm fakülte ve yüksekokullara sahip olup, dershane, atölye, labaratuvar ve kütüphane açısından çok geniş imkanlara sahiptir. Ayrıca üniversitemiz son derece huzurlu ve sosyal barışın yaşandığı bir üniversitedir. Bu nedenle tüm adaylara Atatürk Üniversitesi'nde öğrenci olmalarını büyük bir ısrarla öneriyorum"

Cehennem beğendi.
__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 12.10.2012, 12:21   #2 (permalink)
Biri vardı, o ilk ağlamayı bulup
Herkesi güldüren.
Sonra da bunu unutup
Ağlarcasına gülen...

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ :

Atatürk Üniversitesi bünyesindeki 15 Fakülte, 17 Yüksekokulu, 6 Enstitü, 10 Araştırma Merkezi ve 2 Araştırma Hastanesi, 250.000 ciltten fazla kitap içeren kütüphanesiyle Türkiye'nin sayılı üniversiteleri arasındadır...

1-Rektörlük
2-Fen Edebiyat Fakültesi
3-Mühendislik Fakültesi
4-Ziraat Fakültesi
5-Tıp Fakültesi
6-Diş Hekimliği Fakültesi
7-İlahiyat Fakültesi
8-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
9-Güzel Sanatlar Fakültesi
10-Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi
11-Konferans Tesisleri
12-Ortak Dersler Anfisi
13-Merkez Kütüphane
14-Yakutiye Araştırma Hastanesi
15-Meslek Yüksek Okulu
16-Misafirhaneler
17-Lojmanlar
18-Dinlenme Alanları
19-Alışveriş Alanları
20-Spor Tesisleri
21-Kapalı Spor Salonu
22-Yurtlar
23-Isı Merkezi
24-Su Dağıtım Merkezi
25-Akvaryumhane
26-Postane
27-Spor Yüksekokulu
28-Bilgi İşlem Merkezi
29-Üniversite Camisi
30-Konukevi
31-Temel Bilimler


TARİHÇE

Atatürk Üniversitesi'nin tarihçesi Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli rüyalarından birinin gerçekleşme hikayesidir. Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu'da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek, bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermiştir.

Atatürk'ün ölümünün ardından bu çalışmalara 12 yıl ara verildikten sonra
konu, 1950 yılında tekrar gündeme getirildi. 1951 yılında oluşturulan bir komisyon Doğu Üniversitesi'nin Erzurum'da kurulmasını önerdi. 1954 yılında çıkarılan 6373 Sayılı Kanunla bu üniversitenin adının Atatürk Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri A.I.D. teşkilatı
aracılığı sonucu Nebraska Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanarak hazırlık çalışmaları hızlandırıldı ve 6990 Sayılı Atatürk Üniversitesi Kanunu'nun 07.06.1957 tarihinde yürürlüğe girmesi ile kuruluş çalışmaları tamamlanmış oldu. Üniversite 17 Kasım 1958 tarihinde bir ortaokul binasında Ziraat ve Fen - Edebiyat Fakülteleri ile öğretime başladı.İki fakültede 135 öğrenci ile öğretime başlayan Atatürk Üniversitesi bugün 38 bin 477 öğrencisi, 2439 Öğretim Elemanı, 16 Fakülte, 20 Yüksekokul, 6 Enstitü, 15 Araştırma Merkezi, 100 binin üzerinde mezunu ve "Üniversite kuran Üniversite" unvanına sahiptir.

KÜTÜPHANE

Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi'nin amacı; öğretim elemanları, öğrenciler
ve çalışanlarının eğitim, öğretim ve araştırmalarını desteklemek amacıyla her
ortamda bilgi ve belge seçmek, sağlamak, düzenleyerek hizmete sunmak ve bu bilgi
kaynaklarını korumaktır. 1958 yılında üniversitenin kuruluşu ile birlikte bugünkü Şair Nefi Ortaokulu Binasında faaliyete geçen kütüphane, daha sonra Fen Fakültesi Binası'nda faaliyetini sürdürmüş ve 1970 yılında kendi binasına geçmiştir. Üniversiteyi bilgi yönünden destekleyen kütüphane çağdaş teknolojilerle donatılmıştır. Kütüphane Otomasyon Programı YORDAM aracılığıyla otomasyon programına aktarılan bibliyografik künyeler internet aracılığıyla okuyucuların hizmetine sunulmuştur. (Kayıtların girilmesi halen devam etmektedir)
Kütüphane binası 3 katlı ve 7000 m2 kullanma alanına sahiptir. Aynı anda 600 okuyucu kapasitesi olan binada her biri 440 m2 büyüklüğünde 7 Okuma Salonu, 120 kişi kapasiteli Mütalaa Salonu, 2000 m2 Depo, 10 adet Özel Çalışma Odası, 12 okuyucu kapasiteli Internet Salonu, Toplantı Salonu, Gazete Salonu, Kafeterya ve yeter sayıda büro bulunmaktadır.

KAMPÜS YAŞAMI

Atatürk Üniversitesi Kampusü, ülkenin büyük kampüslerinden biridir. Gerek mimari yapısı, gerekse çevre düzenlemesiyle onbinlerce öğrenciye kucak açar. Kampüs, öğrencilerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamanın yanında, doğal güzellikleriyle de onları kucaklayan modern bir yapıya sahiptir.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Atatürk Üniversitesinde Sosyal ve Kültürel Etkinlikler gerek üniversite genelinde, gerekse fakülteler ve yüksekokullar düzeyinde sürdürülmektedir. Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla sanat etkinlikleri sergilenmekte, amatör düzeydeki çalışmalar denetlenmektedir. Öğrencilerin çalışmaları yıl içerisinde halka açık olarak sergilenmektedir. 2000 yılından itibaren Bahar Şenlikleri ve Nevruz Şenliği üniversitede düzenli olarak yapılmaktadır. Bu organizasyonda, satış ve tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserleriyle büyük ilgi görmektedir.

Öğrencilere yönelik olarak Kültür Müdürlüğü bünyesinde her yıl halk oyunları (Erzurum, Artvin, Kafkas, Elazığ, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Muğla, Adıyaman), Türk halk müziği, hafif batı müziği, alanlarında çalışmalar yapılmakta; bağlama kursları düzenlenmektedir.
Deneyimli eğitmenler tarafından yürütülen bu kurslar için öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayrıca yıl boyunca konser, kültür şenlikleri, müzik ve halk oyunları gösterileri, anma ve kutlama törenleri, sergi, kongre, panel, konferans, sempozyum gibi kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinlikler gerçekleştirilmekte, bu etkinlikler öğrenciler tarafından ücret ödenmeksizin izlenebilmektedir. Bu etkinliklere katılan öğrenciler, öğretim yılı sonunda düzenlenen törenlerde ödüllendirilmektedir. Diğer taraftan halk oyunları dalında çeşitli yörelerimize ait çalışmalar da devam etmektedir.
Bu çalışmalar kampüs içinde yer alan oditoryumda, Kültür Merkezinde ve, 4000 kişilik Atatürk Tören Alanı'nda, fakültelere bağlı konferans salonlarında düzenlemekte ve sergilenmektedir.

Spor Tesisleri ve Etkinlikler

Üniversitede öğrencilerin her türlü sportif çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla sportif tesislerin yapımına ayrı bir önem verilmiştir. Yörenin ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir.

Türkiye Üniversiteleri arasında yapılan yarışmalarda bir çok başarılara imza atan takımlardan bazılarını Futbol, Kayak, Atletizm olarak sıralayabiliriz. Sportif etkiliklere her yıl 5 bin dolayında genç katılmaktadır.
Üniversite Merkez Kampüsü'nde 10 adet spor salonu bulunmaktadır ve bir adet stadyum bulunmaktadır. Çok amaçlı yeni kapalı spor salonu 1997 yılında faaliyete geçmiştir. Ayrıca Merkez kampüste yeni olarak, bir mini futbol sahası, 1 adet basketbol ve 3 adet tenis kortu Nisan 2002 de hizmete girmiştir.

Atatürk Üniversitesi'nde her yıl geleneksel spor şöleni düzenlenmekte, fakülte ve yüksek okullar arası sportif yarışmalar tertip edilmektedir. Ayrıca, çeşitli dallarda sporcular hem ulusal, hem de uluslararası organizasyonlara katılmakta ve başarılı dereceler elde etmektedirler. Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü de bu tür yarışmalarda başarılı olan öğrencileri ödüllendirerek, onların sportif etkinliklere katılmalarını teşvik etmektedir. Spor Müdürlüğü bünyesinde başta kayak, dağcılık, futbol ve atletizm olmak üzere çok sayıda branşta yoğun sportif faaliyetler yapılmaktadır.

SAĞLIK

Öğrencilere ücretsiz sağlık hizmeti sunan Mediko-Sosyal kampüs içerisinde yer almaktadır. İleri tedavi gerektiren durumlarda Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi'nden destek alınmaktadır.

BARINMA

Ağrı Fakültesi için
Fakülte kampüsü içerisinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından
işletilen iki kız iki erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu yurtlarda 694 kız, 650 erkek olmak üzere toplam 1344 öğrenci barınmaktadır. Öğrencilerimizden bin kısmı çeşitli kurumlara ait vakıf, misafirhane ve yurtlarda bir kısmı da evlerde barınmaktadır.

YEMEK VE BESLENME

Ağrı Fakültesi için
Fakültemiz öğrencilerine öğlen ve akşam yemekleri Üniversitemiz Sağlık
Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı 200 kişilik yemekhanede müstecir
Tarafından yaklaşık 800-1000 öğrenciye yemek verilmektedir.
Kız ve Erkek öğrenci yurdu binaları ile kafeteryada bulunan kantinler
Yanında hizmet binasındaki kantin öğrencilerin kahvaltı ve diğer ihtiyaçlarını
karşılamaktadır.

KULÜPLER

Genç Sanatçılar Kulübü
Bilge İlahiyatçılar Topluluğu
Kültür-Sanat Topluluğu

FAKÜLTELER VE BÖLÜMLER

Ziraat Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Fen Bilimleri
Biyoloji
Fizik
Kimya
Matematik
Edebiyat Bilimleri
Alman Dili ve Edebiyatı
Arkeoloji
Coğrafya
Çağdaş Türk Lehçeleri
Doğu Dil ve Edebiyatı
Felsefe
Fransız Dil ve Edebiyatı
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Kütüphanecilik
Rus Dili ve Edebiyatı
Sosyoloji
Sanat Tarihi
Tarih
Türk Dili ve Edebiyatı
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Tıp Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi

Narsinha beğendi.
__________________
Üzülme, ırmağa deniz, denize okyanus sığmaz..
" Aşık " olmayana anlatsan da " Ben" "Sen" anlamaz..
Hakka ulaşmak için yoldur desen kimse inanmaz..
Gönlünde zerre-i miskal şems olmayan, Yanmaz, Yanamaz..
Cehennem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 12.10.2012, 12:40   #3 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

İki konu birleştirildi.

Cehennem beğendi.
__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.2013, 14:53   #4 (permalink)
Kurucu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ__________________

Narsinha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yukarı'daki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.


(Tümünü Görüntüle Konuyu Görüntüleyen Üyeler: 4
Cehennem, Gölge, katatonia, Narsinha
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: https://www.forumaski.com/universite-lise-okul-tanitimlari/11510-erzurum-ataturk-universitesi.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
erzurum atatürk üniversitesi — Yandex: 5 milyon sonuç bulundu This thread Refback 05.02.2013 18:14

Forum hakkında Kullanılan sistem hakkında
Forumaski paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi bu linkten bize yapabilirsiniz.

Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

Saat: 09:22